2017-07-10

Resultat Sverige SM

 SM 100 km och 50 km Borås, 2017-07-07
resultat - bilder 100 km - 50 km - gång

Tävlingen är officiellt svenskt mästerskap 2017 för både män och kvinnor på 100 km. För att komma med i den separata SM resultatlistan krävs dock att man uppfyller SFIF:s krav, vilka är att man tävlar för en till SFIF ansluten förening samt att man är svensk medborgare alternativt, ifall man är utländsk medborgare, har av SFIF erhållet tävlingstillstånd. Tävlingen är också riksmästerskap för manliga och kvinnliga veteraner på 100 km. Åldersklasserna är indelade i femårintervaller ifrån 35år. HD34, HD40, o.s.v. Kraven på att tävla för en SFIF ansluten förening samt att vara svensk medborgare alternativt ha tävlingstillstånd är de samma som för SMtävlingen för herrar och damer.
Plats:
Bana:
 

SM 100 km i Borås under SM-veckan där Frida Södermark och André Rangelind försvarade sina segrar från Norrköping 2016. Även 50 km lockade flera löpare som dock inte har mästarskapsstatus. 
Start kl 08.00 för 100 km och efter att jag gått mina 20 km på gång SM var jag tillbaka lagom till starten kl. 13.00 för 50 km. Här är några foton jag tog vid start-mål-varvning.
/Christer Svensson

Starttider:
100 km – kl. 08:00
50 km – kl. 13:00

 

Klicka för att se samtaliga SM-segrare på 100 km sedan 2011:  

Bilder  - 100 km
foto Annika Nilrud(AN), Christer Svensson(CS)

Det var många knallar i loppet, foto AN
Starten kl 8 på morgon på Ryavallen, foto AN
Försystring innan start, fr v Linda Milleding, Jessica Aideborn, Frida Södermark och Petra Skiöld, foto CS
Reima övervakar starten kl 8 på 100 km, foto AN
André Rangelind, IF Göta Karlstad,före Mattias Gärdsback (17) och Linus Wirén från start, foto CS
Herrsegraren, André Rangelind, IF Göta Karlstad, foto AN

Mattias Gärdsback, Hemlingby LK får en dusch, foto AN

Mikael Jonsson,  Västerås LK, foto CS
En glad knalle som springer, Therese Fredriksson, SOK Knallen, foto AN
Frida Södermark, foto AN
Jessica Aideborn, Team Ultra Sweden, foto AN
Sekretariatet vid varvningen, foto AN
Försvarande SM-vinnare Frida Södermark, Tjalve IF, foto AN

Rasmus Stenemo, Axa Sports Club, foto CS

Varvningen t h står Ferike Pasthy, foto AN
Jessica Aideborn, Team Ultra Sweden, gratuleras efter målgång av Robert  Axelsson, foto AN
3:e plats bland damerna, Jenny Honek, IF Linnéa, foto AN
Jimmy Voxek med silvermedaljören Linus Wirén, IK Ymer, foto AN
Frida Södermark, Tjalve IF, foto AN
Frida Södermark, Tjalve IF, med blommor och  SM-plaketten, foto AN
Petra Skiöld, Björnstorps IF, foto AN
SM-segraren André Rangelind, IF Göta Karlstad, går i mål, foto AN
Damsegrarinnan Fridas Södermark, Tjalve IF, foto AN
 
Bilder  - 50 km
foto Christer Svensson(CS)
Niclas Dia och Owe Gustavsson, foto CS
Starten av 50 km, foto CS
Monica Månsson, Kungsäters IF, foto CS
Linda Sjöberg, Sjöviks SK, foto CS
Niklas Fredlund, Team Ultra Sweden, och Petr Dalebjörk, Team Ultrasweden LK, foto CS
Sören Remar,  Ulricehamn FK, före Niclas Dia, foto CS
 
 

SM-veckan i Borås med gång SM 10 000 m på torsdag kväll och 20 km på fredagsmorgon.
Två fjärdeplatser. Fick ge mig med 1400 m kvar på milloppet men nöjd med 48.38 och placeringar. Monica vann damernas bägge distanser. 
Jag har en fin svit med målgång på alla mina SM två milar sedan 1990. Vilket ger 28 år på raken. 
Eller är det en förbannelse att det inte går att bryta sviten. 
Snart 30 år!

