2017-04-24
Resultat Danmark
 

 

Fyr till fyr, Bornholm, 59 km, 2017-04-22
Resultat - banan

Distans 59 km
Höjdmeter 660 m
Underlag asfalt, strand, små vägarf
Maxtid 10 tim

60 km trail lopp. Blandad terräng längst med kuststigen, så man sprang vid havet hela vägen. Svårt ibland att hitta vägen och man fick ha egen depå/energi med bara 2 depå stopp.
/Johanna Gren

Bilder
foto Johanna Gren

Här startar Susanne, handen på Dueudde fyr

Mål! Handen på fyren vi sprang till Hammershus fyr Start vid Dueudde fyr

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mål! Handen på fyren vi sprang till Hammershus fyr. Start vid Dueudde fyr
 
Banan
 
 
Resultat, Fyr till fyr, Bornholm, 59 km, 2017-04-22
 

plac

namn

Køn:

Klub/Sponsor:

tid

1.

Peter Vestergaard Jensen

Mand

NBRO Running

04:33:43.2

2.

Rasmus Dall-Hansen

Mand

Racepaceheroes

05:01:07.5

3.

Bjarke Kobberø

Mand

Club Running26

05:12:43.6

4.

Thomas Beck

Mand

DMK

05:16:30.0

5.

Flemming Wewer

Mand

Racepaceheroes

05:18:23.3

6.

Ulrik Oldenburg

Mand

HYDRO-CON Elevator/NOTS

05:19:19.0

7.

Claus Rasmussen

Mand

Posemand Alumni Society

05:29:02.6

8.

Johan Ekenstierba

Mand

Axis

05:29:44.9

9.

Fredrik Uddgren

Mand

Lonesome Runners

05:33:39.3

10.

Jon Hadsund

Mand

En Mer NBro Runner

05:37:14.8

11.

Frej Hadsund

Mand

En Mer Nbro Runner

05:37:19.6

12.

Kåre Bach Kristiansen

Mand

KaareLBK

05:41:10.7

13.

Troels Graff Nysom

Mand

Fullperformance

05:42:37.7

14.

Anders Hjortlund

Mand

NOTS

05:44:52.6

15.

Thomas Rabech

Mand

Hvalsø Løbeklub

05:45:23.8

16.

Joachim Fentz

Mand

Fortius / NBRO / LG Göttingen

05:45:33.3

17.

Kasper Rolle

Mand

eXplorado

05:46:14.4

18.

Lasse Søegaard

Mand

HOWOHI

05:47:56.8

19.

Simon Mattebjerg

Mand

Årsdale

05:50:52.6

20.

Lars Kure

Mand

Nots

05:54:22.1

21.

Nils Nyrup

Mand

Blovstrød Løverne

05:57:06.3

22.

Søren Nielsen

Mand

Club Running26

05:57:28.7

23.

Kasper Kildelund

Mand

Trinord

05:58:10.3

24.

Esben Brandt Hansen

Mand

Thingforged

06:00:04.9

25.

Bjarne Skousen

Mand

Mikkeller

06:01:43.8

26.

Simon Madsen

Mand

Præstøløberne

06:01:50.5

27.

Kim Munk

Mand

Posemand Alumni

06:02:21.0

28.

Claus Møller

Mand

Bagsværd Boldklub

06:02:31.8

29.

Gary Cummins

Mand

N/A

06:04:56.8

30.

Morten Viborg

Mand

Team Reach Around

06:05:23.4

31.

Jonas Hammer Vandborg

Mand

skal man være i en klub?

06:05:28.8

32.

Rasmus Jørgensen

Mand

Trinord

06:06:48.7

33.

Thomas Nellemann Petersen

Mand

Lillebælt trail striders

06:06:51.4

34.

Claus Christensen

Mand

Epixgear.dk / Karlslunde Tri.

06:08:31.8

35.

Martin Hjortkær Hansen

Mand

Greve trim

06:08:33.7

36.

Peter Veistrup

Mand

Klub 100 Marathon

06:08:38.4

37.

Martin Kjer

Mand

NOSK

06:12:17.2

38.

Mathias Møller Vous

Mand

TejnIF

06:12:31.6

39.

Lise Okkels Hansen

Kvinde

NBRO

06:12:53.9

40.

Frans Pedersen

Mand

NBRO

06:12:55.9

41.

Gitte Holmsberg

Kvinde

tif

06:13:52.8

42.

