Resultat Sverige

 2018-08-20

Resultat Jönköping Marathon 2018-08-18
resultat herrar damer - bilder - banskiss

I år var banan lite annorlunda, men bara lite. Vi slapp korsande fram och tillbaka vid kajkvarteren i slutet, istället fick vi en extrasväng tidigare i loppet med ytterligare en backe! Hade förträngt hur tufft detta loppet är men blev snabbt varse om hur kuperat det är. Första milen går hela tiden upp och ner, det tänker man inte riktigt på eftersom man fortfarande är pigg, men det kostar.

Varmt och soligt, inga överdragskläder behövdes innan start. Första halvan blev riktigt varmt för mig. Sedan började det blåsa upp, och snabbt ganska så kraftigt. Vid den sällsynta unika raksträckan efter drygt halva loppet, då man klättrat hundra meter upp, så blåste det kraftig motvind. Molnen tätnade på och det började hänga regn i luften i slutet.

Försökte hålla igen i början, men det var trångt och man flöt med alla halvmaratonlöpare som startade samtidigt som oss maratonlöpare. Efter ungefär 15 km kom jag ikapp Varbergs-löparna George och Yudith som var farthållare för 4:30. Hade gärna velat sällskapa mer men var tvungen att släppa efter sex kilometer när den stora klättringen började. Blev senare omsprungen av Bengt Lindgren och Christer Bergström, orkade inte följa med. I mål kom jag in på en tid som var snabbare än förra året och som jag är nöjd med då detta lopp är så kuperat.

Bra arrangerat. Kraftig trängsel i början och trångt flera km men sedan lättar det. Roligt med att lokalt folk sluter upp, kommer och tittar och kostar på sig att heja och uppmuntra. Fina och omväxlande miljöer. Bra support i depåer och riktigt bra service när man kommer i mål. Saknar näraliggande duschmöjligheter.

Riktigt slitsamt idag men det glömmer man så fort. Just nu bara nöjd.

\mvh, Niclas Dia

Bilder
text & foto Niclas Dia

Go'a SMS kamrater, Owe Gustavsson (LK42195+) & Hans-Inge Lindeskov (Team Ultrasweden LK), i kön för att hämta ut nummerlapp.

Trevliga Solvikingar på plats, en ryggtavla och Patrik Matsson

Lasse Jutemar, SOK Knallen, samtalar med Patrik Matsson, Solvikingarna.

Stig Samulesson, Tjalve IF, och Christer Bergström, Motala, innan start. Tuffingar som sprang ett ultralopp bara för en vecka sedan. Skulle inte förvåna mig om de dyker upp i Mariestad om en vecka
Titta så vackert vid Vätterns strand
George Hällstorp & Yudith Hernandez, Varbergs IF, som farthållare. De var imponerade av att jag kunde springa baklänges i gräset och fotografera, det ni!
Som sagt, backar fanns det gått om, både upp och ner. Trevligt att en del sluter upp och kommer och inte bara tittar utan också hejar på
Ulla Lembke, Team Fakta, nöjde sig med halvmara idag och väntar nu in sin Peter
Mikael Forsström, Telia IF, har gått i mål och sträcker ut.
Lasse Jutemar, SOK Knallen, njuter efter gedigen insats med alkoholfri öl.
Lars Lindblom, SOK Knallen, i mål. Fin prestation men inte helt nöjd,enligt egen utsago, då han inte är återställd efter sin vinst på Skövde U-F.
Hans-Inge Lindeskov, Team Ultrasweden LK, i mål. Mörka moln tornar upp sig och man ser på kalufsen att det blåser upp.
Sigvard Koplimäe, Vattudalens LDK, fått välförtjänt öl, medalj mm efter målgång
Owe Gustavsson, LK 42195+, inspekterar goodie-bag och får öl
Gedigen medalj, finare än förra året, har lite tyngd. Men tusan, varför står det 21097,5 km på min finisher tröja, har jag fått fel?
 

