Resultat Sverige  

 

Kustmaran, Kristianopel, 2017-07-08
Resultat - karta - bilder - banan
 

Se fler bilder:

Se listan på alla segrare i Kustmarathon sen 1994

 

Bilder
foto: Christer Svensson(CS), Eva Nordin, Team Blekinge(EN)

Gymnastik före start, foto EN

Owe Gustavsson(237), Apladalen och Anita Jönsson, Högby, bakom Matti Pylkkänen (227), foto CS

Start marathon, Roger Kjellsson(231), Team Blekinge och Lars Marklund (236) Kalmar RC Triathlon, foto EN

Startskottet har skjutits, Kristoffer Tilderkvist(67), Ryssbergets IK, vann halvmaran, Fredrik Bolmstam(238) 2:a halvmaran, Sandra Södergren(87), FIF Gnistan, vann halvmaran damer foto EN
Starten av maran, foto CS
5 km och 10 km-löpare
5 km och 10 km-löpare
Här vaktas det, foto CS
Christer Nilsson (234), Kalmar RC Triathlon, foto CS
 Lars Marklund (236) Kalmar RC Triathlon kom 3:a på tiden 3.01.56, foto EN
 
 
 
Banan
x

 

 

 

 

 

Resultat Kustmaran, Kristianopel, 2017-07-08

lopp

plac

namn

klubb

klass

tid

marathon män

1

Kenny Meijer

Ryssbergets IK

M

02:44:45

 

2

Fredrik Augustsson

 

Motion

02:55:12

 

3

Lars Marklund

Kalmar RC Triathlon

M40

03:01:56

 

4

Jonas Svendsén

 

Motion

03:12:19

 

5

Jonas Engdahl

 

Motion

03:13:14

 

6

Alexander Ulltjärn

Linköpings Löparklubb

M45

03:17:29

 

7

Christer Svensson

Växjö AIS

M45

03:17:59

 

8

Anders Mårtensson

Kalmar OK

M45

03:20:17

 

9

Roger Kjellsson

Team Blekinge

M45

03:27:12

 

10

Mattias Andersson

Solvikingarna

M45

03:27:56

 

11

Henrik Martinsson

Mörbylånga GOIF

M40

03:29:30

 

12

Sten-Olof Mäki

Högby IF

M65

03:33:12

 

13

Victor Lundqvist

 

Motion

03:37:10

 

14

Tommy Hagberg

Växjö Löparklubb

M45

03:43:41

 

15

Bo Fredriksson

OK Orion

M55

03:47:47

 

16

Lennart Adolfsson

Anderstorps OK

M55

03:48:02

 

17

Jim Fredin

 

Motion

03:50:31

 

18

Olle Svensson

Simrishamns AIF

M65

03:52:48

 

19

Tomas Hörnqvist

IFK Hammarö

M45

03:54:22

 

20

Christer Nilsson

Kalmar RC Triathlon

M35

04:12:08

 

21

Håkan Andersson

 

Motion

04:13:04

 

22

Björn Porserud

Runacademy IF

M70

04:29:50

 

23

Svante Lundgren

 

Motion

04:35:28

 

24

Matti Pylkkänen

Gamleby OK

M65

04:40:14

 

25

Thomas Emricsson

Team Blekinge

M50

04:41:21

 

26

Kristian Waalen

Spiridon LLL (Norge)

M65

05:02:44

 

27

Fredrik Johansson

 

Motion

05:06:40

 

28

Anders Hidefjäll

Västerås LK

M75

05:46:46

 

29

Owe Gustavsson

Apladalens LK

M60

05:53:09

 

 

 

 

 

 

marthon damer

1

Malin Fredriksson

Kalmar OK

K40

03:19:44

 

2

Madelen Olsson

IF Göta Karlstad

K

03:41:58

 

3

Anita Jönson

Högby IF

K50

03:53:50

 

4

Susanne Nilsson

Team Ultrasweden

K50

04:24:57

 

5

Maria Idosdotter-Nilsson

Glasrikets RC Nybro

K45

04:29:14

 

6

Susanne Nilsson

 

Motion

04:46:10

 

 

 

 

 

 

halvmarathon män

1

Kristofer Tilderkvist

Ryssbergets IK

 

01:15:50

 

2

Fredrik Bolmstam

Apladalens LK

 

01:15:55

 

3

Johan Tärnhuvud-Estvik

Team Blekinge

 

01:19:37

 

4

Tony Petersson

OK Orion

 

01:21:10

 

5

Morgan Arneland

 

 

01:23:11

 

6

Martin Lindblad

IF Linnéa

 

01:24:34

 

7

Fredrik Brorsson

Stigmännen Karlshamns OK

 

01:26:41

 

8

Kristoffer Malmörn

 

 

01:28:53

 

9

Daniel Landqvist

 

 

01:32:23

 

10

Michael Berlin

Mikkeler Running Club

 

01:32:23

 

11

Tomas Mårtensson

 

 

01:34:47

 