Camilla Bergmann

Kvinde

Allerød Orienteringsklub

06:16:13.9

43.

Martin Hansen

Mand

Trinord

06:16:28.4

44.

Heine Zahll Larsen

Mand

Running26

06:16:31.9

45.

Jakob Bach

Mand

"ingen klub"

06:17:21.7

46.

Lars Jacobsen

Mand

FLSmotion

06:19:07.8

47.

Tommy Pedersen

Mand

Vestergaard company

06:19:21.1

48.

Thomas Furu

Mand

-

06:23:39.4

49.

Nina Parsberg

Kvinde

NBRO-running

06:24:10.2

50.

Jette Schmidt

Kvinde

Blovstrød Løverne

06:24:56.0

51.

Jan Heltborg

Mand

TDC Group A/S

06:25:35.5

52.

Henrik Birkedal Hansen

Mand

DR Idræt

06:26:15.3

53.

Carsten Fenger

Mand

Online on-time

06:26:51.5

54.

Brian Markussen

Mand

TIF

06:26:56.4

55.

Morten Holm

Mand

VELUX Løbeklub

06:27:35.1

56.

Nicholas Wichmann

Mand

Sluseholmen

06:27:55.0

57.

Johnny Nielsen

Mand

Sparta

06:28:24.7

58.

Kristian Kureer

Mand

OCRrunners

06:29:18.8

59.

Mads Søndergaard

Mand

Østerbro

06:29:22.4

60.

Michael I Christensen

Mand

Mich

06:29:25.8

61.

Glenn Rom

Mand

København V

06:30:15.6

62.

John Hansen

Mand

Vestergaard Company.

06:30:20.2

63.

Ove Pedersen

Mand

Høng løbeklub

06:30:48.4

64.

Nikolaj Dahlkild

Mand

BAC

06:33:47.2

65.

Daniel Santos Mejía

Mand

 

06:34:01.8

66.

Martin Bjørn Lundberg

Mand

Company Vestergaard

06:34:50.3

67.

Filip Lindevall

Mand

Østerbro

06:34:55.9

68.

Mark Wöhlk

Mand

Team Leff

06:34:59.6

69.

Henrik Thorn

Mand

NBRO

06:35:52.5

70.

Ejvind Andersen

Mand

Marathon Sport

06:37:39.7

71.

Per Gregers Jensen

Mand

Vestergaard Company

06:38:30.4

72.

Johannes Berg Westergaard

Mand

Johannes Berg Westergaard

06:39:49.6

T73.

Christian Pedersen

Mand

Haretri

06:39:54.3

T74.

Lars Christiansen

Mand

HareTri-GARMIN

06:39:54.3

T74.

Leif Anthony Worm

Mand

I Form Med Worm

06:39:54.3

76.

Jakob Weldingh

Mand

HPU

06:41:58.3

77.

Hans-Henrik Hertz

Mand

#lukrøvenkør

06:42:20.9

78.

Maria Rosendahl

Kvinde

Sparta

06:42:46.3

79.

Betina Sørensen

Kvinde

DR Idræt

06:43:18.0

80.

Bjarne Klarskov

Mand

Trivekær

06:43:22.2

81.

Peter Vekslund

Mand

Hareskovens Traithlon Klub

06:43:58.1

82.

Clemens Nordentoft

Mand

Clemens

06:44:31.1

83.

Kenneth Badensø

Mand

2tri

06:44:37.8

84.

Thomas Svendsen

Mand

Mogens Disciple

06:45:02.1

85.

Kenneth Glitten

Mand

C26

06:45:31.8

86.

Joakim Skovgaard-Holm

Mand

Posemand Alumni Society

06:45:45.3

87.

Claus Dyrving

Mand

Team AKLVA

06:51:45.4

88.

Mark Denninger

Mand

NA

06:52:34.1

89.

Bjørn Denninger

Mand

Sorø Triathlon Klub

06:52:39.2

90.

Jan Espen Simonsen

Mand

Ingen

06:52:41.7

91.

Gjerlev Laursen

Mand

MIkkeller RC / Sparta

06:52:55.5

92.

Kristian Bak

Mand

2TIM4:7

06:54:02.8

93.

Jesper Matthesen

Mand

-

06:54:19.6

94.

Kasper Christensen

 

KC

06:54:21.3

95.

Niklas Rudi

Mand

#RunningRetard

06:55:56.9

96.

Sean Claxton

Mand

tegneRummet

06:56:20.5

97.

