Historiska resultat

 

 

 

Christer skålar in det nya året 2016 tillsammans med en medtävlaren
 mitt under loppet Across the years, 6 dagars, Arizona

 
 

CHRISTERS MARATHONHÖRNA

Småläningar med flest marathonlopp t:o:m 1/1 2016

 

 

Namn

 född

Klubb

Maror

Maror 2015

Inkl. Ultra

Pers.Rek.

Årsbästa

herrar

1

Göran Lennström

1949

Hultsfreds LK

277

14

21

2.48.34

4:14.15

 

2

Håkan Sjöö

1940

Växjö LK

253

4

13

3.04.08

5:44.31

 

3

Kurt Gustavsson

1946

Hultsfreds LK

227

15

20

2:54:11

4:27.32

 

4

Christer Svensson

1969

Växjö AIS

192

11

100

2:54.39

3:05.38

 

5

Ingo Beyersdorff

1957

Växjö LK/Vi som springer

151

0

21

4:10.11

 

 

6

Kjell-Åke Åkesson

1944

Växjö LK

150

Slutat (-12)

0

3.16.50

 

 

7

Matti Pylkkänen

1950

Gamleby OK

150

7

0

3.02.00

3:58.09

 

8

Lennart Adolfsson-

1962

Anderstorps OK

140

10

6

2.59.51

3:42.03

 

9

Lennart Nilsson

1951

LF Kosta, Vi som springer

140

0

1

3:20.00

 

 

10

Göran Önnerby

1949

Anderstorps OK

132

2

2

3.04.16

4:21.07

 

11

Owe Gustavsson

1956

LK 42 195+

125

17

32

3:39.16

5:02.02

 

12

Kjell Hågestad

1944

IFK Borgholm

120

0

20

3.38.32

 

 

13

Stig Hörberg

1943

Växjö Norra IF

116

4

1

2.57.49

4:19.57

 

14

Kjell Linder

1930

Väckelsångs IK

114

Slutat

0

2.47.02

 

 

15

Bo-Inge Åkerlund

1938

Älmhult, Vi som springer.

114

Slutat

3

3.30.57

 

 

16

Åke Nilsson

1942

Överums OK

112

Slutat (-03)

0

3.06.00

 

 

17

Ingvar Lundberg

1928

Gnosjö FK

109

Slutat (-99)

2

3.12.35

 

 

18

Dag Nilsson

1957

Växjö LK

106

3

0

2.38.28

3:13.27

 

19

Jens Rydberg

1958

Växjö LK

100

0

0

3.48.16

 

 

20

Hans Ursfält

1951

Urshults IF

99

4

14

3.34.38

 

 

21

Karl-Åke Nyman

1924

Västerviks OK

88

Slutat

0

 

 

 

22

Ingvar Fransson

1936

Växjö Norra IF

82

Slutat (-13)

0

2.55.07

 

 

23

Sten Ylmén

1946

Målilla-Mörlunda SKI

81

0

0

3:11.

 

 

24

Sven-Olof Davidsson

1933

Växjö LK

81

Slutat (-99)

1

3.07

 

 

25

Lars Hansson

1942

Högby IF

81

0

25

2.28.52

 

 

26

Leif Karlsson

1939

Gnosjö FK

77

Slutat (-96)

2

3.37

 

 

27

Gunnar Bergmark

1961

Lönashults GoIF

75

2

0

3:33.25

4:05.55

 

28

Tommy Hagberg

1968

Växjö LK

75

4

5

2.59.05

3:45.58

 

29

Anders Eriksson

1943

Växjö LK

69

1

0

3.17.01

5:35.02

 

30

Anders Wahlberg

 

Glasrikets RC

63

4

0

03:45:42

4:43.50

 

31

Per Hamaräng-Grip

1959

Högby IF

60

1

5

2:30.56

4:33.42

 

32

Fredrik Svensson

1973

Växjö AIS

56

0

51

2:59:39

 

 

33

Ulf-Peter Sjöholm

1965

Växjö AIS

56

0

42

3:06:26

 

 

34

Sören Fransson

 

Nässjö

54

4

1

3:56.15

5:14.22

 

35

Micael Lindqvist

1972

Apladalens LK

53

6

3

2:47.29

2:52.07

 

36

Conny Andersson

1937

Anderstorps OK

53

0

0

3:36.05

 

 

37

Sten-Göran Yngvesson

1956

IK Vista 

53

0

2

3;29.41

 

 

38

Sven-Åke Falkeby

1949

Gnosjö FK

52

0

0

 

 

 

39

Allan Mörtnäs

1924

IK Hakarpspojkarna

50

Slutat (-89)

0

 

 

 

40

Jan-Ove Ågren

 

Hultsfreds LK

50

Slutat (-93)

0

2.59

 

 

41

Niklas Wikner

1964

Tranås AIF

ca 50-100

1

0

2:28.10

2:52.44

 

42

Mikael Bergqvist

1961

Växjö LK 

ca 50 st

0

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Namn

 

Klubb

Maror

Maror 2015

Inkl. Ultra

Pers.Rek.

Årsbästa

damer

1

Karin Beyersdorff

1964

Växjö LK

152

0

22

4.09.56

 

 

2

Viktoria Johnsson

1969

Målilla-Mörlunda SKI

94

6

0

03:21:07

3:13.17

 

3

Inger Knutsson

1945

Lenhovda IF

76

0

0

3:53.58

 

 

4

Boel De Gerr De

1958

Hultsfreds LK

72

1

47

3:33.xx

 

 

5

Berit Lundström

1952

IFK Borgholm

67

1

24

4.28.40

5:53.48

 

6

Ann-Marie Andersson

1943

Hultsfreds LK

63

0

2

 

 

 

7

Susanne Johansson

1963

Växjö LK

55

0

0

3:42.23

 

 

8

Kerstin Sandh

1958

Växjö LK

47

2

0

3:35.56

4:22.52

 

9

Aina Törnkrantz

1939

Tingsryds AIF

43

Slutat 

0

4:03.

 

 

10

Anita Jönsson

1963

Högby IF

38

3

0

3:48.27

4.10.59

 

11

Agneta Ohmes

1951

Elmhults SC

38

Slutat

0

3.08.26

 

 

12

Anneli Södergårds

1963

Hultsfreds LK

37

0

5

2:56.26

 

 

13

Elin Beyersdorff

1989

Växjö LK

35

0

6

03:58:44

 

 

14

Eva-Lena Gustavsson

1953

LF Kosta, Vi som springer

32

Slutat

0

 

 

 

15

Eva Brorsson

1941

Växjö LK

29

Slutat

0

4.06.48

 

 

16

Sinikka Kukkohovi

1949

Anderstorps OK

26

1

0

4:44.21

5:33.24

 

17

Eila Engvall

1948

Hestra SSK

25

Slutat

0

 

 

 

18

Anna-Greta Karlsson

1940

Högby IF

25

Slutat

0

3.32.49

 

 

19

Kerstin Cronqvist

1943

Växjö LK

24

Slutat

2

4:50.55

 

 

20

Marie Johansson

1966

Kalmar RC

23

0

3

3.27.?

 

 

21

Clarinda Larsson

1973

Jönköping, Team Hempel

21

Slutat  

21

 

 

 

22

Elisabeth Karlsson

1980

Anderstorps OK

20

0

2

3;39.13

 

 

23

Christina Johansson

1950

Växjö LK

20

Slutat

0

4.36.35

 

 

 

 

 

 

 

 

2016-03-04