Resultat Sverige

 

 

Växjö marathon  2017-10-21
resultat herrar - damer - banskisss

Växjö Marathon går på cykel- och gångbanor samt parkvägar runt Växjösjön.
Underlaget består av ca 85 % asfalt och 15 % packad grus.
Första varvet är 5725 m, resterande sju är 5210 m per varv.
Höjdskillnad per varv är ca 2 m.

Arrangör: Växjö Löparklubb

 

Klicka för att se alla segrare i Växjö marathon sedan 1994      

Bilder
foto Jörgen Larsson(JL), Christer Svensson(CS)

Starten, Sandra Södergren(283)Fif gnistan Ronneby, Fredrik Klingberg(172), Fredrik Blomstan(352), foto JL
foto JL
Andreas Davidsson(416), foto JL

Liselotte Klemming(171), foto JL

foto JL
Nils-Allan Thorstensson Hultsfred LK(289)
Susanne Gren och Ole Mortensen
Gert-Inge Tappar sprang sitt 100:e marathon
Topptrion i klassen M65, Jörgen Nilsson(3:a) , Matti Pylkkänen(1:a) och Jan Paraniak(3:a), foto CS
 
 
Banan
 

Resultat Växjö marathon, 2017-10-21

 
 

 

plac

namn

klubb

född

klass

tid

damer

1

Rebecca Arnesson

IFK Växjö

-92

K

02:59:15

 

2

Sandra Södergren

Fif gnistan Ronneby

-89

K

03:04:56

 

3

Mirella Carlsson

Kongahälla AIK

-75

K 40

03:05:10

 

4

Matilda Samuelsson

Elmhults Sport Club

-97

K

03:11:40

 

5

Åsa Bergman

Västerås LK

-83

K

03:16:20

 

6

Camilla Bloss

Ärla IF

-91

K

03:16:35

 

7

Liselotte Klemming

Högby IF

-78

K 35

03:17:41

 

8

Maria Göransson

LK Myran

-76

K 40

03:19:32

 

9

Karin Ahlstedt

Coach K Runners

-76

K mot

03:21:25

 

10

Pauline Jeppsson

Team Blekinge

-77

K 40

03:23:01

 

11

Malin Jonsson

Växjö Löparklubb

-69

K 45

03:25:44

 

12

Pernilla Karlsson

Mullsjö Skid och orientering

-72

K 45

03:26:30

 

13

Annelie Blomqvist

IS Göta

-92

K

03:27:06

 

14

Cecilia Bjuresten

Roma IF

-70

K 45

03:27:56

 

15

Heidi Hafvervik

Team Blekinge

-82

K 35

03:35:37

 

16

Kajsa Svensson

Växjö

-91

K mot

03:35:42

 

17

Charlotte Åsenlund

Solvikingarna

-72

K 45

03:35:54

 

18

Sofia Gruvberger Saal

Coach K Runners

-70

K mot

03:36:39

 

19

Sofia Kay

LK TV88

-76

K 40

03:38:05

 

20

Madelaine Svantesson

Hässleholm

-74

K mot

03:38:06

 

21

Linda Krook

Ryssbergets IK

-79

K 35

03:38:17

 

22

Linda Schön

Jönköping

-73

K mot

03:38:30

 

23

Jennie Ekholm

OK Norrvirdarna, Lammhult

-84

K

03:42:27

 

24

Anna Lindquist

Kalmar RC

-71

K 45

03:47:30

 

25

Anna Lindgren

SOK Knallen

-78

K mot

03:48:22

 

26

Ida Blasek

Actic Växjö

-90

K mot

03:49:33

 

27

Sandra Bergh Rydiander

Lönsboda SK

-85

K

03:51:43

 

28

Kristina Gustavsson

Kalmar

-68

K mot

03:52:32

 

29

Caroline Turkowitch

Glasrikets RC

-79

K 35

03:54:43

 

30

Lena Karlberg

Kalmar RC

-80

K 35

03:54:47

 

31

Madeleine Ullerhed

KBK Adventures

-94

K mot

03:55:07

 

32

Pernilla Jämtvall

Örebro

-83

K mot

03:55:30

 

33

Malin Karjer

Kjula IF

-90

K mot

04:02:58

 

34

Eva Moberg

Sollentuna

-68

K 45

04:03:06

 

