Artiklar

Tomten sprang Sylvesterloppet i Olofström, 2014-12-31
resultat

 

Start : Gemensam start kl 11.00 vid Folkets Hus/Biblioteket, Ö Storgatan,
Mål: Nya Torget

Jultomten delade ut julklappar (Marathonlöparen) i Sylvesterloppet och var snäll nog att hamna precis utanför prispallen. Anders Eriksson Växjö kom trea i M70.
Det var mitt 10:onde Sylvesterlopp i Olofström, varav den 3:e som utklädd tomte. Sammanlagt har jag sprungit 17 Sylvesterlopp på olika platser genom åren. Tomten (dvs redaktören själv) delade ut tidningar till (förhoppningsvis) nya medlemmar.
/Christer Svensson

 Bilder
fotoägare: Christer Svensson

Christer visade Marathonlöparen

Jultomten och Ryssbergets IK
Tomten står beredd vids starten

Tomten går i mål

Anders Eriksson Växjö LK, med över 60 maror i bagaget.

 
Resultat Sylvesterloppet Oloftröm, 2014-12-31

klass

pl

 

namn

klubb

tid

M

1

20

Jonatan Björnberg

Team Blekinge LF

36:48

 

2

30

Björn Östensson

Ryssbergets IK

36:50

 

3

141

Kenny Meijer

Karlskrona Triatlon

37:12

 

4

18

Karl-Johan Johnsson

Team Blekinge LF

42:36

 

5

107

Filip Gustavsson

Elmhults Sport Clu

44:27

 

6

17

Philip Landenstad

Team Blekinge LF

45:50

 

7

108 I

saac Amsini Elmhults

Sport Clu

46:14

 

 

 

 

 

 

M35

1

27

Ludovic Vaugarny

Ryssbergets IK

39:18

 

2

26

Marcus Andréason

Team Blekinge LF

40:29

 

3

7

Tommy Svensson

SK Graal

41:58

 

4

1

Johan Palmqvist

Vegan Runners IK

42:14

 

5

8

Gustav Karlsson

Ryssbergets IK

43:00

 

6

138

Fredrik Brorsson S

tigmännen

43:34

 

7

109

Peter Jalkeskog

Elmhults Sport Clu

52:42

 

8

2

Andreas Silvare

Karlshams SK Triat

52:58

 

 

 

 

 

 

M40

1

23

Stefan Karlsson

Team Blekinge LF

37:58

 

2

160

Joakim Svensson

Elmhults Sport Clu

40:42

 

3

139

Joakim Fliesberg

Huddinge AIS

43:38

 

4

32

Leif Gustavsson

Lessebo OK

44:11

 

5

5

Ola Persson

Borlänge LK

48:26

 

6

22

Mikael Åström

Team Blekinge LF

51:37

 

 

 

 

 

 

M45

1

13

Roger Kjellsson

Team Blekinge LF

40:49

 

2

151

Lars Jönsson

Ryssbergets IK

41:19

 

3

35

Anders Bengtsson

Ryssbergets IK

41:31

 

4

31

Christer Svensson

Växjö AIS

43:07

 

5

111

Joakim Gunnarsson

Elmhults Sport Clu

44:39

 

6

128

Ola Weidenberg

Team Blekinge LF

47:59

 

7

3

Einar Berntsson

Stigmännen

49:27

 

8

134

Klaus Rawe

Front Runner Colo

52:19

 

9

110

Peter Johansson

Elmhults Sport Clu

55:46

 

10

152

Dan Rundqvist

Lessebo OK

62:02

 

 

 

 

 

 

M50

1

25

Lennart Carlsson

Team Blekinge LF

41:21

 

2

112

Peter Nilsson

Elmhults Sport Clu

44:54

 

3

14

Olle Svensson

Gränums IF

50:56

 

 

 

 

 

 

M55

1

148

Stefan Persson

Växjö Löparklubb

42:44

 

2

34

Dag Nilsson

Växjö LK

42:58

 

3

12

Mikael Karlsson

Björnstorps IF

44:55

 

4

147

Bo Hoff

Ronneby OK

46:58

 

5

113

Roland Karlsson

Elmhults Sport Clu

50:33

 

6

142

Hans-Peter Ehrlow

Team Blekinge LF

50:40

 

7

28

Jonny Ottosson

Ryssbergets IK

51:26

 

8

16

Eddy Hultgren

Team Blekinge LF

53:06

 

 

 

 

 

 

M60

1

29

Lennart Bäckström

Ryssbergets IK

47:10

 

2

6

Per Arne Johansson

Kyrkhults SK

50:53

 

3

4

Klas Hägglund

Öbacka Löparklubb

58:15

 

 

 

 

 

 

M65

1

10

Hans Eriksson

Eksjö Södra IK

46:13

 

2

170

Jan Jonasson

Gränums IF

57:16

 

3

114

Bertil Burman

Elmhults Sport Clu

60:30

 

4

9

Harald Henriksson

 Lekaryd Svarttorps

65:08

 

5

15

Åke Johansson

Team Blekinge LF

68:53

 

 

 

 

 

 

M70

1

115

Stig-Åke Jonasson

Elmhults Sport Clu

52:33

 

2

144

Birger Sörensson

Team Blekinge LF

54:45

 

3

11

Anders Eriksson

Växjö LK

64:30

 

 

 

 

 

 

K

1

201

Sandra Södergren

FIF Gnistan

40:31

 

2

209

Emilia Ohlin

Trollhättans IF

42:03

 

3

202

Hanna Södergren

FIF Gnistan

45:15

 

4

208

Rebecka Bäckman

Bä Ryssbergets IK

48:57

 

5

267

Maureen Olsson

Lunds OK

51:16

 

 

 

 

 

 

K35

1

207

Linda Krook

Ryssbergets IK

46:16

 

2

204

Jenny Grettve

Team Blekinge LF

48:46

 

3

203

Malin Gustafsson

Team Blekinge LF

49:33

 

4

206

Sanna Ingemansson

Ryssbergets IK

56:22

 

 

 

 

 

 

K50+

1

263

Christina Andersson

Stigmännen

52:49

 

2

254

Ing-Marie Olsson

IK Jogg Tyresö

56:54

 

3

205

Elsa Håkansson

Team Blekinge LF

62:21