Banskiss

 

 

 

Resultat Jönköping marathon, 2018-08-18

 

 

plac

namn

klubb

tid

herrar

1

Patrik Brants

Kongahälla AIK

02:39:51

 

2

Nuray Yassin

Ullevi Friidrottsklubb

02:48:39

 

3

Oskar Lund

IK Vista

02:51:12

 

4

Andreas Mathson

IF Linnéa / Running Mood

02:54:46

 

5

Michael Lindqvist

 

02:57:33

 

6

Fredrik Seppas

Jönköping

02:57:55

 

7

Sebastian Aldén

Brovallens IF

02:58:20

 

8

karl zeitz

Åre Längdskidklubb

02:58:46

 

9

Frank Johan  Ahlberg

IF Linnéa

02:59:29

 

10

Mikael Sejdhage

 

03:00:31

 

11

Marcus Larsson

 

03:01:18

 

12

Dennis Svensson

OK Njudung

03:03:13

 

13

Joakim Jonsson

Eksjö

03:03:24

 

14

Adam Lilja

 

03:03:59

 

15

Emil Svahn

 

03:04:10

 

16

Karl Linell

 

03:04:25

 

17

Oscar Hegestig

IKG Group

03:07:46

 

18

Thomas Sandell

Runacademy IF

03:08:06

 

19

Tobias Nilsson

Lerum friidrott

03:08:38

 

20

Erik Gross

Tenhults SOK

03:10:14

 

21

Mikael Andersson

 

03:10:44

 

22

Ermias Tekie

Solvikingarna

03:10:47

 

23

Jacob Arén

Team Nordic Trail

03:11:04

 

24

Karl Sundberg

Tri Fit

03:11:41

 

25

Jimmie Sollén

Husqvarna Group

03:12:00

 

26

Mattias Dahlgren

Ekhagens IF

03:12:09

 

27

Linus Holm

 

03:12:15

 

28

Gustav Fritzon

 

03:12:16

 

29

Jerker Andersson

IK Hakarpspojkarna

03:13:19

 

30

Fredrik Dahlberg

Handelsbanken IF

03:13:47

 

31

Daniel Nutley

 

03:14:22

 

32

Alexander Gissy

 

03:15:16

 

33

Erik Magnusson

Set Sail IF

03:15:47

 

34

Mattias Bramstång

Halmstad Garnisons IF

03:18:23

 

35

Niklas Lundgren

 

03:18:28

 

36

Wolfgang Malik

Mariestads AIF

03:18:47

 

37

Toni Niskanen

 

03:19:52

 

38

Niklas Magnfält

Nordic Wellness Nässjö

03:20:03

 

39

Eric Ingvarsson

 

03:20:51

 

40

Mattias Heimdahl

 

03:22:24

 

41

Alexander Nilsson

Husqvarna D&SC

03:22:30

 

42

Roger Enqvist

Eslövs AI

03:23:05

 

43

Thomas Olesen

IK Hakarpspojkarna

03:23:13

 

44

Robert Davidsson

Ölmstad IS/Arkitektkopia

03:23:23

 

45

Rikard Hallin

Sockertoppen IF

03:23:30

 

46

Henrik Stark

 

03:24:15

 

47

Stefan Bodin

Högsbo AIK

03:24:16

 

48

Kim Aarli Larsen (NOR)

Skeid

03:24:51

 

49

Erik Pettersson

IK NOC OUT

03:26:27

 

50

Jonas Edenholm

Team Runner´s HIGH IF

03:26:30

 

51

Neil Webster (GBR)

Storbritannien

03:26:45

 

52

Tobias Ceder

Husqvarna D&SC

03:26:49

 

53

Rickard Rehnström

 

03:27:05

 

54

Magnus Liljerås

Östansjö sk

03:27:05

 

55

Vlad Stepanov (RUS)

Ryssland

03:27:41

 

56

Adam Sernheim

IK Vista

03:27:55

 

57

Mårten Edh

Run Deep

03:27:58

 

58

Kalle Emilsson Reneland

 

03:27:58

 

59

Olof Broström

IK Vista

03:28:12

 

60

Daniel Robertsson

Farthållare/PACER 3:30

03:28:15

 

61

Stefan Ödman

IFK Skövde FIK

03:28:46

 

62

Kristoffer Resebo

#TeamPondusklubben

03:28:55

 

63

Kenth Svensson

Farthållare/PACER 3:30

03:28:59

 

64

Magnus Qvint

 

03:29:30

 

65

Johan Eriksson

 

03:30:24

 

66

Håkan Lenhagen

U36 Runners

03:30:27

 

67

Gustaf Kvarnvik

Gnosjö FK

03:31:20

 

