2018-07-20
Resultat Sverige Backyard Ultra

 Lurs backyard Ultra,  2018-07-14
resultat - karta - banskiss - tidning - historik

Lurs backyard Ultra är ett annorlunda ultralopp som går på en 6,7 km lång rundbana med start varje hel timme. Starten går kl 10:00 och alla som hunnit runt banan startar igen för nästa varv kl 11:00, sen kl 12:00 o s v. Den som inte tar sig runt till nästa start är ute ur loppet. Så fortsätter loppet till endast en man och en kvinna är kvar i tävlingen. Var och en springer så många varv man vill eller orkar.

Tid och plats: Lördag den 14 juli 2018, start kl 10:00 vid Lurs Bygdegård i Lur, Tanums kommun.

Banan är ca 6,7 km och består av blandat underlag.

Arrangör: Team Mo & To

 

 

           Samtliga Backyard Ultra lopp som löpts i Sverige

 

Lopp

År

datum

Lurs Backyard Ultra

2015

18–19 juli 2016.

Örebro Backyard Ultra

2016

25–26 juni 2016

Lurs Backyard Ultra

2016

 9–10 juli 2016

Trosa Ultra Backyard

2017

29–30 april 2017

Örebro Backyard Ultra

2017

17–18 juni 2017 (start 9.00)

Älvdalen Backyard Ultra

2017

17–18 juni 2017 (start 10.00)

Backyard Ultra Sydkusten

2017

8–9 juli 2017

Lurs Backyard Ultra

2017

15–16 juli 2017

Skövde Ultrafestival Backyard Ultra

2017

28–29 juli 2017

Örebro Backyard Ultra

2018

10–11 maj 2018

 

Se resultaten av samtliga Lurs Backyard Ultra sedan 2015

Läs Jonas Brännmyr  blogg om Lurs Backyard Ultra

 
 

Bilder
text och foto Thomas Svensson

Starten på 13:e varvet. Fr.o.m. nu är reflexväst och pannlampa obligatoriskt i skogen.
Några tyckte och att 50 miles [8 mil] räckte och fick sin medalj.
Ett tältläger med anhöriga som supportar dom som springer i natt har växt upp.
Allt möjligt som en löpare kan behöva...
Även husvagnar och ombytestält.
Med Karin Norden, Annika ´osengren, Anna-Clara Frostenson ochThomas Svensson.
Tröja, medaljer och inköpta Luringar.
Ute på banan
Praktiskt med paraply i solen...
Karin och Annika grattar nr 1 Nina Eibring Som sprang sitt 200:e varv på en backyard ultra.  Hon vann en tårtbit
Anna-Clara Frostenson går i mål på sitt andra varv [av fyra] Monica noterar i bakgrunden.
Här går starten på varv nr 6, Mats Liljegren(98)
Här förbereds starten av var nr… 25 tror jag. Fyra killar kvar. varav nr 118 bröt direkt efter start. Emir Halalkic(23), Jonas Brännmyr(110), Fredrik Dahlberg(99) och den slutgiltige segraren TobbeGyllebring(109)
Monica förbereder start av 13 varvet kl 23:00 på lördagen.  
Damsegrarinnan Annika Johansson, Lonesome Runners, som sprang 19 varv dvs 127 km, foto  Jens Sandahl.
Herrsegraren Tobbe Tobbe Gyllebring, Team Nordic Trail, som sprang 39 varv dvs 261 km och gick i mål kl 1 natten mot måndag, foto Maria Tollesson
Medaljerna och pokalerna som väntade på löparna

 

 
 
 

Banskiss

 
 
 

Karta

 
 
 

