2017-07-20
Resultat Sverige ultra

 Lurs backyard Ultra,  2017-07-15
resultat - karta - banskiss - tidning - historik

Lurs backyard Ultra är ett annorlunda ultralopp som går på en 6,7 km lång rundbana med start varje hel timme. Starten går kl 10:00 och alla som hunnit runt banan startar igen för nästa varv kl 11:00, sen kl 12:00 o s v. Den som inte tar sig runt till nästa start är ute ur loppet. Så fortsätter loppet till endast en man och en kvinna är kvar i tävlingen. Var och en springer så många varv man vill eller orkar.

Tid och plats: Lördag den 15 juli 2017, start kl 10:00 vid Lurs Bygdegård i Lur, Tanums kommun.

Banan är ca 6,7 km och består av blandat underlag.

Arrangör: Team Mo & To

3.35 Mil senare, Mitt första Lurs backyard ultralopp, såååå glad och nöjd. Tänkte att jag startar med ett varv......det blev fem Jag är så tacksam för att jag vågade hoppa och prova och så tacksam för min kropp som bär mig och är med på alla utmaningar och äventyr. Det var superskoj, kan definitivt tänka mig att göra det igen Tack Tommy Lacandler och Monica Engkvist för utmaningen
/Ingela Bäck

Jag tror det mesta redan är sagt, men det tåls att upprepas hur trevligt och genuint det här loppet är. Även för oss som inte kör så många varv. För mig blev det sju varv mot fem i fjol. Fortsätter den här utvecklingen så räknar jag med pallplats nästa år.
Tack till Monica & Tommy och alla i Lur (funktionärer, cafépersonalen, barn, kvinnan som sålde mjuk pepparkaka, de som fixa vatten på olika ställen, hejarklacken i trädgården strax innan 2 km)!
Och när jag ändå håller på och tacka, så tack till Hans Jacob Hofgaard (tror jag) som hejade på mig flera ggr när det kändes i kroppen att jag bara hade sprungit 15 km som längst i år.
/Stefan Arbratt

 

 

           Samtliga Backyard Ultra lopp som löpts i Sverige

 

Lopp

År

datum

Lurs Backyard Ultra

2015

18–19 juli 2016.

Örebro Backyard Ultra

2016

25–26 juni 2016

Lurs Backyard Ultra

2016

 9–10 juli 2016

Trosa Ultra Backyard

2017

29–30 april 2017

Örebro Backyard Ultra

2017

17–18 juni 2017 (start 9.00)

Älvdalen Backyard Ultra

2017

17–18 juni 2017 (start 10.00)

Backyard Ultra Sydkusten

2017

8–9 juli 2017

Lurs Backyard Ultra

2017

15–16 juli 2017

Skövde Ultrafestival Backyard Ultra

2017

28–29 juli 2017

Örebro Backyard Ultra

2018

10–11 maj 2018

 

 
 
 

Bilder
foto Annika Nilrud(AN), Stefan Arbratt(SA)

Mats Liljegren, Team Skavsåret
Vinnare av damklassen blev Nina Eibring, Kristinehamn Multisport, efter 21 varv
Löparvännerna Sofia Kay och Annika Askengren-Berg, LK TV 88
Ett glatt gäng efter 20 timmars löpning, Nina Elbrin, Mikael Blomqvist(9), Jesper Fägersten, Magnus Holmén
Arrangörerna Monica Engkvist och Tommy Lacandler hyllar  damtvåan Therese Eriksson, damtrean Lisa Amundsson
Nattjobbande Monica Engkvist sköter om sekreteriatet
Starten varv 12
Fredrik Larsson(24), Mattias Johansson(18)
Reima och Jessica som nyligen gift sig fick en bröllopstårta gjord av Pia Sarheim Olsson.
Fem ut på varv 23, ger 15,4 mil i regn, Emir Halalkic(23), Jesper Fägersten(78), Mikael Blomqvist(9), Fredrik Larsson(24), Magnus Holmen(72)
Henrik Hallenberg(74), Per Josefsson(54), Karin Norden (118)
 
Söndag morgon kom regnet
Fredrik Larsson, 30 timmar, 30 varv, 200km Vilken hjälte!
Jesper Fägersten, Uddevalla, nöjd 3:a, efter 28:a varv
Herrsegraren Emir  Halalkic, ger sig snart ut på varv 33
Tävlingsledningen ger löparna instruktioner om vad som gäller inför Lurs Backyard Ultra, foto SA
Herr- och damsegrarna med sina pokaler, Emir Halalkic och Nina Eibring
Har nu sovit, ätit och smält helgens underbara äventyr! Lurs Backyard ultra 
Vi kämpar tillsammans, vi når mål och drömmar tillsammans.. Jag är så tacksam för att jag får möta er alla, Ren löparglädje /Nina Eibring
Loppets t-shirt
 
 
Medaljerna och pokalerna som väntade på löparna
 
 
Antal löpare per timme.
 
