2017-10-29

Resultat Åland

Åland marathon,  2017-10-28
resultat - banskiss - bilder - karta

Åland Marathon & ½ Marathon fortsätter att förvandlas och blir nu ett stadslopp på en knappt 5 km (4690km) bana. I år erbjuds både hel- och halvmarathon samt 10 km och 5 km lopp.
Hotell Arkipelag fungerar som tävlingscentrum och bl.a. erbjuder löparna dusch- och bastumöjligheter efter målgång, måltider för- och efter loppet samt övernattningserbjudande. Se mera längre ner under Hotell Arkipelag.

Bana:  9 hela varv (9 x 4690m)
Start lördag 28.10 ca kl.11.00

 

 

Bilder

Jonas Wincent
Jan Funcke
Susanne Gren med medalj runt halsen
Medaljen
 

Karta

 
 

Banskiss

 

 

Resultat Åland marathon, 2017-10-28

 Lopp

plac

namn

född

land

postort

klubb

 

klass

tid

marathon

1

Liisa Jaatinen

1969

FIN

Helsinki

 

 

W40+

03:34:55

 

2

Hanna-Mari Tuomisto

1976

FIN

Seinäjoki

 

 

W40+

03:44:53

 

3

Heidi Furu

1978

ALA

Mariehamn

IFK Mariehamn

 

W

03:55:15

 

4

Anna Malmerfelt

1964

SWE

Åkersberga

Åkersberga Triathlonförening

 

W40+

04:12:54

 

5

Carmen Wargborn

1977

SWE

Täby

Norra Stockholm Endurance

 

W40+

04:15:21

 

6

Satu Valassaari

1972

FIN

Savitaipale

 

 

W40+

04:18:12

 

7

Terhi Sirviö

1975

FIN

Haarajoki

Kpk 24/7

 

W40+

04:26:21

 

8

Hanna Liderfelt

1979

SWE

Stockholm

IF Linnea

 

W

04:26:49

 

9

Johanna Beeks

1979

ALA

Mariehamn

 

 

W

04:32:53

 

10

Emma Juslin

1990

FIN

Uppsala

IK Fyris Triathlon

 

W

04:37:15

 

11

Susanne Gren

1963

SWE

Påarp

Friskis och svettis HBG

 

W40+

04:39:18

 

12

Anja Helin

1950

FIN

Uusikaupunki

Häjyt

 

W60+

04:53:27

 

13

Viveca Carpelan

1990

FIN

Espoo

 

 

W

04:53:51

 

14

Riikka Katajainen

1980

FIN

Nokia

 

 

W

04:54:54

 

15

Eija Uusi-Esko

1953

FIN

LUVIA

100mc.fi

 

W60+

05:12:08

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Fritjof Fagerlund

1974

ALA

Uppsala

Jomala IK

 

M40+

02:34:54

 

2

Anders Hellner

1980

SWE

Stockholm

 

 

M

02:52:12

 

3

Simon Sköld

1983

SWE

Västerås

Västerås LK

 

M

02:58:13

 

4

Staffan Nylund

1975

FIN

Helsingfors

Mjölvacka IK

 

M40+

03:02:15

 

5

Ari Wolff

1972

ALA

Mariehamn

Cursores Åland/ÅTRI

 

M40+

03:07:53

 

6

Sebastian Westberg

1988

SWE

Nacka

Puppy Triathlete Society

 

M

03:13:25

 

7

Riku Järvelä

1990

FIN

Helsinki

Samba Trail Running Club

 

M

03:16:43

 

8

Jesper Fuhr

1988

SWE

NACKA

Puppy Triathlete Society

 

M

03:17:05

 

9

Jonas Sandberg

1973

SWE

Järfälla

team Skavsåret IF Järfälla

 

M40+

03:19:20

 

10

Seppo Laitinen

1952

FIN

Lapua

 

 

M60+

03:19:38

 

11

Joakim Malmerfelt

1963

SWE

Åkersberga

Åkersberga Triathlonförening

 

M40+

03:21:01

 

12

Dick Flöjt

1982

ALA

Saltvik

IF Fram

 

M

03:21:28

 

