Resultat Sverige ultra

Täby Extreme Challenge 2014-04-12 -- 13
resultat - bilder
 

 

Bilder
foto: Tomy Liljegren

 

Starten för det 5:e Täby Extreme Challenge (TEC) kl. 10.00 den 12 april

Arrangörerna tillhandahöll en välförsedd vätske- och energistation under tak

Daniel Nilsson segrade i 50-milesklassen och slog sitt eget banrekord med en halv minut

Målgång för Mats Liljegren på söndagsmorgonen efter 16 varav ā drygt 10 km

 

Resultat - Täby Extreme Challenge 2014-04-12 -- 13 
50MM - 50MK - 50MNAT - 50KNAT - 100MM - 100MK

Plats

Klass

Namn

Klubb

Född

Varv

Distans

Tid

1

50MM

Nilsson Daniel

FK Studenterna

1974

8

80 456

5:55:19

2

50MM

Strömvall Anders

Romerike ultraløper klubb

1968

8

80 456

7:29:46

3

50MM

Hackel Robert

DOA

1978

8

80 456

7:41:41

4

50MM

Wallén Robert

Eskilstunapolisens IF

1972

8

80 456

7:48:28

5

50MM

Näsmark Johan

Roden Triathlon Club

1974

8

80 456

8:02:12

6

50MM

Evers Johannes

Mälarö SoK

1977

8

80 456

8:10:30

7

50MM

Bäcklund Erik

Västerås Allmänna Klubb

1967

8

80 456

8:24:23

8

50MM

Karnfält Göran

Stockholm Hash House Harriers

1958

8

80 456

8:27:59

9

50MM

Rosengren Kenneth

deadheadsahead

1966

8

80 456

8:37:48

10

50MM

Lindblom Patrik

Vilsta IK

1967

8

80 456

8:42:03

11

50MM

Skogh Morgan

Länsförsäkringar IF

1957

8

80 456

8:45:10

12

50MM

Persson Per

Stockholm

1969

8

80 456

8:45:29

13

50MM

Markborn Carl-Adam

Stockholm

1984

8

80 456

9:00:55

14

50MM

Nygård Ragnar

Norway

 

8

80 456

9:05:46

15

50MM

Nilsson Bengt

Stockholm HHH

1962

8

80 456

9:09:25

16

50MM

Lundell Bertil

IF Linnea

1965

8

80 456

9:22:53

17

50MM

Ling Magnus

Täby

1971

8

80 456

9:40:40

18

50MM

Söderlöf Robert

Kungsängen

1974

8

80 456

9:44:19

19

50MM

Persson Lars-Ola

Stockholm

1963

8

80 456

9:53:04

20

50MM

Andersson Jens

Stockholm Soul Runner

1974

8

80 456

9:53:48

21

50MM

Hedlund Bernt

Stockholms LDK

1953

8

80 456

9:56:22

22

50MM

Löveneke Thomas

Spif Stockholm

1965

8

80 456

9:56:48

23

50MM

Lalander Andreas

Holmenlöparen

1982

8

80 456

10:05:18

24

50MM

Gustavsson Henrik

DK Nemo

1977

8

80 456

10:11:14

25

50MM

Zällh Roger

Täby

1978

8

80 456

10:16:06

26

50MM

Norberg John

Bromma

1981

8

80 456

10:16:06

27

50MM

Klemensson Torbjörn

Uppsala

1971

8

80 456

10:52:33

28

50MM

Hellner Anders

Stockholm

1980

8

80 456

11:15:40

29

50MM

Jansson Hans

Vilsta IK

1957

8

80 456

12:32:38

 

50MM

Olsson Mats

Lidingö

1957

7

70 399

9:15:46

 

50MM

Smolle Jürgen

Täby

1966

6

60 342

6:12:31

 

50MM

Ericsson Stefan

Ingen Klubb

 

6

60 342

7:03:02

 

50MM

Sundvall David

FK Studenterna

1983

6

60 342

7:54:46

 

50MM

Hansen Henrik

SlowFeet

1975

6

60 342

8:29:32

 

50MM

Thorén Björn

Täby OK

1955

6

60 342

12:02:39

 

50MM

Elliott shircore Graham

London

1981

5

50 285

5:29:11

 

50MM

Wildling Niklaus

Krut

1968

5

50 285

5:54:08

 

50MM

Andersson Mattias

Team Ultrasweden LK

1970

5

50 285

7:49:39

 

50MM

Modin Henrik

Team Löparpeppen

1973

4

40 228

4:27:26

 

