2017-08-01
Resultat Schweiz

Swiss Alpine, K78 och K42, 2017-07-29
bilder - karta - bansträckning - resultat K78 K42 S42 K30 - video - antal löpare

K78 Den största bergsultramarathon i världen, den ultimata utmaningen
K42 Den högsta marathon i Europa, en hög alpin pärla. Loppets stigningar och nerförsbackar, den höjd och delvis grov bergsväg, gör K42 en av de mest utmanande bergs opp.
C42 Kulturenmarathon drivs av en mycket charmig kultur-och landskapspark med fullföljande i Berguen i vackra omgivningar och med en fantastisk atmosfär(google translate)

Swiss Alpine K78 finisher för nionde gången i följd. Ett av mina tuffaste lopp då värmen kom lagom till tävlingsdagen. Kände dessutom inte till att de tagit bort fyra vätskekontroller jämfört med tidigare år. Ändå supernöjd med tiden 11 tim och 5 min.
/Lars-Eric Andersson

 

Bilder

Lars-Eric Andersson uppe på toppen
Gert-Inge passerar Serting
Lars-Eric passerar Serting
Lars-Eric spurtar i mål
Gert-Inge Tapper spurtar in mål
Lars-Eric passerar mållinjen
Det var vinterväder uppe på alptopparna
 
Medaljen
 
Diplom
 
 

Bansträckning

Karta


Visa större karta  
 

Resultat Swiss Alpine, K78 och K42, 2017-07-29
 

lopp

plac

namn

född

postort

klubb

tid

KidsMU7

13

Teo Alvanger

2005

Växjö

 

6.58,3

KidsWU13

23

Tina Alfanger

2007

Växjö

 

7.32,5

 

 

 

 

 

 

 

SM-K23-M

1

Napoleon Solomon

1994

Stockholm,

Jordbro

1:32.24,2

 

7

Daniel Danielsson

1971

Nacka

 

1:54.25,6

 

13

Anders Sundström

1977

Solna

Solna

2:00.34,6

 

26

Thorolf Andersson

1951

Genarp

DiabetesT1 Ass

3:06.33,1

 

33

Nicolas Langenheim

1978

Falkenberg

Atrans IF

2:29.27,3

 

33

Lars Bergstrand

1950

Vilhelmina

 

3:38.08,1

 

41

Jannick Langenheim

1985

Falkenberg

IS ORION

2:37.28,1

 

53

Karl KommelArnold

1992

S-Stockholm

 

3:00.56,5

 

 

 

 

 

 

 

SM-K23-W

19

Maria Nygards

1965

Stockholm

 

3:00.41,5

 

28

Karin Nilsson

1984

Lindome

IK Trenne

2:49.15,7

 

30

Veronica Persson

1990

Ulricehamn

 

3:01.59,4

 

36

Patricia Langenheim

1979

Stockholm

 

2:53.15,0

 

38

Caroline Beier

1988

Linköping

 

3:39.31,6

 

43

Anneli Larsson

1962

Skövde

 

4:03.09,1

 

46

Mia Sköldén

1961

Älta

Älta IF

8:19.16,8

 

 

 

 

 

 

 

SM-K31-M

4

Lars Lundkvist

1955

Sävedalen

Lille Venarv

2:52.23,9

 

7

Thomas Borg

1969

Solna

 

2:38.46,0

 

7

Rickard Wass

1983

Stockholm

 

2:24.54,9

 

9

Goran Kvarnerup

1959

Malmö

 

2:50.30,7

 

13

Johan Rosendahl

1972

Hägersten

 

2:49.03,5

 

16

Bjorn Dahlström

1963

Gävle

 

3:02.55,7

 

16

Oskar Lundkvist

1988

Sävedalen

Forsvaret

2:43.29,7

 

21

Benny Mollerstrom

1953

Jönköping

 

3:36.20,1

 

35

Bernhard Eriksson

1961

Huddinge

 

3:22.23,9

 

43

Bjorn Henriksson

1960

Göteborg

 

3:44.20,1

 

 

 

 

 

 

 

