Resultat Sverige

upd 2017-09-19

Uppsala Kulturmaraton 2017-09-08
resultat - Karta - bansträckning - bilder

 

Bilder
foto Molle Olsson,

René Koller, Curt Sandberg, Ulf Ring och Mats Dänsel före start

Damsegrarinnan Sandra Carlsson
Herrsegraren Patrik Eklund
Medaljerna
 

 

 

Bansträckning

Resultat Uppsala Kulturmaraton 2017-09-08

 

plac

namn

Klubb

tid

1

Patrik Eklund

House of Lola

02:55:03

2

Robin Pino

Uppsala LK

02:55:25

3

Marcus Dynevall

Uppsala

02:58:14

4

Örjan Östman

Öregrunds IK

03:02:14

5

Johan Jafner

Qurit

03:07:56

6

Mathias Weiszflog

Uppsala

03:29:03

7

Fredrik Hannerz

Hallby

03:29:33

8

PerGöran Back

Uppsala

03:30:09

9

Kalle Sandhammar

UNT, Marathon & Pizza

03:30:55

10

Hampus Kinderdal

 

03:31:11

11

Anders Tväråna

White Arkitekter AB

03:31:14

12

Nils Hannerz

BBQ Run

03:31:22

13

Jonas Wallander

 

03:31:43

14

Håkan Andersson

Luthagesesplanadens IF

03:33:27

15

Jonathan Engberg

 

03:35:48

16

Johan Öhman

Uppsala

03:43:33

17

Stefan Norlin

Infoflex

03:46:51

18

Niklas Hultén

Telia IF

03:46:56

19

Mats Bonnedahl

Toni Reklam

03:49:32

20

Gustav Johansson

Brages IF

03:49:42

21

Andreas Fält

Upsala Nya Tidning

03:50:08

22

Fredrik Stråhle

Fålhagens LK

03:52:21

23

Stefan Pettersson

Linköpings motorsällskap

03:54:49

24

Erik Degen

 

03:55:07

25

Jens Olsson

Vendels Hårdrocksklubb

03:55:37

26

Torbjörn Lindqvist

Luthagens IF

03:56:21

27

Mathias Lafitte

Skyttorp

04:01:10

28

Jonas Pertoft

Södra Tornet

04:01:30

29

Andreas Thorzelius

SOFT

04:03:03

30

Anders Kaplan

Uppsala

04:04:26

31

Eric Wahlgren

Uppsala

04:05:11

32

Magnus Wallberg

Uppsala

04:06:07

33

Merko Vaga

 

04:08:26

34

Olle Gelberg

Uppsala

04:08:43

35

Per Eriksson

Uppsala

04:09:14

36

Bo Andersson

Uppsala

04:09:59

37

Lennart Ilke

Uppsala

04:10:45

38

Sverker Olsson

Uppsala

04:12:18

39

Magnus Vihagen

 

04:13:47

40

Dennis Jansson

Uppsala

04:14:15

41

Mattias Johansson

 

04:14:15

42

Patrik Servin

 

04:14:30

43

Jesper Schwamberg

 

04:16:49

44

Peter Andersson

Uppsala

04:17:38

45

Simon Blomgren

Vänge

04:18:54

46

Mikael Fritzing

Uppsala

04:19:17

47

Ronny Alexandersson

Uppsala

04:21:56

48

Erik Lindblom

 

04:21:58

49

Jonas Jung

Uppsala

04:22:43

50

Anders Norberg

Huddinge

04:22:52

51

Stefan Andersson

 

04:27:52

52

Fredrik Hagström

Uppsala

04:28:11

53

Peter Nordström

Bromma

04:29:16

54

Anton Hammarström

Uppsala

04:36:01

55

Emil Asplund

Uppsala

04:37:44

56

Christer Pettersson

Stockholm

04:39:56

57

Johan Carlström

Strovreta

04:41:31

58

Olle Paulsson

Storvreta

04:44:49

59

Rene Koller

 

04:46:33

60

Mats Dänsel

 

04:46:33

61

Mattias Carlsson

Uppsala

04:46:51

62

Pontus Mattsson

Uppsala

04:47:24

63

Peder Hunnes

Järfälla

04:47:29

64

Sture Kuhlin

 

04:48:05

65

Late entry

 

04:53:33

66

Anders Wahlberg

Halltorp

04:54:13

67

Olle Halldén

Klubb 100 marathon Sverige

04:55:03

68

Bo Wahlund

Stockholm

04:56:09

69

Ove Eriksson

Enköping

05:00:50

70

Curt Sandberg

Upplands Väsby

05:08:39

71

Mattias Wahlborg

 

05:10:38

72

Robert Alnebring

Uppsala

05:12:15

73

Sven Molin

Uppsala

05:15:44

74

Shayan Heieidary

 

05:19:09

75

Sigvard Koplimäe

Krokom

05:29:11

76

Ulf Ring

Upplands Väsby

05:34:11

77

Rolf Halde

Stockholm

05:34:11

78

Kjell Åström

Månkarbo

05:47:33

79

Anders Hidefjäll

VÄSTERÅS

06:10:03

79

Per-Owe Hvitfeldt

Lidingö

06:10:03

 

 

 

 

1

Sandra Carlsson

Uppsala

03:20:47

2

Victoria Borg

Team Ultrasweden LK

03:23:15

3

Gunilla Axelsson

Uppsala LK

03:31:14

4

Sigrid Landgren

Brunlfo IF

03:43:13

5

Mikaela Holmberg

Stockholm

03:43:41

6

Lotta Frenander

Uppsala LK

03:44:03

7

Ida Pihl Skog

Uppsala LK

03:45:35

8

Jennie Forsberg

Göteborg

03:47:21

9

Karin Artursson

Uppsala LK

03:50:21

10

Hanna Jensen

Care and Beauty

03:53:45

11

Linnea Bohlin

Uppsala

04:08:41

12

Julie Dollmayer

Uppsala

04:11:03

13

Hedda Gejrot

 

04:15:03

14

Marie Beermann

Danderyd

04:16:33

15

Sofia Björksten

Danderyd

04:16:34

16

Jenny Klint

Uppsala

04:36:56

17

Jessica Wallström

Vassunda IF

04:40:43

18

Pernilla Thellman

Ica Kvantum Gränby

04:46:51

19

Lena Klom

 

05:05:20

20

Anna-Stina Berg

TSM Running

05:28:05