68

Peter Brandt

Huskvarna AIK

03:31:32

 

69

Patrik Dahlberg

Taberg

03:31:34

 

70

Mathias Ahlqvist

Finspångs AIK

03:32:39

 

71

Marcus Stavander

Bromma

03:33:45

 

72

Jonas Emanuelsson

 

03:34:07

 

73

Michael Lidström

 

03:34:13

 

74

Rickard Nilsson

Umara sports club

03:34:29

 

75

Oskar Fexner

 

03:34:47

 

76

Mattias Petersson

IFK Halmstad

03:35:12

 

77

Fredrik Andersson

 

03:35:18

 

78

Marcus Birgersson

Eksjö SOK

03:36:11

 

79

Gustaf Lindsten

SIH

03:36:48

 

80

Peter Marklund

Team Runner´s HIGH IF

03:36:50

 

81

Magnus Nygren

 

03:36:51

 

82

Patrik Larsson

Björklinge SOK

03:37:26

 

83

Johan Svenningsson

Lilla Lindrum

03:37:30

 

84

Björn Johansson

SOK Knallen

03:38:30

 

85

Jonas Green (GBR)

Storbritannien

03:39:03

 

86

Claes Otterborg

IK Hakarpspojkarna

03:39:22

 

87

Elias Kardell

 

03:39:26

 

88

Harald Glans

 

03:39:41

 

89

Andreas Andersson

Farthållare/PACER 3:45

03:39:43

 

90

Andriy Shyshka (UKR)

Husqvarna Group

03:39:46

 

91

Johan Jarl

Ik vista

03:39:50

 

92

Johan Olofsson

 

03:40:57

 

93

Daniel Gillberg

Hindås SK

03:41:04

 

94

Johan Svenningsson

 

03:41:11

 

95

Tomas Svanström

 

03:41:41

 

96

Mats Wisell

 

03:41:44

 

97

Martin Taube

 

03:41:47

 

98

Hasse Byrèn

IF Start

03:42:10

 

99

Johan Palmer

Team Runner´s HIGH IF

03:42:26

 

100

Peter Nordenström

Adore Music

03:42:29

 

101

Stefan Dalteg

 

03:43:22

 

102

Efteranmälan

 

03:43:50

 

103

Kim Alriksson

 

03:44:10

 

104

Henrik Appelberg

MKB United

03:44:16

 

105

Erik Nord

Farthållare/PACER 3:40

03:44:44

 

106

Daniel Kjellberg

WE.GRILL

03:44:46

 

107

Stefan Karlsson

 

03:44:50

 

108

Robert Eriksson

 

03:45:03

 

109

Per Englund

 

03:45:09

 

110

Efteranmälan

 

03:45:44

 

111

Tomas Kraft

 

03:45:56

 

112

Hans Franklin

 

03:46:00

 

113

Fredrik Rosgren

 

03:46:00

 

114

Fredrik Axelsson

IK Hakarpspojkarna

03:46:01

 

115

Andreas Säleby

 

03:46:15

 

116

Jonas Magnusson

Husqvarna Group

03:46:22

 

117

Peter Olofsson

Pronoxis AB

03:46:50

 

118

Daag Nyman

Ryssbergets IK

03:47:05

 

119

Tomas Dädeby

Colting Borss’en Tri

03:47:24

 

120

Håkan Höglund

Husqvarna Group

03:47:33

 

121

Jimmy Ek

Sigma Industry

03:48:01

 

122

Jan Svensson

Peab If

03:48:05

 

123

Anders Lindquist

 

03:48:18

 

124

Linus Jabeskog

 

03:48:34

 

125

Jonas Johansson

Hallby SOK

03:49:02

 

126

Fredrik Hållén

IK Hakarpspojkarna

03:49:03

 

127

Roger L Svensson

IK Hakarpspojkarna

03:49:23

 

128

Marcus Hansander

Team Ultrasweden LK

03:49:54

 

129

Erik Pettersson

Husqvarna Group - Team

03:50:23

 

130

Joakim Kimmehed

Lerum Friidrott

03:50:52

 

131

Adam Jäderkvist

Team Runner´s HIGH IF

03:50:55

 

132

Claes Lyckekull

 

03:51:15

 

133

Thomas Rydén

SaltsjöbadenAthlete

03:51:23

 

