Resultat Finland
 

 

Espo 24h, 2015-02-21
resultat herrar damer - karta - TV

Plats Esport Ratiopharm  Arena, 20 km från Helsingfors
Start lördag 21 feb kl 12
Bana varvbana 390 m
Riktning byte av riktning var 6:e timme
   

 Bilder

Starten
Några svenska löpare  Johnny Hällneby, Diana Kämpe och Mia Thomsen
Mats Liljegren
 Mia Thomsen, Johnny Hällneby och Diana Kämpe
Matkontrollen
Reima Hartikainen
Jonas Wängberg
Fredrik Forsström ångar på
 
TV
Mats Liljegren intervjuas i tidningen Ilta-Sanomat-TV, se inslaget
 
Karta
 

 

 Resultat

 

plac

namn

land

klubb

varv

distans km

sista

herrar

1

Kari HOTAKAINEN

FIN

Helsinki

585

228,1734

23:59:49

 

2

Kari RANTA

FIN

Endurance

580

226,2232

23:59:15

 

3

Jari SOIKKELI

FIN

Ultrajuoksuseura Sisu

561

218,8124

23:58:59

 

4

Ralf WEIS

GER

Team Germany

545

212,5718

23:59:07

 

5

Tomi VILLILÄ

FIN

Vauhtisammakon juoksukoulu

541

211,0116

23:58:31

 

6

Heikki JÄRVENPÄÄ

FIN

Häjyt

533

207,8913

23:57:45

 

7

Ivan BRETAN

SWE

Stockholm

498

194,2399

23:58:37

 

8

Vincenzo TARASCIO

ITA

Sanremo Runners - italy

489

190,7296

23:59:08

 

9

Saulius LITVINAVICIUS

LTU

Lithuania

482

187,9993

23:58:39

 

10

Mikko LAINE

FIN

makemove.fi

478

186,4391

23:59:27

 

11

Mindaugas GARMUS

LTU

 

474

184,879

23:58:57

 

12

Fredrik FORSSTRÖM

SWE

Yxsjöbergs IK

473

184,4889

23:58:11

 

13

Jan-Mikael WIKSTRÖM

FIN

Österby Sportklubb

470

183,3188

23:57:38

 

14

Zoltan NEMETH

HUN

Hungary

469

182,9288

23:58:36

 

15

Tamas SZIKSZAY

HUN

 

468

182,5387

23:58:36

 

16

Mikko AALTONEN

FIN

Team Rahola

468

182,5387

23:59:23

 

17

Bjarne R. JENSEN

DEN

 

466

181,7586

23:58:48

 

18

Ville NIEMENMAA

FIN

Team Rahola

454

177,0782

23:57:43

 

19

Per JOHANSSON

SWE

Sundsvalls OK

448

174,7379

23:59:32

 

20

Tero PENTTINEN

FIN

Ultrajuoksuseura SISU

443

172,7877

23:58:48

 

21

Kenji OKIYAMA

JPN

24HTJPN

441

172,0076

23:58:52

 

22

Jouko BEHM

FIN

LUM

438

170,8375

23:58:20

 

23

Mikael FORSSTRÖM

SWE

Runday IF

436

170,0574

23:38:03

 

24

Katsuhiro TANAKA

JPN

Inobuta-Club

428

166,9371

23:59:11

 

25

Vito INTINI

ITA

ASD Amatori Putignano

424

165,377

17:43:47

 

26

Patrik HERNWALL

SWE

Team Malin

424

165,377

23:58:25

 

27

Robert KNAPP

FIN

Voikkaan Viesti

424

165,377

23:59:28

 

28

Lars MOSE

DEN

DUUL

419

163,4268

23:59:54

 

29

Petteri JOKELA

FIN

Espoo

417

162,6467

23:58:57

 

30

Mats LILJEGREN

SWE

Team Skavsåret IF

415

161,8666

23:57:46

 

31

Marc ETIEMBLE

FRA

A C AY Utrafondus

411

160,3064

23:14:11

 

