>
Resultat Sverige

 

 

5 marathon på 5 dagar, Skatås, 2017-05-24 -- 28
Resultat  

Arrangör: Reima Hartikainen, Team UltraSweden
Längd på varav: 1.588 m
Startvarv: 907 m
Start onsdag 24 maj kl 17 övriga dagar kl 10.00 

Bilder

 

Tony Gren

 

Bansträckning

 

 

Resultat, 5 marathon på 5 dagar, Skatås, 2017-05-24 -- 28
 

   
 

dag1 - 24/5

Plats

Namn

Klubb

Född

Klass

Tid

 

1

Aideborn Jessica

Team Ultrasweden

1981

K35

03:42:43

 

2

Johansson Sara

Göteborg

 

Ksen

04:12:57

 

3

Ackerot Maria

Kvarnbyns LS

1971

K45

04:43:22

 

4

Lundberg Camilla

SOK Knallen

 

K40

04:52:12

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Artblom Cihan

Lerum Friidrott

1987

Msen

03:40:36

 

2

Sterneland Jerker

Dalaportens OL

1969

M45

03:45:29

 

3

Mindelsohn Fredrik

Lerum Friidrott

1971

M45

03:46:29

 

4

Pena Miguel

Vi som springer,

1985

Msen

03:48:27

 

4

Falkek Emil

Falkenbergs RR

1974

M40

03:48:27

 

6

Karlsson Leif

Solvikingarna

1963

M50

03:53:39

 

7

Lindgren Bengt

Vallentuna IK

1947

M70

04:13:51

 

8

Gren Tony

Friskis o svettis

1961

M55

04:30:24

 

9

Nilsson Jörgen

Vi som Springer

1950

M65

04:47:18

 

10

Jutemar Lasse

SOK Knallen

1956

M60

04:48:31

 

11

Remar Sören

Ulricehamns FK

1948

M65

04:50:49

 

12

Marjomäki Timo

100mc.fi

1965

M50

04:55:09

 

 

 

 

 

 

 

dag2 - 25/5

Plats

Namn

Klubb

Född

Klass

Tid

 

1

Lindgren Emelie

Ale 90 IK

 

Ksen

03:35:49

 

2

Aideborn Jessica

Team Ultrasweden

1981

K35

03:55:59

 

3

Kay Sofia

LKTV88

 

K40

04:17:12

 

4

Askengren Berg Annika

LK TV88

 

K55

04:17:46

 

5

Pena Susanna

Ingen klubb

 

Kmot

04:28:19

 

6

Ackerot Maria

Kvarnbyns LS

1971

K45

05:13:20

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Sterneland Jerker

Dalaportens OL

1969

M45

03:54:50

 

2

Tigér Johan

Team Ultrasweden

1978

M35

03:57:56

 

3

Pena Miguel

Vi som springer

1985

Msen

04:03:14

 

3

Falkek Emil

Falkenbergs RR

1974

M40

04:03:14

 

5

Lindgren Bengt

Vallentuna IK

1947

M70

04:31:39

 

6

Karlsson Niklas

Sjöviks SK

1972

M45

04:33:56

 

7

Gren Tony

Friskis o svettis

1961

M55

04:48:22

 

8

Paraniak Jan

Team Skavsåret IF

1950

M65

04:48:35

 

9

Nilsson Jörgen

Vi som Springer

1950

M65

05:11:56

 

10

Marjomäki Timo

100mc.fi

1965

M50

05:22:48

 

 

 

 

 

 

 

dag3 - 26/5

Plats

Namn

Klubb

Född

Klass

Tid

 

1

Aideborn Jessica

Team Ultrasweden

1981

K35

04:06:56

 

2

Meldeling Linda

SOK Knallen

 

K45

04:27:13

 

3

Svensson Anne

Lonesome Runners

 

K45

04:51:35

 

4

Ackerot Maria

Kvarnbyns LS

1971

K45

05:20:19

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Sterneland Jerker

Dalaportens OL

1969

M45

03:52:29

 

2

Falkek Emil

Falkenbergs RR

1974

M40

04:02:26

 

2

Pena Miguel

Vi som springer

1985

Msen

04:02:26

 