50MM

Lundin Per

CCCP

1960

4

40 228

4:34:57

 

50MM

Engström Roland

Södertälje

1945

4

40 228

6:58:18

 

50MM

Ojutkangas Jorma

Västerås Friidrott

1940

4

40 228

6:58:18

 

50MM

Wärmé Johan

Roden Triathlon Club

1974

3

30 171

2:50:27

 

50MM

Andersson Roger

Projekt Forrest Gump

1975

3

30 171

3:37:52

 

 

 

 

 

 

 

 

Plats

Klass

Namn

Klubb

Född

Varv

Distans

Tid

1

50MK

Jakobsson Lena

Glasrikets RC

1978

8

80 456

7:27:19

2

50MK

Egnerfors Caroline

Team Nordic Trail

1978

8

80 456

8:13:06

3

50MK

Engelmark Katrin

Johanneshov

1978

8

80 456

8:24:32

4

50MK

Wretling Anna

115 20

7403

8

80 456

8:52:32

5

50MK

Gothilander Jennifer

Göteborg

1989

8

80 456

9:05:38

6

50MK

Sabelström Paula

Stockholm LDK

1966

8

80 456

9:20:59

7

50MK

Kallin Cecilia

Västerås

1974

8

80 456

10:11:56

8

50MK

Schelander Victoria

Sundbyberg

1973

8

80 456

10:22:07

9

50MK

Eklund Carina

Tullinge

1967

8

80 456

10:45:43

10

50MK

Smith Rachel

Maidstone

1968

8

80 456

10:55:47

11

50MK

Wellin Camilla

Värmdö (ingen klubb)

1971

8

80 456

11:03:35

12

50MK

Olausson Annelie

Skövde

1971

8

80 456

11:53:50

13

50MK

Johansson Carolina

Johanneshov

1976

8

80 456

12:08:04

 

50MK

Sunnervall Annelie

Triathlon Väst

1977

7

70 399

9:27:43

 

50MK

Hidendahl Anna

jogg.se

1983

7

70 399

10:35:45

 

50MK

Strid Wanja

Järna

1980

6

60 342

10:08:51

 

50MK

Nässén Dulce

Team Ultrasweden LK

1968

5

50 285

7:23:45

 

50MK

Bäckelin Louise

IF Linnéa

1969

3

30 171

3:12:35

               

Plats

Klass

Namn

Klubb

Född

Varv

Distans

Tid

1

50MNAT

Lindström Tobias

IF Göta

1979

8

80 456

21:58:27

2

50MNAT

Levin Alexander

Nacka, Stockholm

1974

8

80 456

22:07:18

3

50MNAT

Wängberg Jonas

Västerås LK

1972

8

80 456

22:12:39

4

50MNAT

Wood Franklin

Stockholm Frontrunners

1969

8

80 456

22:54:24

5

50MNAT

Nilsson Peter

Sundbyberg

1962

8

80 456

24:45:19

6

50MNAT

Ekström Anders

Stockholm

1975

8

80 456

25:16:42

7

50MNAT

Jacobsson Carl-Johan

Hallen

1995

8

80 456

25:43:54

 

50MNAT

Hatton Robert

Nynäshamn

1978

7

70 399

25:43:55

 

50MNAT

Tinnerholm Christer

BBQ-Runners

1968

5

50 285

19:41:59

 

50MNAT

Tutt-Wixner Andrew

Enskede

1983

5

50 285

19:52:24

 

 

 

 

 

 

 

 

Plats

Klass

Namn

Klubb

Född

Varv

Distans

Tid

1

50KNAT

Otto Pernilla

IKJ Haninge

1969

8

80 456

25:30:53

 

50KNAT

Borén Carina

IF Linnéa

1963

5

50 285

20:23:19

 

 

 

 

 

 

 

 

