[an error occurred while processing this directive]
Historiska resultat

 

 

År

 Datum

 

Namn - män

Klubb

Tid

 

Namn-kvinnor

Klubb

Tid

2016

8 okt

  Johan Larsson Stöcke TS Järnet

2:52:15

  Maja Gren Skog Skellefteå AIK

3:16:45

2015

10 okt

  John Lagerskog

Sportsgym SC

2:40:35

  Susanne Pettersson Skellefteå AIK FI

3:23:06

2014

11-okt

 

Patrik Wikström

Dorotea IF

2:41:34

 

Sophia Sundberg

Väsby IK

2:51:09

2013

 13 okt

 

Taaddasaa Abarraa

IFK Umeå

 2:30:59

 

Sofia Mikko

IFK Kiruna

3:23:02

2012

 13 okt

 

Kristoffer Österlund

Jalles TC

2:39:25

 

Katarina Rönngren

Öbacka LK 

3:15:21

2011

09-okt

 

Kenneth Boman

 Lulekamraterna

2:41:29

 

Christina Forslund

 IFK Nyland

3:04:33

2010

 9-okt

 

Thomas Edström

 

2:49:43

 

Birgitta Lanhede

Jalles TC Umeå

3:25:55

2009

 10-okt

 

Kristoffer Österlund

IFK Umeå

2:33:01

 

Sandra Halvarsson

Morjärvs SK

3:25:51

2008

 11 okt

 

Matti Linna

Nilivarra IS

2:38:13

 

Jenny Jansson

Kattisvara

2:56:53

2007

 13-okt

 

Matti Linna

Nilivarra IS

2:42:52

 

Agneta Jonsson

Team Skavsåret IF

3:35:08

2006

 7 okt

 

Kristoffer Österlund

IFK Umeå

2:36:37

 

Jenny Jansson

Kattisvara

2:58:00

2005

 8 okt

 

Kristoffer Österlund

IFK Umeå

2:27:41

 

Jenny Jansson

Kattisvara

3:03:00

2004

09-okt

 

Kristoffer Österlund

IFK Umeå

2:25:23

 

Christina Forslund

IFK Nyland

3:04:29

2003

11-okt

 

Kristoffer Österlund

IFK Umeå

2:34:33

 

Monika Gullström

IF Kraft Närpes, FIN

3:32:49

 2002

12-okt

 

Kristoffer Österlund

IFK Umeå

2:31:32

 

Christina Forslund

IFK Nyland

3:04:44

 2001

20-okt

 

Esko Lilleberg

Haparanda FI

2:28:42

 

Maj-Britt Sundqvist

Skellefteå IF

3:15:49

2000

14-okt

 

Ahti Honkola

Soinen Sisu, FIN

2:41:05

 

Minna Pihala

Eurajoen Veikot, FIN

2:53:19

1999

16-okt

 

Dan Agnarsson

Öbacka LK Härnösand

2:37:14

 

Maria Lundgren

Hässelby SK

3:00:26

1998

17-okt

 

Arto Hyytiäinen

Viipurin Urh:, FIN

2:28:52

 

Ann-Katrin Haga

IF Femman, FIN

3:09:14

1997

 

 

Örjan Gustafsson

Skellefteå IF

2:36:03

 

Lotta Svärd

Jalles TC Umeå 

3:18:02

1996

 

 

Lars-Gunnar Skoog

Skellefteå IF 

2:38:13

 

Birgitta Eklund

Skellefteå AIK

3:31:22

1995

 

 

Örjan Gustafsson

Skellefteå IF 

2:28:54

 

Annika Terngård

Jalles TC Umeå

3:29:35

1994

 

 

Lars-Gunnar Skoog

Skellefteå IF 

2:35:45

 

Lotta Svärd

Jalles TC Umeå

3:12:01

1993

 

 

Lars-Gunnar Skoog

Skellefteå IF 

2:32:54

 

Birgitta Eklund

Skellefteå AIK

3:31:51

1992

 

 

Petter Zetterström

Sundsvalls FI

2:41:55

 

Lotta Svärd

Jalles TC Umeå 

3:20:47

1991

 

