Resultat Sverige

 

Stockholm Stadion marathon 2018-01-13
resultat marathon - halvmaraton - halvmaraton - segrare genom åren

 

 

  Många årsbästa noterades bland alla som kom i mål idag

Arrangörer: Team Skavsåret & Team Ultra Sweden, Reima Hartikainen
Bana: Varvlop
p 28 x 1,5 km

Start: På Sofiavägen utanför Stockholm Stadion kl 10.00  Målet stänger 16.00

Bana: Loppet avgörs på en vändpunktsbana/varvbana som löps 14 eller 28 vändor.

Distans: 42 195 meter,  21 097,5 meter,     10 km
Temperatur: -3C
Antal fullföljande löpare på alla distanser: 217 st

Bilder
foto Jan Ternhag

Utdelning av nummerlappar och chip pågår, längst fram i kön Barbro Paraniak, Staffan Wikström och Jan Paraniak

Sten Odenblad, Fredrikshof, nöjde sig med att springa 10 km efter det att han genomfört 147 marathon på 45 år och utöver det bara brutit 5 st

Starten har gått på Sofiavägen utanför Stadion och här är tätmännen

En blid från längre ner i fältet efter det att startskotten gått
Varvning pågår, det behövdes 3 datorer för att hålla koll på alla varvtider
Den Springande Snickaren, Kim Karlsen, Huddinge, var lättklädd i kylan och här tar han för sig vid varvningen. Till höger Anne-Mari Andersson
En bild ute på banna där löparna springer i båda riktningarna
Leif Franzen, Nyköping Runners
Den slutgiltige segraren Jakob Zander passerar Harpaviljongen. Huset uppfördes till OS 1912 där dom tävlande då kunde förfriska sig
PA Allensten stod vid vändpunkten och såg till att alla löpare varvade säkert
Marathonsällskapets fd ordförande PA Allensten och Staffan Wikström Vattudalens LDK
PA Allensten fick dirigera både hästar och löpare
Valberedningens sammankallande i Marathonsällskapet Peter Svensson, IFK Skövde
Lars-Eric Andersson, längst ner i bilden, har just varvat och ger sig ut på ännu ett varv
Vår fd kassör Roberg Alnebring (i blått) har just varvat, till höger i grönt Anders Västerberg Saltsjö-Boo
Fereke Pasthy samspråkar med Frida Södermark, Tjalve IF, som är svensk mästarinna på 100 km
Arrangören Reima Hartikainen delar ut medalj till Monica Manske, TSM Running
Loppets medalj
En glad Annika Rosengren, TSM Running
Ett äkta löparpar, Tomas Svensson och  Anna-Clara Frostenson
Segraren Jakob Zander, Hammarby, vann på tiden  2:53:17, som var hans första seger i ett marathon.
Markservicepersonalen, Anne-Mari Andersson, Jessica Aideborn Hartikainen och Louise Ulltrjän
 Niklas Gunne, IFK Mora, slutade 2:a i marathonloppet. Inne på Stadion tränade skidåkarna
Louise Ulltjärn hänger medaljen runt sin far Alexanders hals
 

Banan

 
 

 

Resultat Stadion Marathon,  2018-01-13

 

Plats 

Namn

Klubb

Född 

Klass 

Tid 

marathon

1

Caroline Manning

Deloitte

1983

Ksen

03:19:07

 

2

Gunilla Axelsson

Uppsala LK

1988

Ksen

03:32:23

 

3

Ingrid Björk

Stockholm

1959

Ksen

03:39:15

 

4

Jennifer Honek

IF Linnéa

1985

Ksen

03:45:41

 

5

Jessica Fremnell

Vallentuna FK

1971

K45

03:53:32

 

6

Elin Ahlström

IFK Enskede

1976

K40

04:06:11

 

7

Cecilia Petersson

Stockholm HHH

1963

K55

04:07:57

 

8

Johanna Larsson

Team Ultrasweden LK

1989

Ksen

04:08:01

 

9

Emma Maclean

IFK Sala

1977

K40

04:11:28

 

10

Susanne Nilsson

Team Ultrasweden

1963

K50

04:26:18

 

11

Malin Dahlgren

IK NocOut

1976

K40

04:30:48

 

12

Susanne Lindgren

Åtvidaberg

1962

K55

04:32:54

 

13

Anna-Stina Berg

TSM Running

1965

Kmot

05:13:20

 

14

Annika Rosengren

TSM Running

1958

Kmot

05:15:26

 

15

Lena Eriksson

Västerås

1978

K40

05:28:36

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Jakob Zander

Älvsjö

1976

M40

02:53:17

 