35

Elisabet Bellander

Coach K Runners

-72

K mot

04:03:34

 

36

Tove Martinsson

Alvesta

-72

K mot

04:04:42

 

37

Lisa Axlin

Limhamn

-91

K mot

04:05:36

 

38

Susanne Ingemansson

Ryssbergets IK

-76

K 40

04:08:00

 

39

Pernilla Bökman

Tving

-69

K mot

04:09:43

 

40

Lina Jonsson

Vedum

-85

K mot

04:10:06

 

41

Marlene Svensson

Friskis & Svettis

-69

K 45

04:11:25

 

42

Annika Askengren Berg

LK TV88

-60

K 55

04:13:04

 

43

Sofie Svensson

Blentarp

-78

K mot

04:15:03

 

44

Paula Hultzén Banck

Karlskrona

-79

K mot

04:16:11

 

45

Chalotte Poulsen

Klub 100 Marathon

-64

K mot

04:16:45

 

46

Henriette Lisse

MarathonXpressen

-73

K 40

04:16:48

 

47

Lina Fransson

Växjö

-81

K mot

04:16:56

 

48

Kerstin Sand

Växjö Löparklubb

-58

K 55

04:19:07

 

49

Helena Sundin

Simlångsdalen

-89

K mot

04:19:08

 

50

Erica Belestam Wikman

Ör

-99

K mot

04:21:06

 

51

Britt Jörgensen

Klub 100 Marathon

-70

K mot

04:23:40

 

52

Sara Johansson

Axa Sport club

-87

K mot

04:25:55

 

53

Monika Karlsson

Slimos löpargrupp

-78

K mot

04:26:25

 

54

Jessica Kinnander

Glasrikets RC

-74

K 40

04:26:50

 

55

Milly Bennett

Univ Nottingham athletics club

-97

K mot

04:30:18

 

56

Vendela Normark Granetoft

Team Blekinge

-71

K 45

04:30:47

 

57

Susanne Gren

Friskis&Svettis Helsingborg

-63

K 50

04:32:21

 

58

Britt-Marie Mellgården

Växjö Löparklubb

-51

K 65

04:32:55

 

59

Line Kallehauge

Klub 100 Marathon

-83

K mot

04:41:08

 

60

Louise Blok

Naestved

-82

K mot

04:45:07

 

61

Lena Hultberg

Sollentuna

-71

K mot

04:45:48

 

62

Catharina Engebrand

Kalmar RC

-62

K mot

04:46:52

 

63

Elisabeth Johnsson

Kalmarpolisens IF

-57

K mot

04:48:17

 

64

Jenny Sjåstad

Färjestaden

-71

K mot

04:49:59

 

65

Johanna Gren

Friskis&Svettis Helsingborg

-92

K

04:50:08

 

66

Emelie Nilsson

Optimera Detaljhandel AB

-87

K mot

04:52:42

 

67

Moa Nordlund

Djurås

-71

K mot

04:56:27

 

68

Sofie Loirendal

Coffee Bean Runners

-74

K mot

04:57:46

 

69

Gunnel Jansson

Skåneligan

-45

K mot

04:58:26

 

70

Frida Petersson

Vetlanda

-91

K mot

04:59:22

 

71

Barbro Lien Rönn

Hogia Running Club

-71

K mot

05:01:42

 

72

Cecilia Ahlenius

Sölvesborg

-77

K mot

05:11:24

 

73

Ann-Marie Dolk

Norrköping

-47

K mot

05:16:57

 

74

Joy Axelsson

Kista

-68

K mot

05:29:22

 

75

Emma Engnell

Alvesta

-99

K mot

05:55:36

 

76

Sinikka Kukkohovi

Anderstorp OK

-49

K mot

06:00:26

 

 

 

 

 

 

 

herrar

1

Fred Grönwall

Roma IF

-81

M 35

02:26:30

 

2

Simon Karlsson

Ärla IF

-89

M

02:39:40

 

3

Kim Andersson

Umara Sport Club

-90

M

02:39:43

 

4

Fredrik Bolmstam

Apladalens LK

-82

M 35

02:40:08

 

5

Kristian Hallsten

AXA Sportsclub

-73

M 40

02:46:50

 

6

Kristoffer Loo

Lund

-97

M mot

02:48:50

 

