Resultat Sverige ultra

Linde 6-timmars!  2013-07-13
foto: Mats Liljegren & Måd Thorssell

 

Johan Eriksson De främsta framför Lindesberg arena;
 ovan från vänster: Sören Forsberg (3:a), Johan Dahl (2:a), Johan Eriksson (1:a);
 nedan från vänster: Marie Matérne (2:a) och Elin Jakobsson (1:a)

Sigvard Koplimäe ute på banan

Tävlingsledaren Ola Nordahl hälsar löparna välkomna.
   
   

 

Lopp

 

kl 

namn

klubb

varv

distans

tid

 min/km

damer 6h

1

D

Elin Jakobsson

IK Akele

49

57,56 km

05:58:16

06:13

 

2

D

Marie Matérne

IF Start

47

55,92 km

05:54:15

06:20

 

3

D

Tina Forsberg

Storådalens SK

46

54,89 km

05:53:35

06:26

 

4

D

Elin Engström

AXA Sports Club

46

53,81 km

05:59:51

06:41

 

5

D

Maria Engström

IF Start

44

52,61 km

05:53:09

06:43

 

6

D

Åsa Hammander

IF Spartacus

44

51,57 km

05:59:24

06:58

 

7

D

Leila Toivonen

Storådalens SK

42

49,14 km

05:51:39

07:09

 

8

D

Britt Sulonen

Team Ultrasweden LK

33

39,48 km

05:52:58

08:56

 

 

 

 

 

 

 

 

 

herrar 6h

1

H

Johan Eriksson

Kopparbergs IF

64

74,62 km

05:57:45

04:48

 

2

H

Johan Dahl

Fellingsbro AIK

59

68,87 km

05:59:48

05:13

 

3

H

Sören Forsberg

IF Start

56

65,87 km

05:57:29

05:26

 

4

H

Christer Svensson

Växjö AIS

55

65,00 km

05:56:11

05:29

 

5

H

Hasse Byrén

IF Spartacus

52

61,78 km

05:53:51

05:44

 

6

H

Jonas Wängberg

Västerås Löparklubb

52

61,30 km

05:56:35

05:49

 

7

H

Anders Toll

Uppsala LK

50

58,40 km

06:00:00

06:10

 

8

H

Thomas Carlson

Kumla SF Friidrott

49

57,27 km

05:59:08

06:16

 

9

H

Benny Frost

Östansjö SK

48

56,96 km

05:55:19

06:14

 

10

H

Jerker Stjerneland

Dalaportens OL

47

55,92 km

05:54:08

06:20

 

11

H

Karwan Tahir

IF Spartacus

47

55,10 km

05:58:58

06:31

 

12

H

Tord Blücher

Storådalens SK

46

54,92 km

05:53:34

06:26

 

13

H

Tomas Pinni

IFK Nora

45

53,76 km

05:53:34

06:35

 

14

H

Henrik Kvisgaard

Skildpaddene, Norge

45

52,98 km

05:57:53

06:45

 

15

H

Kristian Waalen

Spiridon Ultra Norway

44

52,45 km

05:54:33

06:46

 

16

H

Bengt Lindgren

Vallentuna FK

44

52,44 km

05:54:34

06:46

 

17

H

Tomas Elm

Fellingsbro AIK

44

52,15 km

05:51:46

06:45

 

18

H

Anders Nihlwing

Frövi IK skidor

43

51,43 km

05:51:37

06:50

 

19

H

Sven Molin

Uppsala LK

41

48,53 km

05:55:21

07:19

 

20

H

Mats Franzen

Fellingsbro AIK

40

47,22 km

05:57:16

07:34

 

21

H

Lars Agnezon

Kongahälla AIK

39

46,35 km

05:52:33

07:36

 

22

H

Kari Sulonen

Team Ultrasweden LK

38

45,09 km

05:56:20

07:54

 

23

H

Hans-Inge Lindeskov

Team Ultrasweden LK

38

44,54 km

05:59:51

08:05

 

24

H

Jörgen Larsson

IFK Sala

38

44,51 km

05:15:48

07:06

 

25

H

Sigvard Koplimäe

Team Ultrasweden LK

37

43,62 km

05:58:17

08:13

 

26

H

Ted Tryggvesson

Team Ultrasweden LK

36

42,25 km

04:56:09

07:01

 

27

H

Henrik Aasbö

Rindal IL, Norge

36

42,20 km

04:56:46

07:02

 

28

H

Valdemar Andersson

IF Spartacus

29

34,10 km

05:59:57

10:33

 

 

 

 

 

 

 

 

 

motion 1h

1

M1H

Sandra Gyllstrand

Guldsmedshyttan

8

10,28 km

00:57:08

05:33

 

2

M1H

Anders Larsson

Guldsmedshyttan

7

9,52 km

00:54:35

05:44

 

3

M1H

Catharina Molin

Uppsala

6

8,39 km

00:52:53

06:18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

motion 3h

1

M3H

Victoria Borg

Team Ultrasweden LK

29

34,66 km

02:57:18

05:07

 

2

M3H

Måd Thorssell

Växjö AIS

22

26,71 km

02:55:00

06:33

 

3

M3H

Heike Emmrich

Team Ultrasweden LK

19

23,24 km

02:53:59

07:29

 

 

 

 

 

 

 

 

 

motion 6h

1

M6H

Charlotta Thomasson

Team Stockholm Marathon

44

51,49 km

05:59:51

06:59

 

2

M6H

Stefan Larsson

Västerås

37

43,35 km

05:03:28

07:00

 

3

M6H

Arne Evertsson

Storådalens SK

32

38,16 km

05:52:39

09:14

 

4

M6H

Ulla Sjökvist

Örebro

25

29,88 km

05:54:27

11:52