Historiska resultat

  

 

 



 

      Segrare i Vintermarathon till Jan Linds minne 1963 - 2017
         
Flest segrar i Vintermarathon 1963 - 2015 - Flest segrar i lagtävlingen

 

Jan Lind

   

 

   
  Herr- och damsegrarna i l Vintermarathon 2017 i Strömsund Erik Ottosson, Trångsviken, och Eva Blomqvist, Vattudalens LDK

 

 
       

nr

år

datum

herrsegrare

klubb

tid

damegrare

klubb

tid

plats

arrangör

Lagsegrare

Tid

ant

56

2018

                       

55

2017

16 dec

Erik Ottosson Trångsviken IF 3:06:28 Eva Blomqvist Vattudalens LDK 4:06:23 Strömsund

Vaddudalens LDK

---   18

54

2016

5 nov

Andreas McConville

FK Studenterna

2:37:34

Åsa Lundin

Vallentuna FK

2:58:27

Sth-N Djurgården

Fredrikshofs FF

IF Linnéa 12:10:02:09

278

53

2015

7 nov

Andreas Bergstedt

Enhörna IF

 2:31:42

Malin Starfelt

Team Salomon

3:00:57

Sth-N Djurgården

Fredrikshofs FF

 Running Club

11:32:00

400

52

2014

8-nov

Jonas Buud

IFK Mora

2:28:36

Stina Svensson

Nacka-Värmdö SK

3:00:15

Sth-N Djurgården

Fredrikshofs FF

Fredrikshofs FF

 11:43:03

434

51

2013

 9-nov

Jonas Buud

IFK Mora

 2:25:35

Kajsa Berg

Huddinge AIS

 2:50:01

Sth-N Djurgården

Fredrikshofs FF

Fredrikshofs FF

 11.25.23

394

50

2012

03-nov

Anders Fransson

Rånäs 4H

2.34.06

Kajssa Friström

Fredrikshofs FF

3.13.34

Sth-N Djurgården

Fredrikshofs FF

Fredrikshofs FF

 

 192

49

2011

03-nov

Anders Österlund

Västerås SOK

2.29.16

Kajsa Berg

Fredrikshofs FF

2.46.55

Sth-N Djurgården

Fredrikshofs FF

Fredrikshofs FF

10:40:12

167

48

2010

13-nov

Niklas Sydow

Fredrikshofs FF

2.36.34

Kristin Brodin

IFK Sala

3.07.29

Sala

IFK Sala

Fredrikshofs FF

 

93

47

2009

07-nov

Anders Österlund

Västerås SOK

2.28.32

Malin Pettersson

Älvdalens IF

3.40.06

Kvarnsveden

Kvarnsveden FIK

Fredrikshofs FF

 

100

46

2008

01-nov

Daniel Lindblom

Dalregementet IF

2.44.20

Kristin Brodin

IFK Sala

3.11.36

Kvarnsveden

Kvarnsveden FIK

IFK Sala FI

16.38.13

88

45

2007

04-nov

Matti Linna

Nilivaara IS

2.43.23

Jenny Jansson

Kattisavans IF

3.09.20

Strömsund

Vattudalen LDK

Kvarnsvedens FIK

16.04.12

63

44

2006

04-nov

Johan Olsson

Kopparbergs IF

2.39.11

Jenny Jansson

Kattisavans IF

3.07.31

Kvarnsveden

Kvarnsveden FIK

Kvarnsvedens FIK

14.26.12

91

43

2005

05-nov

Martin Bruneskog

Sundsvalls FI 

2.44.47

Jenny Jansson

Kattisavans IF

3.07.46

Strömsund

Vattudalen LDK

Vattudalens LDK

17.35.34

 62

42

2004

06-nov

Dick Olsson

Kvarnsveden FIK

2.37.22 

Mimmi Andesson

Uppsala LK

 3.11.45

Kvarnsveden 

Kvarnsveden FIK 

Kvarnsvedens FIK

13.53.11

84

41

2003

5-nov

Raimo Korhonen

Näshulta

2.28.44 

Annelie Buller

Hässelby SK

2.55.47

Kvarnsveden

Kvarnsveden FIK 

Vattudalens LDK

16.45.24

81

40

2002

 2-nov

Fredrik Norgren

IFK Mora

2.31.48 

Hanna Sahlander

IFK Mora 

2.50.09

Kvarnsveden

Kvarnsveden FIK

Kvarnsvedens FIK

14.51.33

82

39

2001

03-nov

Clas Björling

IFK Mora

2.29.17

Annelie Buller

Flemingsberg SK

3.03.47

Kvarnsveden

Kvarnsveden FIK

Kvarnsvedens FIK

13.47.43

 

