2018-05-02

Resultat Sverige ultra
 

Trosa Backyard, 2018-04-28
resultat   Bana - karta

Detta är en annorlunda typ av ultramarathon, där varken tid eller avståndet är förutbestämt.
Loppet sker på en 6706 m slinga som börjar vid 11:00. Nästa start sker på varje heltimme. De löpare som misslyckas med att slutföra ett varv inom en timme kommer att avsluta tävlingen vid senast avklarat varv. Man måste ha klarat av minst ett varv för att vara med på resultatlistan. Löpare som kan fortsätta är delad etta varje varv. Vinnaren kommer att vara den sista löparen som slutför ett varv inom tidsfristen.

Kvinnor, män och total. 
Lagtävling: Man måste ha minst 3 från samma förening för att vara direktkvalificerad till lagtävlingen. De tre bästa i varje förening räknas ihop. Det är antal varv som avgör.

Arrangör: Stockholms Lång Distans Klubb (SLDK).
TUB startar 11:00 på utsatt startplats. 

 

Bilder

 
 
 
 
Banan
 
Karta

 

Resultat Trosa Backyard, 2018-04-28

 

plac

namn

Klass

Klubb

Varv

meter

1

Richard Andersson

Herr

Scania Road Runners

38

254,828

2

Sten Orsvärn

Herr

Stockholms LDK

37

248,122

3

Andreas Falk

Herr

 

33

221,298

4

Lisa Amundsson

Dam

Strömstad löparklubb

32

214,592

5

Luigi Belcastro

Herr

Bergskamelerna

32

214,592

6

Ivan Bretan

Herr

 

30

201,180

7

Max Själin

Herr

Norums Måleri & End. Team

28

187,768

8

Maria Thomsen

Dam

IF Linnea

27

181,062

9

Saara Mikkonen

Dam

IF Linnéa

26

174,356

10

Mikael Sandberg

Herr

Stockholm LDK

25

167,650

 

Per Hedberg

Herr

Scania Road Runners

25

167,650

 

Andreas Bredow

Herr

The Fat Frogs

25

167,650

13

Pernilla Otto

Dam

Optimal massage och motion

24

160,944

14

Lars Kolmodin

Herr

Norums Måleri & End. Team

22

147,532

 

Tobbe Gyllebring

Herr

Team Nordic Trail

22

147,532

16

Märta Sjölander

Dam

Örebro AIK

21

140,826

17

Hans Persson

Herr

Bräcke SK

20

134,120

 

Mats Liljegren

Herr

Team Skavsåret IF

20

134,120

19

Johan Hallgren

Herr

 

19

127,414

 

Frank Johan Ahlberg

Herr

IF Linnéa

19

127,414

21

Linda Nordmark

Dam

Lonesome Runners

18

120,708

22

Inga-Sarah Lindholm

Dam

Var är'u Uffe?

18

120,708

 

Patrik Gullerström

Herr

 

18

120,708

 

Stefan Edström

Herr

Lonesome Runners

18

120,708

 

Johan Abrahamsson

Herr

Team Nordic Trail Trosa

18

120,708

26

Elin Töllborg

Dam

Team T

17

114,002

 

Mikael Söderström

Herr

Norums Måleri & End. Team

17

114,002

 

David Persson

Herr

 

17

114,002

 

Johan Palm

Herr

Färjestadens Motion

17

114,002

 

Kim Karlsen

Herr

 

17

114,002

 

Yann Hellman

Dam

 

17

114,002

32

Marcus Österberg

Herr

Hässelby SK

16

107,296

 

David Åhman

Herr

IF Linnéa

16

107,296

 

Fredrik Wachsner

Herr

Var är'u Uffe?

16

107,296

 

Sami Saarinen

Herr

Team Milruck

16

107,296

 

Peo Rydholm

Herr

Enklaresport Running Club

16

107,296

 

Peter Peldan

Herr

Stockholm Gerillalöpare

16

107,296

 

Joakim Gimholt

Herr

 

16

107,296

 

Oskar Ernving

Herr

Nyköping

16

107,296

 

Jenny-Ann Ehrling

Dam

Örebro AIK

16

107,296

41

Johan Åström

Herr

Mölnbo UMR

15

100,590

 

Jonas Svensson

Herr

Alunda runners

15

100,590

 

Fredrik Sundberg

Herr

Kristinehamns Multisport

15

100,590

 

Tomas Persson

Herr

Försvarsmakten

15

100,590

 

Fredrik Olsson

Herr

Kostfonden

15

100,590

 

PER-FREDRIK NILSSON

Herr

Enklaresport

15

100,590

 