10 000 m kom tillbaka på SM programmet 1994. jag och Anders Wahlström är de enda som startat på alla 24 upplagorna. En kul svit som kan förlängas.
/Christer Svensson

Bilder SM gång 10.000m och 20.00m
 Att jag har nr 1 beror nog mer på att jag anmälde mig först än att jag var favoriten!/Christer
De tre medaljörerna från 10 000 m och 20 km kan summera ett lyckat Borås SM. Anders 1 guld och 1 silver. Ato Ibanez ett silver och ett guld. Remo Karlström två brons. Grattis än en gång.
Monica Svensson. Växjö AIS, på väg mot guld på 5000 m i Borås.
Remo Karlström var som en igel i rygg och visst var jag bra som hare / Christer
 
 

 

Resultat - SM 100 km och 50 km Borås, 2017-07-07

lopp

plac

namn

klubb

klass

varv

distans

tid

min/km

damer 100 km

1

Södermark Frida

Tjalve IF

K35

20

100,00 km

07:58:37

4:28 

 

2

Skiöld Petra

Björnstorps IF

K40

20

100,00 km

08:13:25

4:34 

 

3

Honek Jennifer

IF Linnéa

Ksen

20

100,00 km

08:47:53

5:10 

 

4

Aideborn Jessica

Team Ultrasweden LK

K35

20

100,00 km

08:57:56

5:14 

 

5

Fredriksson Therese

SOK Knallen

K30

20

100,00 km

09:31:23

5:26 

 

6

Trollsfjord Anna-Maria

SOK Knallen

K45

20

100,00 km

09:57:21

5:35 

 

7

Milleding Linda

SOK Knallen

K45

20

100,00 km

10:33:57

6:12 

 

8

Askengren Berg Annika

LK TV88

K55

20

100,00 km

11:06:44

6:24 

 

9

Le Loan

IFK Skövde

K40

20

100,00 km

11:06:47

6:24 

 

10

Kay Sofia

LK TV88

K40

20

100,00 km

11:35:24

6:34 

 

11

Sjöberg Linda

Sjöviks SK

K35

20

100,00 km

12:08:01

7:10 

 

12

Lundberg Camilla

SOK Knallen

K40

10

50,00 km

06:23:44

7:24 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

herrar 100 km

1

Rangelind André

IF Göta Karlstad

Msen

20

100,00 km

07:13:50

4:12 

 

2

Wirén Linus

IK Ymer

Msen

20

100,00 km

07:47:05

4:24 

 

3

Gärdsback Mattias

Hemlingby LK

M35

20

100,00 km

08:01:49

4:29 

 

4

Hållberg Anders

IFK Lidingö Friidrott

M35

20

100,00 km

08:19:52

5:00 

 

5

Stenemo Rasmus

Axa Sports Club

M35

20

100,00 km

08:41:26

5:08 

 

6

Jonsson Mikael

Västerås LK

M50

20

100,00 km

08:43:10

5:08 

 

7

Artblom Cihan

Lerum Friidrott

Msen

20

100,00 km

09:01:09

5:15 

 

8

Larsson Ulf

SOK Knallen

M35

20

100,00 km

09:48:17

5:32 

 

9

Åhman David

IF Linnéa

M40

20

100,00 km

09:57:01

5:35 

 

10

Widfeldt Fredrik

Tjalve IF

M40

20

100,00 km

10:45:23

6:16 

 

11

Häggman Niclas

Västerås LK

M50

20

100,00 km

10:49:02

6:17 

 

12

Palmgren Göran

Västerås LK

M45

20

100,00 km

10:49:02

6:17 

 

13

Karlsson Niklas

Sjöviks SK

M45

20

100,00 km

11:06:51

6:24 

 

