Resultat Sverige ultra

 

upd 2013-12-22

 

Personliga rekordens tävling, Växjö, 2013-12-14
Bilder - Fakta - Resultat - Deltagare

 

 

Hej alla!

Här kommer fyra dokument med resultatlistor från helgens ultralopp.
Att gå upp kl 06.30 på lördag morgon och komma i säng kl 21 på söndagskvällen gjorde till och med mig trött. Skönt att få sova ikapp timmarna jag tappad på måndagen.

Tack alla som kom och tävlade, hjälpte till och hejade fram löparna. Först tänkte vi att det blir en engångsföreteelse med 24 h men med så mycket feedback vi fått är det svårt att
säga nej till att hålla i tävlingen nästa år igen.
Boka prel. in vecka 50 helgen 13-14 december 2014 för ett nytt 24 h lopp.
I år var det Sveriges första 12 och 24 h plus 100 km inomhus. Nästa år utökar vi med 100 mile. Vilket skulle bli Sveriges första 100 mile (160,9 km) inomhus.
Med ett maxtak på 150 löpare men med mer utspridning på de olika starterna.
För att tävlingen skall kunna genomföras behöver jag ett gott samarbete med IFK Växjö som äger hallen och med Peter och Reima som håller i tidtagningen. Även viktigt att ha Restaurang Tipshallen som god samarbetspartner som står för den varma maten under dygnet.
Att fått fortsatt förtroende från de tre gör det möjligt att arbeta in Växjö på ultrakartan i december.
Med tanke på att vi var ca 30 tal svenskar som tävlade på 24 h i Bislett två veckor före Växjö är det minsann inte dåligt att få över 100 anmälda (vilket krävs för att inte gå minus).
Det är en ökning med 60 personer från 2012. Varför vi tror att ett maxtak på 150 kan uppnås.
Det var många löpare som uppskattade att gå glass på kvällen, vilket var en av överraskningarna som inte stod med i programmet.
Med helgens erfarenhet kan vi säkert göra arrangemanget än bättre är 2014.
Kul att se så många debutanter som gjorde strålande insatser i sina lopp. 
Än en gång tack till alla som vågade anta utmaningen med ultralopp i Växjö. Och ni som inte kom är välkomna 2014.

Christer Svensson
 

Fakta

Arrangör : Växjö AIS     

Tävlingsledare: Christer Svensson     

Temperatur: 17 grader.       

Anmälda 109 st. Startande: 91 st. och 18 st som inte kom till start.     

Tidtagning: Reima Hartikainen och Peter Eriksson

Övriga medhjälpare: Fredrik Svensson, Ann-Marie Persson, Arne Lundblad, Lars Thorstensson
                                     Patric Lundvall      

Leg. Banmätare: Reima Hartikainen som mätte banans längd till 239 m    

Restaurang Tipshallen stod för den varma maten under dygnet.    

 


 

Bilder

Niklas Fredlund(76), Rasmus Westergren(69), Elin Jakobsson(43), Hasse Byrén(60),
Petri Perttilä(73), Kenneth M Forsberg(87) /     foto: Mats Liljegren

 


Tävlingsledaren Christer Svensson  /     foto: Mats Liljegren
 


Sukil Fernandom, May-Mari Hansen och Christer Svensson./ foto: Arne Lundblad

 


Passage vid utskänkningen.
med Mats Liljegren, Per-Ola Axelsson, Christer Svensson och Arne Lundblad.

 

 

Resultat - Personliga rekordens tävling, V
reviderad 2012-12-22

 

 

Plats

Namn

Klubb

Klass

Född

Distans

6h -dam

1

Maria Olsson

FK Göingarna

K40

1973

67 841

 

2

Barbro Nilsson

Solvikingarna

K60

1949

60 764

 

3

Tina Forsberg

Storådalens SK

K45

1966

57 509

 

4

Carola Bengtsson

Växjö

K40

1971

53 428

 

5

Susanne Gren

F&S Helsingborg

K50

1963

52 233

 

6

Nathalie Ekbrand

Växjö

K

1988

47 931

 

7

Britt Sulonen

Team Ultra Sweden LK

K55

1958

42 991

 

8

Annica Johansson

Team Fakta

K40

1973

42 434

 

9

Ulla Lembke

Team Fakta

K50

1959

42 401

 

10

Anna-Lena Pettersson

Söderåsens FK

K55

1957

39 365

 

11

Gita Holmgren

Huddinge

K40

1973

36 540

 

12

Johanna Gren

F&S Helsingborg

K22

1992

35 981

 