Plats

Klass

Namn

Klubb

Född

Varv

Distans

Tid

1

100MM

Falk Andreas

Runners´store löparklubb

1977

16

160 912

13:34:31

2

100MM

Olsson Elov

Ockelbo SK

1989

16

160 912

13:38:12

3

100MM

Steene Johan

Stockholm

1973

16

160 912

14:50:45

4

100MM

Garcia Beneito Vicente Juan

Lurbel

1976

16

160 912

15:43:59

5

100MM

Gyllebring Torbjörn

Stockholm

1981

16

160 912

16:25:01

6

100MM

Orsvärn Sten

Skarpnäck

1962

16

160 912

16:51:58

7

100MM

Blixt Staffan

Team Ultrasweden

1984

16

160 912

17:31:17

8

100MM

Söderlund Emil

Cursores Åland

1975

16

160 912

17:49:52

9

100MM

Wolff Ari

Cursores Åland

1972

16

160 912

17:49:52

10

100MM

Brantvall Jonas

UT Kolmården

1972

16

160 912

18:02:16

11

100MM

Berglund Marcus

Vallentuna

1967

16

160 912

18:23:09

12

100MM

Persson Johan

Skärkdalens LK

1968

16

160 912

18:23:48

13

100MM

Engdahl Fredrik

ryssbergets ik

1976

16

160 912

18:30:04

14

100MM

Edling Stefan

4sjöstridsflj

1976

16

160 912

18:50:41

15

100MM

Nord Mats

Ladonia Fellrunners

1973

16

160 912

18:50:41

16

100MM

Kjellberg Mikael

Holck-Clausen - Träning & Hälsa

1985

16

160 912

18:54:27

17

100MM

Melin Kent

Bandhagen

1972

16

160 912

19:10:48

18

100MM

Thorin Niclas

Kalmar

1971

16

160 912

19:13:07

19

100MM

Bringedal Jard

Oslofjord triatlon

1962

16

160 912

19:33:52

20

100MM

Petersen Heine

Marathon Sport

1963

16

160 912

19:40:03

21

100MM

Bretan Ivan

Stockholm

1965

16

160 912

19:43:53

22

100MM

Ekfors Kristian

Insamlingen 1 kr/km

1972

16

160 912

19:48:17

23

100MM

Hasselgren Anders

Göteborg

1969

16

160 912

20:20:34

24

100MM

Johansson Per

Sundsvalls OK

1970

16

160 912

20:42:49

25

100MM

Johansson Per

Västerås LK

1964

16

160 912

21:25:40

26

100MM

Johansson Robin

Sträcklöpet

1980

16

160 912

21:27:33

27

100MM

Norlin Fredrik

Sandviken

1975

16

160 912

21:31:12

28

100MM

Roennelund Soeren

Marathon Sport

1969

16

160 912

21:37:31

29

100MM

Lowemark Henrik

Ljusdal

1975

16

160 912

21:42:05

30

100MM

Markeryd Pontus

Täby

1974

16

160 912

21:46:08

31

100MM

Vika Jimmy

Holmestrand Ultraløperklubb

1979

16

160 912

21:53:28

32

100MM

Liljegren Mats

Team Skavsåret IF

1976

16

160 912

21:54:15

33

100MM

Nilsson Peter

Åre

1965

16

160 912

22:01:47

34

100MM

Carlmark Peter

Axa Sports Club

1966

16

160 912

22:08:24

35

100MM

Aho Janne

Hallstahammar

1982

16

160 912

22:20:59

36

100MM

McAvey Patrick

Mölnlycke

1971

16

160 912

22:27:29

37

100MM

Tedelund Tommy

Stockholms långdistansklubb

1963

16

160 912

22:55:17

38

100MM

Andersen Bo

Den Haag

1958

16

160 912

22:57:16

39

100MM

Wilk Khedron

Team Wilk

1972

16

160 912

23:14:53

40

100MM

Lindberg David

IK Akele

1987

16

160 912

23:28:44

41

100MM

Bengtsson Peter

LUND

1968

16

160 912

23:43:41

42

100MM

Willcox Traviss

100 Marathon Club

1966

16

160 912

24:37:38

43

100MM

Bye Stefan

charlottenberg

1973

16

160 912

25:09:51

44

100MM

Mickos Peter

Södertörns Brandförsvars Förbund

1967

16

160 912

25:27:04

45

100MM

Hernwall Patrik

team malin

1966

16

160 912

25:41:13

46

100MM

Söderkvist Jan

Täby

1960

16

160 912

25:50:27

47

100MM

Lundh Magnus

Team Planet8.se, Värnamo

1972

16

160 912

26:38:37

 

100MM

Häggqvist Jonas

Eco2 Energy

1973

14

140 798

19:34:20

 

100MM

Larsson Magnus

Nynäshamns SS

1972

13

130 741

20:21:11

 

100MM

Parkvall Johan

Stockholm

1974

12

120 684

15:34:53

 

100MM

Delmon Ivan

Solvikingarna Göteborg

1968

12

120 684

17:33:36

 

100MM

Ljungberg Daniel

Uppsala

1981

12

120 684

18:43:55

 