38

2000

04-nov

Anders Edgren

Enhörna IF

2.31.16

Annelie Buller

Flemingsberg SK

2.57.27

Kvarnsveden

Kvarnsveden FIK

Kvarnsvedens FIK

13.53.29

108

37

1999

06-nov

Anders Edgren

Enhörna IF

2.32.21

Annelie Buller

Flemingsberg SK

3.03.46

Södertälje.

Flemingsberg SK

Kvarnsvedens FIK

14.00.49

 

36

1998

07-nov

Kent Clefberg

Hässelby SK

2.34.05

Annelie Buller

Flemingsberg SK

3.05.15

Huddinge

Flemingsberg SK

Kvarnsvedens GoIF

15.47.39

12

35

1997

01-nov

Pecka Anderman

Flemingsberg SK

2.32.44

Annelie Södergårds

Hultfreds LK

3.12.54

Huddinge

Flemingsberg SK

Flemingsbergs SK

13.50.43

12

34

1996

02-nov

Martin Rappe

Hammarby

2.33.41

Irene Göllas

Täby

3.51.36

Huddinge

Flemingsberg Sk

Flemingsbergs SK (VP)

13.37.28

22

33

1995

28-okt

Pontus Eiderhamn

Flemingsberg SK

2.38.32

 

 

 

Luleå

Luleå LDK.

Flemingsbergs SK

13.39.13

42

32

1994

22-okt

Anders Edgren

Enhörna IF

2.27.04

Kerstin Sjöberg

Vattudalens LDK

4.39.15

Luleå

Luleå LDK.

Flemingsbergs SK

13.18.49

46

31

1993

13-nov

Håkan Flink

Ludvika FFI

2.38.02

Birgitta Jarring

Täby LLK

4.05.20

Luleå

Luleå LDK.

Luleå LDK

15.41.31

47

30

1992

07-nov

Lars-H Jönsson

Dalregem. IF

2.34.17

Irene Göllas

Täby

3.36.59

Kvarnsveden

Kvarnsveden FIK

Kvarnsvedens GoIF (VP)

13.36.57

136

29

1991

02-nov

Anders Edgren

Enhörna IF

2.24.18

Åsa Schumann

Piteå

2.48.36

Kvarnsveden

Kvarnsveden FIK

Kvarnsveden FIK

13.06.02

148

28

1990

03-nov

Anders Edgren

Enhörna IF

2.27.11

Lena Söderqvist

Råby-Rekarne

3.03.38

Kvarnsveden

Kvarnsveden FIK

Kvarnsveden FIK

13.22.17

186

27

1989

04-nov

Colin McIntyre

IF Göta

2.19.11

Ylva Ragne

Flemingsberg SK

3.13.41

Kvarnsveden

Kvarnsveden FIK

Kvarnsvedens GoIF

12.55.31

224

26

1988

13-nov

Colin McIntyre

IF Göta

2.22.46

Åsa Schumann

Piteå

2.54.10

Köping

IK Westmannia

Kvarnsvedens GoIF

13.31.42

353

25

1987

08-nov

Colin McIntyre

IF Göta

2.28.02

Maria Jäfs

Tureberg IF

2.58.52

Sth-Hässelby

Hässelby SK

Kvarnsvedens GoIF

13.51.29

320

24

1986

09-nov

Martin Hafström

Hässelby SK

2.23.02

Caroline Srnith

Hammarby

2.58.12

Sth-Stadion

Hässelby SK

Hässelby SK

12.27.52

378

23

1985

09-nov

Martin Hafström

Hässelby SK

2.23.26

Caroline Srnith

Hammarby

2.59.39

Sth-Stadion

Hässelby SK

Hässelby SK (VP)