7

Pär Englund

Wedevågs IF

-77

M 40

02:50:34

 

8

Daniel Windisch

Höglandets Triathlon

-82

M mot

02:51:32

 

9

Kristoffer Säfström

Mölndal Outdoor IF

-89

M mot

02:51:42

 

10

Mathias Persson

Linköping

-77

M mot

02:53:43

 

11

Elias Zika

IF Start

-81

M 35

02:53:49

 

12

Oskar Larsson

Örebro AIK

-90

M

02:55:14

 

13

Johan Bolmstam

Apladalens LK

-88

M

02:56:58

 

14

Erik Müllers

FK Herkules

-84

M mot

02:58:26

 

15

Jon Angelbratt

Majornas Ik

-81

M 35

02:58:28

 

16

Niklas Hansson

Elmhults Sport Club

-80

M 35

02:59:28

 

17

Mattis Petersson

Glasrikets RC

-78

M 35

02:59:43

 

18

Oscar Östlin

IK Fyris

-94

M mot

02:59:43

 

19

Johan Karlsson

Hossmo RC

-79

M 35

03:00:36

 

20

Magnus Linde

Klågerup

-81

M mot

03:01:29

 

21

Magnus Carlson

Hossmo RC

-79

M 35

03:02:10

 

22

Rickard Andersson

IF Linnéa

-72

M 45

03:02:43

 

23

Peder Welin

Visborgs OK

-71

M mot

03:03:44

 

24

Morgan Svensson

SK Graal

-69

M 45

03:04:50

 

25

Anton Lindholm

Elmhults Sport Club

-84

M

03:05:24

 

26

Christian Lengqvist

Hossmo RC

-77

M 40

03:06:29

 

27

Pontus Johansson

Växjö AIS

-87

M mot

03:07:34

 

28

Daniel Evaldsson

SK Graal

-76

M 40

03:07:35

 

29

Joakim Kimmehed

Lerum Friidrott

-81

M 35

03:08:00

 

30

Björn Fredriksson

IK Hakarpspojkarna

-73

M 40

03:08:12

 

31

Nils Bergdahl

338 Småland

-71

M 45

03:08:41

 

32

Mattias Ekman

Apladalens LK

-82

M 35

03:09:05

 

33

Bo Sundström

Kalmar RC

-67

M 50

03:09:16

 

34

Anders Larsson

Karlskrona SS

-75

M mot

03:09:44

 

35

Lennart Pettersson

Målilla-Mörlunda SKI

-65

M 50

03:09:45

 

36

Christoffer von Essen

Torebo Wild Boars

-79

M mot

03:09:49

 

37

Mikael Andersson

Vimmerby

-71

M mot

03:10:01

 

38

Brian Sheehan

Irland

-78

M mot

03:10:08

 

39

Adrian Nilsson

Solvikingarna

-69

M 45

03:10:33

 

40

Johan Svensson

Östgötaschlätten Mountain Run

-86

M mot

03:10:41

 

41

Magnus Otterhed

Örebro AIK

-68

M 45

03:11:44

 

42

Jakob Broman

Stockholm

-73

M mot

03:13:01

 

43

Fredric Hallström

Göteborg

-81

M mot

03:13:17

 

44

Peter Wallfors

Kalmar

-69

M mot

03:13:23

 

45

Peter Schön

Jönköping

-74

M mot

03:13:27

 

46

Henric Hildingsson

Umara Sports Club

-73

M 40

03:14:07

 

47

Henrik Roos

Scania Road Runners

-79

M 35

03:15:27

 

48

Pierre Jönsson

Team UltraSweden LK

-81

M 35

03:16:46

 

49

Nils-Allan Torstensson

Hultsfreds LK

-57

M 60

03:16:57

 

50

Tomas Petersson

Öjaby IS

-75

M mot

03:17:17

 

51

Andreas Walter

IK NocOut.se

-68

M 45

03:17:36

 

52

Stephan Enzenross

Växjö

-73

M mot

03:17:45

 

53

Magnus Magnoy

Team Trelleborg Triathlon

-77

M mot

03:18:28

 

54

Simon Axelsson

IFK Sävsjö

-76

M 40

03:18:34

 

55

Stefan Unosson

Kalmar RC

-60

M 55

03:18:37

 

