2017-06-05

Resultat Sverige
   

Stockholm Marathon, 2017-06-03
resultat damer herrar- bananlöpare_fullföljde_loppet

 

Bilder
foto Jan Ternhag, Jonnie Svensson(JS), Linda Andersson(LA), Birgitta Jonsson(BJ)

Klicka på bilden för att se en förstoring
 

Klicka för att se samtliga segrare i Stockholm Marathon: 

Klicka för att se samtliga SM-medaljörer 1910-2017

 

 

 Se bilder från "After Run-Brunch " på söndagen

 

Volontärerna samlades kl 10:30 vid Nybroplan och fick veta allt om dagens uppdrag. I röd keps löparen som i år var volontär Göran Lennström, Hultsfred

Tätklungan springer förbi på första varvet
Mats Liljegren, Team Skavsåret
Ove Engman, Elvans IF
Tommy Lacandler(15006)
En blick i motsatt riktning
Roger Andersson
Banchefen pratar med polisen
Tomas Svensson håller ordning på fotgängarna
Täten blåser förbi andra varvet
Japanen Yuki Kawauch kom på 7:e plats
Mustafa Mohamed, som till slut blev 2:a på SM
Damtäten andra varvet
Frida Södermark, IF Tjalve, springer med vägvinnande steg på Strömbron
Michael Lindqvist(522), Apladalens LK
Karin Schön, IF Kville
Reima Hartikainen, Team UltraSweden
Ola Bryngelsson, Fredrikshof
Birger Karlsson(231), Vattudalen LDK
Matti Pylkkänen, Gamleby OK
Robert Alnebring
En glad Jeanette Ceder stannade till på andra varvet
Jan Paraniak, Team Skavsåret
Vattudalningarna Staffan Wikström och Mats Zetterlund(317) springer tillsammans
 
Så här glad blev Lotti Friberg när hon kom till Strömbron
 
4:45 farthållare passerar, Christer Svensson och Annika Askengren-Berg, LK TV-88
 
Mari Blomé springer förbi med sin farthållareflagga
 
Farthållare är vi allihopa, Roger Andersson, Johanna Gren, Ulf-Peter Sjöholm och en gående Monica Svensson, Växjö AIS
 
 
Roger Andersson hade extra service längs banan
 
Barbro Paraniak, Team Skavsåret
 
Ove Engman, Elvans IF
 
Fritte från Vattudalens LDK passerade och hade tid att råkes
 
En balongförsedd Annika Rosengren, TSM Running, passerade
En rutinerad marathonlöpare, Stig Söderström, Kvarnsveden, sprang sitt 820:e maraton
 
Lembkes, Peter och Ulla, TeamFakta

 

Christer Svensson passerar Hornsgatan, foto JS
Kungsträdgårdsgatan, foto LA
Löparna nära Stadshuset, foto LA
Löparna på Hornsgatan, foto JS
Kåre Andersson, Team Skavsåret, som sprang sitt 38:e Stockholm Marathon
Löparna längs Norr Mälarstrand, foto BJ
Niclas Dia och Tony Gren(18130) på Sturegatan med målet snart inom synhåll
Löparna från Lidköping VSK samlas utanför Stadion, t h Thomas Svanström
Anders Jämtdalen och Isabelle Henriksson, båda Team UltraSweden
Roger Andersson på upploppet, till höger farthållare Monica Svensson
Johanna Gren och Roger Andesson har just passerat mållinjen
En bild från innerplan mot läktaren
 
Annika Rosengren, TSM Running, har fortfarande ballongen kvar när hon kom i mål
Mor och dotter Gren, Susanne och Johanna
 
Anders Eriksson, Växjö LK
Två st rutinerade marathonlöpare möts efter mållinjen, Ingemar Fritz, Vattudalen LDK och Ove Engman, Elvans IF. Ove har sprungit samtliga lopp sedan 1979.
En samling medaljer
 
Årets marathonmedalj visade Västerbron på framsidan
 
Stig Söderström, Kvarnsveden, kunde på Östermalms IP konstatera att hans marathon nr 820 var lyckligen genomfört
En glad Sören Fransson, Nässjö, tar för sig av allt som bjuds på Östermalm IP
 
 
Bilder från "After Run-Brunch " på söndagen i Kungliga ingången på Stadion
foto Ola Bryngelsson
 