 

Asto Ristimäki

Häjyt Seinäjoki, FIN

2:35:54

 

-

 

-

1990

 

 

Lennart Tollgren

Stockholms RRC

2:31:25

 

Karin Elstade

B&OI Bodö, NOR

3:21:58

1989

 

 

Jan Eriksson

LK Jemtrennarna

2:37:41

 

Ingrid Nilsson

 IFK Umeå

3:26:59

1988

4 sep

 

Lars Björnfot

IFK Umeå

2:35:10

 

-

 

-

1987

 

 

Elon Lindwall

Skellefteå AIK

2:30:25

 

Birgitta Eklund

 Skellefteå AIK

3:32:52

1986

 

 

Elon Lindwall

Skellefteå AIK

2:31:31

 

Ingrid Nilsson

 IFK Umeå

3:21:41

1985

 

 

Tjorbörn Jakobsson

IK Studenterna Umeå

2:38:02

 

-

 

-

1984

 

 

Lars-Gunnar Skoog

 IFK Umeå

2:30:20

 

-

 

-

1983

 

 

Kurt Andersson

Skellefteå AIK

2:23:57

 

Kristina Fors

 

3:40:00

1982

 

 

Tjorbörn Jakobsson

Hammerdals IF 

2:31:10

 

Siv Larsson

 

3:17:38

1981

 

 

Göran Malm

Dalasjö IK Framåt

2:32:58

 

-

 

-

1980

 

 

Erland Sundström

MoDo AIK

2:29:45

 

-

 

-

1979

 

 

Kurt Andersson

Jalles TC Umeå

2:28:24

 

-

 

-

1978

 

 

Kurt Andersson

Skellefteå AIK

2:32:31

 

-

 

-

1977

 

 

Danny Flyn

Jalles TC Umeå

2:25:48

 

-

 

-

1976

 

 

Danny Flyn

Jalles TC Umeå 

2:32:14

 

-

 

-

1975

 

 

Jan-Ivar Westlund

Spårvägen

2:33:20

 

-

 

-

1974

 

 

Sven-Erik Kristiansson

Kvarnsveden

2:37:05

 

-

 

-

1973

 

 

Roger Antonsson

Skellefteå AIK

2:32:38

 

-

 

-

 

 

 

  Umemaran – Flest fullföljda lopp: 1973 - 2013
 
 

Plac

Namn

Klubb

lopp

1

Kjell-Göran Holmberg -48

Jalles TC Umeå

28

2

Lars Forsberg -36

Spölands IF

27

3

Alf Granvik -47

Mirka Jogging Dogs, FIN

22

4

Marek Perlinski -55

IKSU friidrott

19

5

Kent Pettersson –48

IF Vingarna Övik

17

5

Urban Bengtson –45

Jalles TC Umeå

17

7

Östen Mukkavaara –38

Jalles TC Umeå

16

7

Thomas Sigurdson –47

IKSU Friidrott

16

9

Daniel Salguero -65

IKSU Löpning

15

9

Mats Zetterlund -48

Vattudalens LDK

15

11

Anders Nordenberg -

FK Volvo Umeverken

14

12

Thomas Renberg -

Lycksele LLK

13

13

Bernt Johansson –47

Byske SK

12

13

Marja-Leena Pettersson -52

IF Vingarna Övik

12

15

Åke Carlsson

FK Volvo Umeverken

11

15

Riitta Koski-49

Vaasan Vasama, FIN

11

15

Leif Stening-52

Jalles TC Umeå

11

15

Mats Ceder -64

Marathonblåbären, FIN

11

15

Lars Björnfot-56

Mariestads AIF

11

15

Peter Wiesler -55

Jalles TC Umeå

11

21

Peter Backlund -53

Lenkki Boys, FIN

10

21

Stig Swärd -

Robertsfors IK

10

21

Gösta Blom-43

Maxmo SK, FIN

10

21

Martin Lundberg -65

Fredrika IK

10

21

Kjell Krans -48

Iggesunds SK

10

21

Robert Johansson - 69

Skellefteå AIK FI

10

21

Patrik Norberg -66

Trångsvikens IF

10

28

Patrik Skoglund 66

Jalles TC Umeå

9

 

