Resultat Sverige ultra

Karlstad 6-timmars 2014-01-26
resultat


 
 

Mats Zetterlund och Sigvard Koplimäe

Kurt Gustavsson tra sig en slurk

Löparna byter löpriktning

 
 
 

Resultat Karlstad 6-timmars, 2014-02-08 

Plats

Namn

Född

Klubb

Distans

1

Victoria Borg

80

Team ultrasweden

67 904

2

Emma Holmbro

77

Runday IF

56 728

3

Pia Brink

70

Klockrike AIF

55 772

4

Birgitta Mellberg

59

Sisu Forshaga

55 651

5

Birgitta Almström Alpsten

56

SISU Forshaga

55 511

6

Linda Nilsson

75

Karlstad

53 824

7

Susanne Lindgren

62

Åtvidaberg

52 689

8

Coyntha Sedvall

64

Åtvidaberg

51 527

9

Magdalena Stagreus

69

GoIF Kåre

50 969

10

Maria Brithon Brinck

70

Västerås

50 938

11

Marie Blommé

67

IF Linnéa

49 941

12

Elisabeth Karlsson

65

I2 IF Triathlon

45 655

13

Ida Strid Andersson

88

Hisings Backa

43 736

14

Ulla Lembke

59

Team Fakta

42 376

15

Karin Strid

58

Christinehamns Häst och Ponny

42 291

16

Annica Johansson

73

Team Fakta

42 195

17

Yvonne Nilsson

60

Stockholm HHH

35 698

18

Annika Andersson

69

Västerås LK

35 221

19

Birgitta Eriksson

57

IF Hammaren

34 648

20

Jennifer Johansson

93

Team fakta

33 467

 

 

 

 

 

Plats

Namn

Född

Klubb

Distans

1

Niklas Gunne

92

Mora

71 660

2

Per Aviander

67

I2 IF

71 058

3

Robert Drottz

77

I2 Triathlon

69 449

4

Karl Kardemark

73

The Running People

67 590

5

Björn-Ragnar Carlstedt

66

Lindabs Fritidsklubb

65 057

6

Magnus Segolsson

76

I2 IF Triathlon

64 231

7

Mats Liljegren

76

Team Skavsåret IF

63 805

8

Stefan Bye

73

Charlottenberg

62 648

9

Anders Wilhelmsson

84

I2 IF Triathlon

61 150

10

Magnus Allansson

73

Fellingsbro AIK

60 625

11

Bengt Nilsson

62

Stockholm HHH

60 494

12

Ulf Carlstedt

67

Ok Tyr

58 977

13

Henrik Sundell

76

I2IF Triathlon

58 902

14

Tommy Hagström

67

I2 IF Triathlon

57 530

15

Håkan Zehler

73

SPIF Triathlon

57 429

16

Per Johansson

64

Västerås LK

57 157

17

Tomas Elm

70

Fellingsbro AIK

56 172

18

Oscar Ström

90

Karuchi

55 890

19

Mats Zetterlund

48

Vattudalens LDK

55 801

20

Rolf Mellberg

60

Sisu Forshaga

55 623

21

Gunnar Åhlander

53

LK Nyköpings Runners

54 720

22

Peter Gustavsson

65

Grillstad Raiders

54 052

23

Per Lindström

81

Ambulansen Säffle

53 702

24

Kurt Gustavsson

44

Hultsfred

53 230

25

Claes Frisk

64

I2 IF Triathlon

52 530

26

Christian Johansson

81

IF Linnéa

52 474

27

Peter Lembke

71

Team Fakta

51 535

28

Åke Dahllöf

71

Runday IF

51 176

29

Bengt Göransson

60

Falu IK

50 138

30

Jonas Alpsten

58

SISU Forshaga

49 942

31

Ludwig Björkman

90

Karuchi

48 894

32

Sigvard Koplimäe

50

Vattudalens LDK

48 725

33

Pierre Jensen

78

Västerås

48 200

34

Johan Öfverberg

64

I2 IF Triathlon

46 877

35

Owe Gustavsson

56

LK 42195 +

44 854

36

Tommy Englund

48

Ok Grane

44 688

37

John Naeslund

67

Grillstad Raiders

44 621

38

Stig Söderström

43

Kvarnsvedens GoIF

44 558

39

Jan Lundell

48

Ok Grane

44 550

40

Thomas Almberg

71

I2 IF Karlstad

43 419

41

Hans Andersson

67

Västerås LK

42 582

42

Senad Suhonjic

84

Västerås LK

42 389

43

Fredrik Karlsson

78

Solstafoto

35 216

44

Robert Brinck

67

Västerås LK

32 509

45

Nicklas Hansen

75

Västerås

28 441

 