Resultat Lurs backyard Ultra, 2018-07-14

 
plac Förnamn Klubb/Ort

Varv

km
1 Tobbe Gyllebring  Team Nordic Trail  39 261,53
2 Emir Halalkic Torslanda 38 254,83
3 Fredrik Dahlberg Saltsjö-Boo 26 174,36
4 Jonas Brännmyr Nature Running 25 167,65
5 Annika Johanson Lonesome Runners 19 127,41
6 Therese Eriksson Vegan Runners IK 18 120,71
7 Christer Broström OK Densel 18 120,71
8 Mats Liljegren Team Skavsåret IF 18 120,71
9 Patrik Hernwall Stockholm gerillalöpare  18 120,71
10 Pernilla  Josefsson Lonesome Runners 17 114,00
11 Kjetil Falkenberg Hansen Lonesome Runners 17 114,00
12 Yvonne Carlgren Hansson Sweden Runners 17 114,00
13 Nina Eibring Team Altra 16 107,30
14 Mattias Andersson Solvikingarna 15 100,59
15 Jessica Aideborn Team Ultra Sweden 15 100,59
16 Pernilla  Johansson Ulricehamns FK 14 93,88
17 Calle Rasmussen Karlstad 13 87,18
18 Jens Sandahl Sävedalen 13 87,18
19 Emanuel Olsson Friskis&Svettis Vänersborg/Frändfors 13 87,18
20 Johanna Johansson IF Rigor 13 87,18
21 Daniel Andersson Lonesome Runners 13 87,18
22 Peter Lindström Team Ultra Sweden/Ucklum 12 80,47
23 Caroline Bertilsson   12 80,47
24 Ylva Greby Grebbestad 12 80,47
25 Anders Pettersson Västra Frölunda 12 80,47
26 Joakim Niesel  Karlstad 12 80,47
27 Calle Johansson DRT Kungsbacka  12 80,47
28 Mariette Abrahamsson Stavanger 12 80,47
29 Ingela Spindel Strömstad 11 73,77
30 Bengt Ohlsson Tanums IF 11 73,77
31 Ulrika Spindel Strömstad 11 73,77
32 Magnus Larsson Ljungskile 10 67,06
33 Mariana Edvinsson Uddevalla 10 67,06
34 Katja Saari Uddevalla SK 10 67,06
35 Gunilla Hurtig Ljungskile 10 67,06
36 Ingunn Hofgaard Lyn Ski 10 67,06
37 Jan Rune Nuland Haugesund Ultra Runners 10 67,06
38 Jesper Hofgaard TMBN 9 60,35
39 Mattias Johansson Lonesome Runners/Romelanda 8 53,65
40 Emelie Lindgren M.I.T 8 53,65
41 Martin Linde Gunnilse 8 53,65
42 Anders Lundgren Strängnäs LK 8 53,65
43 Axel Vikengren Göteborg 8 53,65
44 Ingunn Sandbakk  Røa il, Norge 8 53,65
45 Mattias Klahr  Lonesome Runners 8 53,65
46 Malin Baeza Roos  Lonesome Runners 8 53,65
47 Frank Lyngtun Norge 8 53,65
48 Monica Hofgaard Lyn Ski 8 53,65
49 Maria Broström OK Densel 8 53,65
50 Zung Brohed Bianca/Harlösa  8 53,65
51 Eva Berg Göteborg 8 53,65
52 Peter Johansson Lonesome Runners 8 53,65
53 Johan  Sponton Kvillebyns SK 8 53,65
54 Pia Sarheim Olsson Kvillebyns SK 7 46,94
55 Eva Andersson Karlskoga 7 46,94
56 Mattias Norrman Tanumshede 7 46,94
57 Jörgen Nilsson Vi som springer 7 46,94
58 Ann Svensson  Lonesome Runners/Jonsered 7 46,94
59 Sandra Johansson Bohus 7 46,94
60 Tormod Rangnes  Vollen, Norge 7 46,94
61 Henning Oleniusson  Strömstad 7 46,94
62 Håkan Johansson Kungsbacka 7 46,94
63 Turid Johansson Tanumshede 7 46,94
64 Hans Aronsson Kville 7 46,94
65 Christer Grunander Fagervik MS 7 46,94
66 Barbro Lien Rönn Hogia Running Club  7 46,94
67 Magnus Kristiansson LK TV88 7 46,94
68 Lennart Skoog Stenungsunds OK 7 46,94
69 Mikael Fritzing Uppsala 7 46,94
70 Martin Bäck Lur 7 46,94
71 Marie Grunander Fagervik MS 6 40,24
72 Monica Frej Uddevalla 6 40,24
73 Emelie Carlsson Team Realbuzz,  Gbg 6 40,24
74 Giesela Bergh Lonesome Runners 5 33,53
75 Ronny Berntsson Lur 5 33,53
76 Jon  Häll Degerfors 5 33,53
77 Rolf Tvedstrand Lur 5 33,53
78 Colin Nicholson  Team Massum 5 33,53
79 Therese Bratting Degerfors 5 33,53
80 Annika Rosengren TSM Running 5 33,53
81 Henrik Vangemo IK Granit 5 33,53
82 Christian Karlsson Ica Hedemyrs 5 33,53
83 Karin Norden TSM Running 4 26,82
84 Nina Kann Bokenäs 4 26,82
85 Andreas Selander Flamingo Running 4 26,82
86 Jens Höjer   4 26,82
87 Camilla Wilhelmsson Lysekils SLF 4 26,82
88 Lennart Kollin Grebbestad 4 26,82
89 Anette Karlström Grebbestad 4 26,82
90 Malin Långström Stockholms gerillalöpare 4 26,82
91 Andrea Ledang Norge 4 26,82
92 Christian Kann Bokenäs 4 26,82
93 Olle Sandahl Klädesholmen  4 26,82
94 Britt-Hege Skaar Vollen, Norge 4 26,82
95 Thomas Svensson  TSM Running 4 26,82
96 Anna-Clara Frostenson TSM Running 4 26,82
97 Nicolai Rangnes  Vollen, Norge 3 20,12
98 Margareta Eriksson Vänersborg 3 20,12
99 Joachim Tollesson Lur 3 20,12
100 Marita Modess SMK/FFIF 3 20,12
101 Ulla Ericson Bullaren 3 20,12
102 Jacob Bengtsson Ica Hedemyrs 3 20,12
103 Maud Abrahamsson Uddevalla SK 2 13,41
104 Linda Selander Stenungsund 2 13,41
105 Maria Åstrmöm Nature Running 2 13,41
106 Berit Hugosson Kvillebyns SK 1 6,71
107 Tommy Carlsson Lonesome Runners/Vänersborg 1 6,71
108 Stefan Arbatt Ledarliv.se 1 6,71
66 Lisa Amundsson Strömstad Löparklubb 1 6,71