56

Victor Lundqvist

Karlskrona

-81

M mot

03:18:51

 

57

Peter Wibrån

Växjö

-69

M mot

03:19:46

 

58

Pär Lindbäck

Braås

-85

M mot

03:20:56

 

59

Joachim Wahlgren

Vetlanda

-89

M mot

03:21:32

 

60

Thomas Olesen

IK Hakarpspojkarna

-72

M mot

03:21:35

 

61

Petter Johansson

Jönköping

-75

M mot

03:21:43

 

62

Kenth Pettersson

IK NocOut.se

-70

M 45

03:21:48

 

63

Magnus Axelsson

Oskarshamns SK

-67

M 50

03:21:50

 

64

Marcus Widenfors

Stockholms Polisens IF

-76

M 40

03:22:44

 

65

Toni Niskanen

Göteborg

-80

M mot

03:23:02

 

66

Lars-Göran Petersson

Kalmar RC

-63

M 50

03:23:47

 

67

Mattias Olsson

Södra Sandby

-77

M mot

03:23:57

 

68

Björn Geijer

Bankeryd

-64

M mot

03:24:03

 

69

David Bredo

Klub 100 Marathon

-95

M mot

03:24:21

 

70

Tomas Johansson

IK NocOut.se

-68

M 45

03:24:24

 

71

Morgan Johansson

338 Småland

-74

M 40

03:24:36

 

72

Daniel Niemi

Halmstad

-92

M mot

03:24:55

 

73

Christer Karlsson

Kalmar RC

-70

M 45

03:25:26

 

74

Patrik Olofsson

Heleneholms IF

-81

M 35

03:25:32

 

75

Joakim Tillman

Örebro AIK

-63

M 50

03:25:40

 

76

Senad Suhonjic

Västerås LK

-84

M

03:25:47

 

77

Henrik Paju

IK Akele

-69

M 45

03:25:56

 

78

Andreas Cederström

IS Göta

-84

M

03:26:01

 

79

Christer Kedmalm

Kalmar

-72

M mot

03:26:06

 

80

Johan Melin

Klub 100 Marathon Danmark

-77

M mot

03:26:48

 

81

Andreas Barkstedt

Glasrikets RC

-77

M 40

03:26:52

 

82

Mikael Pettersson

Holmgrens Bil AB

-80

M mot

03:27:15

 

83

Johan Palm

Färjestadens Motion

-72

M 45

03:27:24

 

84

Magnus Forsberg

OK Norrvirdarna

-66

M 50

03:27:33

 

85

Tobias Chronéer

Maxprestation Sports Club

-78

M mot

03:27:49

 

86

Jonas Bjärehed

Umara Sport Club

-79

M 35

03:28:10

 

87

Mathias Edberg

ÖL RUNNERS/ Växjö

-74

M mot

03:28:38

 

88

Mikael Bergqvist

Växjö Löparklubb

-61

M 55

03:29:12

 

89

Stefan Pettersson

Apladalens LK

-5

M 50

03:29:15

 

90

Joakim Thiman

Kalmar RC

-82

M 35

03:29:16

 

91

Jonas Karlsson

Skå

-67

M mot

03:29:16

 

92

Patric Smedeberg

Elmhults Sport Club

-73

M 40

03:29:19

 

93

Mikael Hildingsson

Höskullen IF

-65

M mot

03:29:22

 

94

Tomas Hästbacka

Glasrikets RC

-73

M 40

03:29:38

 

95

Erik Ahlrot

Elmhults Sport Club

-71

M 45

03:29:54

 

96

Anders Hildingsson

Slimos Löparklubb

-70

M mot

03:30:04

 

97

Mads Ohm Lauritzen

Malmö Mads

-76

M mot

03:31:02

 

98

Heikki Rytkönen

UF Contact

-68

M 45

03:31:14

 

99

Jacob Kristoffersson

Färjestadens Motions IF

-95

M mot

03:31:19

 

100

Michael Andersson

Enköpings AIF

-92

M mot

03:31:58

 

101

Raimo Arvola

UF Contact

-61

M 55

03:32:05

 

102

Alexander Leskovec

Glasrikets RC

-64

M 50

03:33:11

 

103

Jörgen Sassner

338 Småland

-71

M 45

03:33:28

 