4

Gren Tony

Friskis o svettis

1961

M55

04:51:56

 

5

Skoog Lennart

Stenungsunds OK

1946

M70

04:53:57

 

6

Dia Niclas

Rolls-Royce IF

1964

Mmot

04:58:23

 

7

Marjomäki Timo

100mc.fi

1965

M50

05:02:03

 

8

Möllerström Rickard

Torslanda

 

M40

05:02:39

 

9

Johansson Göran

SOK Knallen

 

M60

05:11:22

 

10

Nilsson Jörgen

Vi som Springer

1950

M65

05:13:30

 

11

Aasbö Henrik

Rindal IL

 

M60

05:25:07

 

12

Gustavsson Owe

Apladalens LK

1956

M60

05:34:19

 

 

 

 

 

 

 

dag4 - 27/5

Plats

Namn

Klubb

Född

Klass

Tid

 

1

Aideborn Jessica

Team Ultrasweden

1981

K35

03:52:33

 

2

Svensson Ann

LonesomeRunners

 

K45

04:58:41

 

3

Marjomäki Anne

Häjyt, Finland

 

K45

05:48:29

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Sterneland Jerker

Dalaportens OL

1969

M45

03:55:11

 

2

Falkek Emil

Falkenbergs RR /vi som springer

1974

M40

03:56:54

 

2

Pena Miguel

Vi som springer

1985

Msen

03:56:54

 

4

Karlsson Leif

Solvikingarna

1963

M50

04:03:28

 

5

Möllerström Rickard

Torslanda

 

M40

04:17:46

 

6

Gren Tony

Friskis o svettis

1961

M55

04:59:50

 

7

Marjomäki Timo

100mc.fi

1965

M50

05:00:54

 

8

Nilsson Jörgen

Vi som Springer

1950

M65

05:15:31

 

9

Dia Niclas

Rolls-Royce IF

1964

Mmot

05:27:27

 

 

 

 

 

 

 

dag5 -  28/5

Plats

Namn

Klubb

Född

Klass

Tid

 

1

Lindgren Emelie

Ale 90 IK

 

Ksen

03:24:17

 

2

Aideborn Jessica

Team Ultrasweden

1981

K35

03:51:03

 

3

Kay Sofia

LK TV88

 

K40

04:12:10

 

4

Askengren Berg Annika

LK TV88

 

K55

04:20:52

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Lykeklint Mikael

Lonesome Runners

 

Msen

03:33:53

 

2

Pena Miguel

Vi som springer

1985

Msen

03:38:39

 

2

Falkek Emil

Falkenbergs RR

1974

M40

03:38:39

 

4

Halalkic Emir

Torslanda

 

Msen

03:45:27

 

5

Sterneland Jerker

Dalaportens OL

1969

M45

03:46:35

 

6

Möllerström Rickard

Torslanda

 

M40

04:05:53

 

7

Bengtsson Lennart

Solvikingarna

1942

M75

04:51:02

 

8

Gren Tony

Friskis o svettis

1961

M55

04:59:35

 

9

a

100mc.fi

1965

M50

05:05:22

 

10

Nilsson Jörgen

Vi som Springer

1950

M65

05:29:05

 

10

Dia Niclas

Rolls-Royce IF

1964

Mmot

05:29:05

 

12

Gustavsson Owe

Apladalens LK

1956

M60

05:43:35

 

 

Resultat total, 5 marathon på 5 dagar, Skatås, 2017-05-24 -- 28
 

 

Plats

Namn

Klubb

Född

Klass

Dag 1

Dag 2

Dag 3

Dag 4

Dag 5

Summa

1

Aideborn Jessica

Team Ultrasweden

1981

K35

03:42:43

03:55:59

04:06:56

03:52:33

03:51:03

19:29:13

2

Ackerot Maria

Kvarnbyns LS

1971

K45

04:43:22

05:13:20

05:20:19

 

 

15:17:01

3

Lindgren Emelie

Ale 90 IK

 

Ksen

 

03:35:49

 

 

03:24:17

07:00:06

4

Kay Sofia

LKTV88

 

Kmot

 

04:17:12

 

 

04:12:10

08:29:21

5

Askengren Berg Annika

LK TV88

 