Nicolas Jonard

Mand

FarumDragørLøb

06:56:27.4

98.

Morten Poulsen

Mand

Team 3480

06:56:30.1

99.

Lars Norddal

Mand

Stevns Løbeklub

06:56:36.0

100.

Jørgen Hansen

Mand

Team Hechmann Sport

06:56:50.2

101.

Kasper Petersen

Mand

Blovstrød løverne

06:58:39.1

102.

Susanne

Kvinde

trinord

06:58:45.2

103.

Anders Buch Knudsen

Mand

Mikkeller Running Club

06:59:09.8

104.

Dennis Friedrichsen

Mand

Team Guldbamse

06:59:48.2

105.

Jesper Culmsee

Mand

Allerød

07:00:20.5

106.

Per Kristiansen

Mand

Diagora

07:00:29.0

107.

Claus Veistrup

Mand

Novo Nordisk og Bragdid

07:01:33.2

108.

Kenneth Demskov

Mand

Club Running26

07:02:12.7

109.

Christina Mader Gullander

Kvinde

NOTS

07:02:53.5

110.

André Lerche

Mand

8700 løbeklub

07:02:57.8

111.

Mads Boss

Mand

Svaneke Lægehus

07:03:38.0

112.

Christian Lund Jørgensen

Mand

 

07:03:49.6

113.

Jonathan Hovmand

Mand

Clipper Group

07:03:52.6

114.

Jens Arne Christiansen

Mand

Blovstrød Løverne

07:04:24.4

115.

Ann Berit Holm

Kvinde

Sparta

07:05:40.5

116.

Per Nielsen

Mand

Sparta

07:05:42.3

117.

Thomas Juhl

Mand

Holbæk Fremad

07:07:25.8

118.

Bo Ørbjerg

Mand

Ole Ørbjergs Fodatleter

07:07:27.0

119.

Bjarne R. Jensen

Mand

Sån-løberne

07:08:09.3

120.

Karina Koning

Kvinde

Mikkeller Running Club

07:08:57.7

121.

Bettina Lou Larsen

Kvinde

Mikkeller Running Club

07:08:58.9

122.

Kim Selch

Mand

Billund Motion

07:10:13.4

123.

Rikke Norman

Kvinde

Ingen

07:10:38.8

124.

Jakob Aaby

Mand

Nbro

07:11:30.3

125.

Thomas Minyi

Mand

Simplexity

07:13:40.0

126.

Jakob Steffensen

Mand

PowerTraining

07:14:00.6

127.

Jacob Petersen

Mand

Viking triatlon

07:14:48.6

128.

Peter Liljenfors

Mand

Lonesome Runners

07:15:12.9

129.

Bo Schnegelsberg

Mand

 

07:15:16.4

130.

Helene Svenningsen

Kvinde

Ultrarun

07:15:25.7

131.

Jacob Bols Andersen

Mand

Jacob Bols Andersen

07:16:28.8

132.

Sune Fladberg

Mand

Clipper Group

07:19:13.1

133.

Martin Egede Hansen

Mand

0

07:19:17.5

134.

Henrik Kobberø Petersen

Mand

Hvidovre ultra

07:20:16.9

135.

Mette Lund

Kvinde

Posemand Alumni

07:21:19.0

136.

Torben Sæderup

Mand

Smidstrup Løber

07:22:16.3

137.

Paw Larsen

Mand

Høng løbeklub

07:22:17.6

138.

Lars Bondehøj

Mand

Ingen klub

07:22:22.3

139.

Mads Juhl Bjørkholm

Mand

ingen

07:22:25.7

140.

Nikolaj Brinck

Mand

Brincks

07:23:26.2

141.

Maja Engqvist

Kvinde

Engqvist

07:23:40.0

142.

Me Christen

Kvinde

Clipper Group

07:24:40.7

143.

Ole Sørensen

Mand

Ultraholdet

07:24:42.6

144.

Lars Svendsen

Mand

Slangerup Ultra Runners

07:25:52.5

145.

Søren Møller Nielsen

Mand

Frederiksberg IF

07:27:46.5

146.

Peter Daniel Olsen

Mand

SiteNow running

07:27:52.0

147.

Shanna Kristine Pedersen

Kvinde

Rendoghop

07:28:34.6

148.

Marie Knudsen

Kvinde

Sparta

07:28:37.2

149.

Jesper Balleby Hansen

Mand

Geniads

07:28:40.3

150.

