>
Resultat Sverige

 

 

Resultat Sätermaran, 2017-05-07
resultat - banstrackning

 

Startplats: på Kungsgårdsskolans skolgård
Mål: Mellan klockarskolan och Säters såg
DM för Dalarnas friidrottsförbund på Helmaran.

Bilder
foto Berith Hammerin 

Andreas Tinnerholm, Borlänge LK

 

Kristina Broman och Jeanette Hejnonen, båda Borlänge LK

Ambassadör Mats och Malin Hammerin

Mats och Malin Hammerin, Borlänge LK

Robert Andersson, Borlänge LK

 

 
 

Bansträckning


 

 

 

 

Resultat Sätermaran 2017-05-07

lopp

plac

namn

född

klubb

tid

klass

DM

marathon

1

Johan Eriksson

78

Röddningstjänst Dala Mitt

02:50:02

MOT

 

 

2

Barbro Näsström

89

Koberga Runners

03:05:26

MOT

 

 

3

Jenny Björnberg

83

Falu IK

03:10:58

 

DM

 

4

Jonas Fors

73

 Ludvika Kommun IF

03:12:18

MOT

 

 

5

Maria Jansson

85

Kvarnsvedens GOIF

03:14:12

 

DM

 

6

Tomas Eriksson

68

ABB IF

03:17:50

MOT

 

 

7

Magnus Hollander

68

IFK Dubbeldusch

03:24:55

MOT

 

 

8

Tobias Olmats

77

Röddningstjänst Dala Mitt

03:30:04

MOT

 

 

9

Peter Jaktlund

55

Källbottens IK

03:30:18

 M60

DM

 

10

Bengt Dolk

57

 

03:32:25

MOT

 

 

11

Andreas Forsberg

 

 

03:45:05

MOT

 

 

12

Sverker Olsson

67

 Uppsala

03:50:13

MOT

 

 

13

Bengt Lindgren

47

Vallentuna FK

03:52:46

M70

 

 

14

Jenny Haglöf

77

 Djurmo Sifferbo IF

04:03:22

K40

DM

 

15

Kristina Broman

78

 Borlänge LK

04:08:04

K35

DM

 

16

Jeanette Hejnonen

 

Borlänge LK

04:08:07

 K40

DM

 

17

Jonny Hedberg

66

Sollerö IF

04:10:15

MOT

 

 

18

Jonas Jansson

72

 Falu Stigcyklister

04:17:33

MOT

 

 

19

Malin Hammerin

91

Borlänge LK

04:17:57

 

DM

 

20

Mats Hammerin

60

Borlänge LK

04:18:00

 M55

DM

 

21

Stig Åsberg

47

 IFK Nyland

04:45:05

M70

 

 

22

Lennart Skoog

46

Stenungsunds FI

04:45:08

M70

 

 

23

Ulf Ring

49

 

04:45:20

MOT

 

 

24

Anders Hidefjäll

40

Västerås LK

05:48:22

 

 

 

25

Kjell Åström

49

Månkarbo IF

06:02:01

M65

 

 

 

 

 

 

 

 

 

halvmara

1

Johannes Hases  

92

 Falu IK

01:13:31

MSEN

 

 

2

Johannes Hases

92

Team Hases

01:13:31

MOT

 

 

3

Jesper Lundberg

 

Äpplebo AIK

01:15:11

MSEN

 

 

4

Kim Andersson

 

Källbottens IK

01:18:31

MSEN

 

 

5

Erik Sifvert

89

Falu IK

01:18:34

MSEN

 

 

6

Marcus Ekstam

85

Falu IK

01:19:55

MSEN

 

 

7

Johan Gustafsson

68

IFK Mora

01:19:56

 M45

 

 

8

Nils Rapp

92

Falu IK

01:20:12

MSEN

 

 

9

Börje Holst

66

Borlänge LK

01:21:12

 M45

 

 

10

David Glader

93

Ludvika FFI

01:21:31

 MSEN

 

 

11

Anders Berglund

67

Falu IK

01:21:54

M45

 

 

12

Andreas Löfgren

78

PerBellum Sportsällskap

01:21:58

MOT

 

 

13

James Last

77

Borlänge LK

01:22:28

M40

 

 