Kmot

 

04:17:46

 

 

04:20:52

08:38:38

6

Johansson Sara

Göteborg

 

Ksen

04:12:57

 

 

 

 

04:12:57

7

Meldeling Linda

SOK Knallen

 

K45

 

 

04:27:13

 

 

04:27:13

8

Pena Susanna

Ingen klubb

 

Kmot

 

04:28:19

 

 

 

04:28:19

9

Svensson Anne

Lonesome Run

 

K45

 

 

04:51:35

 

 

04:51:35

10

Lundberg Camilla

SOK Knallen

 

K40

04:52:12

 

 

 

 

04:52:12

11

Svensson Ann

LonesomeRun

 

K45

 

 

 

04:58:41

 

04:58:41

12

Marjomäki Anne

Häjyt, Finland

 

K45

 

 

 

05:48:29

 

05:48:29

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plats 

Namn

Klubb

Född

Klass

Dag 1

Dag 2

Dag 3

Dag 4

Dag 5

Summa

1

Sterneland Jerker

Dalaportens OL

1969

M45

03:45:29

03:54:50

03:52:29

03:55:11

03:46:35

19:14:34

2

Pena Miguel

Vi som springer

1985

Msen

03:48:27

04:03:14

04:02:26

03:56:54

03:38:39

19:29:41

2

Falkek Emil

Falkenbergs RR

1974

M40

03:48:27

04:03:14

04:02:26

03:56:54

03:38:39

19:29:41

4

Gren Tony

Friskis o svettis

1961

M55

04:30:24

04:48:22

04:51:56

04:59:50

04:59:35

24:10:07

5

Marjomäki Timo

100mc.fi

1965

M50

04:55:09

05:22:48

05:02:03

05:00:54

05:05:22

25:26:15

6

Nilsson Jörgen

Vi som Springer

1950

M65

04:47:18

05:11:56

05:13:30

05:15:31

05:29:05

25:57:20

7

Möllerström Rickard

Torslanda

 

M40

 

 

05:02:39

04:17:46

04:05:53

13:26:17

8

Dia Niclas

Rolls-Royce IF

1964

Mmot

 

 

04:58:23

05:27:27

05:29:05

15:54:55

9

Gustavsson Owe

Apladalens LK

1956

M60

 

 

05:34:19

05:46:29

05:43:35

17:04:22

10

Karlsson Leif

Solvikingarna

1963

M50

03:53:39

 

 

04:03:28

 

07:57:06

11

Lindgren Bengt

Vallentuna IK

1947

M70

04:13:51

04:31:39

 

 

 

08:45:30

12

Lykeklint Mikael

Lonesome Run

 

Msen

 

 

 

 

03:33:53

03:33:53

13

Artblom Cihan

Lerum Friidrott

1987

Msen

03:40:36

 

 

 

 

03:40:36

14

Halalkic Emir

Torslanda

 

Msen

 

 

 

 

03:45:27

03:45:27

15

Mindelsohn Fredrik

Lerum Friidrott

1971

M45

03:46:29

 

 

 

 

03:46:29

16

Tigér Johan

Team Ultrasweden

1978

M35

 

03:57:56

 

 

 

03:57:56

17

Karlsson Niklas

Sjöviks SK

1972

M45

 

04:33:56

 

 

 

04:33:56

18

Jutemar Lasse

SOK Knallen

1956

M60

04:48:31

 

 

 

 

04:48:31

19

Paraniak Jan

Team Skavsåret IF

1950

M65

 

04:48:35

 

 

 

04:48:35

20

Remar Sören

Ulricehamns FK

1948

M65

04:50:49

 

 

 

 

04:50:49

21

Bengtsson Lennart

Solvikingarna

1942

M75

 

 

 

 

04:51:02

04:51:02

22

Skoog Lennart

Stenungsunds OK

1946

M70

 

 

04:53:57

 

 

04:53:57

23

Johansson Göran

SOK Knallen

 

M60

 

 

05:11:22

 

 

05:11:22

24

Aasbö Henrik

Rindal IL

 

M60

 

 

05:25:07

 

 

05:25:07

 

   

 

 

2017-05-29