104

Emil Falkek

Falkenbergs RR

-74

M mot

03:34:04

 

105

Jesper Ölsgaard

Klub 100 Marathon

-79

M mot

03:34:06

 

106

Erik Hammarström

Örebro AIK

-75

M 40

03:36:23

 

107

Bengt Dolk

Norrköping

-57

M mot

03:37:13

 

108

Jimmy Gustavsson

Jönköping

-83

M mot

03:37:20

 

109

Christer Oscarsson

Apladalens LK

-68

M 45

03:37:26

 

110

Mikael Johansson

LK TV88

-65

M 50

03:38:03

 

111

Micael Huss

Öjaby IS

-72

M mot

03:38:09

 

112

Rasmus Svensson

Lönashult GoIF

-89

M

03:38:17

 

113

Magnus Moberg

Wreta SoMK

-79

M 35

03:38:58

 

114

Robin Jacobsson

Umara Sports Club

-89

M mot

03:39:02

 

115

Wilhelm Liljeblad

Team Lantmannen / mensa

-75

M mot

03:39:18

 

116

George Farrants

IK Jogg

-57

M 60

03:39:23

 

117

Johan Runbert

Växjö Löparklubb

-79

M 35

03:39:41

 

118

Jan Schütz

Jönköping Team Nordic Trail

-77

M mot

03:40:15

 

119

Klas Axell

Växjö AIS

-76

M mot

03:41:06

 

120

Göran Skoglund

Axa Sport Club

-58

M mot

03:41:06

 

121

Torbjörn Svensson

Umara Sports Club

-76

M mot

03:41:13

 

122

Fredrik Håkansson

Helenehoms IF

-71

M 45

03:41:31

 

123

Robert Medrala

Falkenbergs RR

-76

M mot

03:41:32

 

124

Harry Bennett

Repton athletics club

-99

M mot

03:41:56

 

125

Tobias Johansson

Glasrikets RC

-81

M 35

03:42:53

 

126

Christopher Marsland

IFK Halmstad

-85

M mot

03:43:07

 

127

Timmy Gustafsson

Gustafssons Rehabilitering

-85

M mot

03:43:45

 

128

Linda Warrebäck

Hossmo RC

-82

M mot

03:43:47

 

129

Bo Fredriksson

OK Orion

-58

M mot

03:44:12

 

130

Mårten Eriksson

Kalmar RC

-67

M mot

03:44:14

 

131

Nerijus Jonikavi`cius

Jurbarkas, Litauen

-84

M mot

03:44:31

 

132

Tommy Hagberg

Växjö Löparklubb

-68

M 45

03:44:34

 

133

Stefan Fransson

Alvesta

-65

M mot

03:44:54

 

134

Torbjörn Westman

Oskarshamn

-61

M mot

03:45:39

 

135

Kristoffer Axelsson

Höllviken

-74

M mot

03:45:44

 

136

Lennart Adolfsson

Anderstorps OK

-62

M 55

03:46:16

 

137

Jimmy Holmberg

Växjö AIS

-80

M 35

03:46:59

 

138

Petter Andersson

Lomma

-61

M mot

03:47:06

 

139

Rickard Weidmann

338 Småland

-73

M 40

03:47:44

 

140

Åke Åkesson

Coach K Runners

-60

M mot

03:47:54

 

141

Martin Forssell

Grimsås

-61

M mot

03:48:03

 

142

Martin Wallgren

Kalmar RC

-88

M mot

03:48:09

 

143

Mats Bergren

Tingsryds United

-64

M mot

03:48:15

 

144

Stuart Campbell

Solvikingarna

-81

M mot

03:48:26

 

145

Niklas Einvall

Sjövalloa FK/MIS

-79

M mot

03:48:32

 

146

Tony Henriksson

Ronneby OK

-72

M mot

03:48:44

 

147

Andreas Oscarsson

Kalmar

-75

M mot

03:49:53

 

148

Anders Sjökvist

Borgholm Running Club

-72

M mot

03:50:09

 

149

Martin Hedström

Vetlanda

-86

M mot

03:50:24

 

150

Marcus Hansander

Axa Sports Club

-72

M 45

03:50:27

 

151

Jonas Eklund

Kalmar RC

-81

M mot

03:50:55

 

152

Erik Engsbråten

Alvesta

-72

M mot

03:50:55

 