Marathongruppen  Stockholm Marathon bjöd dagen efter alla lojala löpare som sprungit 20 lopp eller fler. Ca 45 löpare anammade att komma till frukosten, det blev mycket prat om olika händelser under loppet. Arrangör Ola Bryngelsson. 
Maten är uppdukad och minglet kan börja
 
 
Några av dom ca 400 som sprungit fler än 20 lopp. Bland dom Ulla och Peter Lembke, Gunilla(Sveriges mesta marathonlöperska) och Leif Franzén, Anders Eriksson och Robert Alnebring
 
 
 
 
Banan
 
 
Resultat Stockholm Marathon, 2017-06-03
(dom 250 första damer och herrarna)
 
 

 

plac

namn

land/klubb

född

halva

tid

damer

1

Konjit Tilahun (ETH)

Etiopien

87

01:18:00

02:35:45

 

2

Balaynesh Shifera (ETH)

Etiopien

88

01:18:00

02:36:00

 

3

Alice Kibor (KEN)

Kenya

92

01:18:00

02:36:19

 

4

Tiruwork Mekonen (ETH)

Etiopien

86

01:18:00

02:37:03

 

5

Yoshiko Sakamoto (JPN)

Japan

 

01:18:00

02:41:34

 

6

Mikaela Larsson

Spårvägens FK

85

01:21:04

02:42:21

 

7

Lisa Ring

IK NocOut.se

93

01:21:05

02:43:14

 

8

Charlotte Karlsson

Hässelby SK

84

01:21:06

02:45:21

 

9

Ida-Maria Nicklasson

Finspångs AIK

86

01:22:58

02:45:30

 

10

Karoline Moen Guidon (NOR)

Norge

91

01:21:05

02:46:04

 

11

Hanna Lindholm

Hudding AIS

79

01:21:04

02:46:26

 

12

Annmari Kiekara (FIN)

Finland

77

01:20:24

02:49:16

 

13

Bonnie Tran

Sundbyberg

85

01:23:34

02:51:27

 

14

Frida Södermark

Tjalve IF Norrköping

78

01:24:10

02:53:29

 

15

Johanna Nilsson

Morjärv SK

80

01:25:35

02:54:26

 

16

Katalin Ferenc (HUN)

Ungern

 

01:24:42

02:54:38

 

17

Jenny Rutström

Öbacka LK

77

01:25:55

02:56:46

 

18

Malin Gibrand

FK Studenterna

81

01:27:58

02:57:10

 

19

Mikaela Kemppi

Örebro AIK

73

01:24:29

02:57:37

 

20

Åsa Eriksson

Halmstad OK

90

01:27:24

02:59:06

 

21

Camilla Elofsson

Huddinge AIS

83

01:27:23

02:59:33

 

22

Annika Stenhammar

Söderby

82

01:24:56

02:59:44

 

23

Maria Gahmberg (FIN)

Finland

83

01:29:13

03:00:22

 

24

Anna Dahlin

Simlångsdalens IF

73

01:28:38

03:01:05

 

25

Susanne Bornmar

IK NocOut.se

75

01:29:00

03:01:35

 

26

Camilla Frejd

SOK Knallen

85

01:26:14

03:01:51

 

27

Kajsa Eriksson

Team Ormsalva

74

01:29:12

03:01:51

 

28

Nora Szabo (HUN)

Ungern

88

01:28:12

03:01:57

 

29

Ingrid Ziegler

Örebro AIK

76

01:30:18

03:02:51

 

30

Rachel Clattenburg (USA)

USA

84

01:33:08

03:04:54

 

31

Elmina Saksi

Tjalve IF Norrköping

80

01:29:29

03:05:56

 

32

Marjut Hirvonen (FIN)

Finland

90

01:31:02

03:06:05

 

33

Ulla Huopaniemi (FIN)

Finland

73

01:31:30

03:06:37

 

34

Emelie Johansson

Nicks

90

01:28:43

03:06:44

 

35

Pia-Maria Grandell (FIN)

Finland

86

01:32:23

03:07:18

 

36

Helena Kvapil

Skövde Triathlon

71

01:30:08

03:07:40

 

37

Polly Adams (GBR)

Storbritannien

65

01:32:01

03:08:02

 

38

Maria Jansson

Kvarnsvedens GoIF Friidrott

85

01:33:39

03:08:02

 

