Resultat Sverige

 2018-04-22

Atea marathon, Västerås, 2018-04-21
resultat  bilder - karta - historiken - banskiss

 
 

Bilder
foto Jan Ternhag

Sigvard Koplimäe, Vattudalens LDK
Vätskekontrollen
Stig Samuelsson, Tjalve IF
Herrsegraren Alexander Fedyushkin, ABB
Andre löparen i mål, Lukas Segersten, blott 17 år
Damsegrarinnan på upploppet, Elin Genneby IFK Sala, bakom Mattias Svensson Gävle
Damsegrarinnan,  Elin Genneby IFK Sala,
Segerpallen damer IngMarie Johansson - Örebro AIK, Elin Genneby - IFK Sala och Victoria Borg Team UltraSween LK
Segerpallen herrar Roine Ericsson - Sollentuna, Alexander Fedyushkin - VCK / ABB och Lukas Segersten - Eskilstuna
En glad och lycklig Gert-Inge Tapper har just gått i mål
Mats Liljegren går in mål
Mats Liljegren
Medaljerna som väntar på löparna
 
Banan, klicka på bilden för att se en större bild!
 
 

                    Resultat Atea marathon, Västerås, 2018-04-21

 

Plac

Namn

Klubb

Född

tid

herrar

1

Alexander Fedyushkin

VCK / ABB

1981

02:45:23

 

2

Lukas Segersten

Eskilstuna FI

2000

02:46:45

 

3

Ericsson Roine

Sollentuna

 

03:07:22

 

4

Henrik Wolauz

Skåpafors IF

1979

03:08:34

 

5

Niklas Mylfalk

Hammarby IF Friidrott

1973

03:08:57

 

6

Jonathan Svedung

 

1992

03:09:25

 

7

Yavar Biranvand

Västerås LK

1990

03:12:50

 

8

Ilich Vera

Westeros Trail RunSoci

1970

03:13:40

 

9

Johan Ahlberg

Västerås

 

03:13:50

 

10

Mattias Svensson

Gävle

1973

03:17:34

 

11

Robert Svallin

Västerås

1977

03:17:56

 

12

Martin Larsson

WesterosTrail Run Soc

 

03:20:13

 

13

Peter Helin

Västerås

1975

03:23:04

 

14

Fredrik Kristensson

 

1974

03:24:15

 

15

Tomas Eriksson

 Månkarbo IF

 

03:24:23

 

16

Daniel Nutley

 

1981

03:25:35

 

17

Krister Lind

Borlänge

1960

03:27:28

 

18

Magnus Liljerås

Östansjö Sk

1968

03:28:02

 

19

Anders Lång

 

1969

03:32:41

 

20

Ross Hobcraft

Frösåker Flås

1972

03:32:56

 

21

Mikael Maschmann

 

1979

03:33:13

 

22

Peter Bergermark

Väsby SS Triathlon

1975

03:34:27

 

23

Henrik Pfeiffer 1

 

1980

03:34:34

 

24

Kristian Larsson

Atea Våsterås

1976

03:35:37

 

25

Hans Brolin

Runacademy IF

 

03:37:50

 

26

Leif Karlsson

Solvikingarna

1963

03:38:01

 

28

Magnus Söderman

Sala

1977

03:40:38

 

29

Staffan Borgstedt

Västerås LK

1975

03:41:19

 

30

Merko Vaga

 

1985

03:42:48

 

31

Martin Karlsson

 

1987

03:45:24

 

32

Matthias Holmstedt

 

1980

03:47:57

 

33

Erik Källberg

Västerås LK

 

03:48:09

 

34

Marcus Hansander

Team Ultrasweden LK

1972

03:49:27

 

35

Lars Wallinder Ericsson

SIK

1963

03:49:39

 

36

Erik Bäcklund

Västerås Allm Kl

1967

03:50:05

 

37

Anders Törnell

Fibra

1980

03:51:07

 

38

Bin Xin

 

1987

03:52:44

 

39

Bengt Johnsson

 

1963

03:53:03

 

40

Magnus Nilsson

Strängnäs löparklubb

1966

03:54:41

 

41

Sverker Olsson

Uppsala löparklubb

1967

03:55:30

 

42

Mikael Björkbacka

CityWolfs SC

1976

03:55:44

 

43

Torbjörn Olsson

Slimos Löpargrupp

 

03:56:02

 

44

Peter Andersson

VLK

1968

03:56:53

 

45

Lars Leonardsson

Sth Långdistansklubb

1952

03:57:14

 