153

Jocke Henningsson

Kalmar

-71

M mot

03:51:01

 

154

Mattias Kullman

Kalmar

-74

M mot

03:51:11

 

155

Johan Westlund

Göteborg

-79

M mot

03:51:22

 

156

Ole Toft

Klub 100 Marathon

-77

M mot

03:51:59

 

157

Alex Jacobsson

Optimera Detaljhandel AB

-74

M mot

03:52:09

 

158

Glen Gustavsson

Solvikingarna

-65

M 50

03:52:42

 

159

Peder Nielsen

Ringsted

-62

M mot

03:53:13

 

160

Joe Walfridson

Ik Sisu

-74

M 40

03:53:42

 

161

Henrik Forsell

Lonesome Runners

-73

M 40

03:53:47

 

162

Markus Karlsson

Moheda

-78

M mot

03:54:13

 

163

Roger Lantz

ACSE

-65

M mot

03:54:47

 

164

Jesper Thiman

Ljungbyholm

-83

M mot

03:54:56

 

165

Patrik Kandell

Växjö Ridklubb

-78

M mot

03:55:16

 

166

Leif Engelholm

Glasrikets RC

-64

M 50

03:56:41

 

167

Daniel Måledal

Jönköping

-80

M mot

03:56:41

 

168

Joakim Hultqvist

Färjestadens Motion IF

-67

M 50

03:57:25

 

169

Simon Iaffa Nylén

FK Studenterna

-92

M mot

03:58:01

 

170

Björn Tibbelin

Risinge Löparkamrater

-75

M 40

03:58:31

 

171

Peter Andersson

Tranås

-72

M mot

03:59:18

 

172

Bo Johansen

Slagelse

-70

M mot

03:59:36

 

173

Torbjörn Jungeby

Hässelby SK

-59

M 55

03:59:38

 

174

Karsten Bach Christensen

Köge

-72

M mot

04:02:58

 

175

Mikael Johansson

Örebro

-62

M mot

04:03:21

 

176

Niklas Hultgren

Hossmo RC

-74

M 40

04:05:23

 

177

Jonathan Egerbo

Erikshjälpen

-77

M mot

04:05:37

 

178

Linus Johansson

Urshults IF

-83

M mot

04:06:34

 

179

Robert Karlsson

OK Norrvirdarna

-81

M mot

04:07:19

 

180

Linus Allvin

Umara Sports Club

-89

M

04:08:13

 

181

Niklas Hammarström

Blomstermåla

-71

M mot

04:08:47

 

182

Jerry Rydberg

Västra Frölunda

-61

M mot

04:08:56

 

183

Per Skarstedt

Apladalens LK

-72

M 45

04:10:14

 

184

Michael Bodsgård

New Trip

-76

M mot

04:12:14

 

185

Joakim Dahlund

Skövde triathlon

-70

M mot

04:12:43

 

186

Jan Allard

Sollentuna

-61

M mot

04:12:46

 

187

Stefan Petersson

Linköpings Motorsällskap

-74

M mot

04:12:46

 

188

Gert-Inge Tapper

Björnstorps IF

-57

M 60

04:13:35

 

189

Hans-Owe Sjöö

Hindås SK

-61

M mot

04:14:33

 

190

Jim Hedin

Växjö

-84

M mot

04:14:36

 

191

Alexander Eklund

Kalmar RC

-83

M mot

04:15:57

 

192

Kenneth Vedel

Slagelse

-69

M mot

04:16:52

 

193

Christer Lovén

Stensjöns IF

-56

M 60

04:16:57

 

194

Claus Sörensen

Slagelse

-68

M mot

04:17:16

 

195

Eddy Hultgren

Team Blekinge

-59

M 55

04:19:02

 

196

Fredrik Elowsson

Gemla

-68

M mot

04:20:42

 

197

Mats Båth

Linköpings Shotokan karateklubb

-62

M mot

04:20:46

 

198

Karl-Fredrik Blake

Kalmar RC

-82

M mot

04:20:50

 

199

Per Johansson

Holmahult LK

-62

M mot

04:21:25

 

200

Christian Sandholm

Kalmar

-67

M mot

04:23:18

 

201

Johan Claesson

Ryssbyvägen

-90

M mot

04:23:28

 