134

Waldemar Rochowiak

 

03:51:52

 

135

Rikard Borst

Norrahammars IK

03:52:09

 

136

Johan Sandberg

 

03:52:10

 

137

Mats Galmén

 

03:52:22

 

138

Edvin Larsson

Örebro Kanotförening

03:52:36

 

139

John Ahlström

 

03:53:03

 

140

Per Göransson

LK Spring

03:53:14

 

141

Glenn Gustavsson

Solvikingarna

03:53:15

 

142

Daniel Creutzberg

IFK Skövde

03:53:28

 

143

Gunnar Axelsson

 

03:53:52

 

144

Zlatan Basic

 

03:54:08

 

145

Martin Knöchel (GER)

Husqvarna Group

03:54:19

 

146

Tobias Keitsch

 

03:54:41

 

147

Christian Ulltjärn

Linköpings Löparklubb

03:54:53

 

148

Jesper Calderon

 

03:55:11

 

149

Roger Björkbacka

Täby

03:55:12

 

150

Erik Backlund Wengbrand

Jönköpings Södra

03:55:51

 

151

Edvin Resebo

#TeamPondusklubben

03:56:14

 

152

Skyler Yochim

 

03:56:15

 

153

Albert Söderlind

Axa Sports Club

03:56:34

 

154

Micael Dahl

 

03:56:42

 

155

Peter Wikström

Skillingaryds FK

03:57:37

 

156

David Norburg

 

03:57:37

 

157

Mathias Edberg

ÖL Runners

03:57:42

 

158

Safet

Netconnection

03:57:56

 

159

Hannes Dahlberg

 

03:57:59

 

160

Mattias Lövgren Lövgren

Linköpings SK

03:58:11

 

161

Tobias den Braver

Ok Gränsen

03:58:22

 

162

Stefan Jennerstrand

OK Njudung

03:58:23

 

163

Linus Boman Lindberg

 

03:58:41

 

164

Henrik Svensson

 

03:58:45

 

165

Emil Wåhlin

Mullsjö SOK

03:59:03

 

166

Linus Ritheim

 

03:59:27

 

167

Rasoul Anvarp

Jönköping

04:00:17

 

168

Maximilian Drubba (GER)

1992

04:00:22

 

169

Fredrick Carlsson

Secify

04:00:56

 

170

Tommy Eriksson

Flokk/Nässjö OK

04:01:05

 

171

Daniel Persson

EgenViljasKlubb

04:01:14

 

172

Markus Smedberg

 

04:01:27

 

173

Johan Nordenberg

Sweden Runners

04:01:28

 

174

Alexander Danell

 

04:01:44

 

175

Martin Beijer

Jönköpings OK

04:02:07

 

176

Björn Söderström

 

04:02:11

 

177

Christian Åhs Grevsjö

Pdb

04:03:08

 

178

Johan Tigér

 

04:03:10

 

179

Henrik Hyvärinen

 

04:03:27

 

180

Jakob Magnusson

 

04:04:07

 

181

Anders Boklund

 

04:04:17

 

182

Mattias Lindoff

 

04:04:35

 

183

Erik Horner

 

04:04:37

 

184

Ola Norderyd

Friskis & Svettis

04:05:28

 

185

Gustaf Kangeryd

IF Haga

04:05:47

 

186

Luca Luppi (ITA)

Italien

04:06:04

 

187

Christian Gustavsson

 

04:06:28

 

188

Andreas Råvik

Vaggeryd

04:06:29

 

189

Mikael Löfstedt

Åhus Träningscenter

04:06:30

 

190

Martin Kedén

Hjo Mk

04:06:48

 

191

Rickard Blomqvist

controller.se

04:07:03

 

192

Patrik Matsson

Solvikingarna

04:07:08

 

193

Johan Persson

 

04:07:18

 

194

Anders Lilja

Husqvarnagroup

04:07:29

 

195

Jakob Hanberger

IF Hallby SOk

04:07:42

 

196

Daniel Johansson

Husqvarna Group

04:07:49

 

197

Åke Palmqvist

IK Akele

04:08:04

 

198

Christian Rennwandt

 

04:08:17

 

199

Erik Sjödahl

 

04:08:54

 

200

Mikael Arvidsson

 

04:09:13

 

201

Rimvydas Sulinskas (LTU)