46

Jan Rosenström

 

1960

03:57:29

 

47

Fredrik Sjöberg

ATEA IFF

1975

03:58:53

 

48

Gert-Inge Tapper

Scania Road Runners

1957

04:00:31

 

49

Tony Hedlund

Luleå LDK

1957

04:01:14

 

50

Tim Flinth

Skoghalls löparsällskap

1983

04:04:24

 

51

 Howard Leamon

 

1976

04:07:45

 

52

Kent Olsson

Lifetime runners

1966

04:07:46

 

53

Felix Viitanen

 

1998

04:10:03

 

54

Magnus McKay

 

1987

04:10:18

 

55

Mats Liljegren

Team Skavsåret IF

1976

04:10:41

 

56

Per Lundén

Västerås

1971

04:11:58

 

57

Peter Hyttinen

IFK Hedemora Skidor

1973

04:12:22

 

58

Jone Källsäter

Stockholm

1972

04:12:38

 

59

Patrik Matsson

Solvikingarna

1964

04:13:00

 

60

Oscar Hammar

 

1982

04:15:59

 

61

Christer Wahl

Rocklunda Runners

1966

04:16:07

 

62

Christer Bergström

 

1952

04:19:06

 

63

Mathias Kvick

 

1969

04:21:26

 

64

Patrik Linder

 

1992

04:24:56

 

65

Robin Lindgren

Västerfärnebo aik

1989

04:25:17

 

66

Arne Amundsen

 IFK SALA

1972

04:25:52

 

67

Martin Nilsson

Sweco

 

04:26:17

 

68

Daniel Björkbacka

 Running Pirates

1976

04:26:52

 

69

Mats Dänsez

Team Ultrasweden

 

04:28:33

 

70

Tommy Eriksson

IFK Sala

1977

04:30:48

 

71

 Henrik Tanskanen

Fibra

1984

04:33:06

 

72

Joakim Säterborn

Sigtuna Stads Löp&Triathlonklubb1969

 

04:36:23

 

73

Stelios Eriksson

 

1980

04:39:41

 

74

Torbjörn Johansson

 

1974

04:43:22

 

75

Göran Hansson

Sweco

 

04:44:46

 

76

Magnus Blomdahl

F & S Stockholm

1970

04:45:18

 

77

Mattias Lövkvist

Mediastrategi

1987

04:48:28

 

78

Jörgen Nilsson

Vi Som Springer

1950

04:49:42

 

79

Niclas Dia

SOK Knallen

1964

04:49:45

 

80

Sigvard Koplimäe

Vattudalens LDK

1950

04:51:12

 

81

Jonas Stridsberg

IFK Sala

1970

04:54:47

 

82

Curt Sandberg

Arlanda-Märsta SK

1951

04:55:02

 

83

Jesper Sjölander

Björnstorps IF

 

04:56:11

 

84

Leif Glavå

 

1960

05:06:05

 

85

Magnus Holtsby

Fibra

1977

05:09:25

 

86

Ian Bird-Radolovic

 

1971

05:11:51

 

87

Johan Lindhult

 

1967

05:16:03

 

88

Jojo Norell

 

1970

05:17:22

 

89

Stig Samuelsson

Tjalve IF

1947

05:26:06

 

90

Anders Rudolf

Runacadamy

1965

05:28:25

 

91

Kent Åke Eriksson

Arvika Löparklubb

1958

05:45:20

 

 

 

 

 

 

damer

1

Elin Genneby

IFK Sala

1981

03:17:33

 

2

Victoria Borg

Team ultraswe LK

1980

03:22:38

 

3

IngMarie Johansson

Örebro AIK

1964

03:25:47

 

4

Gunilla Axelsson

Uppsala LK

1988

03:35:37

 

5

Emma Andrén

 

1996

03:39:04

 

6

My Aronsson

 

1987

03:41:25

 

7

Karin Gunnelin

Atea

 

03:46:47

 

8

Karin Artursson

Uppsala LK

1964

03:49:11

 

9

Rose-Marie Amini

Uppsala LK

1969

04:04:57

 

10

Linda Wiklund

Västerås

 

04:06:43

 

11

Therese Olsson

 

1988

04:18:17

 

12

Mia Svensson

 

1970

04:30:34

 

13

Susanne Nilsson Team

Ultrasweden LK

1963

04:57:51

 

14

Karin  Eklund

Ifk Sala

1971

05:02:21

 

15

Lena Eriksson

 

1978

05:40:38

 

16

Sabine Leiwert

 

1985

05:53:19