Resultat Sverige

 2017-04-25

Atea marathon, Västerås, 2017-04-22
resultat  bilder - karta - historiken - banskiss

 
 

Bilder
foto Jan Ternhag

Lars-Göran Olausson t v före start
Patrik Johansson(211) och Daniel Hultman(213) går i mål
Medaljerna som väntar på löparna
Jan Funcke, Kungsör, visar upp sin medalj efter målgång
Niclas Dia, Kristinehamn, går i mål
Roger Andersson, IK Stern, snart i mål
Roger Andersson och Peter Lembke, Team Fakta
Sigvard Koplimäe, Krokom, går i mål
Peter Lembke och Sigvard Koplimäe, Kristina emellan löparna
Susanne Persson
 
Bengt Cronquist, Vi som springer, efter målgång
 
 
 
 

                    Resultat Atea marathon, Västerås, 2017-04-22

 

plac

namn

klubb

tid

damar

1

Frida Södermark

Tjalve IF

03:02:53

 

2

Rebecca Landquist

 

03:19:25

 

3

Victoria Borg

Team ultrasweden LK

03:19:57

 

4

Ann Braneby

 

03:22:19

 

5

Erika Nygårds

Karlstad

03:29:19

 

6

Camilla Ahlberg

SOK Knallen

03:29:33

 

7

Therese Fredriksson

sok knallen

03:29:33

 

8

Katarina Rönngren

Öbacka LK

03:29:50

 

9

IngMarie Johansson

Örebro AIK

03:31:22

 

10

Jaana Jobe

Göteborg

03:35:14

 

11

Karin Artursson

Uppsala LK

03:38:24

 

12

My Aronsson

 

03:38:49

 

13

Kristina Broman

Borlänge löparklubb

03:39:51

 

14

Ann-Kristin Lundin

 

03:43:37

 

15

Linda Wiklund

Västerås

03:53:27

 

16

Susannne Gregers-Varg

 

03:56:00

 

17

Maria Skoglund

Privat

03:58:27

 

18

Anna Österberg

 

04:00:07

 

19

Tone Ögaard

 

04:02:08

 

20

Anna Holmberg

IF Frisk

04:05:28

 

21

Bodil Nolén

Vettris Västerås

04:11:40

 

22

Lisa Nilsson

IFK SALA

04:11:47

 

23

Lina Vågstedt

 

04:14:06

 

24

Mia Svensson

 

04:16:47

 

25

Matilda Brasar

 

04:30:47

 

26

Sofia Strandlund

 

04:32:10

 

27

Klara Eriksson

Stockholm

04:44:56

 

28

Anna Johansson

 

04:52:01

 

29

Libbie Lindahl

GrannyOnTheRun Sthlm <3

04:56:33

 

30

Susanne Persson

 

05:09:29

 

31

Maria Eliasson

Västerås

05:18:26

 

32

Hanna Löfdahl

Team Stupid

05:18:34

 

33

Helen Eriksson

 

05:22:06

 

34

Lena Eriksson

 

05:27:01

 

35

Fanny Norén

 

05:33:37

 

36

Julia Norén

 

05:33:39

 

37

Anne Marjomäki

Häjyt Finland

05:37:00

 

 

 

 

 

herrar

1

Patrik Brants

Kongahälla AIK

02:38:06

 

2

Alexander Fedyushkin

VästeråsCK/ABB

02:50:00

 

3

Erik Eng

Åkersberga Spring

02:53:31

 

4

Rasmus Enlund

 

02:57:59

 

5

Daniel Överfjord

Västerås

03:01:54

 

6

Roger Carlsson

Västerås lk

03:03:41

 

7

Daniel Henriksson

Linköping

03:07:18

 

8

Yavar Biranvand

Västerås Lk

03:08:02

 

9

Rickard Andersson

IF Linnéa

03:11:13

 

10

Ilch Vera

Westeros Trail Running Society

03:11:17

 

11

Magnus Sandström

Tjalve IF Norrköping

03:15:42

 

12

Göran Johanson

Bålsta IK

03:17:20

 

13

Robert Svallin

 

03:18:30

 

14

Carl-johan Burström

 

03:19:27

 

15

Anders Lång

 

03:22:23

 

16

Jonas Collén

Westeros Trail Running Society

03:22:35

 

17

Tomas Eriksson

ABB IF Ludvika

03:23:18

 

18

Peter bergermark

Väsby SS triathlon

03:25:25

 

19

Patrik Wallon

 

03:25:27

 

20

Anders Halldin

 

03:26:34

 

21

Henrik Carlsson Wolauz

Skåpafors IF

03:27:14

 

95

Carl Göransson

Copacabana BoIS

03:27:14

 

23

Daniel Granström

VLK

03:27:23

 

24

Fredrik Kristeensson

ABB IF

03:31:37

 

25

Henrik Pfeiffer

Västerås

03:32:20

 

26

Jonathan Svedung

 

03:33:44

 

27

Jerker Sterneland

Dalaportens OL

03:34:52

 

28

Karl Lundin

Teamsolidaritet

03:36:01

 

29

Björn Hellström

Västerås

03:36:54

 

30

Pierre Höglund

Snotrockets Endurance Society

03:37:24

 

31

Staffan Borgstedt

Västerås LK

03:37:45

 

32

Björn Bylund

 

03:38:00

 

33

Jouko Mourujärvi

VLK

03:39:23

 

34

Staffan Engström

 

03:39:28

 

35

Lasse Andersson

Varbergs GIF Friidrott

03:40:01

 

36

Thomas Carlberg

Västerås

03:40:50

 

37

Erik Westerfors

Umara Sportsclub

03:40:58

 

39

René Koller

Swedbank

03:43:01

 