100MM

Hällneby Johnny

Pace on Earth

1972

11

110 627

12:41:46

 

100MM

Karlsson Markus

Cursores Åland

1972

11

110 627

13:35:30

 

100MM

Davidsson Marcus

Saltsjö-Boo

1969

11

110 627

15:58:37

 

100MM

Östlund Henrik

AIK

1976

11

110 627

16:44:03

 

100MM

Firpo Alejandro

Team Firpo

1978

11

110 627

17:26:04

 

100MM

Wallander Mattias

Vegan Runners IK

1979

11

110 627

18:34:06

 

100MM

Karlbom Johan

Ängby runners

1976

10

100 570

13:05:43

 

100MM

Mattsson Örjan

Nordingrå SK

1970

10

100 570

13:58:54

 

100MM

Elson James

Centurion Ultrarunning Team

1982

9

90 513

8:39:44

 

100MM

Berglund Anton

SK Örnvingen

1982

9

90 513

10:25:04

 

100MM

Olsson Happyfeet  Sonny

Vattudalens LDK

1972

9

90 513

11:16:19

 

100MM

Drougge Kent

SPIF Triathlon

1968

8

80 456

8:37:32

 

100MM

Fridh Tomas

Stocksäters if

1973

8

80 456

9:33:26

 

100MM

Gossner Andreas

Romerike Ultraløperklubb

1973

8

80 456

9:45:51

 

100MM

Helmestam Staffan

IK Fyris Triathlon

1981

8

80 456

10:58:58

 

100MM

Larsson Niklas

TV-88

1977

8

80 456

11:19:20

 

100MM

Jonsson Joakim

Östersund

1976

8

80 456

11:19:52

 

100MM

Jamhour Alexander

Apladalens LK

1986

8

80 456

11:28:30

 

100MM

Holmstedt Christoffer

Dörrstopp

1986

8

80 456

11:42:38

 

100MM

Marjomäki Timo

Häjyt, Finland

1965

8

80 456

12:05:53

 

100MM

Sunnervall F Ove

Triathlon Väst

1971

8

80 456

12:39:21

 

100MM

Hellquist Gunnar

Länsförsäkringar

1958

6

60 342

10:44:56

 

100MM

Ljungberg Urban

Stockholm LDK

1971

5

50 285

5:34:54

 

100MM

Joyce Patrick

Täby

1962

5

50 285

5:38:01

 

100MM

Elmgart Otto

Bromma

1970

3

30 171

2:35:11

 

100MM

Toll Anders

Uppsala LK

1961

2

20 114

1:41:35

 

 

 

 

 

 

 

 

Plats

Klass

Namn

Klubb

Född

Varv

Distans

Tid

1

100MK

Jansson Maria

Team UltraSweden LK

1985

16

160 912

16:44:01

2

100MK

Popovic Virva

Team Nordic Trail

1974

16

160 912

20:46:13

3

100MK

Åhman Ann-Sofie

Norrtälje

1968

16

160 912

21:29:23

4

100MK

Thomsen Maria

IF Linnéa

1970

16

160 912

21:39:51

5

100MK

Hernandez San Juan Nahila

Rompiendo Límites

1974

16

160 912

21:50:17

6

100MK

Sollerman Maria

Turebergs fk

1960

16

160 912

21:54:44

7

100MK

Wilk Åsa

Team Wilk

1974

16

160 912

22:56:27

8

100MK

Bengtsson Linda

Klåveröds Skidklubb

1985

16

160 912

23:21:53

9

100MK

Jahn Sigrid

Den Haag / Netherlands

1964

16

160 912

25:19:57

10

100MK

Hansson Margareta

AXA SC

1962

16

160 912

29:07:55

11

100MK

Sedvall Coyntha

Åtvidaberg

1969

16

160 912

29:12:41

 

100MK

Olsson Desirée

Team Nordic Trail

1989

12

120 684

20:30:51

 

100MK

Widstrand Mia

Åkersberga

1968

11

110 627

18:49:03

 

100MK

Lundell Madde

Intersport Falkenberg

1978

10

100 570

15:22:36

 

100MK

Elgán Caroline-Olivia

Täby

1976

10

100 570

17:25:41

 

100MK

Ragnarsson Elin

Stockholm

1989

10

100 570

24:31:16

 

100MK

Westfelt Ellen

Pace on Earth

1977

9

90 513

12:30:49

 

100MK

Kristoffersen Maibritt

Copenhagen

1975

8

80 456

9:27:53