Resultat Sverige

 2017-08-07

Resultat Ölands Marathon 2017-08-05
bilder - banskiss- resultat - historik

Först löps en slinga på 2,1 km inne i Löttorp. Sedan fortsätter banan
med sträckningen Löttorp – Alvedsjö – Kalmarsund –Gudesjö – Löttorp (11,2 km).
Dessa båda slingor löps sedan omväxlande 3ggr tills summan 42,195 meter är uppnådd.
s

Datum:

Lördag 5 augusti   

Arrangör:

Högby IF   

Tidtagning:

Nils Hammaräng Grip   

Deltagare:

83 anmälda, 74 startande, 66 i mål

Plats:

Löttorps centrum   

Tävlingsledare:

John-Erik Svensson   

Väder:

Soligt, ca 20 grader och blåsigt.   

Bilder

 
 
 
 
 
 
 
 

Banskiss

 

Historik

  Se historiken över alla segrare i Öland Marathon fr o m 1995

Resultat Öland marathon,

 

 

plac

namn

klubb

född

klass

tid

herrar

1

Christian Karlsson

Ålems OK

78

M35

02:48:34

 

2

Pétur Bjarnason

Ocab RC

80

M35

02:49:39

 

3

Robert Galic

IK Hakarpspojkarna

65

M50

03:08:04

 

4

Pär Wanby

Högby IF

64

M50

03:09:15

 

5

Michael Bufe

s

62

M55

03:13:23

 

6

Mattias Ekman

Apladalens LK

82

M35

03:16:24

 

7

Sven Jansson

Mörbylånga GoIF

68

M45

03:18:11

 

8

Ivar Carlson

Vassmolösa

73

M40

03:27:34

 

9

Max Landén

Högby If

93

M

03:30:08

 

10

Ulf Karlsson

Sundbyberg

86

M

03:34:07

 

11

David Nilsson

Rälla Rebel Runners

82

M35

03:38:34

 

12

Robert Medrala

Falkenbergs Road Runners

76

M40

03:39:15

 

13 

Ulrik Ottosson

Emmaboda

66

M50

03:41:19

 

14

Alexander Ulltjärn

Linköpings Löparklubb

71

M45

03:44:23

 

15

Claes Johansson

Mölndals AIK

62

M55

03:45:19

 

16

Arne Franck

100 Marathon Club Germany

62

M55

03:45:28

 

17

Alexander Leskovec

Glasrikets RC Nybro

64

M50

03:48:44

 

18

Pär Segerbrant

AXA

62

M55

03:48:51

 

19

Jakob Löf

IK hakarpspojkarna

83

M

03:49:03

 

20

Harald Lööf

Högby IF

61

M55

03:49:07

 

21

Per Pedersén

Emmaboda Verda OK

64

M50

03:50:20

 

22

Joakim Oderud

Saltsjö-Boo

71

M45

03:52:17

 

23

Marcus Hansander

Lifetime Runners

72

M45

03:57:45

 

24

Lennart Adolfsson

Anderstorps OK

62

M55

03:58:05

 

25

Viktor Gustavsson

Glasrikets RC Nybro

92

M

04:10:57

 

26

Per-Olof Vikergård

Trollhättan

68

M45

04:11:33

 

27

Fredrik Gustafsson

Spårvägen

72

M

04:20:42

 

28

Ulf Carlson

IFK Nora

67

M50

04:22:31

 

29

Jimmy Wiklund

Vallentuna

72

M45

04:23:23

 

30

Simon Karlsson

Hörlösa Running Club

81

M35

04:23:41

 

31

Stefan Petersson

Linköpings Motorsällskap

74

M40

04:24:15

 

32

Wojciech Piotr Mehl

Tri-Sport Lübeck

51

M65

04:25:15

 

33

Kristian Johnsson

Västerås LK

48

M65

04:25:20

 

34

Tomas Ek

Umara sports club

79

M35

04:28:07

 

35

Magnus Eriksson

Snabbsportens IK

68

M45

04:28:28

 

36

Håkan Arnesson

Sälens IF

68

M45

04:36:45

 

37

Ragnar Lindström

IK Akele

61

M55

04:37:16

 

38

Viktor Farbäck

Lund

94

M

04:38:54

 

39

Anders Pedersén

Marsjö-Byle GOIF

56

M60

04:41:20

 

40

Andreas Karpoff

Valdemarsvik

79

M35

04:41:28

 

41

Johan Andersson

Böda IK

78

M35

04:49:30

 

42

Björn Ulvås

Kalmar RC Triathlon

78

M35

04:53:09

 

43

Johnny Söderstig

Högby IF

55

M60

04:53:09

 

44

Anders Jämtdalen

Team Ultrasweden LK

73

M40

04:56:15

 

45

Owe Gustavsson

Apladalens LK

56

M60

05:27:51

 

46

Anders Hidefjäll

Västerås LK

40

M75

05:56:30

 

 

 

 

 

 

 

damer

1

Ellen Lindén

Kalmar

83

K

03:25:16

 

2

Annika Vaher

Sarma

72

K45

03:38:05

 

3

Helen Erika Thorne

England

69

K45

03:49:15

 

4

Heidi Hafvervik

Team Blekinge

82

K35

03:52:50

 

5

Anita Jönsson

Högby IF

63

K50

03:55:10

 

6

Annie Simonsson 

Umara Sports Club

90

K

04:05:03

 

7

Hanna Rutgersson

Svanesund

86

K

04:07:05

 

8

Dara Melnyk

Russia

89

K

04:12:07

 

9

Sarah Strålenstam

Färjestaden

80

K35

04:14:17

 

10

Malin Falk

Bjurholms IF

87

K

04:15:10

 

11

Lottie Harrieson

Högby IF

65

K50

04:20:21

 

12

Gordana Galic

Lonesome Runners

66

K50

04:22:28

 

13

Britta Wollny

Germany

82

K35

04:25:44

 

14

Annemarie Holm

Alstermo IF

65

K50

04:35:15

 

15

Martina Carlberg

FIK Färjestaden

73

K40

04:40:39

 

16

Mia Stalberg

SLIF/Södertälje sjukhus IK - SIK

54

K60

04:44:11

 

17

Åsa Andersson

Böda IK

83

K

04:49:30

 

18

Maria Gustavsson

Uppvidingehus

69

K45

04:55:22

 

19

Cecilia Riesleolsson

Färjestadens motion

69

K45

05:15:42

 

20

Lena Eriksson

Västerås

78

K35

05:47:18