12.13.17

573

22

1984

10-nov

Åke Eriksson

Fredrikshofs FF

2.17.10

Caroline Srnith

Hammarby

2.58.38

Sth-Stadion

Fredrikshofs FF

Hässelby SK

11.54.20

532

21

1983

12-nov

Urban Hallberg

Enhörna IF

2.21.03

Annich.Kringstad

Mälarhöjdens IK

2.46.59

Sth-Stadion

Fredrikshofs FF

Hässelby SK

12.17.59

631

20

1982

13-nov

Jan-Iwar Westlund

Spårvägens GIF

2.21.42

Meeri Bodelid

Högbo GIF

2.49.21

Sth-Stadion

Fredrikshofs FF

Fredrikshofs IF (VP)

12.18.17

746

19

1981

14-nov

Carl-M Bergh

Heleneholm IF

2.22.53

Kerstin Svensson

SK Ringen

2.56.34

Linköping

Linköping GIF

Fredrikshofs FF

12.53.29

535

18

1980

15-nov

Carl-M Bergh

Heleneholm IF

2.19.11

 

 

 

Stockholm

Fredrikshofs FF

Fredrikshofs FF

12.44.24

314

17

1979

17-nov

Tommy Persson

Heleneholm IF

2.13.50

Sinikka Järvenpää

Mölndals AIK

3.00.51

Särö

Solvikingarna

Linköpings GIF

13.08.50

288

16

1978

18-nov

Lars Enqvist

Kils AIK

2.19.42

Liisa Arbelius

Fin

3.06.43

Särö

Solvikingarna

Fredrikshofs IF (VP)

13.31.18

233

15

1977

20-nov

Lars-Erik Staffans

Finland

2.26.20

Gunilla Rehnström

Mölndals AIK

3.14.07

Väckelsång

Väckelsångs IK

Solvikingarna

13.52.04

188

14

1976

21-nov

Lars Enqvist

Kils AIK

2.18.27

Elin Abom

Solvikingarna

3.57.14

Rinkeby

Fredrikshofs FF

Fredrikshofs IF

13.04.43

138

13

1975

23-nov

Lars Enqvist

Västerås IK

2.22.09

Ulla Engelby

Sävedalens AIK

2.59.26

Enhörna

Enhörna IF

Fredrikshofs IF

13.34.37

137

12

1974

24-nov

Max Holmnäs

Enhörna IF

2.20.29

Siv Jansson

Mälarhöjdens IK

3.05.06

Enhörna

Enhörna IF

Enhörna IF

12.41.30

144

11

1973

25-nov

Hannu Partanen

Nyköpings BIS

2.20.05

Elin Åbom

Solvikingarna

3.53.41

Södertälje

Enhörna IF

Enhörna IF (VP)

12.49.38

150

10

1972

19-nov

Hannu Partanen

Nyköpings BIS

2.20.05

Christina Borglund

Kristianstad

3.24.47

Hisingen

Solvikingarna

Enhörna IF

12.43.10

162

9

1971

21-nov

Owe Malmqvist

IK Tjelvar

2.26.06

Elin Åbom

Solvikingarna

4.04.04

Sollentuna

Tureberg IF

Solvikingarna

13.28.29

168

8

1970

22-nov

Bernt Ekström

Ludvika FFI

2.26.08

Elin Åbom (inoff)

Solvikingarna

4.10.58

Enhörna

Enhörna IF

Turebergs IF

-

 

7

1969

11-nov

Mike Rowland

Storbr.

2.16.06

 

 

 

Skövde

IFK Skövde

Enhörna IF

14.05.07

100

6

1968

01-dec

Chris Wade

Fredrikshofs

2.25.20

 

 

 

Täby

Fredrikshofs FF

-

-

72

5

1967

11-nov

Erik Östbye

Örgryte IS

2.20.12

 

 

 

Handen

Fredrikshofs FF

-

-

 

4

1966

20-nov

Ingvald Midelf

IF Linden

2.16.18

 

 

 

Sth-Fredrikshof

Fredrikshofs FF

-

-

 

3

1965

5-dec

Torbjörn Lind

Fredrikshofs FF

2.29.51

 

 

 

Danderyd

Fredrikshofs FF

-

-

 

2

1964

21-nov

Torbjörn Lind

Fredrikshofs FF

2.33.27

 

