Resultat Finland

Helsingfors maraton 2016-08-13
resultat herrar damer  -  banskiss

Bilder

Starten

 
 

 
 
Medaljen
 
 

Banskiss

Resultat Helsingfors maraton 2016-08-13

 

 

plac

namn

klubb

klass

tid

herrar

1

Magut Robert Kimaru

Kenya

M

2:27:31

 

21

Isak Hellström

Fk Studenterna

M

2:53:27

 

165

Alexander Levin

Vegan Runners Sweden

M

3:22:42

 

197

Johan Jernström

Malmö Long Distance Run

M

3:25:27

 

237

Carl Ekstrand

 

M

3:28:21

 

313

Niklas Brolin

 

M

3:33:14

 

346

Jonatan Larsson

 

M

3:35:15

 

352

Fredrik Lindholm

 

M

3:35:43

 

591

Oscar Hillmann

 

M

3:50:47

 

613

Pär Dahlman

 

M

3:52:17

 

779

Johan Sebastian Mellenius

 

M

3:58:27

 

1217

Karl Sjöberg

 

M

4:23:28

 

1232

Per Dahlberg

FMV Sport

M

4:24:25

 

1345

Hans Sjöstrand

 

M

4:29:54

 

1666

Jimmy Larsson

 

M

4:55:00

 

1753

Stefan Eklöf

 

M

5:03:09

 

1859

David Winks

 

M

5:23:17

 

1957

Fredrich Kjellberg

 

M

5:57:25

 

104

Roger Molin

Volvo Cars

M40

3:15:51

 

328

Jörgen Leidebrant

Nyköping LK Runners

M40

3:34:13

 

504

Jon Kaumheimer

Lonesome Runners

M40

3:44:59

 

567

Thomas Alm

 

M40

3:49:22

 

693

Jens Fältskog

Svenska Fårklipparförbundet

M40

3:55:36

 

1088

Sebastian Sandberg

 

M40

4:14:37

 

1130

Michael Nyholm

Tre Björnar

M40

4:17:45

 

1325

Thomas Nylund

Ekerö

M40

4:28:56

 

1563

Timo Käppi

 

M40

4:45:49

 

1874

Jacob De Leur

 

M40

5:27:28

 

560

Henrik Dahlström

 

M45

3:05:56

 

581

Massimiliano Gentile

Team Svedala

M45

3:49:50

 

1092

Jesper Claesson

Löparpeppen

M45

4:14:51

 

1247

Conny Lindqvist

 

M45

4:25:18

 

1358

Björn Widenberg

 

M45

4:30:09

 

1574

Mikael Tötterman

 

M45

4:46:44

 

1575

Jörgen Martinsson

Kolsva

M50

3:23:54

 

1910

Magnus Nilsson

Portabla Media

M50

4:03:57

 

1623

Lars Tottrup

 

M60

3:52:29

 

1767

Curt Sandberg

Arlanda-Märsta SK

M65

5:05:14

 

1905

Ove Engman

 

M70

5:35:55

 

 

 

 

 

 

damer

1

Anna Herzberg

Tyskland

 N

2:56:29

 

192

Tove Martinsson

 

N

4:03:03

 

510

Linnea Van Lokhorst

 

N

4:45:49

 

556

Catrin Anderhell

 

N

4:56:08

 

731

Elke Raub-Segall

Carpe Diem

N

5:49:10

 

733

Johanna Råsbo

Gävle Triathlon klubb

N

5:51:30

 

102

Anna Edgren

70/30

N35

3:51:37

 

623

Gretel Utter

Arlanda-Märsta SK

N60

5:05:14

2.716 st löpare fulföljde loppet, vara 45 st svenskar