Magnus Migdal Lilleeng

Herr

Tullinge Runner

15

100,590

 

Peter Liljenfors

Herr

Lonesome Runners

15

100,590

 

Jacob Kullgren

Herr

MTO Säkerhet

15

100,590

 

Asso Karim

Herr

Tullinge

15

100,590

 

Helena Dalivin

Dam

Nynäshamns LK

15

100,590

 

Thomas Bjurkull

Herr

Enklare sport RC

15

100,590

 

Magnus Andersson

Herr

Västerås LK

15

100,590

54

Johan Nilsson

Herr

 

14

93,884

 

Ulrika Allansson

Dam

Umara Sports Club

14

93,884

56

John Skogman

Herr

 

13

87,178

 

Thomas Jerning

Herr

Kvegerö Roadrunners

13

87,178

 

Sophie Holm

Dam

 

13

87,178

 

Jessice Fremnell

Dam

Var är'u Uffe?

13

87,178

 

Stefan Backman

Herr

ABB IF

13

87,178

61

Anders Västerberg

Herr

 

12

80,472

 

David Wiksén

Herr

Hais

12

80,472

 

Åsa Sundberg

Dam

lonesome Runners

12

80,472

 

Magdalena Stagreus

Dam

GoIF Kåre

12

80,472

 

Göran Palmgren

Herr

Västerås LK

12

80,472

 

Stefan Olsson

Herr

 

12

80,472

 

Jonatan Nordebo

Herr

Norums Måleri & End. Team.

12

80,472

 

Jan Lundström

Herr

 

12

80,472

 

Thom Leiding

Herr

Scania Road Runners

12

80,472

 

Martin Johansson

Herr

Varmsätra IK

12

80,472

 

Per Jardsell

Herr

Lonesome Runners

12

80,472

 

Michael Gustafsson

Herr

Vegan runners IK

12

80,472

 

Kjetil Falkenberg Hansen

Herr

Lonesome Runners

12

80,472

 

Anders Ekström

Herr

ingen

12

80,472

 

Nina Eibring

Dam

Team Altra

12

80,472

 

Johan Edenteg Linderström

Herr

ALHEME Bjäckerudden

12

80,472

 

Monica Carlsson

Dam

 

12

80,472

 

Karolina Biwall Hellman

Dam

Västerås LK

12

80,472

 

Carina Berglund

Dam

 

12

80,472

 

Christian Arthursson

Herr

Växjö Löparklubb

12

80,472

 

Marcus Adolfsson

Herr

Team Nordic Trail

12

80,472

82

Annika Åhlberg

Herr

Ericsson IF

11

73,766

 

Jan Söderkvist

Herr

 

11

73,766

 

Aron Modig

Herr

 

11

73,766

 

Pernilla Josefsson

Dam

 

11

73,766

 

Patrik Hessedahl

Herr

Kutande veganer

11

73,766

 

Linda Gullerström

Dam

 

11

73,766

 

Jon Brunk

Herr

 

11

73,766

 

Hanna Björknäs

Dam

SLIF

11

73,766

 

Nicklas Bardh

Herr

SLDK

11

73,766

91

Erica Ullberg

Dam

 

10

67,060

 

Jörgen Sporre

Herr

ICA Team Ultra

10

67,060

 

Mikael Lagerman

Herr

Arla IF

10

67,060

 

Jesper Schwamberg

Herr

Umara Sports Club

10

67,060

 

Simon Ristner

Herr

Axa sports club

10

67,060

 

Sara Modig

Dam

 

10

67,060

 

Anna Lundin

Dam

 

10

67,060

 

Ola Lindelöf

Herr

Västerås Löparklubb

10

67,060

 

Mats Lagerblad

Herr

IFK Mora

10

67,060

 

Helen Lagerblad

Dam

Borlänge LK

10

67,060

 

Jenni Johansson

Dam

LK TV88

10

67,060

 

Johan Hellman

Herr

Westeros trail running society

10

67,060

 

Elisa Fredblad

Dam

 

10

67,060

 

Mia Forsgren

Dam

 

10

67,060

 

Karin Forsell

Dam

Var är'u Uffe?