Strömstad Tidning 20 juli
 

Banskiss

 

 

 
 

Karta

 
 
 

Resultat Lurs backyard Ultra, 2017-07-15

 

plac

herrar

damer

namn

klubb

varv

km

1

1

 

Emir Halalkic

Torslanda

34

228,00

2

2

 

Mikael Blomqvist

Skäggets Vänner

30

201,18

3

3

 

Jesper Fägersten

Uddevalla SK

28

187,77

4

4

 

Magnus Holmén

 

27

181,06

5

5

 

Fredrik Larsson

Stenungsund

24

160,94

6

 

1

Nina Eibring

Lones Run/KristinehMulti.

21

140,83

7

6

 

Fredrik Dahlberg

Saltsjö-Boo

20

134,12

8

 

2

Therese Eriksson

Vegan Runners IK

20

134,12

9

 

3

Lisa Amundsson

Koster

20

134,12

10

7

 

Mattias Johansson

Lonesome Runners

19

127,41

11

8

 

Pär Josefsson

Göteborg

18

120,71

12

9

 

Kjetil Falkenberg Hansen

Lonesome Runners

17

114,00

13

 

4

Jessica Aideborn

Partille

17

114,00

14

10

 

Mats Liljegren

Team Skavsåret

16

107,30

15

 

5

Ann-Sofie Åhman

Norrtälje

16

107,30

16

 

6

Pernilla  Johansson

 

16

107,30

17

11

 

Calle Fröjdlund

Älvängen

16

107,30

18

12

 

Henrik Vangenmo

IK Granit

15

100,59

19

13

 

Henrik Junkell 

FK Herkules

15

100,59

20

14

 

Henrik Karlsson

Malmö

15

100,59

21

15

 

Roger Kovacs 

Solvikingarna

15

100,59

22

16

 

Anders Lundgren

Strängnäs

15

100,59

23

 

7

Sofia Kay

LK TV-88

15

100,59

24

 

8

Emelie Lindgren

Göteborg

14

93,88

25

17

 

Robert Medrala

Falkenberg Road Run.

14

93,88

26

18

 

Axel Vikengren

Göteborg

14

93,88

27

19

 

Jens Sandahl

Sävedalen

14

93,88

28

 

9

Annika Askengren Berg 

LK TV-88

13

87,18

29

20

 

Annika Johanson

Lonesome Runners

13

87,18

30

21

 

Magnus Lindblom

Rönninge

12

80,47

31

 

10

Maria Broström

OK Densel

12

80,47

32

22

 

Henrik Hallenberg

 

12

80,47

33

23

 

Anders Sandegård 

IF Kville

12

80,47

34

24

 

Magnus Kristiansson

Trollhättan

12

80,47

35

 

11

Johanna Johansson

IF Rigor

12

80,47

36

25

 

Remy Brändefalk 

Team Altra Running Swe

11

73,77

37

 

12

Ann Svensson 

Lonesome Runners

11

73,77

38

 

13

Caroline Bertilsson

 

10

67,06

39

26

 

Martin Cannert

Göteborg

10

67,06

40

27

 

Bengt Ohlsson

Tanums IF

10

67,06

41

28

 

Christer Broström

OK Densel

10

67,06

42

 

14

Ylva Greby

Grebbestad

10

67,06

43

 

15

Mariana Edvinsson

Uddevalla

10

67,06

44

 

16

Mariette Abrahamsson

 

10

67,06

45

 

17

Pia Sarheim Olsson

Kvillebyns SK

10

67,06

46

 

18

Berit Hugoson

Kvillebyns SK

10

67,06

47

 

19

Ingela Spindel

Strömstad

9

60,35

48

 

20

Ulrika Spindel

Strömstad

9

60,35

49

29

 

Benny Stenfeldt

 

9

60,35

50

30

 

Ronny Berntsson

Lur

9

60,35

51

31

 