SM-K31-W

4

Linda Fernvall

1971

Stockholm

 

2:44.36,1

 

5

Birgitta Hellgren

1946

Vingker

Team Tapper

4:14.36,6

 

8

Jenny Rosendahl

1972

Hägersten

 

2:49.03,6

 

8

Marita Englund

1957

Jönköping

 

3:42.51,4

 

9

Sara Kvarfordh

1975

Uppsala

 

2:49.11,8

 

16

Agneta Candell

1959

Helsingborg

 

3:08.34,9

 

19

Anci Naslund

1971

Mariefred

 

3:17.21,1

 

20

Bank Hultzén

1979

Karlskrona

 

3:13.16,2

 

21

Linda Jonsson

1972

Halmstad

Halmstadtriathleterna

3:21.14,0

 

22

Lisethe Bank

1982

Malmö

 

3:14.09,5

 

23

Elisabeth Borg

1976

Solna

 

3:25.22,5

 

28

Pernilla Korshag

1971

Stockholm

 

3:45.43,4

 

38

Ingrid Lind-Otterhall

1959

Stockholm

 

3:35.34,2

 

44

Ann-Sofi Danielsson

1959

Hässelby

 

3:45.21,8

 

51

Maria Engström

1964

Täby

 

4:13.19,5

 

 

 

 

 

 

 

SM-K36-M

14

Lars Liif

1965

Norrköping

Norrköping

5:01.18,7

 

24

Mikael Astrom

1951

Tumba

 

6:29.16,6

 

37

Per Lundqvist

1972

Stockholm

HG Athletic

5:18.02,9

 

42

Magnus Dahlgren

1967

Norrköping

Kalmar

5:51.02,7

 

48

Filip Gottfridsson

1986

Gävle

 

4:58.57,5

 

52

Erik Hedlund

1961

Gävle

Gävle

6:30.53,9

 

 

 

 

 

 

 

SM-K36-W

12

Sandra Hedlund

1989

Uppsala

 

5:45.20,3

 

15

Annette Lejon

1973

Norrköping

Norrköping

5:08.56,8

 

21

Jeanette Östling

1990

Bromma

 

6:32.39,2

 

23

Evelina Edström

1990

Uppsala

Team SkålFörSemestern

6:47.46,3

 

25

Emilia Hertzberg

1990

Göteborg

Team SkålFörSem

7:09.53,6

SM-K36-W

31

Eva-Lotta Stridh

1975

Stockholm

 

6:07.10,9

 

3

Martti Mustonen

1960

Norrtälje

 

5:21.00,7

 

11

Ulf Haglund

1971

Västerås

SK Skinnsberg

5:20.49,9

 

13

Andreas Beskow

1976

Huddinge

Runacademy IF

5:27.42,8

 

14

Mats Dänsel

1957

Älta

Team UltraSweden

7:29.49,5

 

17

Arne Sköldén

1955

Älta

Stockholms Gerillalöpare

7:51.25,5

SM-K47-M

24

Johan Viklund

1984

Umeå

Nord Access

5:33.26,0

 

29

Mans Montell

1979

Gävle

 

5:44.41,0

 

34

Johan Ostling

1972

Fjärås

 

6:06.52,0

 

62

Mathias Hellström

1980

Göteborg

Aktivitus Club

6:43.58,0

 

64

Stefan Johansson

1969

Norrtälje

 

7:01.47,9

 

74

Roland Gunnarsson

1959

Mölndal

Mölndal

8:39.44,7

 

91

Henrik Nord

1971

Segeltorp

 

7:33.52,0

 

93

Erik Gaude

1976

Habo

Habo

7:41.47,1

 

 

 

 

 

 

 

SM-K47-W

2

Anna Larsson

1990

Gothenburg

Aktivitus Sports

5:16.42,3

 

3

Petra Kindlund

1985

Huddinge

Runacademy/ Team

4:48.03,7

 

5

Kerstin Wolff

1957

Tumba

 

7:51.53,0

 

8

Helena Reinikainen

1952

Tullinge

Runacademy

8:13.31,0

 