32

Mika ISSAKAINEN

FIN

Ultrajuoksuseura Sisu

395

154,0658

23:42:29

 

33

Peter LEISTED BØGEVIG

DEN

TIF

387

150,9455

23:59:29

 

34

Nikolaos THANOS

GRE

Athens

385

150,1654

23:58:59

 

35

Reima HARTIKAINEN

SWE

 

377

147,0451

23:58:13

 

36

Petri MONONEN

FIN

Team Rahola

359

140,0244

23:59:29

 

37

Leif VIENONEN

FIN

Vauhtisammakon juoksukoulu

354

138,0742

23:58:30

 

38

Kari RANTANEN

FIN

Endurance

352

137,2941

23:57:57

 

39

Mikko LIUKKA

FIN

Vauhtisammakon juoksukoulu

350

136,514

18:26:50

 

40

Robert FRIMAN

FIN

Endurance

341

133,0036

23:59:23

 

41

Kalevi SAUKKONEN

FIN

VSVU

339

132,2236

23:59:10

 

42

Ervin SZITÓ

HUN

 

335

130,6634

23:58:36

 

43

Petri KUUSISTO

FIN

Endurance

330

128,7132

16:22:46

 

44

Mikko VIITANEN

FIN

Oulu

326

127,153

23:57:59

 

45

Hannu MUURI

FIN

Helsinki

322

125,5929

17:31:39

 

46

Gerhard DAHMEN

GER

München

321

125,2028

23:59:53

 

47

Mika RAUHALA

FIN

Sauvo

314

122,4726

23:55:39

 

48

Juha KUMPULAINEN

FIN

Peräkylän Ponnistus

314

122,4726

23:58:13

 

49

Egidijus AUŠKALNIS

LTU

Kelmė Kaščiukai

313

122,0825

23:56:18

 

50

Andras LÖW

HUN

Szufla

310

120,9124

23:58:35

 

51

Harri HOLMA

FIN

NOKIA Marathon Team

310

120,9124

23:59:20

 

52

Ari LINDSTEN

FIN

Endurance

309

120,5224

13:43:29

 

53

Olle RÕUK

EST

Estonian Ultrarunners Team

304

118,5722

21:16:27

 

54

Maxim MOSHNYAKOV

FIN

Endurance

303

118,1821

23:58:32

 

55

Mikko LIUKKONEN

FIN

Endurance

295

115,0618

23:45:41

 

56

Roope KANNINEN

FIN

Rovaniemi

290

113,1116

23:59:24

 

57

Ernestas VEDEIKIS

LTU

Kelmė Kaščiukai

287

111,9415

23:56:19

 

58

Jari TUOMINIEMI

FIN

Endurance

285

111,1614

23:57:35

 

59

Teemu SARANPÄÄ

FIN

CrossFit East Turku

279

108,8212

12:00:58

 

60

Teppo HÄRKÖNEN

FIN

Helsinki

271

105,7008

13:10:55

 

61

Ari-Pentti PIETINEN

FIN

KPK 24/7

270

105,3108

16:32:36

 

62

Massimo CIOCCHETTI

ITA

G.S.BANCARI ROMANI

270

105,3108

18:35:40

 

63

Jari TIIMO

FIN

Kaukaan Lyly

266

103,7506

23:59:21

 

64

Tapani SÄLLYLÄ

FIN

Endurance

262

102,1905

23:58:28

 

65

Don VALIDO

FIN

Hölkkämäyrät/U.D.Las Palmas

261

101,8004

12:03:10

 

66

Jyri VIRTA

FIN

Espoo

261

101,8004

13:41:39

 

67

Victor VELLA

MLT

G.S. BANCARI ROMANI

257

100,2403

09:50:57

 

68

Pat LEYSEN

BEL

Hoogstraten

257

100,2403

09:58:11

 

69

Juha Ville Veikko HIETANEN

FIN

Joken Talli

245

95,5598

12:02:34

 

70

Tapio KOIVU

FIN

Endurance

243

94,77972

23:58:28

 