Delresultat efter passeringa av Marathon 

Plats

Namn

Född

Klubb

Tid

1

Victoria Borg

80

Team ultrasweden

03:37:29

2

Birgitta Almström Alpsten

56

SISU Forshaga

04:15:22

3

Birgitta Mellberg

59

Sisu Forshaga

04:15:47

4

Emma Holmbro

77

Runday IF

04:23:07

5

Pia Brink

70

Klockrike AIF

04:26:52

6

Linda Nilsson

75

Karlstad

04:33:13

7

Susanne Lindgren

62

Åtvidaberg

04:40:45

8

Maria Brithon Brinck

70

Västerås

04:50:27

9

Coyntha Sedvall

64

Åtvidaberg

04:55:35

10

Magdalena Stagreus

69

GoIF Kåre

04:57:01

11

Marie Blommé

67

IF Linnéa

05:02:45

12

Annica Johansson

73

Team Fakta

05:08:22

13

Elisabeth Karlsson

65

I2 IF Triathlon

05:32:56

14

Ida Strid Andersson

88

Hisings Backa

05:38:01

15

Ulla Lembke

59

Team Fakta

05:57:33

16

Karin Strid

58

Christinehamns Häst och Ponny

05:59:20

 

 

 

 

 

 

Herrar

 

 

 

Plats

Namn

Född

Klubb

Tid

1

Niklas Gunne

92

Mora

03:18:40

2

Karl Kardemark

73

The Running People

03:25:54

3

Magnus Allansson

73

Fellingsbro AIK

03:26:45

4

Stefan Bye

73

Charlottenberg

03:33:17

5

Björn-Ragnar Carlstedt

66

Lindabs Fritidsklubb

03:33:42

6

Per Aviander

67

I2 IF

03:35:38

7

Robert Drottz

77

I2 Triathlon

03:35:38

8

Magnus Segolsson

76

I2 IF Triathlon

03:47:44

9

Anders Wilhelmsson

84

I2 IF Triathlon

03:48:41

10

Bengt Nilsson

62

Stockholm HHH

03:52:59

11

Mats Liljegren

76

Team Skavsåret IF

03:58:49

12

Ulf Carlstedt

67

Ok Tyr

03:59:09

13

Henrik Sundell

76

I2IF Triathlon

03:59:44

14

Oscar Ström

90

Karuchi

04:05:09

15

Senad Suhonjic

84

Västerås LK

04:06:22

16

Rolf Mellberg

60

Sisu Forshaga

04:06:47

17

Hans Andersson

67

Västerås LK

04:07:38

18

Per Johansson

64

Västerås LK

04:07:38

19

Tommy Hagström

67

I2 IF Triathlon

04:11:10

20

Håkan Zehler

73

SPIF Triathlon

04:13:20

21

Tomas Elm

70

Fellingsbro AIK

04:14:32

22

Per Lindström

81

Ambulansen Säffle

04:26:55

23

Mats Zetterlund

48

Vattudalens LDK

04:29:45

24

Claes Frisk

64

I2 IF Triathlon

04:30:58

25

Gunnar Åhlander

53

LK Nyköpings Runners

04:32:06

26

Peter Lembke

71

Team Fakta

04:35:28

27

Peter Gustavsson

65

Grillstad Raiders

04:38:37

28

Kurt Gustavsson

44

Hultsfred

04:39:12

29

Christian Johansson

81

IF Linnéa

04:42:32

30

Bengt Göransson

60

Falu IK

04:46:03

31

Åke Dahllöf

71

Runday IF

04:47:03

32

Ludwig Björkman

90

Karuchi

04:50:26

33

Jonas Alpsten

58

SISU Forshaga

04:59:55

34

Johan Öfverberg

64

I2 IF Triathlon

05:09:48

35

Sigvard Koplimäe

50

Vattudalens LDK

05:12:48

36

Pierre Jensen

78

Västerås

05:14:19

37

Tommy Englund

48

Ok Grane

05:28:03

38

John Naeslund

67

Grillstad Raiders

05:35:00

39

Owe Gustavsson

56

LK 42195 +

05:35:09

40

Stig Söderström

43

Kvarnsvedens GoIF

05:37:44

41

Jan Lundell

48

Ok Grane

05:38:14

42

Thomas Almberg

71

I2 IF Karlstad

05:52:42