Marie Sofie Møller

Kvinde

NOSK

07:29:03.9

151.

Dines Justesen

Mand

/tri club denmark

07:29:59.1

152.

Sandra Filipovic

Kvinde

Mikkeller Running Club

07:30:57.2

153.

Lars Holm

Mand

Team Svane

07:30:59.2

154.

Nadine Pezzuto Bodi

Kvinde

Team Bodilicious / FAGI

07:31:45.2

155.

Maria Pezzuto Bodi

Kvinde

Team Bodilicious

07:31:46.5

156.

Brynhild Hellström

Kvinde

Øl og Kondis

07:32:33.1

157.

Tommy Bo Nielsen

Mand

De hvide kenyaner

07:33:13.2

158.

Jakob Gunnløgsson

Mand

A-Team

07:33:15.0

159.

Henrik Hedegaard

Mand

FarumDragørLøb

07:33:25.7

160.

Kim Høxbro

Mand

Skive AM

07:34:03.7

161.

Jens Qvistorff

Mand

Sparta

07:34:13.1

162.

Lonnie Kjærgaard

Kvinde

Sparta

07:34:15.3

163.

Kim Mouritsen

Mand

Hvidovre Triathlon Klub

07:34:34.7

164.

Rasmus Gråsbøll Vilhelmsen

Mand

INcaseOF

07:34:40.2

165.

Cathrine Due

Kvinde

Duen

07:35:36.3

166.

Lennart Linnemann

Mand

PFA/BTC

07:36:21.2

167.

Peter Møllebro

Mand

Klub 100 Marathon DK

07:36:23.8

168.

Jens Bredbjerg Brock Thorsen

Mand

Frisko Runners

07:37:15.3

169.

Henrik Filskov

Mand

Sparta

07:38:40.3

170.

Christian Svane

Mand

Team Svane

07:39:50.4

171.

Finn Berg

Mand

Stevns løbeklub

07:41:15.5

172.

Mille Feldborg

Kvinde

MikkellerRC / NBRO

07:41:18.3

173.

Michael Hansen

Mand

Hansen

07:41:23.6

174.

Martin Lewinsky

Mand

Running Hvidovre

07:41:26.7

175.

René Nørballe Olsen

Mand

Valbyløberne

07:42:48.3

176.

Karina Fønss

Kvinde

Snik

07:43:02.0

177.

Axel Rantzau

Mand

Snik

07:43:03.8

178.

Camilla Ståhl

Kvinde

RunningWild

07:43:10.2

179.

Claus Schmidt

Mand

Run Hard Greve 4 life

07:46:21.2

180.

Mie Volstrup

Kvinde

Run Hard Greve 4 life

07:46:26.1

181.

Allan Møller Pedersen

Mand

Nordea

07:47:43.5

182.

Kaspar Bach Habersaat

Mand

Running26

07:47:48.2

183.

Klaus Liltorp

Mand

Running Hvidovre

07:48:41.8

184.

Morten Egeskov

Mand

Slagelse Tri Klub

07:48:44.0

185.

Anders G. Kristensen

Mand

FMI Idræt

07:49:31.0

186.

Michael Ernst

Mand

Waldgeist

07:49:33.2

187.

Richardt Madsen

Mand

posemand alumni

07:50:03.2

188.

Casper Ahlmann

Mand

SSR

07:50:06.6

189.

Bjarne Møller

Mand

Saan

07:50:35.9

190.

Michael Mariendal

Mand

Sparta

07:51:44.1

191.

Sten Svensson Pedersen

Mand

ClubRunning26

07:52:51.3

192.

Palle Schmidt

Mand

Vestergaard Company

07:53:42.0

193.

Palle Kristensen

Mand

Vestergaard Company

07:53:44.4

194.

Jes Anker Batting

Mand

Blovstrød Løverne

07:56:55.0

195.

Jens Gregersen

Mand

nyvest

07:57:01.2

196.

Peter Nymark-Jessen

Mand

skranken.dk

07:57:23.7

197.

Finn Elstrøm Dorner

Mand

OK-Fondens løbeklub

08:00:55.8

198.

Anders Ørberg Hauser

Mand

Hofor

08:01:39.2

199.

Ellbjørg Grønlund

Kvinde

OOB Life

08:04:12.4

200.

Erik Ornebjerghus

Mand

HareTri

08:05:46.0

201.

Klaus Brinchmann

Mand

Grevetrim

08:06:36.8

202.