14

Måten Bomask

75

Qwarnsveden Triathlon

01:24:02

0 M45

 

 

15

Patrik Sjörs

85

Qwarnsveden Triathlon

01:25:30

MSEN

 

 

16

Jonas Ullberg

71

PerBellum Sportsällskap

01:25:36

MOT

 

 

17

Tobias Wångmar

78

Gösta Samuelssons Bil

01:25:52

MOT

 

 

18

Tommy Jansson

68

Saltsjöbaden Thriathlon

01:26:36

M45

 

 

19

Erik Desmeules

68

Dalregementets IF

01:26:54

 M45

 

 

20

Ivan Smith

86

Arvika LK

01:27:53

MOT

 

 

21

Daniel Kristersson

86

Uppsala

01:28:00

MOT

 

 

22

Andreas Kristersson

80

 

01:29:57

MOT

 

 

23

Anna Enders

80

Malung IF

01:30:27

 

 

 

24

Anders Richardsson

78

Falu IK

01:31:13

MÄN

 

 

25

Marcus Björklund

83

Falu ortopedi IK

01:31:44

MOT

 

 

26

Yonus Saqi 0

 

Säters IF FIK

01:31:58

MSEN

 

 

27

Lars-Olof Jönson

74

Malung IF

01:32:11

M40

 

 

28

Åsa Bergman

83

Västerås LK

01:32:17

Ksen

 

 

29

Senad Suhonijic

84

Västerås LK

01:32:18

MSEN

 

 

30

Erik Grånäs

79

 

01:33:38

MOT

 

 

31

Joakim Lindström

 

Vikmanshyttans IF

01:33:46

MOT

 

 

32

Raimo Mikkola

58

Borlänge LK

01:34:13

M55

 

 

33

Joachim Sundstedt

68

IK Stål

01:34:40

M45

 

 

34

Ola Bäckström

63

IK Stål

01:34:41

 M45

 

 

35

Lars Gustafsson

73

Säters IF FIK

01:34:46

M40

 

 

36

Juuso Jäppilä

76

Uppsala LK

01:35:09

M40

 

 

37

Fredrik Proos

83

Borlänge LK

01:35:17

MOT

 

 

38

Ali Haykal Hichan

99

Sälens IF

01:36:54

 MSEN

 

 

39

Emil Norberg

89

 

01:38:55

MOT

 

 

40

Andrea Gillström

96

Qwarnsveden Triathlon

01:39:21

Ksen

 

 

41

Jennifer Östby

 

 

01:43:25

MOT

 

 

42

Tomas Åsen

70

Borlänge LK

01:45:19

MOT

 

 

43

Ari Alajääski

63

Borlänge LK

01:46:06

M45

 

 

44

Rebecka Tulkiewicz

93

Fagersta Simklubb

01:47:31

MOT

 

 

45

Carolina Wretman

93

Qwarnsveden Triathlon

01:48:11

 Ksen

 

 

46

Stefan Söderlund

61

 ABB IF

01:48:33

M55

 

 

47

Rolf Melander

56

Dalregementets IF

01:48:34

 M60

 

 

48

Niklas Björklund

69

Norrbärke Skidklubb

01:50:04

MOT

 

 

49

Rutger Borsjo

78

 

01:50:04

MOT

 

 

50

Caroline Desmeules

75

Dalregementets IF

01:50:42

 

 

 

51

Peter Harlin

74

 

01:51:45

MOT

 

 

52

Johanna Hagberg

83

Säters IF FIK

01:52:01

  Ksen

 

 

53

Per Högberg

68

Marnes CK

01:52:41

MOT

 

 

54

 Mikael Grehk

62

Borlänge LK

01:55:25

M55

 

 

55

Tommy Dicander

67

Qwarnsveden Triathlon

01:55:32

  M45

 

 

56

Julius Pargac

86

 

01:56:03

MOT

 

 

57

Curt Sandberg

 

Arlanda Märsta SK

01:57:10

M65

 

 

58

Tony Dyrsmeds

83

Gagnefs IF

01:58:47

MOT

 

 

59

Annette Bauer

75

 

01:58:56

MOT

 

 

60

Anders Boethius

69

 

02:01:39

MOT

 

 

61

Ingemar Oskarsson

47

Säters IF FIK

02:02:22

 M70

 