Litauen

04:09:22

 

202

Andreas Stråth

 

04:09:28

 

203

Conny Persson

Solvikingarna

04:09:41

 

204

Jan Sarén

Husqvarna Group

04:09:41

 

205

Björn Rosdahl

 

04:09:44

 

206

Carl-Oscar Ernsth

 

04:09:44

 

207

Rihards Darzins

Almby IK

04:10:18

 

208

Julius Osbeck

Farthållarna

04:10:25

 

209

Andreas Levander

Husqvarna Group

04:10:27

 

210

Hampus Dahlin

MSG

04:10:45

 

211

Reine Johansson

 

04:10:49

 

212

Robert Vesterberg

 

04:11:08

 

213

Tomas Eriksson

Lonesome Runners

04:11:41

 

214

Ben Heimdal

Vaggeryds SOK

04:12:35

 

215

Daniel Güvenal

Örebro AIK

04:12:38

 

216

Jon Johansson

LSSK

04:12:39

 

217

Christian Berglund

 

04:12:52

 

218

Jonas Holgersson

HusqvarnaGroup

04:12:56

 

219

Per Ankreus

AIK

04:13:07

 

220

Lars Ritzen

Slimos Oskarshamn

04:13:24

 

221

Stefan Gudmundsson

 

04:13:25

 

222

Henrik Andersson

Farthållare/PACER 4:15

04:13:44

 

223

Andreas Lägermo

 

04:13:58

 

224

Anders Lago

Örserum IK

04:14:02

 

225

Mikael  Eriksson 

IK Hakarpspojkarna

04:14:15

 

226

Peter Käll

IK NocOut.se

04:15:58

 

227

Robert Vikström

Team Runner´s HIGH IF

04:16:15

 

228

Thomas Elvesjö

 

04:16:27

 

229

Johan Bäckvall

 

04:16:48

 

230

Fredrik Olsson

 

04:16:55

 

231

Jacob Floberg

 

04:17:12

 

232

Göran Hjärtfors

Lonesome Runners

04:17:50

 

233

Tobias Karlemi

 

04:18:39

 

234

Joakim Karlström

Sigma Industry

04:18:51

 

235

Jakob Wall

IK Wallgårda

04:19:09

 

236

Simon von Harten

 

04:19:17

 

237

Sanfrid Hultberg

 

04:19:58

 

238

Georg Hällstorp

Farthållare/PACER 4:30

04:20:25

 

239

Tilemachos Manthos

 

04:20:30

 

240

Filip Ewertsson

 

04:21:12

 

241

Dennis Nyholm

 

04:21:28

 

242

Per Håkansson

 

04:21:35

 

243

Arno Willemse

 

04:21:53

 

244

Reine Engberg

 

04:22:09

 

245

Anders Johansson

IK Hakarpspojkarna

04:22:25

 

246

Olof Gustafsson

Husqvarna Group

04:22:30

 

247

Stefan Dahlkild

IF Hallby FK

04:22:31

 

248

Joakim Blomkvist

 

04:22:48

 

249

Magnus Blomgren

 

04:23:17

 

250

Erik Lundqvist

 

04:23:52

 

251

Johnny Svensson

FK Snapphanarna

04:24:03

 

252

Klas Abelson

 

04:24:06

 

253

Simon Kilenbeck

 

04:24:11

 

254

Henrik Hillborg

 

04:24:30

 

255

Eddy Hultgren

 

04:24:50

 

256

Hasse Jonsson

Umara Sport Club

04:24:51

 

257

Henrik Thyren

Lerum

04:25:01

 

258

Isak Danell

 

04:25:26

 

259

Henrik Kruse-Hansen (DEN)

Danmark

04:25:34

 

260

Joel Karlsson

Husqvarna Group

04:25:52

 

261

Mikael Andersson

 

04:26:17

 

262

Håkan Andersson

 

04:26:32

 

263

Emil Hultberg

 

04:26:53

 

264

Björn Jansson

 

04:27:15

 

265

Simon Tingåker

 

04:27:37

 

266

Johan Hagelin

 

04:29:00

 

267

Ulrik Persson

 

04:29:05

 

268

Magnus Heidenborn

Cabbe polkagrisar

04:29:20

 

269

Gabriel Hirsch

 

04:29:28

 

270

Hamish Bode (NZL)