Zoltan Kuthy

Mölnlycke

9

60,35

52

32

 

Håkan Johansson

Kungsbacka

9

60,35

53

33

 

Martin Asztely 

Mölndal

8

53,65

54

 

21

Gunilla Hurtig

Ljungskile

8

53,65

55

34

 

Frank Lyngtun

Oslo

8

53,65

56

 

22

Maria Junkell 

FK Herkules

8

53,65

57

35

 

Calle Rasmussen

Karlstad

8

53,65

58

36

 

Stefan Arbratt

kcnc.se/Göteborg

7

46,94

59

 

23

Malin Johansson

Romelanda

7

46,94

60

37

 

Martin Bäck

Lur

7

46,94

61

38

 

Jörgen Nilsson

Vi som springer

7

46,94

62

39

 

Göran Widham

Lonesome Runners

7

46,94

63

40

 

Jonas Johansson

Lerum Friidrott

7

46,94

64

41

 

Mikael Olsson

Sportivamente Bruxelles

7

46,94

65

 

24

Monica Hofgaard

Lyn Ski

7

46,94

66

42

 

Ingunn Hofgaard

Lyn Ski

7

46,94

67

43

 

Daniel Wunsch

Uddevalla

7

46,94

68

44

 

Sigvard Koplimäe

Krokum

7

46,94

69

45

 

Christian Kann

Bokenäs

7

46,94

70

 

25

Karin Norden

TSM Running

6

40,24

71

 

26

Anna Asztely 

 

6

40,24

72

 

27

Amanda Haux

Lund

6

40,24

73

46

 

Joachim Tollesson

Lur

6

40,24

74

47

 

Pia Meyer

Gbg Atlet & Triathlonsäl

6

40,24

75

48

 

Peter Meyer

Gbg Atlet & Triathlonsäl

6

40,24

76

49

 

Robert Johansson

Solna

6

40,24

77

50

 

Mikael Fritzing

Uppsala

5

33,53

78

51

 

Fredrik Hagsköld

Borås

5

33,53

79

52

 

Kristian Lundgren

Huddinge

5

33,53

80

 

28

Ingela Bäck

Strömstad

5

33,53

81

53

 

Louise Nilsson

 

5

33,53

82

 

29

Ulla Ericson

Bullaren

4

26,82

83

 

30

Karin Myring

Tanumshede

4

26,82

84

54

 

John Tollesson

Tanumshede

4

26,82

85

 

31

Kajsa Hallenberg

 

4

26,82

86

 

32

Ingrid Hagsköld

Lur

4

26,82

87

 

33

Turid Johansson

Tanumshede

4

26,82

88

 

34

Eréne Åkerblom

Bullaren

4

26,82

89

 

35

Ylva Höjer

Stallarholmen

4

26,82

90

55

 

Andreas Selander

Flamingo Running

4

26,82

91

 

36

Giesela Bergh

Lonesome Runners

4

26,82

92

 

37

Maud Abrahamsson

Uddevalla SK

3

20,12

93

 

38

Pernilla  Josefsson

Lonesome Runners

3

20,12

94

56

 

Tommy Carlsson

Vänersborg

3

20,12

95

 

39

Annika Nilrud

Hälle IF/Kode

3

20,12

96

57

 

Mathias Ljungström

Lilla Holma Runners

3

20,12

97

 

40

Anett Limseth Fägersten

Uddevalla SK

3

20,12

98

58

 

Jacob Bengtsson

Ica Hedemyrs

2

13,41

99

59

 

Claes Modess

SMK/FFIF

2

13,41

100

 

41

Marita Modess

SMK/FFIF

2

13,41

101

60

 

Jesper Hofgaard

Lyn Ski

2

13,41

102

61

 

Rolf Tvedstrand

Lur

1

6,71

 


Historik, segrare i  
Lurs backyard Ultra, från 2015

nr

år

dag

varv

segrare

klubb

varv

km

segrare

klubb

varv

km

3

2017

15 jul

6,7

 Nina Eibring

Kristinehamn Multisport

21

140,83

Emir  Halalkic

Torslanda

34

228,00

2

2016

09-jul

6,7

Annika Nilrud

Hälle IF

30

201,00

Emir Halalkic

Torslanda

30

201,00

1

2015

18-jul

6,3

Annika Nilrud

Hälle IF

24

151,20

Christer Tinnerholm

Enköping

29,5

189,00