2017-07-09

 

 

Historiska resultat
 
  - medaljörer herrar marathon 1910 - 2017
  - medaljörer damer marathon 1980 - 2017
  - medaljörer 100 km 2011 - 2017
  - flest SM-tecken herrar
  - flest SM-tecken damer
  - bästa tiderna på SM herrar
  - förteckning över samtaliga SM-medaljörer
  - SM-platser 1910-2017

 

SM- medaljörer marathon herrar och damer 1910 - 2017

   
                   
SM-medaljörer 100 km herrar och damer 2011 - 2017
 
     
                   

 

Rättelser emotages tacksamt
Åter till Marathonsällskapets hemsidan

 

   
   

Lista över samtliga SM-medaljörer 1910 - 2017

 

Mikaela Larsson, Spårvägen, svensk mästare 2017

 


 

År

Plats

Dag

Nr

Namn

Klubb

Tid

 

Nr

Namn

Klubb

Tid

1910

Stockholm

5.06.

1

Sigge Jacobsson

IFK Stockholm

2.46.59

 

 

 

 

 

 

 

 

2

John Westberg

Södermalms IK

2.58.32

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Hjalmar Dahlberg

Westermalms IF

3.00.33

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1911

Göteborg

3.09.

1

Gustaf Törnros

Fredrikshofs IF

2.44.35

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Hjalmar Dahlberg

Westermalms IF

2.59.44

 

 

 

 

 

 

 

 

3

K Svensson

IFK Göteborg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1912

Stockholm

5.05.

1

Gustaf Törnros

Fredrikshofs IF

2.31.45

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Ivan Lönnberg

IF Olympia

2.39.52

 

 

 

 

 

 

 

 

3

William Gräner

Fredrikshofs IF

2.44.15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1913

Stockholm

12.10

1

Runar Öhman

IK Göta

2.35.59

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Rudolf Wåhlin,

Djurgårdens IF

2.43.00

 

 

 

 

 

 

 

 

3

John Westberg

Södermalms IK

2.45.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1914

Stockholm

18.10

1

Rudolf Wåhlin

Djurgårdens IF

2.44.45

 

 

 

 

 

 

 

 

2

K Alm

Djurgårdens IF

2.51.03

 

 

 

 

 

 

 

 

3

C Nilsson

Djurgårdens IF

2.59.25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1915

Stockholm

6.06.

1

John Westberg

Södermalms IK

2.41.07

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Hapaaranta

Södermalms IK

2.44.34

 

 

 

 

 

 

 

 

3

C Nilsson

Örgryte IS

2.45.53

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1916

Stockholm

1.06.

1

Oscar Björk

Södermalms IK

2.35.52

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Rudolf Wåhlin

Djurgårdens IF

2.41.00

 

 

 

 

 

 

 

 

3

E Hellgren

Djurgårdens IF

2.41.16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1917

Stockholm

8.07.

1

Gustav Kinn

IF Thor

2.35.19

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Runar Öhman

IK Göta

2.39.36

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Oscar Björk

Södermalms IK

2.42.35

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1918

Västerås

16.06.

1

Runar Öhman

IK Göta

2.38.11

 

 

 

 

 

 

 

 

2

William Gräner

Fredrikshofs IF

2.39.58

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Oscar Björk

Fredrikshofs IF

2.42.12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1919

Norrköping

15.06.

1

Gustav Kinn

IF Thor

2.43.53

 

 

 

 

 

 

 

 

2

John Westberg

Södermalms IK

2.52.31

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Oscar Björk

Södermalms IK

2.52.40

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1920

Uppsala

4.07.

1

Gustav Kinn

IF Thor

2.56.47

 

 

 

 

 

 

 

 

2

William Gräner

Fredrikshofs IF

3.05.09

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Oscar Björk

Fredrikshofs IF

3.06.06

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1921

Katrineholm

31.07.

1

Gustav Kinn

IF Thor

2.36.52

 

 

 

 

 

 

 

 

2

A Wåhlin

Djurgårdens IF

2.44.12

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Hans Schuster

Kramfors IF

2.45.05

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1922

Gävle

24.07.

1

Gustav Kinn

IF Thor

2.45.35

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Hans Schuster

Fredrikshofs IF

2.53.30

 

 

 

 

 

 

 

 

3

A Gustavsson

Stockholms IS

2.56.54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1923

Stockholm

2.09.