Bo Lundmark

IKSU Friidrott

9

 

Gunnar Lillieroth

Klabböle IF

9

 

Lars Idhult -44

Jalles TC Umeå

9

 

Markku Pihlajaniemi

Häjyt Untamala, FIN

9

 

Stig Lindberg

Vännäs SK

9

34

Rolf Österholm

Lenkki Boys, Jakobstad, FIN

8

 

Rune Nystedt

Vännäs SK

8

 

Kurt Karlsson

Jalles TC umeå

8

 

Birger Karlsson -49

Vattudalens LDK

8

 

Pavio Grzelewski

Jalles TC Umeå

8

 

Lars-Åke Ekman

IKSU Löpning

8

 

Stig-Olof Holm -57

Botsmarks SK

8

 

Peter Gellerstedt -75

Norums SK

8

 

Anders Östman -74

Larsmo IF, FIN

8

43

Pekka Lehtisola

Vaasan Vasama, FIN

7

 

Stefan Lindgren

Vännäs SK

7

 

Tony Hedlund

Luleå LDK

7

 

Niklas Grip

Lulekamraterna

7

 

Kenneth Boman -76

Lulekamraterna

7

 

Ahmed Hassan

Tväråselets AIF

7

 

Kristoffer Österlund -72

IFK Umeå

7

 

Alf Söderlund -51

Rödåbygdens IF

7

 

Per Alfredsson-Helgesson 64

Jalles TC Umeå

7

52

Christer Abrahamsson

FK Volvo Umeverken

6

 

Anders Boström

Jalles TC Umeå

6

 

Birgitta Eklund

Skellefteå AIK FI

6

 

Mats Flordh

IKSU Friidrott

6

 

Anna-Maija Koskela

Vaasan Vasama, FIN

6

 

Johan Larsson

Stöcke TS Järnet

6

 

Elon Lindwall

Skellefteå AIK

6

 

Giovanni Macellaro

IKSU Friidrott

6

 

Sören Näslund

Jalles TC Umeå

6

 

Kalevi Saukkonen

VSVU Åbo, FIN

6

 

Peter Sund

Jogg-Mix, FIN

6

 

Maj-Britt Sundqvist

Skellefteå IF

6

 

Ingegerd Öhberg -42

Jalles TC Umeå

6

 

Anders Högdal -66

Jalles TC Umeå

6

 

Jarmo Raaterova -64

Luleå

6

 

Marita Sundh -60

Storrödningsbergs IF

6

 

Michael Ahrens -62

Vattudalens LDK

6

 

Mikael Niklasson -68

Piteå Runners

6

 

Frithjof Theens -69

Stöcke TS Järnet

6

 

Roger H Andersson -55

IFK Sala

6

72

Torbjörn Banetun

Sandviks IK

5

 

Christina Forslund

IFK Nyland

5

 

Sten Dahlbäck

Sandviks IK

5

 

Göran Eriksson

Spölands IF

5

 

Jean Forsgren

Jalles TC Umeå

5

 

Ahti Honkola

Soinen Sisu, FIN

5

 

Anita Jönsson

Högby IF

5

 

Sonny Mauree

IKSU Friidrott

5

 

Märta Moe -64

Vattudalens LDK

5

 

Börje Miemois

Vörå IF, FIN

5

 

Roger Nordin

Lycksele LLK

5

 

Tommie Nylund

Sandviks IK

5

 

Helmut Näckdal

Kalix LK

5

 

Paul Sjöholm

Sandviks IK

5

 

Lars-Gunnar Skoog

IFK Umeå

5

 

Kennet Svensson

Öbacka LK

5

 

Lotta Svärd

Jalles TC Umeå

5

 

Ivar Söderlind -44

Jalles TC Umeå

5

 

Erik Walfridsson

IKSU Friidrott

5

 

Lars Wikberg

IKSU Friidrott

5

 

Stefan Granbäck – 58

Nordingrå SK

5

 