40

Heinz Sjögren

Heinz Sjogren Consulting

03:43:01

 

41

Timo Pohto

Stockholm City Triathlon

03:44:39

 

42

Mattias Knabäck

 

03:44:44

 

43

Erik Bäcklund

 

03:46:00

 

44

Anders Jungklo

Low budget runners

03:46:07

 

45

Jonas Lejon

VLK

03:46:58

 

46

Rikard Andersson

 

03:47:21

 

47

Kenneth Pettersson

IFK Sala

03:47:31

 

48

Andreas Wallstedt

 

03:47:38

 

49

Niklas Hallgren

Intersport

03:47:38

 

50

Richard Eklund

KFUM Freden

03:47:43

 

51

Magnus Skilberg

 

03:48:18

 

52

Patrik Bergman

 

03:48:44

 

53

Åke Palmqvist

IK Akele

03:49:24

 

54

Daniel Brikander

solna

03:49:38

 

55

Dan Jansson

 

03:49:40

 

56

Lars Forsman

 

03:49:44

 

57

Viktor Smederöd

Gagnef

03:50:20

 

58

Mikael Björkbacka

CITY WOLFS SC

03:50:51

 

59

George Farrants

IK Jogg

03:50:54

 

60

Janne Siljander

Ropus Nordic AB

03:51:30

 

61

Lars Bjerke

 

03:51:36

 

63

Ola Norbäck

Örebro AIK

03:52:07

 

64

Magnus Söderman

Silverstadens Måleri AB

03:52:07

 

65

Andreas Bawér

 

03:52:43

 

66

Per-Göran Olofsson

Uppsala lk

03:52:46

 

67

Mårten Randberg

Metkrokens IF

03:53:29

 

68

Fredrik Rosenqvist

HUDDINGE AIS

03:54:31

 

69

Lars Wallinder

Ericsson SIK

03:54:39

 

70

Magnus Wallin

Strängnäs Skidklubb

03:54:59

 

71

Fredrik Sjöberg

Atea IFF

03:55:02

 

72

Thomas Wahl

Rocklunda Runners

03:55:14

 

73

Christer Wahl

Rocklunda Runners

03:55:15

 

74

Patrik Linder

 

03:55:23

 

75

Joacim Collander

 

03:55:26

 

76

Benny Silfvergren

 

03:56:00

 

77

Svante Knutsson

 

03:56:08

 

78

Peter Witschard

 

03:56:20

 

79

Kimmo Niva

Low budget runners

03:56:30

 

80

Per-Olof Sandström

Sala

03:57:23

 

81

Olle Eriksson

 

03:58:07

 

82

Roger H Andersson

IFK SALA

03:58:13

 

83

Niklas Heller

Snotrockets Endurance Society

03:58:37

 

85

Sverker Olsson

 

03:59:55

 

86

Andreas Bokenberger

 

04:01:40

 

87

Johan Lanzaro

Ärna IF Uppsala Garnison

04:02:42

 

88

Simon Zmrzlak

Västerås swimrun

04:05:14

 

89

Bengt Lindgren

Vallentuna FK

04:05:50

 

90

Fredrik Modigh

Västerås skidklubb

04:07:11

 

91

Fredrik Hedström

 

04:11:20

 

92

Miro Chamerd

 

04:13:22

 

93

Fredrik Thunarf

Vegan Runners IK

04:16:17

 

94

Abbas Chabok

Kirurgkliniken

04:16:35

 

95

Mikael Bergqvist

IK Granit

04:16:44

 

96

Johan Holmberg

Avesta

04:16:51

 

97

Jakob Fors

Trafikverkets Fritidsför Västerås

04:17:22

 

98

Dan Randberg

bk rapid

04:17:35

 

99

Christian Fröjd

VSK Fanatics

04:20:52

 

100

Howard Leamon

 

04:21:01

 

101

Gustav Borgersen

 

04:21:16

 

103

Norman Geaney

Mikkeller Running Club

04:25:18

 

104

Fredrik Gustafsson

 

04:26:38

 

105

Jesper Sjölander

Björnstorps If

04:27:16

 

106

Tony Hedlund

Luleå LDK

04:27:33

 

107

Matti pylkkänen

 

04:33:11

 

108

Lars Agnezon

Kongahälla AIK

04:33:29

 

109

kristian lampo

västerås friidrott

04:34:35

 

110

Ulf Edvardsson

Eskilstuna Trailklubb

04:34:56

 

111

Jimmy Larsson

Eskilstuna

04:35:05

 

112

Frederic Boussard

Korpen Västerås

04:44:02

 

113

Peter Svensson

IFK Skövde

04:46:21

 

114

Stefan Wejdenstål

 

04:46:48

 

115

Johan Lindhult

Sala

04:49:13

 

116

Jan Funcke

Kungsör SK

04:50:02

 

117

Lennart Skoog

Stenungsunds OK

04:53:46

 

118

Patrik Johansson

 

04:59:39

 

119

Daniel Hultman

IK Standard

04:59:39

 

120

Peter Lembke

Teamfakta

05:03:16

 

121

Roger Andersson

IK Stern Göteborg

05:04:31

 

123

Ian Bird-Radolovic

Team Stupid

05:11:16

 

124

Eric Rylén

 

05:12:17

 

125

Bengt Cronquist

vi som springer

05:12:37

 

126

Robert Sturesson

Korpen Västerås

05:18:29

 

127

Lars-Göran Olausson

Team Blekinge

05:23:09

 

128

Mikael Karlsson

 

05:26:52

 

129

Niclas Larsson

Torshälla

05:36:45

 

130

Timo Marjomäki

100mc.fi

05:37:00

 

131

Gustaf Risling

Stockholm City Triathlon

05:41:25