Resultat EM

 

EM maraton, Berlin, Tyskland 2018-08-12
resultat herrar - damer - banskiss

 

Se listan över alla svenskar som sprungit EM:   

 

 

Banskiss

 

Bilder

 

Resultat EM maraton, Berlin, Tyskland 2018-08-12

 

 
  plac namn  land född tid efter rekord
damer 1 Volha Mazuronak   BLR 1989 02:26:22    
  2 Clémence Calvin   FRA 1990 02:26:28 00:06  
  3 Eva Vrabcová-Nývltová   CZE 1986 02:26:31 00:09 NR
  4 Maryna Damantsevich   BLR 1985 02:27:44 01:22 PB
  5 Nastassia Ivanova   BLR 1982 02:27:49 01:28 SB
  6 Sara Dossena   ITA 1984 02:27:53 01:31 PB
  7 Martina Strähl   SUI 1987 02:28:07 01:45 PB
  8 Catherine Bertone   ITA 1972 02:30:06 03:44  
  9 Trihas Gebre   ESP 1990 02:32:13 05:51 PB
  10 Izabela Trzaskalska   POL 1988 02:33:43 07:21  
  11 Fabienne Amrhein   GER 1992 02:33:44 07:22  
  12 Nina Savina   BLR 1993 02:33:50 07:28 PB
  13 Maria Díaz   ESP 1982 02:34:00 07:38  
  14 Fatna Maraoui   ITA 1977 02:34:48 08:26  
  15 Tracy Barlow   GBR 1985 02:35:00 08:38  
  16 Katharina Heinig   GER 1989 02:35:00 08:38  
  17 Mikaela Larsson   SWE 1985 00:35:06 08:44 PB
  18 Ruth Meijden   NED 1984 02:35:44 09:22  
  19 Olha Kotovska   UKR 1983 02:35:56 09:34  
  20 Bojana Bjeljac   CRO 1989 02:37:31 11:09 PB
  21 Sonia Samuels   GBR 1979 02:37:36 11:14  
  22 Hanna Lindholm   SWE 1979 02:37:44 11:22  
  23 Elena Loyo   ESP 1983 02:37:54 11:32  
  24 Marta Galimany   ESP 1985 02:38:25 12:03  
  25 Darya Mykhaylova   UKR 1989 02:38:30 12:08 SB
  26 Glória Privilétzio   GRE 1988 02:38:39 12:17 PB
  27 Milda Eimonte   LTU 1989 02:38:58 12:36  
  28 Laura Hrebec   SUI 1977 02:39:03 12:41 PB
  29 Lizzie Lee   IRL 1980 02:40:12 13:50  
  30 Caryl Jones   GBR 1987 02:40:41 14:19 SB
  31 Breege Connolly   IRL 1978 02:41:53 15:31  
  32 Malin Starfelt   SWE 1986 02:42:32 16:10  
  33 O'NEILL Ganiel   IRL 1977 02:42:42 16:20  
  34 Nikolina Sustic   CRO 1987 02:42:44 16:22 PB
  35 Tubay Erdal   TUR 1995 02:43:10 16:48  
  36 Ouranía Reboúli   GRE 1989 02:44:32 18:10  
  37 Ümmü Kiraz   TUR 1982 02:45:28 19:06  
  38 Vira Ovcharuk   UKR 1980 02:46:45 20:23 SB
  39 GUIDON Moen   SUI 1991 02:46:56 20:34  
  40 Fanni Gyurkó   HUN 1987 02:47:20 20:58  
  41 Nikolina Stepan   SER 1988 02:47:55 21:33  
  42 Paula Todoran   ROU 1985 02:47:58 21:36 +
  43 Vaida Žusinaite   LTU 1988 02:50:49 24:27:00  
  44 Elif Dagdelen   TUR 1991 02:50:59 24:37:00  
  45 Matea Matoševic   CRO 1989 02:56:29 30:07:00  
  46 Laura Gotti   ITA 1991 03:34:13 01:07:51  
    Belarus Iryna   BLR 1990 DNF    
    Ukraine Viktoriya   UKR 1992 DNF    
    Spain Clara   ESP 1987 DNF    
    Ireland Lily   GBR 1991 DNF    
    Cecilia Norrbom   SWE 1988 DNF    
    Netherlands Andrea   NED 1985 DNF    
    Latvia Ilona   LAT 1986 DNF    
                 
