Resultat Sverige

2017-08-29

Vattudalsmaran, Strömsund 2017-08-26
Resultat - Bilder - karta - historiken - Bana

 

 

Se historiken över alla segrare i Vattudalsmaraton och Vattudalsloppet

 
Segrare i Vattudalsmaran sedan 2001

År

Dag

 

Damsegrare

 

Herrsegrare

2001

25 aug 

 

Eva Blomqvist

 

Mats Zetterlund

2002

31 aug 

 

Eva Blomqvist

 

Dag Wassdahl

2003

 23 aug

 

Jenny Jansson

 

Dag Wassdahl

2004

 21 aug

 

Märta Moe

 

Staffan Gagnelid

2005

05-nov

 

Jenny Jansson

 

Martin Bruneskog

2006

26-aug

 

Lenita Bryntesson

 

Dag Wassdahl

2007

04-nov

 

Jenny Jansson

 

Matti Linna

2008

13-dec

 

Märta Moe

 

Göran Lindé

2009

29-aug

 

Eva Blomqvist

 

Patrik Norberg

2010

28-aug

 

Eva Hanning

 

Dag Wassdahl

2011

27-aug

 

Elisabeth Karlsson

 

Dag Wassdahl

2012

23-sep

 

Eva Blomqvist

 

Dag Wassdahl

2013

28-sep

 

Eva Blomqvist

 

Dag Wassdahl

2014

20-sep

 

Eva Blomqvist

 

Peja Lindholm

2015

19-sep

 

Sigrid Landgren

 

Ola Lidmark

2016

23-sep

 

Ida Svensson

 

Peja Lindholm

2017

26-aug

 

Eva Blomqvist

 

Billy Lindman

 

 

Bilder
foto  Fredrik Persson, Ingemar Fritz

Peja Lindholm och Lars Forsberg 

Hans Jönsson

 Mahram Moradi

Sigrid Landgren

sd
 
 

Marcus Danielsson(87)  (debut marathon), Patrik Norberg(84), Kristian Thalin(5)

Birger Karlsson

 

Mats Zetterlund

 

Sigvard Koplimäe

Kristian Thalin, Vattudalens LDK

Åsa Wiklund, Sportsgym

 Anna Barkander, Trångsvikens IF

 

Eva Blomqvist, Vattudalens LDK. Hon är den segerrikaste löparen i Vattudalsmaran, som hon vunnit 7 gånger.

Maria Jönsson(7)
Peja Lindholm, (83), Billy Lindmann(77) herrsegrare, Marcus Danielsson(87)
 
Göran Ingebrand(76) t h
 
 Lina Gahlin, Backe IF
Elisabeth Eklund(80), Maria Jönsson(7), Göran Ingebrand(76)
Segrarna i Vattudalsmaran, Eva Blomqvist och Billy Lindman
 
Bana
 
 


 

 
 

Resultat, Vattudalsmaran, 2017-08-26
 

distans

 

plac

namn

klubb

klass

tid

marathon

kvinnor

1

Eva Blomqvist

VLDK

1 K23/1 K50

3.51.17

 

 

2

Elisabeth Eklund

Åsarna IK

2 K23

4.21.55

 

 

 

 

 

 

 

 

män

1

Billy Lindman

Sportsgym SC

1 M23

2.56.10

 

 

2

Patrik Norberg

Trångsvikens IF

2 M23/1 M50

3.10.30

 

 

3

Marcus Danielsson

VLDK

3 M23

3.13.33

 

 

4

Martin Strid

VLDK

4 M23

3.22.40

 

 

5

Per Busk

Lillhärdals IF

1 M55

3.40.59

 

 

6

Staffan Lundblad

Sundsvalls Friidrott

 

3.43.27

 

 

7

Birger Karlsson

VLDK

1 M65

3.58.45

 

 

8

Stig Åsberg

IFK Nyland

 

4.21.55

 

 

9

Sigvard Koplimae

VLDK

2 M65

4.54.55

 

 

10

Mats Zetterlund

VLDK

3 M65

4.58.17

 

 

11

Göran Ingebrand

VLDK

4 M65

5.34.06

 

 

 

 

 

 

 

halvmara

kvinnor

2

Åsa Wiklund

Sportsgym

 

1.24.34

 

 

3

Anna Barkander

Trångsvikens IF

 

1.32.28

 

 

5

Amanda Larsson

Backe IF

 

1.33.44

 

 

6

Sigrid Landgren

Brunflo IF

 

1.39.15

 

 

7

Elin Kristofersson

Litsbygdens IF

 

1.41.02

 

 

9

Lina Gahlin

Backe IF

 

1.56.17

 

 

10

Ida Sundin

Backe IF

 

2.04.17

 

 

11

Birgitta Larsson

Skyttmon

 

2.09.29

 

 

 

 

 

 

 

 

män

1

David Sundström

Trångsvikens IF

 

1.21.55

 

 

4

Mahram Moradi

VLDK

 

1.33.14

 

 

8

Christer Eriksson

VLDK

 

1.47.06

 

 

 

 

 

 

 

7 km

 

1

Caroline Hoffman Jönsson

Strömsund

 

39.09

 

 

2

Maria Jönsson

VLDK

 

45.37

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Kristian Thalin

VLDK

 

26.58

 

 

2

Hans Jönsson

Backe IF

 

30.26

 

 

3

Helge Persson

Östersund

 

31.58

 

 

4

Sven Christ

Rossöns IF

 

34.02

 

 

5

Mohammad Akhlaginezhad

VLDK

 

34.20

 

 

6

Kalle Lennartsson

VLDK

 

35.41

 

 

7

Cedrik Christ

Rossöns IF

 

36.46

 

 

8

Jonathan Abrahamsson

Backe IF

 

37.31

 

 

9

Mostafa Sadeghi

Backe IF

 

38.07

 

 

10

Jonathan Lindström

VLDK

 

38.37

 

 

11

Lars Forsberg

Spöland Vännäs IF

 

2.14.33