Resultat Sverige

2018-08-30

Vattudalsmaran, Strömsund 2018-08-25
Resultat - Bilder - karta - historiken - Bana

Även DM för Jämtland och Härjedalen

 

Se historiken över alla segrare i Vattudalsmaraton och Vattudalsloppet

 
Segrare i Vattudalsmaran sedan 2001

År

Dag

 

Damsegrare

 

Herrsegrare

2001

25 aug 

 

Eva Blomqvist

 

Mats Zetterlund

2002

31 aug 

 

Eva Blomqvist

 

Dag Wassdahl

2003

 23 aug

 

Jenny Jansson

 

Dag Wassdahl

2004

 21 aug

 

Märta Moe

 

Staffan Gagnelid

2005

05-nov

 

Jenny Jansson

 

Martin Bruneskog

2006

26-aug

 

Lenita Bryntesson

 

Dag Wassdahl

2007

04-nov

 

Jenny Jansson

 

Matti Linna

2008

13-dec

 

Märta Moe

 

Göran Lindé

2009

29-aug

 

Eva Blomqvist

 

Patrik Norberg

2010

28-aug

 

Eva Hanning

 

Dag Wassdahl

2011

27-aug

 

Elisabeth Karlsson

 

Dag Wassdahl

2012

23-sep

 

Eva Blomqvist

 

Dag Wassdahl

2013

28-sep

 

Eva Blomqvist

 

Dag Wassdahl

2014

20-sep

 

Eva Blomqvist

 

Peja Lindholm

2015

19-sep

 

Sigrid Landgren

 

Ola Lidmark

2016

23-sep

 

Ida Svensson

 

Peja Lindholm

2017

26-aug

 

Eva Blomqvist

 

Billy Lindman

2018

25 aug

  Eva Blomqvist  

Billy Lindman

 

 

Bilder
foto  Ingemar Fritz

 
Peja Lindholm
 
Märta Moe, Vattudalens LDK
Herrsegraren Billy Lindman Sportsgym SC (2.45.509
 
Daniel Petrini
Marcus Carlén, Sportsgym SC, 3:a i marathonklassen
Claes Heiming, Vattudalens LDK, 7:a i marathonklassen
Birger Karlsson Vattudalens LDK
Sigvard Koplimae
Marlene Wahlström, Vattudalens LDK, springer i mål påhejad av Louise
 
 
 
 
 
 

Segrarna i årets Vattudalsmara!  Eva Blomqvist 3,40, 37 Vattudalens ldk  Billy Lindman 2,45, 50 sportsgym SC

Segerpallen herrar Marcus Carlén(2:a), Billy Lindman(1:a), Peja Lindholm(3:a)
Prispallen för Minimaran Ingemar Fritz(3:a) Vattudalens LDK, Mattias Jönsson(1:a) Dark Trailrunners, Maria Jönsson(3:a) Vattudalens LDK 
 
 Mahram Moradi, Vattudalens LDK; 9:a i Marathon
 
 
Banan
 
 


 

 
 

Resultat, Vattudalsmaran, 2018-08-25
 

lopp

 

plac

namn

klubb

klass

dm

tid

marathon

damer

1

Eva Blomqvist

Vattudalens LDK

1/K50

1 K23/1 K50

3.40.37

 

 

2

Märta Moe

Vattudalens LDK

2/K50

2 K23/2 K50

4.38.10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

män

1

Billy Lindman

Sportsgym SC

1/M23

1 M23

2.45.50

 

 

2

Marcus Carlén

Sportsgym SC

1/M35

2 M23/1 M35

3.07.45

 

 

3

Peja Lindholm

Sportsgym SC

3/K45

3 M23/1 M45

3.08.14

 

 

4

Håkan Svedberg

Brunflo IF

2/M23

4 M23

3.29.33

 

 

5

Staffan Lundblad

Sundsvalls Friidrott

1/M55

 

3.33.26

 

 

6

Patrik Norberg

Trånsvikens IF

1/M50

1 M50

3.39.04

 

 

7

Claes Heiming

Vattudalens LDK

2/M55

1 M55

3.53.58

 

 

8

Birger Karlsson

Vattudalens LDK

1/M65

1 M65

3.59.39

 

 

9

Mahram Moradi

Rossöns IF

3/M23

5 M23

4.03.41

 

 

10

Sigvard Koplimae

Vattudalens LDK

2/M65

2 M65

5.05.05

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Halvmarathon

damer

1

Amanda Larsson

Backe IF

 

 

1.28.29

 

 

2

Marlene Wahlström

Vattudalens LDK

 

 

1.58.07

 

 

3

Birgitta Larsson

Vattudalens LDK

 

 

2.15.54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

män

1

Marcus Danielsson

Vattudalens LDK

 

 

1.23.57

 

 

2

Kristian Thalin

Vattudalens LDK

 

 

1.24.48

 

 

3

Christer Eriksson

Vattudalens LDK

 

 

1.37.49

 

 

4

Magnus Heiming

Vattudalens LDK

 

 

2.04.33

 

 

 

 

 

 

 

 

Minimaraa

1

Mattias Jönsson

Dark Trailrunners

 

 

21.32

 

 

2

Ingemar Fritz

Vattudalens LDK

 

 

23.26

 

 

3

Maria Jönsson

Vattudalens LDK

 

 

24.10

 

 

4

Thomas Walmbäck

Vattudalens LDK

 

 

24.25

 

 

5

Camilla Hulkki

Vattudalens LDK

 

 

27.06

 

 

6

Marie Roos

IFK Strömsund

 

 

33.42

 

 

7

Lovisa Roos

IFK Strömsund

 

 

33.42