Resultat Sverige

upd 2017-10-27

 

Umemaran, 2017-10-14
resultat - banan

 

 

Arrangör: Jalles TC Umeå
Tävlingsledare: Leif Stening
Väderlek: + 7 gr, mulet, nordostlig vind 6 ms
Kontrollmätt bana: Östen Mukkavaara, leg SFIF mätare

Se listan på alla segrare i Umemaran sedan 1973

Se mer är  500 st bilder från loppet


 

Bilder

En härlig kamratträff mellan löpare från Würzburg och Jalles TC inför Umemaran. Frv. Leif Stening, Theo Bieber, Lothar Wolz, Helga Wolz, Tamara Bieber och Ivan Forsgren.

Starten

Patrik Wikström (303) segrare, Kenneth Boman (326) och Jonatan Björnberg(307)
Pär Markström (336), Per-Åke Rosvall (337) och Frithjof Theens (339)

Malin Starfelt, damsegrarinnan på halvmaran(1.20.31)

Peter Gardfjäll (343), Thomas Bjernhagen(354)

 
 

Banan

 
 

Resultat Umemaran, 2017-10-14

 

 

plac

namn

född

klasss

klubb

tid

kvinor

1

Jenny Wikedal

76

k23

IFK Umeå DM

3.05.17

 

2

Klara Hofer-Mattsson

 

k23

IFK Umeå DM

3.14.00

 

3

Anna Barkander

82

k23

Trångsvikens IF

3.21.08

 

4

Maja Gren Skog

80

k23

Skellefteå AIK FI DM

3.21.31

 

5

Annika Nilsson

77

k40

Luleå Triathlon

3.23.08

 

6

 Amanda Mannervik

90

k23

Solna Klätterklub

3.33.29

 

7

Jenny Kling

78

k35

Sundsvalls FI

3.34.50

 

8

Jenny Ann Danell

72

k45

Jalles TC DM

3.51.07

 

9

Malin Vesterlund

72

k mot

Vännäs Skidklubb

3.55.03

 

10

Elin Durgé

93

k23

AXA SC

3.58.59

 

11

Anna Morén

77

k40

Lövånger-U AIK DM

4.00.30

 

12

Anna Öhman

77

k mot

Sundsvall

4.03.40

 

13

Libbie Lindahl

79

k mot

FBK Marathoners

4.52.10

 

14

Åsa Zackrisson

61

k55

IFK Umeå DM

5.11.02

 

 

 

 

 

 

 

män

1

Patrik Wikström

92

M23

IFK Umeå DM

2.34.39

 

2

Jonatan Björnberg

89

M23

Skellefteå AIK FI DM

2.37.49

 

3

Kenneth Boman

76

m40

Lulekamraterna Mo

2.45.49

 

4

Hannes Bjernhagen

94

M23

Pite Runners LDK

2.50.33

 

5

Billy Lindman

85

M23

Sportsgym SC

2.52.44

 

6

Michael Westin

72

M45

Öbacka LK

2.59.06

 

7

Peter Gardfjäll

79

M45

IFK Umeå DM

3.00.28

 

8

Jarmo Raaterova

64

m Mot

Luleå

3.01.08

 

9

Thomas Bjernhagen

66

M50

Pite Runners LDK

3.02.56

 

10

Erik Johansson

90

M23

OK Tranan

3.05.01

 

11

Anders Hofer

69

M45

IFK Umeå DM

3.05.40

 

12

Dennis Westermark

86

m Mot

LDW Bygg

3.06.49

 

13

Tobias Stålnacke

75

m Mot

Tavelsjö AIK

3.08.38

 

14

Magnus Vinblad

77

m40

Team Esplanad DM

3.10.36

 

15

Mikael Kainulainen

79

M35

 

3.17.59

 

16

John Lioyd

85

m Mot

Team Idijot

3.18.56

 

17

Patrik Ronnling

65

M23

Jalles TC DM

3.20.31

 

18

Anders Öhman

68

M45

Pite Runners LDK

3.21.42

 

19

Vilgot Österlund

95

M23

IFK Umeå DM

3.22.10

 

20

Jean-Michel Roberge

77

m Mot

Håknäs IF

3.24.56

 

21

Patrik Norberg

66

M50

Trångsvikens IF

3.27.15

 

22

Pär Markström

 

M45

Jalles TC DM

3.28.12

 

23

Stefan Sjöström

65

M23

Jalles TC DM

3.29.10

 

24

Stefan Sjöström 65

 

M50

Jalles TC DM

3.29.10

 

25

Ronald Nilsson

62

M55

Lulekamraterna Mo

3.29.20

 

26

Henrik Olsson

85

M23

Mellansels IF

3.31.00

 

27

Lars Hänström

66

m Mot

 

3.35.11

 

28

Per-Åke Rosvall

70

M45

IFK Umeå DM

3.38.38

 

29

Frithjof Theens

69

M45

Stöcke TS Järnet DM

3.39.56

 

30

Håkan Svedberg

86

M23

Brunflo IS

3.41.58

 

31

Hans I Jonsson

59

M55

Vegan Runners IK

3.46.12

 

32

Tony Hedlund

57

M60

Luleå LDK

3.50.122

 

33

Leif Steen

77

m Mot

Umeå

3.52.56

 

34

Tomas Lundberg

64

M50

Stöcke TS Järnet DM

3.57.26

 

35

David Morén

74

m40

Lövånger-U AIK DM

4.00.30

 

36

Magnus Torrkulla

72

M45

Jalles TC DM

4.05.16

 

37

 Roger H Andersson

55

M60

IFK Sala

4.09.33

 

38

Richard Birgander

66

M50

Stöcke TS Järnet DM

4.09.40

 

39

387 Lothar Wolz

40

M70

LG Würzburg

4.12.45

 

40

Filip Jansson

 

m Mot

 

4.13.11

 

41

Fred Enegård Hall

 

m Mot

Saltsjö-Boo

4.14.45

 

42

Dimitris Athanassiad

66

m Mot

Umeå

4.17.06

 

43

Jaako Tervonen

47

M23

Jalles TC

4.17.31

 

44

386 Jaako Tervonen

47

M70

Jalles TC

4.17.31

 

45

Per Björklund

87

m Mot

Hörnefors

4.43.30

 

46

Rickard Forsberg

88

m Mot

Hedemora

4.48.55

 

47

Sig Åsberg Åsberg 47

47

M70

IFK Nyland

4.52.11

 

48

Emil Boström

 

m Mot

Upplands Väsby

5.28.42