Resultat Sverige

2017-05-09

Vattudalsloppet, Strömdund, 2017-05-06
resultat   - bilder  - historiken - Banskiss

Varvbana 7 km med skylt varje km. Marathon löper 6 varv, halvmaran 3 varv och 7 km 1 varv. All varvning sker på Parkgatan och all målgång på skolskjutsvägen intill.

Eva Blomqvists alla segrar i Vattudalen

Se historiken över alla segrare

 
 
 

Bilder
foto: Michael Ahrens, Ingemar Fritz, Fredrik Persson

Nu startar dom som ska springa 10 km
Magnus Näslund(22), Emil Meijer(11) vinnare 10 km, Carl Henrik Ros(9) sprang alla 10 km
Marlene Wahlström 10 km
Vinnare bland damerna på marathon, Eva Blomqvist, VLDK
Mustafa Sayhei, VLDK, sprang 10 km
Mathias Danielsson(4), VLDK
Börje Johansson och Tanya Ni sprang 10 km, båda VLDK
 
Mats Zetterlund, VLDK
Åsa Wicklund, Sports Gym SC, segrare på halvmaran
Ingemar Fritz och Maria Jönsson(25)
Ingemar Fritz och Maria Jönsson(25) sprang 10 km
Sigvard Koplimäe
Sekreteriatet, Melker Kjellgren Jan-Ola Bergqvist och Margareta Grec
Herr- och damsegrarna Marcus Carlen, Sportsgym och Eva Blomqvist, VLK
Herr- och damsegrarna Eva Blomqvist, VLk, Marcus Carlen, Sportsgym och samt segraren i halvmaran Åsa Wiklund, Sportsgym
Medaljerna
Segerplaketterna
Starten av Äventyrsbanan p 300 m
Louise Wahlström(27) springer ifrån sin mamma Marlene på Äventyrsbanan
Nils Ohlson(39) och Barbro Zetterlund (prisutdelare på äventyrsbanan)
 
   
 
Banskiss
 
 
Karta


 

 
 
 

Resultat Vattudalsloppet , 2017-05-06

lopp

plac

namn

klubb

tid

marathon herrar

1

Marcus Carlen

Sportsgym

3:07:30

 

2

Lars Johansson

Brunflo IF

3:14:47

 

3

Anders Zakrisson

IFK Sala

3:47:06

 

4

Sigvard Koplimäe

Vattudalens LDK

4:52:01

 

5

Mats Zetterlund

Vattudalens LDK

4:57:47

 

 

 

 

 

marathon damer

1

Eva Blomqvist

VLDK

3:47:06

 

 

 

 

 

halvmarathon herrar

1

Andreas Jacobsson

Hotings IF

1:33::29

 

2

Christer Eriksson

VLDK

1:44:03

 

3

Thomas Valmbäck

VLDK

2:17:12

 

 

 

 

 

halvmarathon damar

1

Åsa Wiklund

Sports Gym SC

1:28:42

 

 

 

 

 

10 km

1

Emil Meijer

Ryda SK

35:02:00

 

2

Magnus Näslund

VLDK

36:15:00

 

3

Markus Danielsson

VLDK

37:27:00

 

4

Carl Hendik Rost

Sportgym

37:48:00

 

5

Kristian Thalin

IFK Strömsund

39:37:00

 

6

Martin Strid

Strömsund

42:06:00

 

7

Mahram Moradi

VLDK

43:18:00

 

8

Johan Norberg

Trångsvikens IF

44:11:00

 

9

Mathias Danielsson

VLDK

45:19:00

 

10

Håkan Svedberg

Brunflo IF

46:46:00

 

11

Maria Mikaelsson

Dalasjö IK Framåt

47:32:00

 

12

Elisabeth Eklund

Åsarna IK

48:01:00

 

13

Isac Morin

Utrikes Skidklubb

49:15:00

 

14

Erik Dahlberg

VLDK

49:30:00

 

15

Kalle Lennartsson

VLDK

51:57:00

 

16

Hajar Goran

Backe IF

52:57:00

 

17

Mustafa Sayhei

VLDK

54:43:00

 

18

Marlene Wahlström

VLDK

55:31:00

 

19

Gordon Thom

 

01:00:01

 

20

Maria Jönsson

VLDK

01:00:02

 

21

Ingemar Fritz

VLDK

01:00:40

 

22

Mickie Thom

 

01:01:44

 

23

Tanya Ni

VLDK

01:01:50

 

24

Börje Johansson

VLDK

01:02:41

 

25

Eva Regin

VLDK

01:13:36

 

26

Bengt Regin

VLDK

01:28:36

 

27

Jessica Tjärnlund

VLDK

01:36:55

 

28

Roger Linder

VLDK

01:36:55

 

 

 

 

 

minimarathon

1

Moa Persson Elverum

VDLK

18:17:00

 

2

Mattias Elverum

VDLK

18:23:00

 

3

Tore Nordkvist

Tåsjö IF

18:27:00

 

4

Elin Svanberg

IFK Strömsund

21:27:00

 

5

Khaled Aleenzy

Backe IF

21:32:00

 

6

Theodor W Eriksson

IFK Strömsund

22:25:00

 

7

Elsa Svanberg

IFK Strömsund

00:03:00

 

8

Mahyar Farajnzhad

Backe IF

02:19:00

 

9

Camilla Hulkki

VDLK

02:28:00

 

10

Arvid Svanberg

IFK Strömsund

08:45:00

 

11

Helena Svanberg

IFK Strömsund

08:45:00

 

12

Axel Svanberg

IFK Strömsund

09:09:00

 

 

 

 

 

äventyr

 

Cornelia Danilsson

VLDK

 

 

 

Ciara Christ

Rossön IF

 

 

 

Leo Ivarsson

Hotings IF

 

 

 

Stina Morin

Utrikes Skidklubb

 

 

 

Melvin Morin

Utrikes Skidklubb

 

 

 

Nils Hoff

VLDK

 

 

 

Louise Wahlström

VLDK

 

 

 

Nils Bardosson

IFK Strömsund

 

 

 

Anton Bardosson

IFK Strömsund

 

 

 

Emil Eriksson

VLDK

 

 

 

Maja Eriksson

VLDK

 

 

 

Lovisa Roos

IFK Strömsund

 

 

 

William Roos

IFK Strömsund

 

 

 

Klara Strid

IFK Strömsund

 

 

 

Ture Nordenmatk

VLDK

 

 

 

Stina Nordenmark

VLDK

 

 

 

Birk Köhler Cromberg

VLDK

 

 

 

Arvid Ohlsson

 

 

 

 

Nils Ohlsson

 

 

 

Eva Blomqvist alla segrar i Vattudalen, en imponerand lista

 

Nr

År

dag

Lopp

tid

1

2009

29-aug

Vattudalsmaran

 3:30:38

2

2010

 9 maj

Vattudalsloppet

3:42.30

3

2011

 22 jan

Vinterspring

4.06.02

4

2011

 17 dec

Vinterspring

 3:39:08

5

2012

23-sep

Vattudalsmaran

 3:32:30

6

2013

28-sep

Vattudalsmaran

 3.34.23

7

2014

20-sep

Vattudlasmaran

3.34.52

8

2014

13-dec

Luciajoggen

4.03.02

9

2015

21-mar

Födelsedagsjogg

4:11.30

10

2015

09-maj

Vattudalsloppet

3.43.24

11

2015

19-dec

Staffansjoggen

4.16.41

12

2017

06-maj

Vattudalsloppet

3:47:06