10

67,060

 

Sofia Attelind

Dam

 

10

67,060

107

Mats Wernhammar

Herr

Lonesome Runners

9

60,354

 

Lars Söderfjell

Herr

 

9

60,354

 

Morgan Sporre

Herr

Växjö Löparklubb

9

60,354

 

Victor Olofsson

Herr

Kungsörs SK

9

60,354

 

Anette Eckervig

Dam

 

9

60,354

 

Tom Danielsson

Herr

Kalmar RC Triathlon

9

60,354

 

Jimmie Blomqvit

Herr

Team ultrasweden LK

9

60,354

114

Christoffer Sörmark

Herr

S.S.C. Sickla

8

53,648

 

Lasse Stenström

Herr

Stockholm Multisport

8

53,648

 

Gemma Safikhani Kashkooli

Dam

Iknocout.se

8

53,648

 

Nina Rolfsdotter

Dam

Nynäshamns LK

8

53,648

 

Johan Norenfalk

Herr

Ortus friskvård & massage

8

53,648

 

Nils Lundmark

Herr

Norums Måleri & End. Team

8

53,648

 

Anna Lindström

Dam

 

8

53,648

 

Andreas Lindström

Herr

 

8

53,648

 

Sigvard Koplimäe

Herr

Vattudalens LDK

8

53,648

 

Agneta Jonsson

Dam

team skavsåret IF

8

53,648

 

Ola Johansson

Herr

 

8

53,648

 

Kurt Gustavsson

Herr

Hultsfreds LK

8

53,648

 

Louise Gottlind

Dam

Vardagsstark

8

53,648

 

Jan Funcke

Herr

Kungsörs SK

8

53,648

 

Linda Cramérus

Dam

Running sisters

8

53,648

 

Mats Bohman

Herr

Team Lekhagen

8

53,648

 

Agnetha Björklund

Dam

Springande Tjejer

8

53,648

131

Annelie Westlund

Dam

Enhörna

7

46,942

 

Filip Tedelund

Herr

 

7

46,942

 

Alexandra Svedberg

Dam

 

7

46,942

 

Per Sundberg

Herr

 

7

46,942

 

Torbjorn Sjölander

Herr

Örebro AIK

7

46,942

 

Ute Rüegg

Dam

Springande tjejer

7

46,942

 

Ylva Nygren

Dam

Lonesome Runners

7

46,942

 

Mario Morling

Herr

IFK Österbymo

7

46,942

 

Tina Lindman

Dam

 

7

46,942

 

Christer Janzon

Herr

Fotrally IK

7

46,942

 

Håkan Hultfeldt

Herr

Etteplan

7

46,942

 

Peter Hjelmkvist

Herr

 

7

46,942

 

Patrik Hernwall

Herr

Stockholm Gerillalöpare

7

46,942

 

Hans-åke Hellstaf

Herr

Team Ultrasweden LK

7

46,942

 

Susanne Gustavsson

Dam

Södertälje IF

7

46,942

 

Pär Gustavsson

Herr

Hässelby SK

7

46,942

 

Lena Fredblad

Dam

 

7

46,942

 

Alexander Björk

Herr

Solvikingarna

7

46,942

 

Ida Benari

Dam

Nynäshamns LK

7

46,942

150

Anna Virdeby

Dam

Nynäshamns LK

6

40,236

 

Christina Hild

Dam

Runacademy IF

6

40,236

152

Vidar Bergstedt

Herr

MiniTUB vinnare 2017

5

33,530

 

Sara Svennberg Jakobsson

Dam

Lonesome runners

5

33,530

 

Ann Svennberg

Dam

 

5

33,530

 

Lotta Silwer

Dam

Stockholm LK

5

33,530

 

Iwona Migdal

Dam

 

5

33,530

 

Peder Lindqvist

Herr

NYNÄSHAMN LDK

5

33,530

 

Per Lindell

Herr

Trosabygdens OK

5

33,530

 

Petra Larsson

Dam

 

5

33,530

 

Jaana Hedrén

Dam

Nynäshamn LDK

5

33,530

 

Lena Hammarsten

Dam

Lonesome runners

5

33,530

 

Johan Carlsson

Herr

 

5

33,530

163

Linda Salo

Dam

 

4

26,824

 

Eva Porserud

Dam

Runacademy

4

26,824

 

Björn Porserud

Herr

Runacademy

4

26,824

 

Åsa Orsvärn

Dam

 

4

26,824

 

Robert Lindelöf

Herr

 

4

26,824

 

Sandra Kuutti

Dam

AstraZeneca IF

4

26,824

 

Jill Johansson

Dam

 

4

26,824

 

Anna-Lena Brolin

Dam

Stockholm Gerillalöpare

4

26,824

 

Angelica Bardh

Dam

 

4

26,824

172

Niklas Heller

Herr

ICA Team Ultra

3

20,118

 

Elin Hammarsten

Dam

 

3

20,118

174

Marita Modess

Dam

Fredrikshofs FIF

2

13,412