1

William Gräner

Fredrikshofs IF

2.43.36

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Gustaf Mattsson

Fredrikshofs IF

2.45.29

 

 

 

 

 

 

 

 

3

A Olsson

Enskede IK

2.52.07

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1924

Stockholm

31.8.

1

Gustav Kinn

IF Thor

2.30.32

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Robert Ohlsson

Örgryte IS

2.44.15

 

 

 

 

 

 

 

 

3

A Gustavsson

Stockholms IS

2.46.48

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1925

Norrköping

2.8.

1

Gustav Kinn

IF Thor

2.33.37

 

 

 

 

 

 

 

 

2

David Guttman

Mariebergs IK

2.48.13

 

 

 

 

 

 

 

 

3

William Gräner

Fredrikshofs IF

2.52.54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1926

Göteborg

1.8.

1

Gustav Kinn

IF Thor

2.39.12

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Robert Ohlsson

IFK Göteborg

2.46.13

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Lennart Larsson

Falköpings GIS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1927

Uppsala

31.07.

1

Robert Ohlsson

IFK Göteborg

2.43.36

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Simon Lundgren

Gävle SGF

2.47.48

 

 

 

 

 

 

 

 

3

G Wickström

IFK Göteborg

2.48.26

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1928

Finspång

9.09.

1

Gustav Kinn

IF Thor

2.38.04

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Simon Lundgren

Gävle SGF

2.38.55

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Carl Carlsaon

Södertälje IF

2.43.47

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1929

Gävle

28.07.

1

Gustav Kinn

IF Thor

2.46.53

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Gunnar Johansson

Södermalms IK

2.49.16

 

 

 

 

 

 

 

 

3

G Wickström

Örgryte IS

2.51.02

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1930

Malmö

3.8.

1

Shoore Järnmyr

Örgryte IS

2.35.06

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Sture Andersson

Malmö AI

2.37.15

 

 

 

 

 

 

 

 

3

G Broberg

Årsunda IF

2.45.17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1931

Göteborg

26.07.

1

Simon Lundgren

Gävle SGF

2.40.22

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Sture Andersson

Malmö AI

2.43.38

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Carl Carlsson

Södertälje IF

2.48.13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1932

Södertälje

1.8.

1

Thore Enochsson

Frösö IF

2.29.34

 

 

 

 

 

 

 

 

2

John Östlund

Hedesunda IF

2.32.13

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Simon Lundgren

Gävle SGT

2.39.43

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1933

Borås

30.07.

1

Thore Enochsson

Fredrikshofs IF

2.19.12

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Henry Palmé

Fredrikshofs IF

2.25.43

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Herbert Olsson

Fredrikshofs IF

2.28.25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1934

Ragunda

29.07.

1

Henry Palmé

Fredrikshofs IF

2.34.42

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Herbert Olsson

Fredrikshofs IF

2.35.16

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Klas Westring

Hedesunda IF

2.38.34

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1935

Värnamo

28.07.

1

Henry Palmé

Fredrikshofs IF

2.29.51

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Thore Enochsson

Fredrikshofs IF

2.34.31

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Herbert Olsson

Fredrikshofs IF

2.36.37

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1936

Halmstad

6.09.

1

Henry Palmé

Fredrikshofs IF

2.33.09

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Erik Allard

IFK Hedemora

2.37.04

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Martin Gustafsson

FK Skövde

2.38.49

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1937

Sollefteå

5.09.

1

Henry Palmé

Fredrikshofs IF

2.30.38

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Ludvig Andersson

Bållsta IK

2.36.10

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Jonas Larsson

Sollefteå GIF

2.36.18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1938

Krylbo

31.07

1

Henry Palmé

Fredrikshofs IF

2.32.31

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Thore Enochsson

IF Linnéa

2.36.43

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Olle Larsson

Sollefteå GIF

2.38.24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1939

Eksjö

30.07.

1

Henry Palmé

Fredrikshofs IF

2.33.14

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Thore Enochsson

IF Linnéa

2.39.34

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Jonas Larsson

Sollefteå GIF

 2.46.43

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1940

Hofors

18.8.

1

Henry Palmé

Fredrikshofs IF

2.31.10

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Olle Larsson

Sollefteå GIF

2.36.52

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Thedde Jensen

Enköpings AIF

2.40.15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1941

Visby

17.8.

