2017-10-24

Resultat Sverige ultra
 

Lillsjö marathon, Östersund 2017-10-21
resultat Herrar  Damer

Den 21 oktober 2017 kl.9.00-15.00 springer vi för att stötta Cancerfonden. Loppet går ut på att samla flest antal varv runt Lillsjön i Östersund , vi har 6 timmar på oss. Ett varv mäter 2562,6 m. Starten och varvningen är vid Lillsjöns badplats. Där finns även en grillplats.

Plats: Östersund, Lillsjön
Bana: Varvbana 2553 meter längs gång och promenadvägar runt Lillsjön. Flack bana asfalt/grusväg ca 50/50 med få och korta backar
Banmätare: Stig Ulvild
Arrangör: BeAktiv och Vattudalens LDK
Tävlingsledare: Hanna Haglund, Federica Calidoni och Peter Boije
Tidtagning och varvräkning: Jaguar timing, Ulf Lindberg
Tävlingsförhållanden: Klart väder och vindstilla, -5 vid starten kl.9.00 och -2 vid målgången kl.15.00


 

Bilder
Eva Blomqvist, Vattudalens LDK
Anders V Aloandersson, Östersund Trilaton
Göran Ingebrand, Vattudalens LDK
Anders Andersson(104)
En glad Märta Moe, Vattudalens LDK, varvar
 
Vätsekontrollen vid varvningen
Medaljörerna bland herrarna medaljsbehängs

Vinnarna herrklass Lillsjön maraton 2017, 1a Emil Meijer 2:52:15 Ryds SK, 2a Andreas Lindström 2:54:05 Östersund Triathlon 3a Andreas Järlstig 3:05:47 Östersund Cykelklubb

Vinnarna av damklass Lillsjön Maraton 2017 1a Sigrid Landgren Brunflo IF 3:37:59, 2a Eva Blomqvist VLDK 3:46:26 ,3a Åsa Nilsson Östersund Triathlon 3:56:35

 

 

 
Karta
 

 

Resultat Lillsjö marathon, Östersund 2017-10-21

 

plac 

Herrar

Klubb

Varv

Distans

Löpt tid

Maraton

1

Meijer Emil

Ryda SK

16

42 195

02:52:15.58

02:52:15.58

2

Lindström Andreas

Östersund Triathlon

16

42195

02:54:05.06

02:54:05.06

3

Järlstig Andreas

Östersund Cykelklubb

16

42 195

03:05:47.08

03:05:47.08

4

Lindholm Peja

Sportsgym SC

16

42 195

03:10:52.95

03:10:52.95

5

Carlén Marcus

Sportsgym SC

16

42 195

03:13:48.48

03:13:48.48

6

Eriksson Simon

BeAktiv

16

42 195

03:15:12.00

03:15:12.00

7

Johansson Lars

Brunflo IF

16

42 195

03:17:13.90

03:17:13.90

8

Häggström Per

Frösö IF

16

42 195

03:21:08.45

03:21:08.45

9

Lindström Ola

Hökens IF

16

42 195

03:31:00.22

03:31:00.22

10

Lindborg Per

BeAktiv

16

42 195

03:33:39.54

03:33:39.54

11

Norberg Patrik

Jönssonligan

16

42 195

03:34:20.69

03:34:20.69

12

Marken Fredrik

Östersund Triathlon

16

42 195

03:39:26.03

03:39:26.03

13

Norman Kennet

Brunflo IF

16

42 195

03:46:30.02

03:46:30.02

14

Andersson Anders

 

16

42 195

03:56:46.98

03:56:46.98

15

V Aloandersson Anders

Östersund Triathlon

16

42 195

04:22:26.86

04:22:26.86

16

Svedberg Håkan

Brunflo IF

16

42 195

04:33:18.10

04:33:18.10

17

Wikström Staffan

Vattudalens LDK

16

42 195

04:42:18.98

04:42:18.98

18

Koplimäe Sigvard

Vattudalens LDK

16

42 195

04:50:10.92

04:50:10.92

19

Ingebrand Göran

Vattudalens LDK

16

42 195

05:36:45.83

05:36:45.83

 

 

 

 

  

 

 

20

Amarouche Malek

BeAktiv

14

37 089

04:14:43.17

 

21

Olsson Fredrik

BeAktiv

13

34 536

02:47:24.46

 

22

Persson Ted

 

12

31 983

02:45:34.58

 

23

Hedström Lars

BeAktiv

12

31 983

03:29:19.26

 

24

Eliasson Jonas

 

12

31 983

03:33:58.82

 

25

Olofsson Erik

 

10

26 877

01:50:20.06

 

26

Engstrand Ronnie

 

8

21 771

01:27:01.98

 

27

Högbom Sverker

Häggsjöns IK

8

21 771

01:31:16.40

 

28

Wurschmidt-Wang Marcus

 

8

21 771

01:33:45.86

 

29

Eriksson Tom

 

8

21 771

01:55:16.47

 

30

Boeye Evert

BeAktiv

8

21 771

02:06:07.14

 

31

Jillow Hussein

 

7

19 218

01:44:05.61

 

32

Sekander Henrik

Häggsjöns IK

5

14 112

01:37:35.56

 

33

Heiming Claes

Vattudalens LDK

4

11 559

01:05:55.94

 

34

Forsberg Jens

BeAktiv

4

11 559

01:19:36.92

 

35

Löfvander Henrik

BeAktiv

2

6 453

00:37:14.84

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Damer

Klubb

Varv

Distans

Löpt tid

Maraton

1

Landgren Sigrid

Brunflo IF

16

42 195

03:37:59.35

03:37:59.35

2

Blomqvist Eva

VLDK

16

42 195

03:46:26.48

03:46:26.48

3

Nilsson Åsa

Östersund Triathlon

16

42 195

03:56:35.30

03:56:35.30

4

Hemmingsson Emma

BeAktiv

16

42 195

04:03:59.77

04:03:59.77

5

Fredlund Maria

BeAktiv

16

42 195

04:18:50.34

04:18:50.34

6

Moe Märta

Vattudalens LDK

16

42 195

04:50:01.07

04:50:01.07

 

 

 

 

  

 

 

7

Evans Maria

 

11

29 430

03:37:21.51

 

8

Bruman Camilla

Bräcke SK

10

26 877

02:28:06.12

 

9

Söderström Madeleine

Storsjömäklarna

9

24 324

02:22:02.27

 

10

Halvarsson Maria

 

8

21 771

02:07:24.16

 

11

Nilsson Anna

BeAktiv

8

21 771

02:08:22.93

 

12

Hjelte Josefin

BeAktiv

8

21 771

02:08:30.56

 

13

Sööder Nina

BeAktiv

8

21 771

02:17:00.40

 

14

Nilsson Sandrine

BeAktiv

8

21 771

02:20:31.13

 

15

Rode Ingrid

 

8

21 771

02:34:13.10

 

16

V Aloandersson Klara

OPE IF

8

21 771

02:39:14.77

 

17

Gustafsson Agneta

 

6

16 665

02:05:11.91