 

62

Gustaf Högberg

70

 

02:02:39

MOT

 

 

63

Jens Lindow

72

Falu SS

02:03:07

MOT

 

 

64

Håkan Arnesson

68

Sälens IF

02:03:09

MOT

 

 

65

Tomas Larsen

75

Kvarnsvedens FIK

02:04:14

 M40

 

 

66

Maria Norlin

75

Danholn

02:05:15

MOT

 

 

67

Malin Sjans

 

Qwarnsveden Triathlon

02:08:17

MOT

 

 

68

Monica Sjans

58

Qwarnsveden Triathlon

02:08:18

 

 

 

69

Ann-Marie Dolk

47

 

02:12:08

MOT

 

 

70

Anna Maria Munck Larsson

70

Säters IF Triathlon

02:14:47

MOT

 

 

71

Josefine Terner

 

 

02:18:12

MOT

 

 

72

Ann Drougge

62

 Säters IF FIK

02:18:28

 

 

 

73

Mikael Selander

70

 

02:21:46

MOT

 

 

74

Hannes Furhoff 1

 

Långshyttan

02:23:24

MOT

 

 

75

Hans Henningsson

69

Långshyttan

02:23:25

MOT

 

 

76

Mats Lind

67

Creator SK

02:23:36

 

 

 

77

Lillemor Dahl

71

 

02:25:03

MOT

 

 

78

Malin Svanström

76

 

02:25:04

MOT

 

 

79

Mattias Henriks

 

Borlänge

02:25:46

MOT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kvartsmara

1

Anneli Johansson

59

Hedemora Energi

01:00:01

MOT

 

 

25

 Disa Bartholdsson

87

Bartholdsson Elit

01:02:09

MOT

 

 

25

Hanna Boremyr

86

Qwarnsveden Triathlon

01:02:09

MOT

 

 

12

Johan Blom

72

Dala-Järna IK 5

01:08:02

MOT

 

 

27

Björn Bruer

89

 

01:08:38

MOT

 

 

27

Nils Hörnqvists 3

 

 

01:08:38

MOT

 

 

29

Åsa Lindh

 

 

01:20:54

MOT

 

 

15

Andreas Östby

 

 

03:34:00

MOT

 

 

30

Karin Persson

63

Malungs folkhögskola

07:32:36

MOT

 

 

 2 

Andreas Hermansson

82

PerBellum Sportsällskap

07:48:00

MOT

 

 

 1 

Niklas Andersson

78

Hässelby SK

36:59:00

MOT

 

 

 3 

Albert carling

98

Falu IK

39:51:00

MOT

 

 

 4 

Måns Lindholm

68

Falu IK

42:36:00

MOT

 

 

 5 

Medhannie Asgedom

93

Ludvika FFI

43:07:00

MOT

 

 

 6 

Johan Graas

70

Borlänge

45:32:00

MOT

 

 

 7 

Anders Ohlsson

69

Dellner IK

47:23:00

MOT

 

 

 8 

Thomas Lindström

87

 

48:14:00

MOT

 

 

 9 

Helena Blom

74

Dala-Järna IK

48:17:00

MOT

 

 

10

Maria Nyberg

86

Dala-Järna IK

48:51:00

MOT

 

 

 11 

Kristina Lycke

90

Malung IF

49:17:00

MOT

 

 

 13 

Sofia Berggren

62

Borlänge LK

52:21:00

MOT

 

 

 14 

Tyra Forsberg

 

 

53:08:00

MOT

 

 

16

Mats Fredriksson

46

Malung Friidrot

54:25:00

MOT

 

 

17

Jenny Malmstedt

73

 

55:20:00

MOT

 

 

18

Judith Forsberg

 

 

58:45:00

MOT

 

 

19

Anneli Wentzell

 

 

58:46:00

MOT

 

 

 20 

Ahmed Said

 

Malungs folkhögskola

59:20:00

MOT

 

 

21

Paulina Johansson

93

 

59:35:00

MOT

 

 

22

Jörgen Hellgren

70

Säters IF FIK

59:53:00

MOT

 

 

23

Karin Forsberg

73

Valbo AIF Skidor

59:55:00

MOT

 

 

 

 

 

2017-05-08