13

Lisa Dahlbäck

Sundsvall

K

1986

34 865

 

 

 

 

 

 

 

 

Plats

Namn

Klubb

Klass

Född

Distans

6h - herr

1

Christian Ritella

Team Ultra Sweden LK

M40

1972

74 023

 

2

David Pettersson

Apladalens LK

M

1 982

70 648

 

3

Micael Lindqvist

Apladalens LK

M40

1972

67 063

 

4

Peter Svensson

Team Blekinge

M50

1960

62 169

 

5

Peter Lendrop

Team Blekinge

M45

1968

61 217

 

6

Bengt Lindgren

Vallentuna FK

M65

1947

60 847

 

7

Joacim Martinsson

Växjö LK

M40

1972

58 220

 

8

Tord Blutcher

Storådalens SK

M55

1958

57 987

 

9

Patrik Nilsson

Växjö

M45

1965

57 592

 

10

Patrik Hernwall

teamMalin

M45

1966

57 590

 

11

Magnus Bodin

LF Lejonbragden

M45

1967

55 416

 

12

Mattias Johansson

Team Sthlm Marathon

M

1980

54 898

 

13

Jurgen Burho

F&S Helsingborg

M

1989

53 051

 

14

Pierre Jönsson

Elmhhults sport club

M

1981

52 233

 

15

Gunnar Åhlander

LK NyKöping Runners

M60

1953

51 836

 

16

Kurt Gustavsson

Hultsfred LK

M65

1946

51 038

 

17

Lars-Göran Olausson

Team Blekinge

M60

1952

45 238

 

18

Owe Gustavsson

Kaxholmen

M55

1956

44 972

 

19

Marcus Ottosson

Hässleholms AIS

M35

1975

44 346

 

20

Jan Halldén

Nova Engineers

M35

1954

43 712

 

21

Thage Davidsson

GK Blixten

Mmot

1947

42 933

 

22

Håkan Sjöö

Växjö LK

M70

1940

42 434

 

23

Lennart Skoog

Stenungsunds OK

M65

1946

42 195

 

24

Tommy Englund

OK Grane

M65

1948

37 654

 

25

Bengt Agemark

Ösmo Cykel och Gångklubb

M65

1948

35 751

 

26

Eddy Hultgren

Team Blekinge

M50

1959

26 899

 

27

Gert-Inge Tapper

Björnstorps IF

M55

1957

20 207

 

 

 

 

 

 

 

 

Plats

Namn

Klubb

Klass

Född

Distans

24h - dam

1

Elin Jakobsson

IK Akele

K35

1974

140 152

 

2

Ann Ritella

Team Ultra Sweden LK

K40

1973

66 779

 

3

Bianca Ulltjärn

Linköpings Löparklubb

F11

2002

53 438

 

4

Louise Ulltjärn

Linköpings Löparklubb

F7

2006

47 459

 

5

Christina Kämpelycke

LF Lejonbragden

K35

1978

43 596

 

6

Elin Persson

LF Lejonbragden

K

1990

21 130

 

 

 

 

 

 

 

 

Plats

Namn

Klubb

Klass

Född

Distans

24h - herr

1

Ralf Weis

Tyskland

M50

1959

223 329

 

2

Petri Perttilä

Endurance Ultrarunning Team Finland

M45

1965

200 141

 

3

Rasmus Westergren

Team Settlers

M

1981

184 182

 

4

Mats Liljegren

Team Skavsåret IF

M35

1976

165 438

 

5

Gert Gustavsson

Team Blekinge

M50

1959

161 353

 

6

Hasse Byrén

IF Spartacus

M45

1965

160 945

 

7

Ivan Bretan

Stockholm

M45

1965

160 112

 

8

Dennis Nilsson

Team Hobby

M

1983

156 695

 

9

Fredrik Forsström

Yxsjöbergs IK

M40

1971

150 477

 

9

PerOla Axelsson

SLDK

M50

1963

150 477

 

11

Stefan Samuelsson

The Gax Ultramarathons

M40

1972

115 784

 

12

Fredrik Engdahl

Ryssbergets IK

M35

1976

101 195

 

13

Morten Rasmusen

Danmark, Copenhagen

M

1986

85 660

 

14

Thomas Fernando Sukil

Danmark

M45

1965

83 509

 

15

Anton Landgren

Lund

M

1989

80 402

 

16

Tommy Swärdh

Vi som springer

M55

1957

73 710

 

17

Daniel Hallgren

Tjust Bike Running Club

M

1983

71 798

 

18

Alexander Ulltjärn

Linköpings Löparklubb

M40

1971

71 598

 