herrar 1 Koen Naert   BEL 1989 02:09:51 CR  
  2 Tadesse Abraham   SUI 1982 02:11:24 01:33  
  3 Yassine Rachik   ITA 1993 02:12:09 02:18 PB
  4 Javier Guerra   ESP 1983 02:12:22 02:31  
  5 FANIEL Ghebrehiwet   ITA 1992 02:12:43 02:52  
  6 Jesús Espańa   ESP 1978 02:12:58 03:07 SB
  7 Maru Teferi   ISR 1992 02:13:00 03:09 NR
  8 Lemawork Ketema   AUT 1985 02:13:22 03:31 PB
  9 Tiidrek Nurme   EST 1985 02:15:16 05:25 PB
  10 Peter Herzog   AUT 1987 02:15:29 05:38 PB
  11 Tom Gröschel   GER 1991 02:15:48 05:57  
  12 ROSA La   ITA 1985 02:15:57 06:06  
  13 Mariusz Gizynski   POL 1981 02:16:02 06:11  
  14 Ihor Olefirenko   UKR 1990 02:16:35 06:44  
  15 Kevin Seaward   IRL 1985 02:16:58 07:07 SB
  16 Camilo Santiago   ESP 1982 02:17:24 07:33  
  17 Roman Fosti   EST 1983 02:17:57 08:06 SB
  18 Mick Clohisey   IRL 1986 02:18:00 08:09  
  19 Henryk Szost   POL 1982 02:18:09 08:18  
  20 Valdas Dopolskas   LTU 1992 02:18:12 08:21  
  21 Arkadiusz Gardzielewski   POL 1986 02:18:21 08:30  
  22 Pedro Nimo   ESP 1980 02:18:43 08:52  
  23 Yavuz Agrali   TUR 1992 02:18:46 08:55  
  24 Oleksandr Sitkovskyy   UKR 1978 02:18:52 09:01  
  25 Sean Hehir   IRL 1985 02:18:58 09:07  
  26 Remigijus Kancys   LTU 1987 02:18:59 09:08  
  27 Christian Kreienbühl   SUI 1981 02:19:00 09:09  
  28 Jonas Koller   GER 1993 02:19:16 09:25  
  29 Gáspár Csere   HUN 1991 02:19:21 09:30  
  30 Abdellatif Meftah   FRA 1982 02:19:23 09:32  
  31 Yohan Durand   FRA 1985 02:19:33 09:42  
  32 Ihor Russ   UKR 1988 02:19:39 09:48  
  33 Sebastian Reinwand   GER 1987 02:19:46 09:55  
  34 Iraitz Arrospide   ESP 1988 02:19:49 09:58  
  35 Yuriy Rusyuk   UKR 1987 02:19:49 09:58  
  36 Sergiu Ciobanu   IRL 1983 02:19:49 09:58  
  37 Mert Girmalegese   TUR 1987 02:19:58 10:07  
  38 Philipp Baar   GER 1992 02:19:59 10:08  
  39 Benjamin Malaty   FRA 1986 02:20:19 10:28  
  40 Ignas Brasevicius   LTU 1984 02:20:20 10:29  
  41 Christian Steinhammer   AUT 1988 02:20:40 10:49  
  42 Andreas Kempf   SUI 1988 02:21:35 11:44  
  43 Patrik Wägeli   SUI 1991 02:21:59 12:08  
  44 Konstadínos Gelaoúzos   GRE 1990 02:22:24 12:33  
  45 Blazej Brzezinski   POL 1987 02:22:35 12:44  
  46 Marcus Schöfisch   GER 1987 02:22:57 13:06  
  47 Paul Pollock   IRL 1986 02:23:26 13:35  
  48 WARTBURG Von   SUI 1988 02:23:46 13:55  
  49 Janis Viškers   LAT 1989 02:25:28 15:37  
  50 Panayiótis Karaískos   GRE 1988 02:25:37 15:46 PB
  51 Marcel Berni   SUI 1988 02:25:53 16:02  
  52 Artur Kozlowski   POL 1985 02:26:28 16:37  
  53 Üzeyir Söylemez   TUR 1988 02:27:24 17:33  
  54 Jean-Domascene Habarurema   FRA 1976 02:27:36 17:45  
  55 Mindaugas Viršilas   LTU 1986 02:27:47 17:56  
  56 Dan Daly   CRO 1985 02:29:25 19:34  
  57 Arnold Rogers   GIB 1990 02:32:41 22:50 PB
  58 Dímos Maggínas   GRE 1982 02:44:57 35:06:00  
    Mikael Ekvall   SWE   dnf