13

Daniel Lindholm

1977

SWE

Älvkarleby

Älvkarleby IK

 

M40+

03:26:39

 

14

Christian Söderholm

1974

ALA

Mariehamn

 

 

M40+

03:31:00

 

15

Krister Hägg

1973

SWE

Köping

Team Hägg Lahti

 

M40+

03:33:31

 

16

Christofer Larsson

1979

SWE

Älvkarleby

 

 

M

03:40:30

 

17

Jonas Wincent

1970

SWE

Sala

IFK Sala

 

M40+

03:43:19

 

18

Mattias Lindsäter

1978

SWE

Stockholm

Gamla Ekens motionärer

 

M

03:48:18

 

19

Otso Ylönen

1964

FIN

Salo

Salon Marathon Club

 

M40+

03:49:22

 

20

Magnus Nilsson

1966

SWE

Johanneshov

Joe Strummer Memorial Runners

 

M

03:50:00

 

21

Kari Oksanen

1950

FIN

Helsinki

 

 

M60+

03:51:10

 

22

Kalle Mäenpää

1971

FIN

Hämeenlinna

 

 

M40+

03:54:17

 

23

Peter Siljelöf

1959

SWE

HÄGERSTEN

Löparö

 

M40+

03:55:21

 

24

Christer Wikmark

1975

SWE

SOLNA

PPL Endurance Team

 

M40+

03:57:11

 

25

Tommy Kjellsson

1961

SWE

Hägersten

Team Skavsåret IF

 

M40+

03:59:03

 

26

Tomi Furu

1977

ALA

Mariehamn

IFK Mariehamn

 

M40+

03:59:15

 

27

Mika Penttilä

1975

FIN

Salo

 

 

M40+

04:01:46

 

28

Mats Liljegren

1976

SWE

Farsta

Team Skavsåret IF

 

M40+

04:04:12

 

29

Johannes Pietilä

1992

FIN

Espoo

EYn juoksukerho

 

M

04:08:06

 

30

Niklas Haglund

1973

FIN

Märsta

Nasdaq

 

M40+

04:09:25

 

31

Tomas Hörnqvist

1969

SWE

Hammarö

IFK Hammarö

 

M

04:09:31

 

32

Lars Olov Rask

1952

SWE

Stockholm

 

 

M60+

04:12:50

 

33

Yaron Gavish

1973

ISR

Åkersberga

 

 

M40+

04:14:58

 

34

Esa Kiiskinen

1963

FIN

Helsinki

 

 

M40+

04:15:11

 

35

Ere Toivonen

1965

FIN

Hyvinge

Team Toivonen

 

M40+

04:15:35

 

36

Ulf Engstrand

1970

SWE

Uppsala

Uppsala LK

 

M40+

04:17:22

 

37

Robert Nyholm

1986

ALA

Jomala

Lonesome Runners

 

M

04:17:51

 

38

Michael Wolhardt

1963

SWE

Norrtälje

Equality Run

 

M40+

04:18:13

 

39

Hartmann Stampfer

1960

ITA

Fie allo Sciliar

 

 

M40+

04:23:22

 

40

Jan-Erik Ramström

1960

SWE

Nynäshamn

Stockholm Långdistans klubb

 

M40+

04:26:50

 

41

Tony Gren

1961

SWE

Påarp

Friskis och svettis HBG

 

M40+

04:28:50

 

42

Juha Niemelä

1954

FIN

00670 Helsinki

Endurance

 

M60+

04:29:13

 

43

Jens Lindow

1972

SWE

Falun

Falu SS

 

M40+

04:35:58

 

44

Jan Funcke

1967

SWE

Kungsör

Kungsörs SK

 

M40+

04:36:17

 

45

Stig Åsberg

1947

SWE

Huddinge

IF Nyland

 

M60+

04:38:43

 

46

Jari Heikinaho

1963

SWE

Västerås

Västerås

 

M40+

04:39:54

 

47

Jonas Fajers

1991

SWE

JÄRFÄLLA

Muskö Hästsportförening

 

M

04:50:02

 

48

Juha Kähkönen

1957

FIN

HELSINKI

Marathon MC

 

M60+

04:52:22

 