Tine Nygaard Gylling

Kvinde

Stevns løbeklub

08:07:41.6

203.

Lupita

Kvinde

Heleneholms if, långlöparsektion

08:07:45.1

204.

Mathias Kirkegaard

Mand

Haldor Topsøe

08:08:19.3

205.

Dorte Greve Engsig

Kvinde

RunningWild

08:08:47.6

206.

Uffe Engsig

Mand

RunningWild

08:08:51.2

207.

Poul Vitting

Mand

PPP

08:09:19.1

208.

Frederik Bakke Petersen

Mand

Mikkeller Running Club

08:10:26.8

209.

Diana Juhl

Kvinde

HG

08:12:52.3

210.

Peter Tværmose Nielsen

Mand

PPP

08:13:25.7

211.

Jimmy Andersen

Mand

CPH Tech Runners

08:14:13.8

212.

Flemming Nielsen

Mand

Stevns Løbeklub

08:14:32.0

213.

Jesper Ølsgaard

Mand

Sparta

08:19:51.0

214.

Monica Hammer

Kvinde

-

08:23:38.3

215.

Hanne Jørgensen

Kvinde

HareTri

08:25:33.6

216.

Peter Stoltze

Mand

Slagelse Triathlon

08:26:54.8

217.

Christian Andersen

Mand

Hofor

08:28:58.9

218.

Malin Gustafsson

Kvinde

Sweden

08:30:35.0

219.

Michael Thorpe

Mand

MRC

08:31:16.3

220.

Zara Rebecca Stisen

Kvinde

NBRO running

08:32:16.7

221.

Thomas Schnoor Nielsen

Mand

Faxe Ladeplads

08:33:00.3

222.

Kristine Ruus

Kvinde

Høng løbeklub

08:33:24.3

223.

Sten Bartelsen

Mand

Høng løbeklub

08:33:25.7

224.

Per Tideman

Mand

Ultraholdet

08:34:20.2

225.

Kenneth Klokholm

Mand

 

08:43:02.9

226.

Gordon Williamson

Mand

TIF

08:44:14.9

227.

Pernille Muhlig

Kvinde

Århus 1900

08:45:25.1

228.

Carsten Krogh

Mand

Århus 1900

08:45:27.9

229.

Lene Leadbeater

Kvinde

Søndagsklubben

08:47:20.0

230.

Kell Kristensen

Mand

Søndagsklubben

08:47:22.3

231.

Steen Sønderup

Mand

Ingen

08:53:40.5

232.

Rune Jørgensen

Mand

-

08:57:57.8

233.

Marie-Louise Hansen

Kvinde

Nbro running

08:59:41.4

234.

Pernille Holmager

Kvinde

Team diva

09:02:25.5

235.

Line Christensen

Kvinde

Team diva

09:02:27.7

236.

Conny Svensson

Kvinde

posemand alumni

09:05:34.9

237.

Karin Okholm

Kvinde

Århus 1900

09:08:17.4

238.

Keld Korshøj

Mand

Århus 1900

09:08:19.8

239.

Tommy Christensen

Mand

Team TC

09:09:15.7

240.

Kasper Vedel

Mand

 

09:09:34.1

241.

Anders Iversen

Mand

Das gespenst

09:09:37.0

242.

Henrik Hammer Berthelsen

Mand

Team Hammer

09:27:51.5

243.

Morten Ravn

Mand

NBRO Running

09:30:44.4

244.

Torsten Engsig

Mand

NBRO

09:30:53.7

245.

Johanna Gren

Kvinde

F & S Helsingborg

09:31:06.1

246.

Susanne Gren

Kvinde

F & S Helsingborg

09:31:11.7

247.

Michael Granlund

Mand

NBRO/Greve Trim

09:37:27.0

248.

Kenneth Nielsen

Mand

Bække

09:39:23.1

249.

Frank Johnsen

Mand

Cph tech runners

09:39:24.1

250.

Henriette Vittinghus

Kvinde

Annelike

09:39:43.2

251.

Simon Heinsen

Mand

 

09:39:46.0

252.

Rikke Jensen

Kvinde

Greve Trim

09:40:07.7

253.

Jon Ahrensbøll

Mand

Slagelse Triatlon Klub

09:42:04.9

254.

Nini Andersen Bilton

Kvinde

Earthlete

09:44:05.9

255.

Kevan Bilton

Mand

Earthlete

09:44:09.8

255 st löpare fullföljde loppet, varav 2 st svenskar