Resultat Sverige

2017-07-02

Viby marathon, 2017-07-01
resultat - karta - bilder - video

Arrangör: Östansjö SK
Tävlingsledare: Kent Johansson
Tävlingsplats: En varvbana runt Vibysjön med start och mål i Östansjö
Banan kontrollmätt av förbundsbanmätare Jan Norén april 2010
Väder:23 C och sol. Nordostlig vind

 

Bilder
Starten
Stig Söderström
3:an går i mål, Jonas Lundkvist,IK Akele
Anders Jämtdalen , Tema Ultra Sweden
Kjell Kvarfort(45), Fredrikshof
Sigvard Koplimäe, Vattudlalens LDK
Barbro Paraniak, Team Skavsåret
Vätskekontrollanterna på plats
Herrsegraren, Lee Grantham, Örebro AIK
Medaljörerna herrar, Per Roslund TwinPeaks Triathlon, Lee Grantham Örebro AIK och Jonas Lundkvist  IK Akele

Dammedaljörerna, Kerstin Liljerås, Östansjö, och Pansy Ståhl, IF Start

Markservicen avklarad efter loppet
Medaljen, foto Marathonguiderna
 
 
 

 

Karta

 
  

Resultat Viby marathon, 2017-07-01
 
 

Plac

Namn

Född

Klubb

Tid

klass

1

Lee Grantham 

-83

Örebro AIK

2.33.14

M 30

2

Per Roslund

-81

TwinPeaks Triathlon

2.53.23

M 35

3

Jonas Lundkvist

-66

IK Akele

3.00.31

M 50

4

Rickard Andersson

-72

IF Linnéa

3.04.46

M 45

5

Patrik Nilvér

-83

LK Gränslöst

3.16.20

M 30

6

Ronny Collin

-69

Örebro AIK

3.17.40

M 45

7

Magnus Liljerås

-68

Östansjö SK

3.21.20

M 45

8

Peter Törnqvist

-69

Östansjö SK

3.27.54

M 45

9

Fredrik Jansson

-80

Örebro AIK

3.32.58

M 35

10

Carl Åkerlund 

-77

Upplands Väsby

3.33.00

Motion

11

Michael Karlsson

-64

Motala AIF

3.33.46

M 50

12

Åke Palmqvist 

-46

IK Akele

3.40.27

M 70

13

Joakim Oskarsson

-61

IFK Nora

3.40.53

M 55

14

Pär Ericzzon

-74

Örebro AIK

3.42.28

M 40

15

Bengt Dolk

-57

Norrköping

3.43.16

Motion

16

Tony Hedlund

-57

Luleå LDK

3.48.11

M 60

17

Robert Vestman

-82

Östansjö SK

3.49.52

M 35

18

Markus Hansander 

-72

Lifetime Runners

3.51.23

Motion

19

Niklas Hjert 

-72

Strängnäs

3.53.10

Motion

20

Kerstin Liljerås 

-67

Östansjö SK

4.05.49

K 50

21

Peter Welander

-75

Örebro AIK

4.10.35

M 40

22

Bengt Lindgren

-47

Vallentuna SK

4.11.57

M 70

23

Christer Bergström 

-52

Motala

4.16.59

Motion

24

Kjell Kvarfordt

-59

Fredrikshofs FIF

4.20.21

M 55

25

Peder Svensson

-70

Hallsbergs Brottarklubb

4.20.56

Motion

26

Bengt Göransson

-60

Falu IK

4.23.54

M 55

27

Pansy Ståhl 

-72

IF Start

4.24.53

K 45

28

Anders Jämtdalen

-73

Team Ultrasweden LK

4.27.40

M 40

29

Elin Larsson

-79

IFK Nora

4.29.16

K 35

30

Mats Hummer

-64

Karlslunds IF

4.30.52

M 50

31

Ove Karasiak

-53

Åsbro GoIF

4.34.11

M 60

32

Per Börjesson

-54

Östansjö SK

4.34.50

M 60

33

Ulf Carlsson

-67

IFK Nora

4.39.18

M 50

34

Roger Jarl 

-66

Håfreströms IF

4.46.08

M 50

35

Jan Paraniak

-50

Team Skavsårets IF

4.47.45

M 65

35

Jörgen Nilsson 

-50

Vi som springer

4.47.45

M 65

37

Mathias Sevesson

-73

Östansjö SK

4.55.30

M 40

38

Lennart Skoog

-46

Stenungsunds OK

4.56.22

M 70

39

Lars Karlsson

-64

Östansjö SK

4.59.10

M 50

40

Owe Gustavsson

-56

Apladalens LK

5.13.10

M 60

41

Sigvard Koplimäe 

-50

Vattudalens LDK

5.22.56

M 65

42

Janne Rehnberg

-67

TSM Running

5.24.40

M50

43

Alexandra Nyman

-68

Örebro

5.26.14

Motion

44

Christoffer Calais 

-68

Örebro

5.26.14

Motion

45

Barbro Paraniak

-56

Team Skavsårets IF

5.41.03

K 60

46

Stig Söderström

-43

Kvarnsvedens GoIF FIK

5.42.17

M 70

47

Sture Bodare 

-44

Glanshammars IF

5.55.28

M 70

48

Göran Lennström 

-49

Hultsfreds LK

5.58.50

M 65

49

Anders Hidefjäll

-40

Västerås LK

5.58.50

M 75

50

Hans -Inge Lindeskov 

-49

Team Ultrasweden LK

5.59.20

M 65