39

Sofia Smedman

Träningskonsulten Sports Club

88

01:31:29

03:08:08

 

40

Samantha Thygesen (DEN)

Danmark

91

01:33:14

03:08:38

 

41

Anna Örmin

Jalles TC

88

01:32:06

03:09:16

 

42

Fanny Schulstad

Stockholm

88

01:36:20

03:10:05

 

43

Annica Winblad

Växjö LK

76

01:32:00

03:10:24

 

44

Elina Junnila (FIN)

Finland

77

01:32:23

03:10:29

 

45

Tarae Griffin (USA)

USA

84

01:32:15

03:10:32

 

46

Jenny Björnberg

Falun

83

01:33:30

03:11:34

 

47

Karin Schön

IF Kville

62

01:28:38

03:11:37

 

48

Åsa Bäck

Himmeta IF

71

01:33:07

03:11:52

 

49

Maja Gren Skog

Skellefteå AIK

80

01:30:30

03:12:12

 

50

Monica Nordin

Södertälje

72

01:34:46

03:12:13

 

51

Ellen Cronqvist

Stockholm

92

01:35:03

03:12:33

 

52

Johanna Salminen

Täby

78

01:36:55

03:12:50

 

53

Liduina van Sitteren

Örebro AIK

89

01:32:15

03:12:52

 

54

Anna Maria Holtsjö

Värmdö

78

01:32:27

03:13:26

 

55

Nikita Steiner

Hässelby SK

94

01:32:08

03:13:28

 

56

Helena Fernström

Vallsta SK

78

01:32:33

03:13:33

 

57

Katarina Johnsson

IF Linnéa

81

01:33:42

03:13:45

 

58

Cristina Kapp (BRA)

Adriano Bastos  Esportiva

82

01:33:44

03:13:51

 

59

Åsa Vallin

Mälarö Löparklubb

76

01:34:42

03:13:58

 

60

Isabell Svensson

Uppsala

88

01:35:32

03:14:01

 

61

Anna Gustavsson

Uppsala

93

01:34:44

03:14:03

 

62

Jenny Lindqvist

Skellefteå

76

01:32:50

03:14:05

 

63

Eva Öhlund

IK Hakarpspojkarna

74

01:35:14

03:14:09

 

64

Anette Carlsson

KFUM Örebro Orientering

78

01:34:52

03:14:11

 

65

Helen Maalinn (EST)

Trafikförvaltningen

86

01:38:01

03:14:23

 

66

Elin Ceder

Solna

78

01:31:34

03:14:30

 

67

Anne Marie Eldholm

Camo019/Örebro AIK

70

01:34:21

03:14:59

 

68

Henrietta Mills (GBR)

Storbritanien

91

01:35:49

03:15:15

 

69

Marie Gustavsson

Onsala

73

01:37:07

03:15:20

 

70

Jennifer Honek

IF Linnéa

85

01:35:01

03:16:01

 

71

Lydia Kahn

Essingen

77

01:35:01

03:16:08

 

72

Anna Rask

Västerås

80

01:32:13

03:16:09

 

73

Camilla Ahlberg

SOK Knallen

85

01:36:56

03:16:42

 

74

Viktoria Johnsson

Kalmar RC Triathlon

69

01:35:56

03:16:46

 

75

Mikaela Lindberg

Enskede

82

01:34:54

03:17:05

 

76

Cornelia Forte (SUI)

Schweiz

76

01:35:06

03:17:18

 

77

Sandra Carlsson

Uppsala

79

01:35:31

03:17:32

 

78

Linda Sandberg

Solna

75

01:36:40

03:17:57

 

79

Laetitia Giai-Pron (FRA)

Frankrike

75

02:16:04

03:18:01

 

80

Victoria Harold

Isaksson Rekr & Bemanning

90

01:38:27

03:18:03

 

81

Veronica Bergsten

Luleå

80

01:35:19

03:18:10

 

82

Charlotta Grähs

Stockholm

71

01:36:49

03:18:40

 

83

Therese Fredriksson

SOK Knallen Borås

86

01:36:57

03:19:07

 

84

Maryse Veyer (FRA)

Frankrike

70

01:38:52

03:19:13

 

85

Katja Schönbeck

IFK Växjö

71

01:36:04

03:19:15

 