71

Matti HALLIKAINEN

FIN

Endurance

231

90,09924

13:22:18

 

72

Mikko HONKANEN

FIN

Häjyt

225

87,759

18:16:25

 

73

Jukka REPONEN

FIN

FMR

222

86,58888

11:02:01

 

74

Nikolay BALYSHEV

FIN

Kotka

205

79,9582

10:56:06

 

75

Petri KOIVUNEN

FIN

Ruosniemen Luupäät

202

78,78808

11:39:02

 

76

Jonas WÄNGBERG

SWE

 

200

78,008

09:17:27

 

77

Aku KOPAKKALA

FIN

Endurance

195

76,0578

10:49:05

 

78

Janne KORPELA

FIN

Forssa

195

76,0578

11:43:08

 

79

Timo HÄRKÖNEN

FIN

Vantaa

182

70,98728

08:55:08

 

80

Kari ELORANTA

FIN

Endurance

180

70,2072

10:21:09

 

81

Ville TOMMOLA

FIN

Endurance

161

62,79644

07:45:03

 

82

Johnny HÄLLNEBY

SWE

Pace on Earth

160

62,4064

06:40:06

 

83

Tero LINDHOLM

FIN

Endurance

159

62,01636

09:56:47

 

84

Pasi PELTONEN

FIN

Endurance

154

60,06616

10:06:28

 

85

Sakari HAKA

FIN

Endurance

146

56,94584

06:03:02

 

86

Pekka TUOMINEN

FIN

Espoo

143

55,77572

06:43:29

 

87

Unto STENROOS

FIN

Endurance

130

50,7052

06:56:37

 

88

Torsten BIRNBACH

GER

100 Marathon Club Germany

116

45,24464

21:13:23

 

 

 

 

 

 

 

 

damer

1

Sumie INAGAKI

JPN

Kasugai

564

219,9826

23:58:52

 

2

Torill FONN

SWE

Team Ultrasweden

554

216,0822

23:57:55

 

3

Noora HONKALA

FIN

Endurance

496

193,4598

23:58:02

 

4

Maria THOMSEN

SWE

IF Linnéa

466

181,7586

23:58:04

 

5

Maria TÄHKÄVUORI

FIN

Endurance

453

176,6881

23:59:48

 

6

Sointu HYTTINEN

FIN

Ultrajuoksuseura Sisu

451

175,908

23:58:15

 

7

Anne ALANEN

FIN

Endurance

434

169,2774

23:59:13

 

8

Boel DE GEER

SWE

Hultsfreds löparklubb

408

159,1363

23:59:04

 

9

Outi YLÖNEN

FIN

Endurance

402

156,7961

23:59:52

 

10

Merja KUKKONEN

FIN

Lahti

389

151,7256

23:57:33

 

11

Ragnhild AUDESTAD

NOR

Romerike Ultraløperklubb

375

146,265

23:58:05

 

12

Claire ABBEY

GBR

Vegan Runners UK

372

145,0949

23:59:52

 

13

Riikka PIRSKANEN

FIN

Kuopio

367

143,1447

23:59:13

 

14

Diana KÄMPE

DEN

Danmark

363

141,5845

23:59:53

 

15

Niina SAVOLAINEN

FIN

Kuopio

341

133,0036

23:59:58

 

16

Lilja HILTUNEN

FIN

AMC Rovaniemi

311

121,3024

20:34:01

 

17

Tuula LATVALA

FIN

Arctic Marathon Club

308

120,1323

20:15:27

 

18

Sharon BROADWELL

NOR

Oslo

292

113,8917

22:06:29

 

19

Sari HILLI

FIN

Rovaniemi

290

113,1116

20:26:22

 

20

Anne Britt BRINGEDAL

NOR

Romerike Ultraløperklubb

171

66,69684

08:01:26

 

21

Marit K. Berg BJERKNES

NOR

Romerike Ultraløperklubb

112

43,68448

06:04:55

 109 löpare fullföljde loppet, varav 12 svenskar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4370 fullföljande varav 40 svenskar