2

Niklas Gunne

IFK Mora FIK

1992

Msen

02:57:04

 

3

Frank Johan Ahlberg

IF Linnéa

1968

M50

02:59:46

 

4

Daniel Allard

Eskilstuna friidrott

1976

M40

03:00:39

 

5

Anders Hellner

Stockholm

1980

M35

03:03:39

 

6

Rickard Andersson

IF Linnéa

1972

M45

03:04:15

 

7

Kent Melin

IF Linnéa

1972

M45

03:04:23

 

8

Marcus Österberg

Hässelby SK

1967

M50

03:11:19

 

9

Alexander Ulltjärn

Linköpings Löparklubb

1971

M45

03:12:25

 

10

Mikael Maschmann

Mariefred

1979

Mmot

03:19:26

 

11

Johan Svahn

IF Linnea

1970

M45

03:22:22

 

12

Tobias Larsson

Roden Triathlon Club

1974

M40

03:24:32

 

13

Daniel Östlund

AIK

1977

M40

03:25:47

 

14

Andreas Karlsson

Tullinge Runners

1975

Mmot

03:26:56

 

15

Alexander Levin

Team Ultrasweden LK

1974

M40

03:27:09

 

16

Krister Hällgren

Team Ultrasweden

1968

M50

03:27:30

 

17

Daniel Lilliehöök

IFK Lidingö

1971

M45

03:27:54

 

18

Björn Kjellberg

Djurgårdens IF

1974

M40

03:28:08

 

19

Johan Wärme

Roden Triathlon Club

1974

M40

03:28:51

 

20

Jonas Wängberg

Västerås Löparklubb

1972

M45

03:32:35

 

21

Carl Smith

Konditionsklubben Gällstad

1984

Mmot

03:33:18

 

22

Jonas Hedlund

Älvsjö

1971

Mmot

03:33:29

 

23

Joakim Rinaldo

LK Nyköpings Runners

1967

M50

03:37:00

 

24

Kristian Ekfors

Insamlingen 1 kr/km

1972

Mmot

03:37:32

 

25

Sergiu Vasile Rus

Stockholm

1976

M40

03:41:37

 

26

Martin Hemmingsson

Älvsjö

1966

M50

03:41:42

 

27

Mats Svensson

Ryssbergets IK

1965

M50

03:41:48

 

28

Stefan Edström

Lonesome Runners

1970

M45

03:41:49

 

29

Heinz Sjögren

Heinz Sjogren Consulting

1962

M55

03:42:52

 

30

Mikael Johansson

Mariestads AIF

1972

M45

03:44:18

 

31

Marcus Hansander

Team UltraSweden LK

1972

M45

03:44:31

 

32

Mattias Rydén

Sollentuna

1981

M35

03:44:35

 

33

Jonas Andersson

Hölö

1986

Mmot

03:44:37

 

34

René Koller

Swedbank

1968

M50

03:44:45

 

35

Jonas Blomqvist

Nordea

1977

M40

03:45:35

 

36

Bengt Dolk

Team UltraSweden LK

1957

M60

03:46:53

 

37

Lars-Eric Andersson

Kista

1966

M50

03:47:57

 

38

Merko Vaga

Uppsala

1985

Mmot

03:49:08

 

39

Åke Freij

Stockholm

1965

M50

03:52:15

 

40

Henrik Östlund

AIK är bäst

1976

Mmot

03:52:48

 

41

Tomas Hellman

Valhallabryggeriet

1979

M35

03:53:38

 

42

Magnus Blomdahl

Friskis & Svettis

1970

M45

03:54:02

 

43

Lars-Göran Berggren

Team Skavsåret IF

1957

M60

03:54:08

 

44

Leif Karlsson

Solvikingarna

1963

M55

03:54:36

 

45

Joakim Moberg

Ingen klubb

1977

Mmot

03:56:06

 

46

Kent Ohlsson

Lifetime runners

1966

Mmot

03:56:09

 

47

Anders Eriksson

Team Skavsåret IF

1964

M50

03:56:14

 

47

Urban Rossäng

Team Skavsåret IF

1967

M50

03:56:14

 

49

Erik Bäcklund

Västerås allmänna klubb

1967

Mmot

03:56:38

 

50

Timo Marjomäki

100mc.fi

1965

M50

03:58:10

 

51

Marco Di Gennaro

Björklinge

1985

Mmot

03:58:30

 

52

Sven-Gunnar Holmén

Mariestads AIF

1948

M70

04:00:07

 

53

Ulf Engstrand

Uppsala LK

1970

M45

04:00:47

 