86

Stephanie Widegren

Uppsala

87

01:39:21

03:19:20

 

87

Eva Sandquist

Onsala

80

01:37:34

03:19:31

 

88

Elin Wilson

Akalla Run

78

01:37:56

03:19:44

 

89

Mia Edding

Johanneshov

78

01:35:56

03:19:46

 

90

Anna Hadenius

Lidingö

66

01:35:39

03:19:51

 

91

Maria Frank

IF Linnéa

83

01:40:18

03:20:02

 

92

Päivi Tryyki (FIN)

Finland

68

01:40:55

03:20:22

 

93

Lisa Sandén

Stockholm

86

01:34:41

03:20:23

 

94

Maria Jonsson

Göteborg

63

01:37:28

03:20:29

 

95

Joh-Anna Lindmark

Segeltorp

74

01:38:15

03:20:37

 

96

Erika Lehtola (FIN)

Finland

89

01:37:05

03:21:27

 

97

Lena Jakobsson

Glasrikets RC

78

01:34:45

03:21:34

 

98

Katariina Tuovinen (FIN)

Finland

95

01:38:58

03:21:34

 

99

Liselotte Klemming

Högby IF

78

01:38:49

03:21:43

 

100

Helena Jonasson

Backebo Runners

68

01:38:17

03:21:45

 

101

Therese Allbäck

Stockholm

73

01:36:16

03:21:55

 

102

Mollie Nohave

Team Nohave

67

01:37:32

03:22:24

 

103

Sophia Lindorsson

Göteborg

85

01:41:10

03:22:47

 

104

Moa Alpsten

Stockholm

92

01:38:48

03:23:05

 

105

Anna Westberg

Hägersten

81

01:37:30

03:23:10

 

106

Anna Nauwelaerts de Agé

Fodom

83

01:41:26

03:23:22

 

107

Matilda Samuelsson

Elmhults SC

97

01:40:42

03:23:24

 

108

Rebecca Hammel

Forefront Running Group

87

01:38:44

03:23:25

 

109

Julia Johnsson

Örebro AIK

76

01:37:51

03:23:30

 

110

Linn Larsson

Dublin

86

01:39:47

03:23:46

 

111

Ing Marie Johansson

Örebro AIK

64

01:40:19

03:23:53

 

112

Leena Mäkäräinen (FIN)

Finland

88

01:38:30

03:23:59

 

113

Anna Lindquist

Västerås

79

01:39:04

03:24:05

 

114

Hanna Heyman

Stockholm

88

01:41:00

03:24:05

 

115

Mari Kanerva (FIN)

Finland

68

01:38:12

03:24:17

 

116

Linnea Isaksson

IFK Umeå

91

01:43:01

03:24:29

 

117

Johanna Rantanen (FIN)

Finland

88

01:40:39

03:24:47

 

118

Karin Frimodt

IF Linnéa

82

01:36:52

03:24:49

 

119

Anna Esser

Göteborg

64

01:40:37

03:24:50

 

120

Jennifer Friman

IF Rigor

75

01:37:06

03:25:05

 

121

Ulrica Skagert

Team Blekinge

74

01:41:39

03:25:06

 

122

Jonna Elovaara (FIN)

Finland

76

01:39:58

03:25:10

 

123

Marika Sundin

Delsbo IF

91

01:33:38

03:25:18

 

124

Christin Bergkvist

FK Studenterna/Carnegie IF

67

01:37:35

03:25:19

 

125

Jannike Åkesson

Team Blekinge

82

01:39:08

03:25:22

 

126

Sandra Berglund

IF Linnéa

90

01:40:17

03:25:27

 

127

Paula Warfvinge

Billdal

75

01:42:05

03:25:35

 

128

Karolina Biwall Hellman

Skultuna

79

01:38:21

03:25:51

 

129

Ida Carine Longva (NOR)

Norge

85

01:41:02

03:26:01

 

130

Jessica Wallgren

TSM Running

70

01:35:39

03:26:06

 

131

Petra Mårtensson

KA 3 IF

71

01:40:57

03:26:12

 

132

Mia Gyllenberg

I 2 IF Karlstad

69

01:40:19

03:26:16

 

133

Anna Ståhlkloo

Sollerö IF

75

01:41:32

03:26:17

 

134

Ann-Sofie Eliasson

Krylbo

76

01:42:53

03:26:17

 