49

Sigvard Koplimäe

1950

SWE

Krokom

Vattudalens LDK

 

M60+

04:53:57

 

50

Bo Pelander

1943

SWE

Enhörna

Enhörna IF

 

M60+

04:57:09

 

51

Ulf Nyback

1965

ALA

Geta

IF Start/ Eckerö skola

 

M40+

05:07:45

 

52

Niranjanan Kalaichelvan

1985

IND

Stockholm

 

 

M

05:11:34

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

halvmarathon

1

Christoffer Hiding

1985

SWE

Älvsjö

Fredrikshofs FIF

 

M

01:14:41

 

2

Henrik Engström

1984

SWE

Hägersten

Fredrikshof

 

M

01:16:48

 

5

Marcus Bell

1980

SWE

Järfälla

CSKA Ribbakov

 

M

01:23:12

 

11

Robert Dahlberg

1976

SWE

Åkersberga

Club Running Sweden

 

M40+

01:32:42

 

14

Andreas Persson

1975

SWE

Tyresö

Tyresö

 

M40+

01:34:38

 

17

Ida Hågstrand

1976

SWE

Stockholm

FK Studenterna

 

W40+

01:37:23

 

19

Peter Peldan

1965

SWE

Stockholm

Stockholms gerillalöpare

 

M40+

01:40:43

 

21

Stefan Bergström

1984

SWE

Stockholm

AIK

 

M

01:43:21

 

22

Ralf Ståhl

1956

SWE

Falun

Falu SS

 

M

01:43:49

 

27

Johanna Ekman

1974

SWE

Älvsjö

 

 

W

01:46:19

 

42

Roland Gustbée

1958

SWE

Växjö

Växjö Löparklubb

 

M40+

01:49:50

 

46

Jan Alfredsson

1966

SWE

Umeå

Umeå

 

M40+

01:53:38

 

55

Åsa Olsson

1984

SWE

Stockholm

AIK

 

W

01:57:11

 

59

Bo Lundin

1963

SWE

Sollentuna

Sollentuna

 

M40+

01:58:51

 

62

Gisela Kjellberg

1959

SWE

Västerås

Strömstads löparklubb

 

W40+

02:00:41

 

67

Gert Andersson

1955

SWE

Södertälje

Scania IF

 

M60+

02:03:05

 

68

Mikael Holmberg

1959

SWE

Västervik

Tufvas runners

 

M

02:03:16

 

81

Tea Lahti

1974

SWE

Köping

Team Hägg-Lahti

 

W40+

02:09:18

 

95

Anita Kindberg

1966

SWE

årsta

 

 

W40+

02:14:24

 

96

Barry Gibney

1978

SWE

VÄSTERÅS

 

 

M

02:15:49

 

104

Matthias Holgersson

1973

SWE

Kungsangen

Skavsaret

 

M40+

02:28:41

 

105

Jonathan Ståhlberg

1994

SWE

Västerås

 

 

M

02:37:35

 

106

Magnus Kindberg

1969

SWE

Värmdö

Friden

 

M40+

02:39:14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 km

1

Valentin Bruma

1980

ROU

MARIEHAMN

Lumparlands UIA

 

M

00:36:27

 

13

John Sköld

1987

SWE

Västerås

 

 

M

00:50:29

 

17

Jan Paraniak

1950

SWE

Huddinge

Team Skavsåert IF

 

M

00:51:56

 

26

Nils Hörnqvist

2003

SWE

Hammarö

IFK Hammarö

 

M19

00:59:57

 

27

Sigrid Hultman

1990

SWE

Nacka

 

 

W

00:59:58

 

28

Pia Pihl

1973

SWE

Rosersberg

 

 

W

01:01:59

 

30

Tove Sageborn

1983

SWE

Mölnbo

 

 

W

01:06:03

 

32

Nina Muhonen

1976

SWE

Enköping

Axa Sports CLub

 

W

01:07:41

 

33

Anna-Karin Dyrwoold

1988

SWE

Sköndal

 

 

W

01:08:35

 

34

Barbro Paraniak

1956

SWE

Huddinge

Team Skavsåret IF

 

W

01:09:04

 67 st löpare fullföljde marathonloppet, varav 33 st svenskar