54

Mats Liljegren

Team Skavsåret IF

1976

M40

04:02:17

 

55

Edvin Krönmark

Tyresö

1991

Mmot

04:02:53

 

56

Tommy Kjellsson

Team Skavsåret IF

1961

M55

04:03:39

 

57

Maths Nilsson

Bravano

1974

M40

04:06:33

 

58

Patrick Joyce

Täby

1963

M50

04:07:38

 

59

Håkan Andersson

Mjölby

1967

Mmot

04:08:00

 

60

Måns Kämpe

Datanet

1966

M50

04:08:23

 

61

Robert Alnebring

TSM Running

1958

Mmot

04:08:54

 

62

Perola Axelsson

SLDK

1963

Mmot

04:10:32

 

63

Erik Sundström

Morjärvs SK

1980

M35

04:10:47

 

64

Hans Kneczke

Bangkok Runners

1971

Mmot

04:11:53

 

65

Håkan Svedberg

Brunflo IF

1986

Mmot

04:13:26

 

66

Lasse Jutemar

SOK Knallen

1956

M60

04:14:40

 

67

Christer Bergström

Motala

1952

Mmot

04:15:20

 

68

Joakim Säterborn

Sigtuna Stads löp&triathlonklubb

1969

M45

04:18:29

 

69

Bengt Göransson

Falu IK

1960

M55

04:22:48

 

70

Arne Sköldén

Stockholms gerillalöpare

1955

Mmot

04:23:17

 

71

Jonas Tannlund

Broby Goif

1950

Mmot

04:23:53

 

72

Fredrik Forsström

Yxsjöberg IK

1971

Mmot

04:24:46

 

73

Niklas Brännvall

Tyresö

1964

Mmot

04:25:26

 

74

Jörgen Nilsson

Vi som springer

1950

M65

04:27:08

 

75

Leif Franzén

LK Nyköpings Runners

1946

M70

04:28:21

 

76

Staffan Wikström

Vattudalens LDK

1955

M60

04:30:02

 

77

Johan Nilsson

Nacka

1976

M40

04:36:39

 

78

Johan Israelsson

IK NocOut

1972

M45

04:40:09

 

79

Jan Paraniak

Team Skavsåret IF

1950

M65

04:41:28

 

80

Danny Stacey

LK Roslagen

1973

M45

04:44:44

 

81

Peter Lembke

Team Fakta

1971

Mmot

04:49:19

 

82

Lennart Skoog

Stenungsunds OK

1946

M70

04:54:27

 

83

Sigvard Koplimäe

Team UltraSweden LK

1950

M65

04:55:42

 

84

Peter Svensson

IFK Skövde

1957

M60

04:57:23

 

85

Janne Rehnberg

TSM

1967

M50

05:02:36

 

86

Leif Glavå

Norsborg

1960

Mmot

05:05:55

 

87

Owe Gustavsson

LK 42195+

1956

Mmot

05:23:23

 

88

Kim Karlsen

Huddinge

1968

M50

05:25:01

 

89

Anders Hidefjäll

Västerås LK

1940

M75

05:58:41

 

 

 

 

 

 

 

halvmaraton

1

Lisa Ring

IK nocout.se

1993

Ksen

01:18:15

 

2

Malin Starfelt

Runacademy IF

1986

Ksen

01:20:18

 

3

Edita Maggi

Fredrikshof

1985

Ksen

01:26:38

 

4

Frida Södermark

Tjalve IF

1978

K40

01:30:16

 

5

Adina Lerjefelt

Huddinge

1989

Ksen

01:37:48

 

6

Ylva Hedén

Vasastan

1967

K50

01:45:13

 

7

Monica Manske

TSM Running

1968

Kmot

01:46:51

 

8

Josefine Jonasson

Huddinge

1976

Kmot

01:52:16

 

9

Lina Nyman

Ingen klubb

1983

Kmot

01:58:03

 

10

Emma Holmbro

Stockholm Gerillalöpare

1977

Kmot

01:58:24

 

11

Johanna Backman

Boo Runners

1981

K35

02:01:27

 

12

Tara Romsäter

Ingen klubb

1996

Kmot

02:03:39

 

13

Anna-Lena Nilsson

Västerås

1971

Kmot

02:05:46

 

14

Jessica Silfverskans

Awesome & Amazing

1979

Kmot

02:17:00

 

15

Evelina Viklund

Bullmark

1982

Kmot

02:17:10

 

16

Karin Norden

TSM Running

1959

K55

02:19:16

 

17

Jessica Franzén

Hägersten

1979

Kmot

02:19:24

 

18

Kadi Palm

Marathontjejer

1978

K40

02:29:55

 