1

Henry Palmé

Fredrikshofs IF

2.32.30

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Thedde Jensen

Sthlm-Flottan IF

2.36.13

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Jonas Larsson

Sollefteå GIF

2.39.30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1942

Östersund

23.8.

1

Henry Palmé

Fredrikshofs IF

2.25.37

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Elis Malmhake

Sthlm Polisens IF

2.31.14

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Bertil Holmén

NykroppaIF

2.35.11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1943

Krylbo

24.8.

1

Olle Larsson

Sollefteå GIF

2.32.11

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Elis Malmhake

Sthlm Polisens IF

2.40.40

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Sven Håkansson

Örebro AIK

2.41.48

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1944

Sollefteå

27.8.

1

Henry Palmé

Fredrikshofs IF

2.27.38

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Sven Håkansson

Örebro SK

2.28.45

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Olle Larsson

Sollefteå GIF

2.29.32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1945

Halmstad

26.8.

1

Gösta Leandersson

KFUM Borås

2.35.0,1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Anders Melin

Selångers SK

2.36.37

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Sven Björkman

Örebro SK

2.44.03

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1946

Sundsvall

14.07.

1

Erik Jonsson

Dala-Floda IF

2.26.49

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Sven Håkansson

Örebro SK

2.28.41

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Sven Strandberg

Duvbo IK

2.32.59

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1947

Stockholm

6.07.

1

Gustav Östling

I14 IF Gävle

2.10.55

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Spårvägens GIF

Spårvägens GIF

2.15.01

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Olle Larsson

Multrå IF

2.16.33

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1948

Karlskoga

5.09.

1

Gösta Leandersson

IFK Östersund

2.31.12

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Gustav Östling

I14 IF Gävle

2.33.42

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Olle Larsson

Multrå IF

2.34.36

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1949

Kungsbacka

19.6

1

Gästa Leandersson

IFK Östersund

2.40.38

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Gustav Östling

I14 IF Gävle

2.45.23

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Erik Flodmark

Ärla IF

2.47.20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1950

Sala

15.07.

1

Gösta Leandersson

Vålådalens SK

2.38.33

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Gustaf Jansson

IK Viking

2.42.48

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Gustav Östling

I14 IF Gävle

2.45.18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1951

Halmstad

8.07

1

Gustaf Jansson

IK Viking

2.31.33

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Karl Öberg

Fredrikshofs IF

2.43.02

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Bengt Hansson

Falköpings AIK

2.46.23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1952

Södertälje

15.06.

1

Gustaf Jansson

IF Viking

2.29.02

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Henry Norrström

IFK Gävle

2.33.01

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Gustav Östling

IKF Gävle

2.35.32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1953

Falköping

14.06.

1

Gustaf Jansson

IK Viking

2.27.04

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Bengt Rehnvall

IF Start

2.39.50

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Karl Öberg

SoIK Hellas

2.44.17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1954

Karlstad

18.07.

1

Bengt Rehnvall

IF Start

2.27.39

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Knut Jansson

IFK Likenäs

2.30.49

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Gustaf Jansson

IF Göta

2.31.58

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1955

Sätrabrunn

31.07.

1

Evert Nyberg

Örgryte IS

2.40.51

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Thomas Nilsson

IFK Halmstad

2.43.29

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Lars Strand

IFK Linköping

2.46.37

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1956

Linköping

16.09.

1

Thomas Nilsson

IFK Halmstad

2.28.44

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Arnold Vaide

IFK Halmstad

2.31.23

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Evert Nyberg

Örgryte IS

2.37.41

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1957

Arboga

13.07.

1

Evert Nyberg

Örgryte IS

2.25.08

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Thomas Nilsson

IFK Halmstad

2.25.26

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Arnold Vaide

IFK Halmstad

2.30.38

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1958

Stockholm

13.07.

1

Arnold Vaide

IFK Halmstad

2.30.20

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Thomas Nilsson

Solna IF

2.33.13

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Erik Östbye

Örgryte IS

2.40.03

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1959

Köla

19.07.

1

Erik Östbye

Örgryte IS

2.32.28

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Sten Olsson

KölaAIK

2.36.59

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Arnold Vaide

IFK Halmstad

2.38.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1960.

Olofström

30.07

1

Arnold Vaide

IFK Halmstad

2.25.30

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Evert Nyberg

Örgryte IS

2.34.08

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Lars Strand

IFK Linköping

2.34.17