 

 

Handen

Fredrikshofs FF

-

-

20

1

1963

8-dec

Ken Hait

Fredrikshofs FF

2.36.43

 

 

 

Handen/Dalarö

Fredrikshofs FF

-

-

18

Kommentar:
1- banan 1966 knappt 40km
2- banan 1979 400 m för kort

ant=antal löpare som fullföljde loppet

 

  Flest segrar i Vintermarathon 1963 - 2015 Flest segrar i lagtävlingen
 

namn

Klubb

antal

Annelie Buller

Flemingsberg SK

5

Anders Edgren

Enhörna IF

4

Caroline Srnith

Hammarby

3

Colin McIntyre

IF Göta

3

Jenny Jansson

Kattisavans IF

3

Lars Enqvist

Kils AIK

3

Anders Österlund

Västerås SOK

2

Carl-M Bergh

Heleneholm IF

2

Elin Åbom

Solvikingarna

2

Hannu Partanen

Nyköpings BIS

2

Irene Göllas

Täby

2

Jonas Buud

IFK Mora

2

Kajsa Berg

Huddinge AIS

2

Kristin Brodin

IFK Sala

2

Martin Hafström

Hässelby SK

2

Torbjörn Lind 

Fredrikshofs FF

2

Åsa Schumann

Piteå

2

Anders Fransson

Rånäs 4Hc

1

Annelie Södergårds

Hultfreds LK

1

Annich.Kringstad

Mälarhöjdens IK

1

Bernt Ekström

Ludvika FFI

1

Birgitta Jarring

Täby LLK

1

Chris Wade

Fredrikshofs FF

1

Christina Borglund

Kristianstad

1

Clas Björling

IFK Mora

1

Daniel Lindblom

Dalregementet IF

1

Dick Olsson

Kvarnsveden

1

Erik Östbye

Solvikingarna

1

Fredrik Norgren

IFK Mora

1

Gunilla Rehnström

Mölndals AIK

1

Hanna Sahlander

IFK Mora

1

Håkan Flink

Ludvika FFI

1

Ingvald Midelf 

IF Linden

1

Jan-Iwar Westlund

Spårvägens GIF

1

Johan Olsson

Kopparbergs IF

1

Kajsa Friström

Fredrikshofs FF

1

Ken Hait 

Fredrikshofs FF

1

Kent Clefberg

Hässelby SK

1

Kerstin Sjöberg

Vattudalens LDK

1

Kerstin Svensson

SK Ringen

1

Lars-Erik Staffans

Finland

1

Lars-H Jönsson

Dalregem. IF

1

Lena Söderqvist

Råby-Rekarne

1

Liisa Arbelius

Finland

1

Malin Pettersson

Älvdalens IF

1

Maria Jäfs

Tureberg IF

1

 Malin Starfelt Team Salomon/

1

Martin Bruneskog

Sundsvalls FI 

1

Martin Rappe

Hammarby

1

Matti Linna

Nilivaara IS

1

Max Holmnäs

Enhörna IF

1

Meeri Bodelid

Högbo GIF

1

Mike Rowland

Storbr

1

Mimmi Andesson

Uppsala LK

1

Niklas Sydow

Fredrikshofs IF

1

Owe Malmqvist

IK Tjelvar

1

Pecka Anderman

Flemingsberg SK

1

Pontus Eiderhamn

Flemingsberg SK

1

Raimo Korhonen

Näshulta

1

Sinikka Järvenpää

Mölndals AIK

1

Siv Jansson

Mälarhöjdens IK

1

Stina Svensson

Nacka-Värmdö SK

1

Tommy Persson

Heleneholm IF

1

Ulla Engelby

Sävedalens AIK

1

Urban Hallberg

Enhörna IF

1

Ylva Ragne

Flemingsberg SK

1

Åke Eriksson

Fredrikshofs IF

1

Klubb

antal

Kvarnsveden FIK

14

Fredrikshof FIF

12

Hässelby SK

4

Flemingsbergs SK

4

Enhörna IF

4

Vattudalens LDK

2

Solvikingarna

2

Turebergs IF

1

Luleå LDK

1

Linköpings GIF

1

IFK Sala

1

 

46

 

 

 

 
 
2017-12-17