Nya Zeeland

04:29:36

 

271

Petter Svantesson

 

04:29:36

 

272

Mattias Svensson

 

04:30:55

 

273

Jimmi Mohlin

IK Hakarpspojkarna

04:31:40

 

274

Anders Ekblom

TSM

04:32:05

 

275

Bengt Lindgren

Vallentuna FK

04:32:08

 

276

Mushtaq Ahmadi

 

04:32:59

 

277

Magnus Lindfors

Porjus IK

04:33:35

 

278

Mustafa Moradi

 

04:34:22

 

279

Christer Bergström

 

04:34:40

 

280

Simon Täringskog

 

04:35:17

 

281

Laurent Courty (FRA)

Frankrike

04:35:18

 

282

Christer Andersson

Nyköpings runners

04:36:39

 

283

Viktor Shevchuk (UKR)

Ukraina

04:36:53

 

284

Jörgen Johansson

 

04:37:38

 

285

Andreas Geidvall

 

04:37:50

 

286

Kristian Stockerup

 

04:37:58

 

287

Fredrik Sandquist

 

04:39:23

 

288

Filippos Prodafikas (GRE)

Grekland

04:39:45

 

289

Magnus Lorentsson

 

04:39:56

 

290

Rasmus Lyckälv

 

04:40:13

 

291

Niclas Dia

Rolls-Royce IF

04:40:15

 

292

Mattias Wikstrand

IFK Mora SK

04:40:37

 

293

Martin Ragnar

 

04:40:51

 

294

Carl Fernström

 

04:41:30

 

295

Johan Bokinge

 

04:41:43

 

296

Johan Oscarson

 

04:41:50

 

297

Simon Varley (GBR)

Yorkshire Grit

04:41:58

 

298

Jimmy Westergren

 

04:42:31

 

299

Stefan Wigerbratt

 

04:42:31

 

300

Jahan Abtahi

Linköping US

04:44:23

 

301

Patrik Olsson

 

04:44:29

 

302

Mattias Peterson

Lonesome Runners

04:45:33

 

303

Peter Lembke

Team Fakta

04:46:20

 

304

Daniel Andersson

 

04:46:27

 

305

Axel Sagdahl

 

04:47:06

 

306

Joakim Ahltin

 

04:47:21

 

307

Linus Allvin

Umara Sports Club

04:47:30

 

308

Andreas Kahlroth

 

04:48:19

 

309

Patrik Boija

 

04:49:01

 

310

Peter Ahlstedt

 

04:49:42

 

311

Jimmy Höög

JKPGLUNCH.se

04:50:22

 

312

Kristian Doolan (AUS)

Australien

04:50:29

 

313

Nisse Karlsson

Råslätt Forever

04:50:37

 

314

Kristofer Råvik

 

04:50:42

 

315

Pontus Karlsson

 

04:50:52

 

316

Jimmy Götesson

Farthållarna

04:52:06

 

317

Håkan Wennerholm

Husqvarna Group

04:52:22

 

318

Christofer Pettersson

Lonesome Runners

04:52:40

 

319

Victor Egerbo

Erikshjälpen

04:53:20

 

320

Niklas Broberg

Husqvarna Group

04:53:52

 

321

Sigvard Nyqvist

 

04:53:55

 

322

Jörgen Nilsson

Vi som Springer

04:54:01

 

323

Magne Boman Andersson

 

04:54:04

 

324

Jakob Petersson

 

04:54:06

 

325

Jesper Bråtenholme

 

04:54:12

 

326

Peter Svensson

IFK Skövde

04:54:57

 

327

Johan Twedberg

Lonesome Runners

04:56:24

 

328

Andreas Lindqvist

 

04:57:01

 

329

Björn Ulvås

Kalmar RC Triathlon

04:57:25

 

330

Najibullah Shalizi

 

04:57:54

 

331

Mikael Forsström

Telia IF

04:58:16

 

332

Robert Oldén

Farthållare/PACER 5:00

04:58:33

 

333

Ulf Gylling

IK NocOut.se

04:58:46

 

334

Johan Byrsjö

Mjölby

04:58:57

 

335

Magnus McKay

 

04:59:08

 

336

Jonas Kastebo

 

05:00:00

 

337

Rolf Ambré

Peab

05:00:52

 

338

Lasse Jutemar

SOK Knallen

05:01:06

 