14

Nossborn Thord

IF Linnéa

M60

20

100,00 km

11:52:17

7:04 

 

15

Ström Fredrik

Ingen klubb

M45

20

100,00 km

12:06:43

7:10 

 

16

Meyer Peter

Göteborgs Atlet & Triathlonsälskap

Msen

20

100,00 km

12:18:32

7:14 

 

17

Molin Johan

LK TV88

M35

20

100,00 km

12:33:52

7:19 

 

18

Klemensson Torbjörn

Scania Road Runners

M45

20

100,00 km

13:12:08

7:33 

 

19

Rangelid André

IF Göta Karlstad

Msen

16

80,00 km

05:41:26

4:10 

 

20

Sterneland Jerker

Dalasportens OL

M45

11

55,00 km

05:08:19

5:22 

 

21

Lindwall Jörgen

Umara Sports Club

M50

11

55,00 km

05:15:21

5:26 

 

22

Gunne Niklas

IFK Mora

Msen

10

50,00 km

04:03:06

4:31 

 

23

Lillbacka Robert

SOK Knallen

M40

9

45,00 km

04:09:26

5:20 

 

24

Sulonen Kari

Team Ultrasweden LK

M60

9

45,00 km

06:13:28

8:11 

 

25

Johansson Mathias

IK JOGG

M50

8

40,00 km

03:56:25

5:33 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

damer 50 km

1

Camilsla Ahlberg

SOK Knallen

K

10

50,00 km

04:07:16

4:34 

 

2

Karlsson Lina

En av tre

K

10

50,00 km

04:10:23

5:00 

 

3

Månsson Monica

Kungsäters IF

K

10

50,00 km

04:28:33

5:13 

 

4

Lindgren Anna

SOK Knallen

K

10

50,00 km

04:39:01

5:21 

 

5

Johansson Sara

Ingen klubb

K

10

50,00 km

04:51:34

5:30 

 

6

Ackerot Maria

Kvarnbyns Löparsällskap

K

10

50,00 km

05:34:42

6:25 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

herrar 50 km

1

Martinsson David

Kungsäters IF

M

10

50,00 km

03:39:42

4:14 

 

2

Mindelsohn Fredrik

Lerum Friidrott

M

10

50,00 km

04:24:19

5:10 

 

3

Trobbiani Franco

SOK Knallen

M

10

50,00 km

04:38:29

5:20 

 

4

Johansson Lars-Åke

Solvikingarna

M

10

50,00 km

04:45:40

5:26 

 

5

Söderström Mikael

SOK Knallen

M

10

50,00 km

04:54:22

5:32 

 

6

Karlsson Leif

Solvikingarna

M

10

50,00 km

04:54:23

5:32 

 

7

Mah Dennis

SOK Knallen

M

10

50,00 km

05:01:27

6:01 

 

8

Thulin Niklas

IF Änglarp

M

10

50,00 km

05:31:42

6:23 

 

9

Nilsson Jörgen

Vi som springer

M

10

50,00 km

05:31:53

6:23 

 

10

Jutemar Lasse

SOK Knallen

M

10

50,00 km

05:36:20

6:26 

 

11

Johansson Göran

SOK Knallen

M

10

50,00 km

05:36:20

6:26 

 

12

Fredlund Niklas

Team Ultra Sweden

M

10

50,00 km

05:54:46

7:04 

 

13

Remar Sören

Ulricehamns FK

M

10

50,00 km

06:01:16

7:08 

 

14

Dia Niclas

Rolls-Royce IF

M

10

50,00 km

06:06:49

7:12 

 

15

Gustavsson Owe

LK 42195+

M

10

50,00 km

06:10:20

7:14 

 

16

Ragneheim Mikael

Hestra IF

M

6

30,00 km

02:52:29

5:27 

 

17

Dalebjörk Peter

Team Ultra Sweden

M

6

30,00 km

03:24:54

6:30 

 

18

Book Kaarlo

SOK Knallen

M

5

25,00 km

02:36:46

6:10