135

Carolina Höij

Kristinehamn

76

01:42:51

03:26:25

 

136

Sabrina Haupt (AUT)

Österrike

80

01:42:39

03:26:28

 

137

Beatrice Taavo

Bromma

79

01:38:28

03:26:30

 

138

Camilla Nilsson

Pite Runners LDK

67

01:40:10

03:26:36

 

139

Jessica Blomberg

FK Finn

73

01:40:59

03:26:38

 

140

Katarina Rönngren

Öbacka LK

67

01:41:27

03:26:45

 

140

Caroline Manning (GBR)

Storbritannien

83

01:35:34

03:26:45

 

142

Kristin Wiklander

Uppsala

87

01:40:08

03:26:49

 

143

Marthe Helene Kinnander (NOR)

Stockholm

81

01:41:59

03:26:51

 

144

Johanna Kolga

TSM Running

80

01:37:33

03:26:52

 

145

Lovisa Niss

Brudpiga RK

91

01:41:36

03:26:54

 

146

Jessica Aideborn

Lonesome Runners

81

01:40:01

03:26:57

 

147

Päivi Autio (FIN)

Finland

79

01:36:44

03:27:02

 

148

Erika Banda

Tyresö

80

01:42:34

03:27:07

 

149

Catarina Djupsjö

Stockholm

80

01:44:30

03:27:11

 

150

Caroline Gustafsson

Solna

89

01:42:24

03:27:13

 

151

Elin Blom

Östersund

83

01:40:02

03:27:13

 

152

Rebecka Johansson

Vålberg

81

01:42:42

03:27:24

 

153

Anna Pearce (POL)

Polen

85

01:41:21

03:27:26

 

154

Johanna Särefjord

Oslo

78

01:41:41

03:27:31

 

155

Anette Kroon

Simlångsdalens IF

67

01:38:25

03:27:32

 

156

Annica Gustafsson

IFK Lidingö

83

01:43:24

03:27:38

 

157

Stina Blomberg

Länsförsäkringar

81

01:42:32

03:27:40

 

158

Julia Liv Gedin

Itrim

82

01:38:37

03:27:40

 

159

Elke Gaertner (GER)

Tyskland

63

01:37:51

03:27:44

 

160

Tori Nixon (GBR)

Storbritannien

77

01:42:14

03:27:46

 

161

Yvonne Hugelshofer (SUI)

Schweiz

78

01:41:15

03:27:55

 

162

Ievgeniia Serdiuk (UKR)

Ukraina

89

01:44:15

03:27:57

 

163

Anna Norell Bergendahl

Augur

91

01:43:08

03:28:05

 

164

Therese Styrbjörn

TSM Running

90

01:42:28

03:28:08

 

165

Laurène Pereira (FRA)

Frankrike

83

01:44:11

03:28:15

 

166

Fiona Gillan (GBR)

Storbritannien

87

01:40:13

03:28:23

 

167

Hanna Wiese

Uppsala

81

01:38:58

03:28:24

 

168

Frida Cronqvist

Stockholm City Triathlon Club

94

01:38:42

03:28:31

 

169

Elin Widegren

Sundsvall

80

01:40:51

03:28:31

 

170

Charlotta Pühringer

Täby

92

01:41:33

03:28:39

 

171

Louise Kjellson

Hjo

79

01:41:46

03:28:41

 

172

Andréa Hultgren

Farsta

82

01:40:38

03:28:44

 

173

Anna Licht

Solvikingarna

77

01:39:26

03:28:50

 

174

Amanda Brekke

Stockholm

90

01:38:30

03:28:53

 

175

Fanny Liwenborg

Stockholm

93

01:40:00

03:29:01

 

176

Signe Landberg-Krarup (DEN)

Danmark

89

01:42:55

03:29:03

 

177

Ylva Hedén

Vasastan

67

01:43:17

03:29:03

 

178

Kristina Kreku Andersson

Kiruna

65

01:42:33

03:29:04

 

179

Simone Stöppler (GER)

Tyskland

64

01:40:09

03:29:07

 

180

Anne Gustafzzon

Tärna IK Fjällvinden

67

01:41:09

03:29:12

 

181

Matilda Sandström

Jönköpings OK

80

01:37:55

03:29:13

 

182

Anna Stavlind

Linköpings Löparklubb

70

01:40:19

03:29:14

 