19

Michael S.K Mortensen

Danmark

Mmot

1974

70 364

 

20

Gabriel Ulltjärn

Linköpings Löparklubb

P13

2000

57 495

 

21

Julius Ulltjärn

Linköpings Löparklubb

P9

2004

54 388

 

22

Niels Hog Henriksen

Danmark, TIF - Kaiser Sport

M40

1969

50 527

 

 

 

 

 

 

 

 

Plats

Namn

Klubb

Klass

Född

Distans

12h - dam

1

Pia Rosvall

Handelsbanken IF (Sthlm)

K40

1973

111 334

 

2

Annika Askengren Berg

LK TV-88

K50

1960

94 575

 

3

May-Britt Hansen

Danmark, New Line

K50

1962

90 941

 

4

Lupita svensson

Malmö

K40

1970

80 859

 

5

Barbro Paraniak

Team Skavsåret IF

K55

1956

43 835

 

 

 

 

 

 

 

 

Plats

Namn

Klubb

Klass

Född

Distans

12h - herr

1

David Holmgren

Huddinge

M40

1972

92 773

 

2

Jörgen Nilsson

Vi som springer

M60

1950

88 580

 

3

Kari Sulonen

Team Ultra Sweden LK

M55

1957

82 472

 

4

Hans Nyberg

Ale 90 IK

M50

1963

79 727

 

5

Kenneth M Forsberg

Kalmar RC

M45

1966

75 861

 

6

Torbjörn Hansen

Kristianstad

M35

1974

74 905

 

7

Niklas Fredlund

Team Ultra Sweden LK

M45

1965

60 087

 

8

Max Själin

Storumans IK

M

1990

53 873

 

9

Henric Sulonen

Sundsvall

M

1988

50 527

 

10

Jan Paraniak

Team Skavsåret IF

M60

1950

48 137

 

Plats

Namn

Klubb

Klass

Född

Tid

100km - herr

1

Markus Flick

Tyskland

M45

1968

9:25:43

 

2

Tabe de Boer

Holland

M35

1975

10:12:12

 

3

Sebastian Nyvall

Kopparberg

M

1986

13:38:39

 

4

Jan Söderkvist

Täby

M50

1960

13:53:37

 

5

Robin Nyvall

Kopparberg

M

1989

14:05:25

 

6

Hans Jansson

Vilsta IK

M55

1957

15:59:21

 

7

Kristian Kristiansen

Adapt              (87 094 m)

M35

1978

10:07:13

 

8

Peter Lembke

Team Fakta    (60 087 m)

M40

1971

7:27:50

 

 

 

 

 

 

 

 

Mellantid vid Marathonpassering

 

 

 

 

Plats

Namn

Klubb

Född

Klass

Marathon

marathon - dam

1

Maria Olsson

FK Göingarna

1973

K40

03:36:02

 

2

Tina Forsberg

Storådalens SK

1966

K45

04:03:50

 

3

Barbro Nilsson

Solvikingarna

1949

K60

04:06:15

 

4

Susanne Gren

F&S Helsingborg

1963

K50

04:41:24

 

5

Carola Bengtsson

Växjö

1971

K40

04:46:16

 

6

Nathalie Ekbrand

Växjö

1988

K

05:22:07

 

7

Annica Johansson

Team Fakta

1973

K40

05:38:15

 

8

Britt Sulonen

Team Ultra Sweden LK

1958

K55

05:52:53

 

9

Ulla Lembke

Team Fakta

1959

K50

05:53:33

 

 

 

 

 

 

 

 

Plats

Namn

Klubb

Född

Klass

Marathon

marathon - herr

1

Christian Ritella

Team Ultra Sweden LK

1972

M40

03:12:35

 

2

David Pettersson

Apladalens LK

1982

M

03:17:06

 

3

Micael Lindqvist

Appladalens LK

1972

M40

03:34:49

 

4

Peter Svensson

Team Blekinge

1960

M50

03:39:35

 

5

Joacim Martinsson

Växjö LK

1972

M40

03:46:16

 

6

Pierre Jönsson

Elmhhults sport club

1981

M

03:47:30

 

7

Bengt Lindgren

Vallentuna FK

1947

M65

03:57:03

 

8

Marcus Ottosson

Hässleholms AIS

1975

M35

03:57:50

 

9

Tord Blutcher

Storådalens SK

1958

M55

03:58:25

 

10

Peter Lendrop

Team Blekinge

1968

M45

04:00:07

 

11

Patrik Nilsson

Växjö

1965

M45

04:09:19

 