339

Robert Johansson

Hovsta IF

05:01:24

 

340

David Kallfors

Aneby SK

05:02:36

 

341

Tony Snällström

Farthållare/PACER 4:00

05:02:46

 

342

Dejan Simonovic

Farthållare/PACER 4:00

05:02:47

 

343

Jonatan Buhr Juris

Habo

05:03:13

 

344

Lennart Börjesson

Karlskoga LCK

05:03:40

 

345

Sebastian Johansson

 

05:05:04

 

346

Jonathan Åberg

 

05:05:44

 

347

Kamran Sairafi

 

05:06:18

 

348

Anders Wahlberg

Glasrikets RC Nybro

05:07:04

 

349

Joakim Edvinsson

 

05:08:40

 

350

Lennart Karlsson (USA)

USA

05:09:39

 

351

Erik Sköldh

 

05:10:19

 

352

Erik Svensson

 

05:10:20

 

353

Nedim Osmankovic

 

05:10:52

 

354

Robert Eliason

 

05:11:43

 

355

Joakim Ahlgren

IK Hakarpspojkarna

05:11:57

 

356

Johan Björnlinger

IK Vista

05:12:07

 

357

Andreas Hagejärd

 

05:12:21

 

358

Stig Samuelsson

Tjalve IF Norrköping

05:12:44

 

359

Bengt Cronquist

Sävedalen AIK

05:17:45

 

360

SANTOSH GIRIRAJ JAVALAGI (IND)

ORWAK

05:21:21

 

361

Björn Johansson

 

05:21:40

 

362

Lars Lindblom

SOK Knallen

05:21:46

 

363

Christian Damberg

Springavilse

05:22:49

 

364

Hans-Inge Lindeskov

Team Ultrasweden LK

05:22:56

 

365

Lars Groop

 

05:25:17

 

366

Camilo Varias (GBR)

Storbritannien

05:26:31

 

367

Gustaf Thorslund

 

05:27:43

 

368

Stefan Karlsson

Mullsjö IF

05:29:54

 

369

Niklas Uhlin

 

05:31:32

 

370

David Lindström

 

05:32:47

 

371

Libbie Lindahl

Farthållare/PACER 5:00

05:32:58

 

372

Jacob Sewerin

 

05:37:18

 

373

Sigvard Koplimäe

Vattudalens LDK

05:41:18

 

374

Ulf Wennlo

Fk Dunkroken

05:43:34

 

375

Mikael Resare

 

05:44:37

 

376

Mikael Ström

 

05:44:46

 

377

Nitin Mattoo (IND)

Indien

05:45:15

 

378

Anders Forsell

 

05:46:30

 

379

Daniel Mojahedi

 

05:47:31

 

380

Marcus Göransson

 

05:47:46

 

381

Owe Gustavsson

LK 42195+

05:49:25

 

382

Adam Tengvall

 

05:50:04

 

383

Niklas Waernelius Sandqvist

 

05:50:59

 

384

Magnus Sjögren

 

05:51:03

 

385

Bertil Ahlinder

IK Hakarpspojkarna

05:54:53

 

386

Jonas Sundbom

 

05:57:54

 

387

Lars Holmlund

 

06:10:14

 

388

Per Blomqvist

Hemvärnets Musikkår Eksjö

06:38:04

 

 

 

 

 

damer

1

Elmina Saksi

Tjalve IF Norrköping

03:08:44

 

2

Lina Nodbrant

 

03:17:25

 

3

Petra Hurtig

 

03:19:39

 

4

Lina Cedertun

 

03:20:30

 

5

Maria Göransson

Lk Myran

03:22:27

 

6

Emma Skygebjerg

 

03:27:00

 

7

Åsa Bergholm

 

03:28:03

 

8

Lina Paulsson

 

03:30:54

 

9

Victoria Borg

Team Ultrasweden LK

03:31:41

 

10

Eva Öhlund

Husqvarna Group

03:32:00

 

11

Maria Jansson

Kvarnsveden GOIF Friidrott

03:32:04

 

12

Marie Lind

 

03:32:05

 

13

Ingrid Björk

 

03:36:36

 

14

Emma Samuelsson

Noreko AB

03:36:47

 

15

Frida Samuelsson

Noreko AB

03:36:48

 