183

Cristina Aaro

Hägersten

74

01:43:24

03:29:15

 

184

Julia Åhlin

TSM Running

87

01:40:05

03:29:27

 

185

Lis Örnhed

Heleneholms IF

81

01:42:21

03:29:27

 

186

Ulrika Jonsson

Östersund

73

01:42:30

03:29:28

 

187

Jenny Stengård

Värmdö

76

01:43:12

03:29:40

 

188

Anna Karin Björfelt

Kristinehamn Multisport

70

01:42:40

03:29:50

 

189

Katarina Persson

Malmö Löparförening

72

01:43:55

03:29:50

 

190

Natalie Persson

Stockholm

90

01:41:46

03:29:51

 

191

Emma Zäll

Skå

88

01:37:56

03:30:01

 

192

Heidi Küppers (GER)

Tyskland

54

01:39:54

03:30:07

 

193

Lotta Frenander

Uppsala LK

61

01:43:56

03:30:08

 

194

Karolina Skog

Sollentuna

76

01:42:20

03:30:08

 

195

Mathilda Ogden

Uppsala

97

01:45:08

03:30:24

 

196

Magdalena Olson

Hässelby

85

01:45:29

03:30:35

 

197

Julie Dollmayer

Uppsala

68

01:39:29

03:30:42

 

198

Marie Nyström

Löp&Sko Gbg

72

01:42:42

03:31:03

 

199

Emma Buren

Segeltorp

89

01:42:27

03:31:08

 

200

Elin Balck

TSM Running

92

01:42:30

03:31:09

 

201

Christina Söderberg

Huddinge

65

01:41:35

03:31:12

 

202

Anneli Petersson

OK Kolmården

79

01:42:36

03:31:12

 

203

Pernilla Tunesson

Skogspojkarnas OK

70

01:37:31

03:31:22

 

204

Amy Robbins (GBR)

Storbritannien

84

01:44:44

03:31:26

 

205

Elin Lindeborg

Hägersten

93

01:43:44

03:31:42

 

206

Malin Wigren

Locum IF

76

01:45:20

03:31:43

 

207

Maria Lundgren

Uppsala LK

73

01:39:28

03:31:47

 

208

Cecilia Bjuresten

Roma IF

70

01:45:02

03:32:04

 

209

Camilla Rahm

Stockholm

79

01:42:54

03:32:06

 

210

Katja Bruzek (AUT)

Österrike

71

01:45:25

03:32:07

 

211

Madeleine Bergvall

Älvsjö

84

01:43:27

03:32:08

 

212

Karoline Hammarström

Linköping

77

01:40:28

03:32:12

 

213

Ulrika Jansson Båving

Lulekamraterna

67

01:42:16

03:32:17

 

214

Linda Luks

Eskilstuna

75

01:45:45

03:32:17

 

215

Josefin Svanlindh

Sollentuna

90

01:38:58

03:32:29

 

216

Linda Stawing

Hägersten

85

01:44:01

03:32:30

 

217

Magdalena Fors

Terrible Tuesdays Triathlon

92

01:34:06

03:32:35

 

218

Emma Persson

Jönköping

77

01:44:16

03:32:41

 

219

Maria Lindqvist

Skogås

69

01:43:44

03:32:46

 

220

Lotta Bergström

Sportsgym SC

78

01:44:58

03:32:47

 

221

Annika Engwall

Hammarby IF

94

01:40:48

03:32:55

 

222

Mari Nogami (JPN)

SWAC

69

01:40:27

03:32:57

 

223

Annika Skarin

Jah Roots Riders & Runners IF

69

01:40:15

03:32:58

 

224

Lotta Fällgren Lorentsson

Anderstorps OK

73

01:43:36

03:33:18

 

225

Ellen Eriksson

Malmö

88

01:46:27

03:33:18

 

226

Ann-Kristin Lundin

Västerfärnebo AIK

69

01:42:23

03:33:24

 

227

Annica Wernerson

Kvänums IF

60

01:38:54

03:33:26

 

228

Cécile Palavit (FRA)

Frankrike

91

01:43:43

03:33:28

 

229

Ann De Groote (BEL)

Belgien

70

01:44:40

03:33:29

 

230

Marie-Sophie Poulin (CAN)

Kanada

73

01:43:47

03:33:29

 