12

Mattias Johansson

Team Sthlm Marathon

1980

M

04:11:54

 

13

Patrik Hernwall

teamMalin

1966

M45

04:14:15

 

14

Magnus Bodin

LF Lejonbragden

1967

M45

04:22:20

 

15

Jurgen Burho

F&S Helsingborg

1989

M

04:37:33

 

16

Kurt Gustavsson

Hultsfred LK

1946

M65

04:39:25

 

17

Gunnar Åhlander

LK NyKöping Runners

1953

M60

04:47:55

 

18

Lennart Skoog

Stenungsunds OK

1946

M65

05:16:29

 

19

Lars-Göran Olausson

Team Blekinge

1952

M60

05:33:59

 

20

Owe Gustavsson

Kaxholmen

1956

M55

05:36:24

 

21

Håkan Sjöö

Växjö LK

1940

M70

05:43:46

 

22

Jan Halldén

Nova Engineers

1954

M35

05:43:57

 

23

Thage Davidsson

GK Blixten

1947

Mmot

05:54:28

 

 

 

 

 

 

 

 

Passering vid 100 km

 

 

 

 

Plats

Namn

Klubb

Född

Klass

Tid 100k

100km - dam

7

Pia Rosvall

Handelsbanken IF (Sthlm)

1973

K40

10:43:32

 

15

Elin Jakobsson

IK Akele

1974

K35

12:39:28

 

 

 

 

 

 

 

 

Plats

Namn

Klubb

Född

Klass

Tid 100k

100km - herr

1

Markus Flick

Tyskland

1968

M45

09:25:42

 

2

Ralf Weis

Tyskland

1959

M50

09:40:16

 

3

Hasse Byrén

IF Spartacus

1965

M45

09:53:37

 

4

Tabe de Boer

Holland

1975

M35

10:12:11

 

5

Petri Perttilä

Endurance Ultrarunning Team Finland

1965

M45

10:22:43

 

6

Fredrik Engdahl

Ryssbergets IK

1976

M35

10:24:16

 

8

Rasmus Westergren

Team Settlers

1981

M

10:52:50

 

9

Gert Gustavsson

Team Blekinge

1959

M50

11:27:08

 

10

Ivan Bretan

Stockholm

1965

M45

11:37:47

 

11

Dennis Nilsson

Team Hobby

1983

M

11:43:57

 

12

Fredrik Forsström

Yxsjöbergs IK

1971

M40

11:44:45

 

13

Mats Liljegren

Team Skavsåret IF

1976

M35

11:48:03

 

14

PerOla Axelsson

SLDK

1963

M50

12:28:47

 

16

Sebastian Nyvall

Kopparberg

1986

M

13:38:38

 

17

Jan Söderkvist

Täby

1960

M50

13:53:36

 

18

Robin Nyvall

Kopparberg

1989

M

14:05:25

 

19

Hans Jansson

Vilsta IK

1957

M55

15:59:21

 

20

Stefan Samuelsson

The Gax Ultramarathons

1972

M40

20:12:41

 

Deltagare

 

 

