Resultat Sverige ultra

Ursvik Ultra, Sundbyberg 2014-04-06
resultat  -   karta - bilder

 
Ursvik Ultra 75 km samt Stafettklass startar kl 00:00 lördag natt mellan den 5 och 6 april 2014.
Ursvik Ultra Light 45 km startar 3 timmar senare kl 03:00 den 6 april.
Målgång beräknas ske efter ca 7 timmar (runt kl 07:00) för segrarna i alla klasser.
10 min innan respektive start hålls en kort informationsgenomgång av tävlingsledningen vid startfållan
Tävlingscentrum är Ursviks Motionsgård i Sundbyberg

 

Bilder
foto - bild 1-4: Johan Hamilton, bild 5-7: Mats Liljegren

 

1 - Christer Lindström, segrare i herrarnas 75 km-klass på nya rekordtiden 6:06:44
2-  Daniel Franco Cereceda, segrare i herrarnas 45 km-klass på nya rekordtiden 3:27:39

3 - Maria Strömberg Bylund, segrare i damernas 45 km-klass, på tiden 4:24:42 
4 - Sandra Lundqvist, segrare i damernas 75 km-klass på rekordtiden 7:30:03
5 - Tävlingsledaren Johan Hamilton hälsar deltagarna välkomna till det 15:e Ursvik Ultra
med start kl 00:00 natten mellan lördag och söndag.
6 - Målgång för Anna Nysted och Patrik Lyzell efter drygt 9:30. Till vänster tävlingsledaren Johan Hamilton
7 - Det rekordstora startfältet samlas till start.

 

Resultat Ursvik Ultra,Sundbyberg, 2014-04-06

klass

plac

namn

tid

klubb

W45

1

Maria Strömberg Bylund

4:25.47

Fagersta Södra IK

 

2

Gail Stride

4:28.44

SPIF

 

3

Anna-Karin Johansson

5:22.16

 Uddevalla SK

 

4

Sofia Askesjö

5:52.58

 

 

 

 

 

 

W75

1

Sandra Lundqvist

7:30.03

Kristinehamn Multisport

 

2

Johanna Dahlqvist

9:00.30

SPIF Triathlon

 

3

Sara Richert

9:26.58

 Örebro AIK

 

4

Anna Nystedt

9:36.01

 Team Nordic Trail

 

 

 

 

 

M45

1

Daniel Franco Cereceda

3:27.29

IKJ Haninge

 

2

Erik Johansson

4:01.26

FOI Trail

 

3

Fredrik Högberg

4:19.21

 

 

4

Henrik Hedlund

4:25.44

 

 

5

Robert Hatton

4:26.25

 

 

6

Martin Bäckström

4:27.55

Team M-Rey

 

7

Andreas Berggren

4:28.39

Stockholm Multisport

 

8

Andres G. Algarra

4:31.30

SPIF

 

9

Johan Lundkvist

4:46.57

Mälarö SOK

 

10

Per Samuelsson

4:50.28

Team Gaylo

 

11

Marcus Söderström

4:50.29

Team Gaylo

 

12

Peter Engman

5:03.37

 

 

13

Benjamin Hillback

5:03.37

RTÖG

 

14

Edward Dannberg

5:14.42

 

 

15

Benny Pihlström

5:19.53

 

 

16

Jan Söderkvist

5:22.18

Täby

 

17

Tommy Kjellsson

5:28.32

Team Skavsåret IF

 

18

Björn Larsson

5:37.11

Dala Active Skaters

 

19

Einar Cardona

5:37.15

Accigo

 

20

Leif Kolmodin

5:42.19

 

 

21

Jonas Poulsen

5:42.23

 

 

22

Mattias Nyman

5:48.35

UBSS Triathlon

 

23

Johan Nord

5:57.09

NMG Running

 

 

 

 

 

M75

1

 Christer Lindström

6:06.44

Jöta/Powerbar

 

2

 Niklas Gavelfält

6:39.26

Team Nordic Trail

 

3

 Tobias Gustafsson

6:54.00

 

 

4

 Tomas Eriksson

6:58.22

 

 

5

Daniel Roxvret

7:16.46

IK NocOut.se

 

6

Niklas Arvidsson

7:18.54

Team Nordic Trail

 

7

Johannes Erixon

7:22.22

FK Studenterna

 

8

Eirik Jungar

7:28.10

 

 

9

Henrik Ortman

7:49.43

Västerås LK

 

10

Rasmus Westergren

8:02.10

Postens IF Varberg

 

11

Peter Jörnroth

8:10.27

Team Settlers

 

12

Jakob Bergstrand

8:12.13

Team Bergstrand

 

13

Johan Gustafsson

8:12.46

Baktåive Ultra

 

14

Lars Klippmark

8:13.08

Hemlingby LK

 

15

Rodolfo Vera

8:20.30

Trail Running Society

 

16

Anton Lidblad

8:29.45

Uppsala Multisport

 

17

Jakob Bökman

8:34.52

Stureby

 

18

Stig Andersson

8:36.08

Uddevalla SK

 

19

Martin Johansen

8:37.31

Team Framåt

 

20

Oscar Sandberg

8:37.36

Gärdet Running Club

 

21

Daniel Becker

8:53.20

Runday IF

 

22

Thomas Didriksson

8:54.47

Team Nordic Trail

 

23

Simon Danielsson

8:58.15

Uddevalla SK

 

24

Johan Angmyr

8:58.53

Uddevalla SK

 

25

 Henning Lauridsen

9:04.09

Romerike UItraløperklubb

 

26

 Daniel Fornander

9:08.02

Team Durus

 

27

 Edward Alm

9:08.05

 

 

28

 Henrik Blad

9:18.35

Puppy TS

 

29

 Mats Liljegren

9:24.23

Team Skavsåret IF

 

30

 Bo Johansson 9

:26.40

Västerås LK

 

31

 Patrik Lyzell

9:37.55

 

 

32

Peter Larsson

9:48.10

Uddevalla SK

 

33

Joakim Westerberg

9:49.15

Ericsson

 

34

Benjamin Lindahl

9:49.40

Sk Ran Triathlon

 

35

Matts Andersson

9:55.51

Stockholm Multisport

 

36

Staffan Fougner

10:10.06

Stockholmspolisen IF

 

37

Marcis Bogdanovs

10:14.45

Northern Vidzeme Or.Center

 

38

Martin Rask

10:30.50

SPIF Triathlon

 

39

Erland Pettersson

10:30.54

Lidköping

 

40

Martin Jägerstad

10:34.52

 

 

41

Gustaf Mellerup

10:44.59

Genarp

 

42

Jonathan Askesjö

10:49.29

Free Nature

 

43

Henrik Sjökvist

11:05.40

Kollegorna

 

44

Aandreas ekström

11:15.11

trappsniglarna

 

45

juha kamppinen

11:15.17

Edsvikens Plattsättning AB

 

77 st löpare fullföljde loppet