231

Kerstin Gebert

Electrolux IF

62

01:40:25

03:33:39

 

232

Johanna Fägerstad

Mellösa

93

01:44:14

03:33:41

 

233

Rebecca Carver (GBR)

Göteborg

96

01:42:28

03:33:42

 

234

Silvana Venini (AND)

Andorra

77

01:43:26

03:33:43

 

235

Emilie Dawrin

Värmdö

85

01:42:47

03:33:44

 

236

Camilla Brohäll

TSM Running

93

01:43:20

03:33:52

 

237

Ella Järvi (FIN)

Finland

92

01:45:39

03:34:08

 

238

Emma Behling (USA)

USA

96

01:42:57

03:34:09

 

239

Ester Sandgren

Stockholm

88

01:45:03

03:34:18

 

240

Virginie Bourel (FRA)

Frankrike

68

01:43:46

03:34:25

 

241

Malin Wråke

Spånga

71

01:41:46

03:34:26

 

242

Albina Ulvegren

Solna

77

01:44:11

03:34:27

 

243

Minna Bäckman

Alnö Race Team

71

01:44:06

03:34:29

 

244

Olga Kryva (UKR)

Sollentuna

90

01:36:10

03:34:29

 

245

Erica Andersson

Huddinge

90

01:46:09

03:34:33

 

246

Eva Paatere

Tenant&Partner

89

01:43:09

03:34:48

 

247

Caitlin Wilterdink (USA)

USA

84

01:45:04

03:34:58

 

248

Emma Jönsson

SK Graal

86

01:45:52

03:35:00

 

249

Clara Ahre

Stockholm

84

01:45:53

03:35:00

 

250

Monica Lindqvist

Billdal

74

01:48:34

03:35:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

herrar

1

Abrha Milaw (ETH)

Etiopien

88

01:04:56

02:11:36

 

2

Samuel Getachew (ETH)

Etiopien

86

01:04:58

02:12:27

 

3

Samuel Kalalei (KEN)

Kenya

 

01:04:57

02:12:36

 

4

Daniel Yator (KEN)

Kenya

88

01:04:56

02:13:13

 

5

Mike Mutai (KEN)

Kenya

87

01:04:58

02:13:22

 

6

Yuki Kawauchi (JPN)

Japan

87

01:04:59

02:14:04

 

7

Eric Kering (KEN)

Kenya

 

01:04:58

02:15:15

 

8

Shumi Dechasa (BRN)

Bahrain

89

01:04:55

02:15:35

 

9

John Kemboi Cheruiyot (KEN)

Kenya

90

01:04:57

02:16:19

 

10

Abdellatif Meftah (FRA)

Frankrike

82

01:04:58

02:16:52

 

11

Martin Öhman

Hässelby SK

81

01:12:30

02:24:11

 

12

Mustafa Mohamed

Hälle IF

79

01:09:53

02:24:35

 

13

Anders Fransson

Rånäs 4H

81

01:12:02

02:25:08

 

14

Linus Hultegård

Sävedalens AIK

90

01:12:02

02:25:48

 

15

Paul Navesey (GBR)

Storbritannien

86

01:12:03

02:27:39

 

16

Erik Anfält

Örebro AIK

76

01:13:13

02:29:24

 

17

Jonas Buud

IFK Mora

74

01:14:31

02:29:50

 

18

Björn Hammar

Sävedalens AIK

92

01:14:31

02:30:23

 

19

Olle Dahlberg

Solvikingarna

87

01:14:31

02:31:23

 

20

Niklas Sjöblom

Terrible Tuesdays Tri Cl

84

01:15:52

02:32:43

 

21

Fredrik Eriksson

IK Akele

77

01:15:29

02:34:04

 

22

Fredrik Lundqvist

IK Sisu Nässjö

77

01:15:30

02:34:13

 

23

Marko Vaittinen (FIN)

Finland

70

01:14:31

02:35:26

 

24

Björn Morén

IK Akele

87

01:15:29

02:35:30

 

25

Abdelkader Oualid (ITA)

Italien

82

01:12:04

02:35:32

 

26

Mattias Karlsson

Stockholm LDK

74

01:17:03

02:36:06

 

27

Claes Theander

Stockholm

75

01:15:32

02:36:50

 

28

Anders Dahlman

IK Trasten

81

01:14:31

02:37:07

 