Bård Rödde -46

Lånke IL, Norge

5

 

Sigvard Koplimäe -50

Vattudalens LDK

5

 

Örjan Mattsson -70

Nordingrå SK

5

96

Dan Agnarsson

Öbacka LK

4

 

Axel Andersson

Vattudalens LDK

4

 

Roger Antonsson

Solvikingarna, Mölndal

4

 

Johan Brändström

IKSU Löpning

4

 

Jan Eriksson

Jemtrennarna

4

 

Willy Frick

 Jalles TC Umeå

4

 

Martin Gidlund

Hägglunds

4

 

Kjell Hemmyr

Jalles TC Umeå

4

 

Allan Holmberg

Jalles TC Umeå

4

 

Lars Hänström

Umeå

4

 

Jenny Jansson

Kattisavans IIF

4

 

Kenneth Johansson

Luleå LDK

4

 

Jenny Kling

Selångers OK

4

 

Jarl Kollberg

Jalles TC Umeå

4

 

Reijo Kunttu

VSVU Åbo, FIN

4

 

Birgitta Lanhede

Jalles TC Umeå

4

 

Stigbjörn Lestander

IKSU

4

 

Malte Linder

Skellefteå AIK

4

 

Anders Lindqvist

IKSU

4

 

Mats-Åke Nilsson

Jalles TC Umeå

4

 

Joakim Nolberg

IFK Umeå

4

 

Kjell Nyberg

IF Vingarna Örnsköldsvik

4

 

Markus Paavola

Vaasan Vasama, FIN

4

 

Bert-Allan Persson

Team Esplanad Umeå

4

 

Jörgen Risholt

Ericsson IF

4

 

Ove Rosén

IFK Umeå

4

 

Paavo Saari

Häjyt Ylistaro, FIN

4

 

Marko Saranpää

Jalles TC Umeå

4

 

Kerstin Sjöberg

Vattudalens LDK

4

 

Tomas Sjövall

Hotings IF

4

 

Sven-Olof Svarvar

Vaasan Vasama, FIN

4

 

Dahle Sehlstedt

Sandviks IK

4

 

Markku Suomela

Vaasan Vasama, FIN

4

 

Raimo Tammenmaa

Vaasan Vasama, FIN

4

 

Björn Tunemalm

Jalles TC Umeå

4

 

Päivi Törmä

Vaasan Vasama, FIN

4

 

Arno Wahlström

Sävar IK

4

 

Tuomo Vilmunen

Häjyt, FIN

4

 

Mauri Volama

Häjyt, FIN

4

 

Öhman Kristofer

Hägglunds IoFK

4

   
  Löpare med flest vinster, t o m 2014
Kristoffer Österlund har vunnit loppet 7 gånger:

 

 

namn

antal

Kristoffer Österlund

7

Lars-Gunnar Skoog

4

Birgitta Eklund

3

Christina Forslund

3

Jenny Jansson

3

Kurt Andersson

3

Lotta Svärd

3

Danny Flyn

2

Elon Lindwall

2

Ingrid Nilsson

2

Matti Linna

2

Tjorbörn Jakobsson

2

Agneta Jonsson

1

Ahti Honkola

1

Annika Terngård

1

Ann-Katrin Haga

1

Arto Hyytiäinen

1

Asto Ristimäki

1

Birgitta Lanhede

1

Dan Agnarsson

1

Erland Sundström

1

Esko Lilleberg

1

Göran Malm

1

Jan Eriksson

1

Jan-Ivar Westlund

1

Karin Elstade

1

Katarina Rönngren

1

Kenneth Boman

1

Kristina Fors

1

Lars Björnfot

1

Lennart Tollgren

1

Maj-Britt Sundqvist

1

Maria Lundgren

1

Minna Pihala

1

Monika Gullström

1

Patrik Wikström

1

Petter Zetterström

1

Roger Antonsson

1

Sandra Halvarsson

1

Siv Larsson

1

Sofia Mikko

1

Sophia Sundberg

1

Sven-Erik Kristiansson

1

Taaddasaa Abarraa

1

Thomas Edström

1

 

73