202

Claus Blaabjerg

Klub 100 Marathon

-73

M mot

04:23:39

 

203

Hans Christian Jensen

Köge

-68

M mot

04:23:40

 

204

Thomas Witten

Magersryd Love & peace

-69

M mot

04:24:46

 

205

Niklas Rönn

Hogia Running Club

-74

M mot

04:26:35

 

206

Andreas Elamsson

Ok Bävern

-73

M mot

04:27:36

 

207

Örjan Engebrand

Kalmar RC

-65

M mot

04:29:16

 

208

Matti Pylkkänen

Gamleby Ok

-50

M 65

04:30:41

 

209

Bo Edenfäll

Vallentuna FK

-60

M 55

04:30:50

 

210

Mikael Burfelt

Orbit One

-77

M mot

04:31:18

 

211

Marcus Petersson

Ljungby

-81

M mot

04:31:44

 

212

Jörgen Nilsson

Vi som springer

-50

M 65

04:37:36

 

213

Torbjörn Friberg

Lonesome Runners

-59

M mot

04:37:41

 

214

Kristoffer Karlén

Stockholm

-82

M mot

04:37:55

 

215

Jesper Sjölander

Lund

0

M mot

04:39:03

 

216

Marcus Grundström

Huskvarna

-73

M mot

04:39:25

 

217

Ole Mortensen

Ringsted

-63

M mot

04:41:09

 

218

Lennart Skoog

Stenungsunds OK

-46

M 70

04:41:24

 

219

Tomas Sjöö

Reftele

-53

M mot

04:41:46

 

220

Morten Blok

Klub 100 Marathon

-75

M mot

04:45:09

 

221

Håkan Ulvenhag

Kalmar RC

-63

M mot

04:45:13

 

222

Axel Kristoffersson

Södra Sandby IF

-76

M mot

04:45:14

 

223

Martin Holmgren

Lonesome Runners

-78

M mot

04:47:34

 

224

Max Sollis

Tunbridge athletics club

-99

M mot

04:48:16

 

225

Olle Hallden

Klubb 100 Marathon Sverige

-58

M mot

04:49:39

 

226

Bert-Ola Kejder

Moheda

-79

M mot

04:50:46

 

227

Ingvar Johansson

Friskis & Svettis Växjö

-54

M 60

04:52:25

 

228

Jan Paraniak

Team skavsåret IF

-50

M 65

04:53:04

 

229

Leif Glavå

Norsborg

-60

M mot

04:56:08

 

230

Peter Svensson

IFK Skövde

-57

M 60

04:57:34

 

231

Thomas Jackson

Optimera Detaljhandel AB

-76

M mot

04:58:07

 

232

Richard Ahlqvist

Sollentuna

-73

M mot

04:59:26

 

233

Magnus IH Jansson

Sparinvest SA

-61

M mot

05:00:41

 

234

Lars Almqvist

IFK Helsingborg

-51

M 65

05:01:51

 

235

Francis Maile

Seattle, USA

-63

M mot

05:06:27

 

236

Bertil Samuelsson

Västerås

-43

M mot

05:10:31

 

237

Stig Samuelsson

Tjalve IF

-47

M 70

05:20:17

 

238

Ulf Wikell

Gårdsby ik

-67

M mot

05:21:44

 

239

Dan Micola

Dunstable Road Runners

-72

M 40

05:22:58

 

240

Markus Steén

Braås

-78

M mot

05:23:00

 

241

Björn Ulvås

Kalmar RC Triathlon

-78

M mot

05:28:54

 

242

Owe Gustavsson

Apladalens LK

-56

M 60

05:32:36

 

243

Lars-Göran Olausson

Team Blekinge

-52

M 65

05:33:05

 

244

Fredrik Isberg

338 Småland

-75

M 40

05:34:48

 

245

Anders Hidefjäll

Västerås LK

-40

M 75

05:39:59

 

246

Anders Eriksson

Enköpings AIF

-56

M mot

05:40:38

 

247

Dan Rundqvist

Växjö Löparklubb

-67

M 50

05:43:31

 

248

Lars-Ivar Ericsson

FK Åsen

-48

M mot

05:49:01

 

249

Sören Fransson

Nässjö

-70

M mot

06:17:00

325 st löpare fullföljde loppet

 
 
 

 


2017-10-23