29

Björn Sandler (FIN)

Finland

88

01:15:26

02:37:31

 

30

Fredrik Tedborn

Täby IS

67

01:15:41

02:37:36

 

31

Niklas Bitén

Svillinge IF

88

01:16:26

02:37:37

 

32

Tony Hatefnejad

IFK Skövde FIK

87

01:15:01

02:37:45

 

33

Robin Pino

Uppsala LK

82

01:16:58

02:38:21

 

34

Conny Wass

LK Spring Åmål

77

01:17:53

02:38:21

 

35

Erik Drotz

IK NocOut.se

85

01:18:43

02:38:25

 

36

Patrik Eklund

Bromma

82

01:16:04

02:38:40

 

37

Kristofer Tilderkvist

Ryssbergets IK

86

01:15:36

02:38:44

 

38

Oskar Grip

Solna

83

01:18:37

02:39:10

 

39

Henrik Orre

Björnstorps IF

76

01:15:00

02:39:11

 

40

Daniel Nilsson

FK Studenterna

74

01:19:15

02:39:28

 

41

Hector De Pedro Domingo (ESP)

Högby IF

85

01:15:00

02:39:30

 

42

Richard Bäckström

Triathlon Väst

81

01:16:43

02:39:37

 

43

Martin Gidewall

IFK Tumba

76

01:16:59

02:39:52

 

44

Johan Svaxén

Fredrikshofs FIF

80

01:17:56

02:40:06

 

45

Victor Carlsson

IF Malmö Löp

90

01:16:42

02:40:25

 

46

Manolo Gonzalez Izquierdo (ESP)

Spanien

65

01:16:05

02:41:06

 

47

Markus Sostaric (AUT)

Österrike

 

01:16:05

02:41:32

 

48

Jonathan Weichbrodt

Mölndals AIK

94

01:15:00

02:41:47

 

49

Neil Fraser (GBR)

Storbritannien

87

01:19:34

02:42:05

 

50

Gustav Myrberg

Lidköpings VSK

89

01:20:33

02:42:10

 

51

Joakim Röstlund

Solvikingarna

81

01:17:01

02:42:14

 

52

Fredrik Berglund

Enhörna IF

82

01:20:16

02:42:33

 

53

Kenneth Boman

Lulekamraterna

76

01:18:17

02:42:39

 

54

Albin Ingmarsson

Kyrkhults SK

93

01:20:46

02:42:57

 

55

Joshua Muxen (USA)

USA

76

01:20:18

02:43:03

 

56

Truls Gröstad (NOR)

Norge

88

01:20:23

02:43:26

 

57

Tobias Arwidson

Lima IF

88

01:16:36

02:43:28

 

58

Tim Robinson (GBR)

Storbritannien

91

01:21:22

02:44:00

 

59

Victor Zetterquist

Terrible Tuesdays Tri Cl

78

01:20:00

02:44:25

 

60

David Olerup

Terrible Tuesdays Tri Cl

85

01:20:00

02:44:25

 

61

Giovanni Mascherpa (ITA)

Italien

83

01:19:54

02:44:31

 

62

Olle Ahlberg

Västra Frölunda

97

01:22:37

02:44:55

 

63

Matt Collins (USA)

USA

90

01:22:57

02:44:57

 

64

Per Wennerström

PFC Ultra

74

01:20:47

02:45:06

 

65

Andreas Mathson

IF Linnéa/RunningMood

74

01:22:07

02:45:13

 

66

Fredrik Überbacher

Triathlon Väst

87

01:23:43

02:45:27

 

67

Anders Hellner

Stockholm

80

01:20:16

02:45:52

 

68

Simon Eriksson

Terrible Tuesdays Tri Cl

82

01:21:00

02:46:01

 

69

Patrik Wikström

IFK Umeå

92

01:17:59

02:46:20

 

70

Sören Forsberg

IF Start

63

01:22:24

02:46:25

 

71

Josef Hamber

IS Göta

82

01:24:13

02:46:51

 

72

Patric Masar (SUI)

Schweiz

77

01:20:54

02:46:51

 

73

Patrik Gustavsson

Tranemo IF Skidor

85

01:15:31

02:46:52

 

74

Johan Eriksson

Räddningstjänsten Dala Mitt

78

01:20:20

02:46:54

 

75

Henrik Larsson

Guns N¿Roses

82