19

Barbro Paraniak

Team Skavsåret IF

1956

K60

02:30:29

 

20

Ann-Marie Dolk

Team UltraSweden LK

1947

K70

02:31:32

 

21

Rebecca Rydén

Sollentuna

1984

K35

02:35:09

 

22

Veronica Lindberg

SwedenRunners

1980

K35

02:35:10

 

23

Pia Torén

Solna

1971

Kmot

02:43:00

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Henrik Engström

Fredrikshofs FIF

1984

Msen

01:18:13

 

1

Christoffer Hiding

Fredrikshofs IF

1985

Msen

01:18:13

 

2

Timmy Karlsson

Stockholm

1986

Mmot

01:18:50

 

3

Lukas Segersten

Eskilstuna friidrott

2000

Msen

01:18:51

 

4

Erik Aschan

Runday IF

1975

M40

01:22:48

 

5

Kalle Zidén

LK Prukilerna

1990

Msen

01:23:07

 

6

Ulf Petersen

Ocab RC

1980

M35

01:23:24

 

7

Daniel Nutley

Bromma

1981

Mmot

01:26:34

 

8

Johan Linde

Fredrikshofs FIF

1989

Msen

01:26:43

 

9

Gabriel Littson Enning

IFK Lidingö Friidrott

1980

M35

01:27:03

 

10

Mattias Arvidsson

Fredrikshofs FIF

1969

M45

01:28:04

 

11

Stefan Marklund

Uppsala

1964

M50

01:29:13

 

12

David Gustavsson

Team KBK

1978

Mmot

01:29:47

 

13

David Hedbom

Stockholm

1971

M45

01:30:35

 

14

Erik Zidén

LK Prukilerna

1986

Msen

01:31:03

 

15

Kristian Saebdal

12653

1977

Mmot

01:33:40

 

16

Tommy Jansson

Saltsjöbaden triathlon

1968

M50

01:34:01

 

17

Andreas Karlsson

Uppsala

1972

M45

01:34:16

 

18

Lars Wallinder

Ericsson SIK

1963

M55

01:34:39

 

19

Philip Hurst

Upplands Väsby

1962

Mmot

01:35:21

 

20

Markus Felldin

Team Extremfabriken

1990

Mmot

01:35:53

 

21

Tomas Kvapil

TSM Running

1969

M45

01:36:28

 

22

Michael Manske

Team Bar

1967

Mmot

01:37:15

 

23

Filip Halén Dahlström

Axa Sports Club

1992

Msen

01:37:22

 

24

Anders Lidell

Team Nordic Trail

1987

Msen

01:37:24

 

25

Joakim Eriksson

Fredrikshofs FIF

1987

Msen

01:38:18

 

26

Magnus Möller

Fredrikshovs CK

1972

M45

01:38:51

 

27

Albert Asterhed Jarfjord

IFK Sävsjö

1992

Msen

01:39:26

 

28

Pär Gustavsson

Hässelby SK

1967

Mmot

01:40:06

 

29

Mikael Mellhorn

Ericsson SIK

1960

M55

01:40:46

 

30

Ivo Parik

Nasdaq

1963

M50

01:42:20

 

31

Suad Mehmedovic

Solna

1978

Mmot

01:42:24

 

32

Emil Söderqvist

Sköndal

1972

Mmot

01:44:16

 

33

Grzegorz Studnicki

Upplands Väsby

1972

M45

01:44:49

 

34

Per Rosén

Vasastan

1965

M50

01:48:08

 

35

Hampus Fahlgren

Team Bring/Stockholm

1878

Mmot

01:48:16

 

36

Bernhard Hirschauer

Coaching by Trimaster

1962

M55

01:48:48

 

37

Andreas Dalman

Enskededalen

1971

M45

01:51:48

 

38

Ingvar Jonasson

Stockholm

1974

M40

01:54:54

 

39

Petri Hellberg

Lerum

1965

Mmot

01:55:36

 

40

Bo Lundin

Sollentuna

1963

Mmot

01:56:58

 

41

Michal Paczkowski

ELU IF

1982

M35

01:58:34

 

42

Anders Västerberg

Saltsjö-Boo

1958

M60

01:58:37

 

43

Anders Blennå

SPP

1959

M55

02:03:44

 

44

Robert Sennebäck

SLL IT FF

1973

M40

02:03:49

 

45

Gustav Lake

Hässelby

1975

Mmot

02:04:05

 

46

Pegman Zand

Iran

1974

Mmot

02:04:18

 

47

Bo Alvelid

Lonesome Runners

1965

M50

02:05:01

 

