2018-07-08

Resultat Sverige SM

 SM 100 km och 50 km Helsingborg, 2018-07-05
resultat - bilder 100 km - 50 km - gång

Jag sprang motionsklass 50 km samtidigt som SM i ultralöpning 100 km avgjordes. Vi hade tur med vädret även om det var ganska kvavt.

Oj, det var kämpigt att genomföra idag (torsdag). Och jag är i full beundran av alla som lyckades genomföra dubbelt så lång sträcka.

Lättsprungen bana, bra depå och en extra drickastation vid bortre vändning (dryck varje 2.5 km), dusch fanns och många funktionärer som hejade på glatt.

Trevligt med namnskylt på bröstet då funktionärer och publik kunde tilltala, heja och sjunga mer personligt.

Med vänlig hälsning, Niclas Dia som för dagen då det var motionsklass sprang för min klubb på arbetet (ej anslutna till SFIF), annars är jag ju en Knalle nu för tiden.s
/Niclas Dia

 

Starttid
100 km 07:30
50 km 13:00

Maxtid
100 km 14 timmar
50 km 7 timmar

Banan
Banan för SM 100 km går på en 5 km lång varvbana längs den vackra Strandpromenaden i Helsingborg. Start och mål kommer att vara i direkt anslutning till citybanan och centrum för idrott på Gröningen. En exakt bansträckning finns i toppmenyn ”banan”. Där finns även information om höjdmeter och underlag. Banan springs 20 varv för 100km och 10 varv för 50km. Banan är kontrollmätt av officiell banmätare inom Svenska friidrottsförbundet.

 

Klicka för att se samtaliga SM-segrare på 100 km sedan 2011:  

 

Bilder
text & foto Niclas Dia

Ett glatt gäng SMS kamrater i 50k-klassen. Det syns vad vi heter!

 Undrar vad Sofia Kay, LK TV88, hittar i skon?

 Jennifer Honek, LSG Karlsruhe, sprang långa sträckan i motionsklass

Ytterligare en Solviking: Leif Karlsson som varvar

Lars-Åke Johansson, Solvikingarna, var stark idag

Therese Fredriksson, SOK Knallen, slutade som trea på SM

Herrsegraren Linus Wiren, Hälle IF, som varvar

Glad Frida Södermark, Tjalve, som skulle ånyo vinna damklassens

 
 
Banan

 

Resultat - SM 100 km Helsingborg, 2018-07-05

 

plac

namn

klubb

klass

tid

1

Linus Wiren

Hälle IF

män

07:09:48

2

Sebastian Pokorny

Uptown Runners Club

Män

07:38:05

3

Joacim Martinsson

Växjö Löparklubb

M-45

07:57:35

4

Erik Wickström

SOK Knallen

M-35

08:04:07

5

Fredrik Andersson

Lidköpings VSK

M-35

08:28:50

6

Jonas Brantvall

OK Denseln

M-45

08:31:39

7

Anders Hållberg

IFK Lidingö Friidrott

M-35

08:47:12

8

Rasmus Stenemo

Axa Sports Club

M-35

09:01:28

9

Andreas Cederström

IS Göta

Män

09:12:01

10

David Muir

Aktivitus Sports Club

M-40

09:13:15

11

Fredrik Engdahl

Pan-Kristianstad

M-40

09:17:05

12

Robert Lillbacka

SOK Knallen

M-40

09:31:46

13

Johan Svahn

IF Linnéa

M-45

09:36:16

14

Patrik Gullerström

Turebergs Friidrott

M-40

09:39:24

15

Göran Palmgren

Västerås LK

M-50

09:50:50

16

Kristian Klintbo

IS Göta

M-35

09:55:53

17

Bengt Hansen

IS Göta

M-50

10:05:01

18

Leif Larson

Vittsjö GIK Friidrott

M-60

10:11:26

19

Tobias Huuva

IF Kville

M-40

10:15:53

20

Thomas Andersson

Solvikingarna

M-55

10:19:22

21

Jonas Olsson

Axa Sports Club

M-35

10:24:19

22

Mika Valkama

Heleneholms IF

M-40

10:24:22

23

Tomas Gustafsson

Kalmar RC

M-50

10:38:22

24

Lars-Åke Johansson

Solvikingarna

M-45

10:45:02

25

Johan Molin

LK TV88

M-35

10:54:45

26

Peter Carlmark

Axa Sports Club

M-50

11:15:09

27

Rikard Prüzelius

Umara Sports Club

M-55

11:21:09

28

Dan Svensson

Axa Sports Club

M-55

11:30:36

29

Peter Meyer

Umara Sports Club

M-45

11:50:30

30

Jens Andersson

GF Idrott

M-40

11:53:11

31

Henrik Rye

Klubb SISU o Multisp

M-40

11:55:23

32

Leif Karlsson

Solvikingarna

M-55

12:31:53

33

Mattias Skafar

Idrottssällskapet Hurt

M-45

12:32:34

 

 

 

 

 

1

Frida Södermark

Tjalve IF Norrköping

K-40

08:38:25

2

Lotta Sjöberg

Helsingborgs SOK

K-45

09:35:10

3

Therese Fredriksson

SOK Knallen

Kvinnor

09:43:56

4

Åsa Abel

IS Göta

K-50

10:05:51

5

Anna-Maria Trollsfjord

SOK Knallen

K-45

10:14:47

6

Loan Le

IFK Skövde FIK

K-40

11:04:21

7

Kristina Broman

Borlänge LK

K-40

11:24:16

8

Sofia Kay

LK TV88

K-40

11:30:35

 

Resultat 50 km, 2018-07-05

 

Plac

Namn

Klubb

tid

1

Helle Borup Jehs Nissen

Jels Løbemotion

3:51:56

2

Lina Karlsson

 

3:53:23

3

Fredrik Arrhenius

Club Running Sweden

4:02:37

4

Youssef Alkhous

 

4:12:47

5

Ross Nugent

 

4:17:05

6

Lina Paulsson

 

4:17:06

7

Stefan Nilsson

SWEP International AB

4:19:33

8

Magnus Bergh

Heleneholms IF

4:21:47

9

jonny månsson

runnersclub

4:28:37

10

Mats Svensson

Ryssbergets IK

4:42:52

11

Tony Gren

Klub 100 marathon

4:49:02

12

Mattias Fineman

IS Göta Helsingborg

4:55:27

13

Karl Oskar Söderstjerna

Runners Club

4:59:31

14

Sanna Lundh

 

5:10:22

15

Catarina Donelli

Friskis o Svettis

5:24:33

16

Niclas Dia

Rolls-Royce IF

5:31:44

17

Susanne Gren

 

5:32:24

18

Maria Ackerot

Kvarnbyns LS

5:32:49

19

Amneriz Handzic

Runners club

5:34:51

20

Pierre Andreasson

Söderåsens FK

5:40:44

21

Marie Thorell

 

6:01:23

22

Fredrik Röiseth

Malmöpolisen

6:10:55

23

Sigvard Koplimäe

Vattudalens LDK

6:14:34

24

Åsa Schrader

 

7:10:14