10

Inger Eriksson

1953

Bromma

Boiling Pandas

9:24.39,5

 

10

Kajsa Forsberg

1990

Täby

 

6:37.43,8

 

19

Gabrielle Wreile

1991

Bromma

 

8:15.27,1

 

21

Elsa Rosén

1989

Bromma

Boiling Pandas

9:24.38,9

 

32

Karoline Alvanger

1970

Växjö

 

9:13.05,8

 

 

 

 

 

 

 

SM-K78-M

12

Isak Bengtsson

1997

Bankeryd

AXA Sports

9:56.17,7

 

20

Peter Jonsson

1965

Halmstad

Halmstadtriathleterna

9:32.58,2

 

23

Tom Axelsson

1969

Älvsjö

Axa sc

8:50.14,0

 

25

Magnus Söderberg

1985

Linköping

IK NocOut.se

9:04.04,1

 

26

Mikael Laposa

1984

Ulricehamn

 

9:09.27,2

 

27

Gert-Inge Tapper

1957

Södra

Sandby Björnstorps

12:25.11,4

 

29

Torgil Lindgren

1977

Karlstad

Trollboll

9:16.02,5

 

30

Björn Jorlöv

1975

Alingsås

Lonesome Runners

9:17.05,0

 

37

Patrik Alvanger

1975

Växjö

Vaxjo Loparklubb

9:27.14,3

 

42

Peter Forsberg

1978

Hägersten

JKAK

9:49.32,8

 

53

Tord Blücher

1958

Storå

 

10:55.07,8

 

57

Otto Montell

1977

Sandviken

 

9:57.34,7

 

61

Lars-Eric Andersson

1966

Kista

 

11:05.02,6

 

62

Anders Holmgren

1973

Stockholm

Gamewin

10:06.07,0

 

64

Erik Olsson

1981

Hisings

Kärra

11:16.49,9

 

72

Per Sandgren

1962

Enskede

Nacka Värmdö

11:38.05,6

 

72

Zelko Krajcar

1971

Göteborg

 

10:32.20,2

 

77

Mikael Forsström

1961

Haninge

Telia IF

11:53.41,5

 

79

Lars Bengtsson

1966

Bankeryd

 

11:57.02,5

 

80

Peter Lindquist

1978

Härryda

Happyhiker.se

 

 

82

Hakan Carlsson

1966

Torshälla

IFK Eskilstuna

12:02.51,0

 

82

Thomas Estrin

1980

Visby

Team Estrin

6:01.18,2

 

84

Hkan Rundin

1977

Torshälla

Vilsta IK

10:50.53,9

 

88

René Koller

1968

Saltsjö-Boo

Swedbank

11:00.05,6

 

110

Jerry Nordgren

1966

Johanneshov

Optimal Massage

3:53.27,0

 

115

Per Samuelsson

1963

Stockholm

 

5:48.17,1

 

138

Stefan Isaksson

1972

Jönköping

 

5:09.42,2

 

 

 

 

 

 

 

SM-K78-W

1

Ida Nilsson

1981

Kalmar

Salomon

7:05.19,7

 

10

Victoria Borg

1980

Vingker

Team ultra sweden

9:41.20,7

 

16

Tone Pedersen

1987

Solna

 

10:38.02,0

 

17

Carina Eklund

1967

Tullinge

 

12:40.02,4

 

20

Sara Nilsson

1980

Alingsås

Lonesome Runners

11:18.54,9

 

21

Pernilla Otto

1969

Johanneshov

Optimal Massage

11:47.37,4

 

 

 

 

 

 

 

ST-L43-M

4

Tobias Thorsson

1982

Lindome

IK Trenne

6:27.58,0

 

9

Johan Lindgren

1991

Västers

 

10:31.39,7

 

9

Elin Strömbäck

1990

Västers

 

10:31.39,4

 

Antal löpare

  K78 - 711 st löpare fullföljde loppet, varav 52 st svenskar
K42 - 531 st lö
pare fullföljde loppet, varav 32 st svenskar
S42 - 781 st löpare fullföljde loppet, varav  42 st svenskar