nr

Namn

Klubb

Distans

1

Alexander Ulltjärn

Linköpings Löparklubb

24h - herr

2

Ann Ritella

Team Ultra Sweden LK

24h - dam

3

Anna-Lena Pettersson

Söderåsens FK

6h -dam

4

Annica Johansson

Team Fakta

6h -dam

5

Annika Askengren Berg

LK TV-88

12h - dam

6

Anton Landgren

Lund

24h - herr

7

Barbro Nilsson

Solvikingarna

6h -dam

8

Barbro Paraniak

Team Skavsåret IF

12h - dam

9

Bengt Agemark

Ösmo Cykel och Gångklubb

6h - herr

10

Bengt Lindgren

Vallentuna FK

6h - herr

11

Bianca Ulltjärn

Linköpings Löparklubb

24h - dam

12

Britt Sulonen

Team Ultra Sweden LK

6h -dam

13

Carola Bengtsson

Växjö

6h -dam

14

Christian Ritella

Team Ultra Sweden LK

6h - herr

15

Christina Kämpelycke

LF Lejonbragden

24h - dam

16

Daniel Hallgren

Tjust Bike Running Club

24h - herr

17

David Holmgren

Huddinge

12h - herr

18

David Pettersson

Apladalens LK

6h - herr

19

Dennis Nilsson

Team Hobby

24h - herr

20

Eddy Hultgren

Team Blekinge

6h - herr

21

Elin Jakobsson

IK Akele

24h - dam

22

Elin Persson

LF Lejonbragden

24h - dam

23

Fredrik Engdahl

Ryssbergets IK

24h - herr

24

Fredrik Forsström

Yxsjöbergs IK

24h - herr

25

Gabriel Ulltjärn

Linköpings Löparklubb

24h - herr

26

Gert Gustavsson

Team Blekinge

24h - herr

27

Gert-Inge Tapper

Björnstorps IF

6h - herr

28

Gita Holmgren

Huddinge

6h -dam

29

Gunnar Åhlander

LK NyKöping Runners

6h - herr

30

Hans Jansson

Vilsta IK

100km - herr

31

Hans Nyberg

Ale 90 IK

12h - herr

32

Hasse Byrén

IF Spartacus

24h - herr

33

Henric Sulonen

Sundsvall

12h - herr

34

Håkan Sjöö

Växjö LK

6h - herr

35

Ivan Bretan

Stockholm

24h - herr

36

Jan Halldén

Nova Engineers

6h - herr

37

Jan Paraniak

Team Skavsåret IF

12h - herr

38

Jan Söderkvist

Täby

100km - herr

39

Joacim Martinsson

Växjö LK

6h - herr

40

Johanna Gren

F&S Helsingborg

6h -dam

41

Julius Ulltjärn

Linköpings Löparklubb

24h - herr

42

Jurgen Burho

F&S Helsingborg

6h - herr

43

Jörgen Nilsson

Vi som springer

12h - herr

44

Kari Sulonen

Team Ultra Sweden LK

12h - herr

45

Kenneth M Forsberg

Kalmar RC

12h - herr

46

Kristian Kristiansen

Adapt       (87 094 m)

100km - herr

47

Kurt Gustavsson

Hultsfred LK

6h - herr

48

Lars-Göran Olausson

Team Blekinge

6h - herr

49

Lennart Skoog

Stenungsunds OK

6h - herr

50

Lisa Dahlbäck

Sundsvall

6h -dam

51

Louise Ulltjärn

Linköpings Löparklubb

24h - dam

52

Lupita svensson

Malmö

12h - dam

53

Magnus Bodin

LF Lejonbragden

6h - herr

54

Marcus Ottosson

Hässleholms AIS

6h - herr

55

Maria Olsson

FK Göingarna

6h -dam

56

Markus Flick

Tyskland

100km - herr

57

Mats Liljegren

Team Skavsåret IF

24h - herr

58

Mattias Johansson

Team Sthlm Marathon

6h - herr

59

Max Själin

Storumans IK

12h - herr

60

May-Britt Hansen

Danmark, New Line

12h - dam

61

Micael Lindqvist

Apladalens LK

6h - herr

62

Michael S.K Mortensen

Danmark

24h - herr

63

Morten Rasmusen

Danmark, Copenhagen

24h - herr

64

Nathalie Ekbrand

Växjö

6h -dam

65

Niels Hog Henriksen

Danmark, TIF - Kaiser Sport

24h - herr

66

Niklas Fredlund

Team Ultra Sweden LK

12h - herr

67

Owe Gustavsson

Kaxholmen

6h - herr

68

Patrik Hernwall

teamMalin

6h - herr

69

Patrik Nilsson

Växjö

6h - herr

70

PerOla Axelsson

SLDK

24h - herr

71

Peter Lembke

Team Fakta  (60 087 m)

100km - herr

72

Peter Lendrop

Team Blekinge

6h - herr

73

Peter Svensson

Team Blekinge

6h - herr

74

Petri Perttilä

End. Ultra Team Finland

24h - herr

75

Pia Rosvall

Handelsbanken IF (Sthlm)

12h - dam

76

Pierre Jönsson

Elmhhults sport club

6h - herr

77

Ralf Weis

Tyskland

24h - herr

78

Rasmus Westergren

Team Settlers

24h - herr

79

Robin Nyvall

Kopparberg

100km - herr

80

Sebastian Nyvall

Kopparberg

100km - herr

81

Stefan Samuelsson

The Gax Ultramarathons

24h - herr

82

Susanne Gren

F&S Helsingborg

6h -dam

83

Tabe de Boer

Holland

100km - herr

84

Thage Davidsson

GK Blixten

6h - herr

85

Thomas Fernando Sukil

Danmark

24h - herr

86

Tina Forsberg

Storådalens SK

6h -dam

87

Tommy Englund

OK Grane

6h - herr

88

Tommy Swärdh

Vi som springer

24h - herr

89

Torbjörn Hansen

Kristianstad

12h - herr

90

Tord Blutcher

Storådalens SK

6h - herr

91

Ulla Lembke

Team Fakta

6h -dam