48

Ulf Malmborg

Skogsluffarnas ok

1955

M60

02:05:49

 

49

Hans Cahling

Tyrseö

1966

Mmot

02:06:25

 

50

Calle Rasmussen

Umara sportsclub Karlstad

1972

Mmot

02:13:01

 

51

Johan Romsäter

Ingen klubb

1970

Mmot

02:16:22

 

52

Magnus Franzén Westerberg

Hägersten

1974

Mmot

02:19:17

 

53

Christian Frisk

Vellinge Runners

1969

Mmot

02:22:06

 

54

Åke Dahllöf

Stockholm Gerillalöpare

1971

Msen

02:23:00

 

55

Matthias Holgersson

Team Skavsåret

1973

Mmot

02:23:16

 

56

Cedric Cotteverte

Swedbank

1997

Msen

02:23:47

 

57

Thomas Svensson

Svenska Marathonsällskapet

1949

M65

02:32:46

 

58

Bengt Agemark

Fredrikshof IF Gång

1948

Mmot

03:17:33

 

 

 

 

 

 

 

10 km

1

Weronika Brzuchalska

FK Studenterna

1993

Ksen

00:43:30

 

2

Helen Berglund

Runday IF

1982

Kmot

00:51:24

 

3

Agneta Berg

Stockholm City Triathlon Club

1962

K55

00:52:53

 

4

Marina Vlahovid

TSM running

1967

Kmot

00:54:09

 

5

Elina Gricjus

LFPA

1979

K55

00:55:13

 

6

Lina Fjerdingen

Stockholm

1975

Kmot

00:59:01

 

7

Helen Pahverk

LK Nyköpings runners

1958

K60

00:59:03

 

8

Susanna Jitoft

Stockholm

1972

Kmot

01:03:36

 

9

Eva Olsson

Bollsta Runners

1965

Kmot

01:04:16

 

10

Jenny Andersson

SLK Oxelösund

1974

K40

01:04:21

 

11

Anna-Clara Frostenson

TSM Running

1948

K65

01:06:50

 

12

Annika Rosenqvist

Lerum

1973

K45

01:12:14

 

13

Johanna Lindh

Hägersten

1982

Kmot

01:13:31

 

14

Lise Fuchs

Runacademy IF

1981

Kmot

01:16:40

 

15

Eira Fuchs

Runacademy IF

1948

Kmot

01:18:30

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Karl Lundin

Stockholm

1988

Mmot

00:36:26

 

2

Albin Olofsson

Fredrikshofs FIF

1995

Msen

00:38:45

 

3

George Eklund

Solna

1977

M40

00:40:44

 

4

Kennet Johansson

Vårby

1964

M50

00:41:39

 

5

Phani Kiran Akella

Sollentuna

1982

M40

00:42:11

 

6

Fabian Neugirg

Vattudalens LDK

1988

Msen

00:42:50

 

7

Patrik Husman

Team Skavsåret IF

1972

M45

00:46:46

 

8

Elias Jansson

Saltsjöbaden triathlon

1995

Mmot

00:51:34

 

9

Calle Jansson

Saltsjöbaden triathlon

1998

Mmot

00:51:36

 

10

Peter Karlsson

KG99

1962

Mmot

00:55:26

 

11

Michael Pander

Järfälla

1970

M45

00:55:38

 

12

Justus Thorvaldsson

Ingen klubb

1982

Mmot

00:57:59

 

13

Axel Hultquist

Täby

1989

Mmot

00:59:32

 

14

Olle Luttemo

Stockholm

2006

Mmot

01:03:35

 

15

Mikael Larsson

Bollsta Runners

1963

Mmot

01:04:11

 

16

Sten Odenblad

Fredrikshof

1939

M75

01:12:13

217 st löpare fullföljde loppet i alla klasser
104 st fullföljde marathonloppe

Segrare genom åren

 

 nr

år

dag

segrare

klubb

tid

segrare

klubb

tid

5

2018

13 jan

Caroline Manning

Deloitte

3:19:07

Jakob Zander

Älvsjö

2:53:17

4

2017

14-jan

Kajsa Berg

Huddinge AIS

3:08:31

Magnus Karlsson

Hultfreds LK

3:01:27

3

2016

09-jan

Madelene Karlsson

-

4:07:35

Kent Melin

IF Linnéa

3:11:11

2

2015

10-jan

Viktoria Johnsson

Team Bomull

 3:23:20

Kent Hakata

IF Linnéa

3:09:22

1

2014

11-jan

René Koller

Swedbank

3:39:17

Sten Orsvän

Stockholm LDK

3:20:50

 

 

 


2018-01-15