12

Raimo Arvola

Volvo IF Olofström

 

01:35:34

 

13

Heikki Rytkönen

Volvo IF Olofström

 

01:35:52

 

14

Henrik Arvidsson

 

 

01:36:10

 

15

Fredrik Bjarkå

Lyckå FF

 

01:36:15

 

16

Andreas Hällkvist

Torhamn Runners

 

01:36:19

 

17

Tommy Karlsson

Elmhults Sport Club

 

01:36:28

 

18

Pontus Wiridén

 

 

01:36:42

 

19

Robert Karlsson

OK Norrvirdarna

 

01:37:52

 

20

Roger Leandersson

Team Blekinge

 

01:37:54

 

21

Henrik Halling

 

 

01:38:20

 

22

Mats Okmark

 

 

01:38:29

 

23

Henry Pettersson

Friskis o Svettis Karlskrona

 

01:38:53

 

24

Johan Fridström

Karlskrona SOK

 

01:38:54

 

25

Olof Ringtun

Salsjögänget MK

 

01:38:57

 

26

Marcus Parsland

 

 

01:39:19

 

27

Henrik Larsson

 

 

01:39:22

 

28

Reine Axelsson

Rubore

 

01:39:32

 

29

Daag Nyman

Ryssbergets IK

 

01:40:34

 

30

Anders Lindblad

 

 

01:41:38

 

31

Jonas Mårtensson

 

 

01:41:41

 

32

Petter Nordholm

Team Blekinge

 

01:42:32

 

33

Tomas Eriksson

Karlskrona SOK

 

01:43:19

 

34

Per-Ola Strågegård

 

 

01:43:51

 

35

Joakim Ravemyr

UF Contact

 

01:45:34

 

36

Linus Nilsson

 

 

01:45:40

 

37

Ingemar Sandén

Kalmar RC

 

01:46:21

 

38

Patrik Kandell

 

 

01:46:58

 

39

Thomas Nilsson

 

 

01:48:34

 

40

Anders Hultén

THT

 

01:49:37

 

41

Oskar Simonsson

 

 

01:50:05

 

42

Andreas Kraft

 

 

01:50:25

 

43

Ingemar Sjöberg

 

 

01:50:30

 

44

Niklas Rosenlund

 

 

01:50:45

 

45

Jonas Nilsson

 

 

01:52:25

 

46

Lars Noresten

Team Blekinge

 

01:52:54

 

47

Joakim Fagerberg

Team Blekinge

 

01:52:59

 

48

Robin Sjöholm

 

 

01:53:03

 

49

Mats Berglund

Malmö Löparförening

 

01:53:06

 

50

Rene´ Primke

 

 

01:55:25

 

51

Peter Von Feilitzen

 

 

01:55:43

 

52

Andreas Bolmgren

 

 

01:56:30

 

53

Adam Schubert

 

 

01:56:32

 

54

Johan Schubert

 

 

01:57:03

 

55

Jesper Svensson

 

 

01:57:11

 

56

Jonas Jonasson

Lonesome Runners

 

01:57:47

 

57

John Holthuis

Team Blekinge

 

01:58:00

 

58

Stefan Karlsson

Team Blekinge

 

01:58:58

 

59

Jörgen Sandqvist

THT

 

02:01:55

 

60

Anders Hansson

Malmö Löparförening

 

02:05:55

 

61

Anders Karlsson

 

 

02:10:08

 

62

Thomas Karlsson

 

 

02:11:40

 

63

Anton Petersson

 

 

02:13:40

 

64

Johann Wennström

 

 

02:13:40

 

65

Johan Håkansson

 

 

02:15:10

 

66

Magnus Strand

 

 

02:15:27

 

67

Rickard Lundblad

Tya Challenge

 

02:15:29

 

68

Henrik Einarsson

 

 

03:20:08

 

 

 

 

 

 

halvmarathon damer

1

Sandra Södergren

FIF Gnistan

 

01:25:26

 

2

Annika Nilsson

Team Blekinge

 

01:46:33

 

3

Cecilia Turner

Team Blekinge

 

01:50:14

 

4

Yvette Pelcz

Team Blekinge

 

01:52:28

 

5

Margaret Håkansson

 

 

01:52:45

 

6

Tina Kullman

THT

 

01:53:05

 

7

Emma Nilsson

 

 

01:53:07

 

8

Linda Allwood

Karlskrona SOK

 

01:53:33

 

9

Anna Fredin

 

 

01:55:27

 

10

Nathalie Persson

 

 

01:59:37

 

11

Martina Karlsson

Team Blekinge

 

02:04:33

 

12

Irene Rohde

Högby IF

 

02:05:59

 

13

Johanna Fagerberg

Team Blekinge

 

02:06:38

 

14

Anna-Lotta Wolgast

 

 

02:12:14

 

15

Eva Porserud

Runacademy IF

 

02:15:14

 

16

Anette Bjärdahlen

 

 

02:15:49

 

 

2017-07-13