16

Pernilla Karlsson

Lenhovda IF

03:38:12

 

17

Sofia Svensson

Kuddby IF

03:38:25

 

18

Helen Thorne

 

03:38:31

 

19

Martina Sejdhage

 

03:39:45

 

20

Anna Alpteg

Husqvarna Group

03:41:54

 

21

Christine Johansson

 

03:43:46

 

22

Kajsa Pernbert

 

03:45:10

 

23

Annica Höglund

Apladalens löparklubb

03:45:41

 

24

Helen Ernving

 

03:45:42

 

25

Therese Grennard

 

03:46:56

 

26

Annie Bäck

 

03:47:56

 

27

Linnea Jabeskog

 

03:49:07

 

28

Rebecka Pettersson

 

03:49:42

 

29

Anne-Cathrine Jensen

 

03:50:06

 

30

Lina Modén

 

03:51:09

 

31

Maria Johansson

Lidköpings VSK

03:52:12

 

32

Anna-Sara Galmén

 

03:52:22

 

33

Lisa Blomdahl

Husqvarna D&SC

03:52:34

 

34

Anna Kanschat

 

03:53:59

 

35

Zandra Eriksson

 

03:54:58

 

36

Emma Göthberg

 

03:56:10

 

37

Petra Sollén

Husqvarna Group

03:56:16

 

38

Camilla Kempe

 

03:57:28

 

39

Sara Andersson

Ingelstad IK

03:57:33

 

40

Sofie Norburg

 

03:57:37

 

41

Malin Karjer

 

03:57:39

 

42

Josefin Hoonk

 

03:58:21

 

43

Ulrika Hoonk

Götlunda if

03:58:21

 

44

Sara Berglund

 

03:59:07

 

45

Helen Elemida

Stuga 77

03:59:21

 

46

Catrin Thor

 

04:00:56

 

47

Kajsa Albinsson

 

04:00:56

 

48

Eva Andersson

 

04:02:06

 

49

Marie Paulsson

 

04:07:25

 

50

Anna Fabisch

Nässjö SKI

04:07:27

 

51

Shiyun Chen (CHN)

Kina

04:08:30

 

52

Yudith Hernandez Melgar

Farthållare/PACER 4:30

04:09:02

 

53

Kristin Karlemi

Kungsportens friskvård

04:10:02

 

54

Veronika Wiebols

 

04:11:07

 

55

Josefin Lager

 

04:11:14

 

56

Ulrika Kårehed Wester

Hsk gymnastikklubb

04:11:32

 

57

Ann-Sofi Persson

Grängesbergs Alpina

04:12:06

 

58

Anna Maria Holtsjö

Moderna Försäkringar

04:13:48

 

59

Johanna Mola

Moderna Försäkringar

04:13:49

 

60

Anna Majda

 

04:14:07

 

61

Jenny Öhlin

 

04:14:32

 

62

Petra Pettersson

Hultsfreds LK

04:14:46

 

63

Anna Eliasson

 

04:15:51

 

64

Maria Laxing

 

04:16:43

 

65

Jenny Lindberg

Vandrarringen

04:17:50

 

66

Tilda Nordström

IK Akele

04:21:09

 

67

Erica Karlsson

 

04:21:09

 

68

Anna Kreutz

 

04:21:25

 

69

Jenny Persson

EgenViljasKlubb

04:22:01

 

70

Malin Kellerth Janeke

 

04:22:11

 

71

Veronica Kvist

Moderna Försäkringar

04:22:31

 

72

Marika Janson

 

04:22:39

 

73

Sofia Hillenborg

 

04:23:27

 

74

Josefine Tarberg

 

04:24:05

 

75

Pia Svensson

Späterz

04:24:45

 

76

Sofie Ekström (NOR)

Norge

04:25:00

 

77

Jennie Bjurgren

Ik hakarpspojkarna

04:26:35

 

78

Nathalie Edlund

Lonesome Runners

04:27:05

 

79

Yudith Hernandez Melgar

Farthållare/PACER 4:30

04:27:45

 

80

Jennie Karlssons

 

04:30:59

 

81

Anna Kim-Andersson

Lonesome Runners

04:33:24

 

82

Eva-Lisa Magnusson

Neptunus RR

04:35:24

 

83

Josefin Johansson

 

04:35:53

 

84

Linnea Forsberg

 

04:37:26