Resultat Sverige ultra

Munkastigen Trail Run, Laxå OK, 2014-04-26

resultat
 

 

 
Nummerlappsutdelning utanför Laxå OK:s klubbstuga.
Löparna samlas kl 09.30 för busstransport…
…till starten kl 11.00 i Olshammar.
44 km senare når löparna målet i Laxå.
Målgång för en löpare i stafettlaget Hfö MP.
Efer målgång fick alla löpare en fin plakett…
…och därefter bjöd Laxå OK på mat, vilket var mycket uppskattat

 

Resultat - Munkastigen Trail Run, Laxå OK, 2014-04-26

 

lopp

pl

namn

Klubblös

tid

efter

män

1

Robert Nilsson

SPIF Friidrott

03:04:33

 

 

2

Erik Tengvall

Klubblös

03:05:49

+1:16

 

3

Jonas Olsson

IK Akele

03:10:00

+5:27

 

4

Henrik PIlvinge

IK Akele

03:13:09

+8:36

 

5

Per Eklöf

IFK Nora Långlöpsklubb

03:15:56

+11:23

 

6

Erik Åström

IK Akele

03:23:22

+18:49

 

7

Jonas Möllare

Team Rock Runners

03:24:24

+19:51

 

8

Richard Richardsen

Klubblös

03:32:28

+27:55

 

9

Robert Eskilsson

Uddevalla SK

03:32:43

+28:10

 

10

Bobby Hermansson

Uddevalla SK

03:35:44

+31:11

 

11

Luca Roncoroni

Civello Italia

03:39:54

+35:21

 

12

Henrik Mattfolk

GoIF Tjalve

03:39:56

+35:23

 

13

Peter Wiktorsson

Axa SC

03:41:10

+36:37

 

14

Pontus Brander

GoIF Tjalve

03:43:59

+39:26

 

15

Håkan Eriksson

IF Linnéa

03:44:42

+40:09

 

16

Tobias Finnsson

Lulekamraterna

03:45:45

+41:12

 

17

Johan Dahl

Fellingsbro AIK

03:49:46

+45:13

 

18

Mattias Wiktorsson

Karlslunds IF

03:49:49

+45:16

 

19

Tobias Gustavsson

Årsta

03:50:05

+45:32

 

20

Joakim Oskarsson

IFK Nora Långlöpsklubb

03:50:36

+46:03

 

21

Lars Hjulström

Team Rock Runners

03:52:12

+47:39

 

22

Martin Forhaug

Linköping VSK

03:52:30

+47:57

 

23

Oscar Säwström

Karlstad

03:54:43

+50:10

 

24

Mats Holm

Kustjägarna IF

03:57:10

+52:37

 

25

basile Richard

KFUM Örebro Friidrott

03:59:30

+54:57

 

26

Åke Larsson

Stigmännen Karlshamns OK

04:00:34

+56:01

 

27

Stig Andersson

Uddevalla SK

04:01:12

+56:39

 

28

Martin Jelvestam

Team Jönköping

04:03:08

+58:35

 

29

Kenneth Norman

IF Strategen

04:03:11

+58:38

 

30

Jonas Wängberg

Västerås Löparklubb

04:04:45

+60:12

 

31

Rickard Sindt

Almby Idrottsklubb

04:08:23

+63:50

 

32

Christer Tinnerholm

Västerås Löparklubb

04:08:59

+64:26

 

33

Anders JansOK

Djerf

04:09:02

+64:29

 

34

Mattias Eklund

Team Nordic Trail

04:10:05

+65:32

 

35

Johan DahlrotOJ Korpen

 

04:12:16

+67:43

 

36

David Elmqvist

Handelsbanken IF

04:13:19

+68:46

 

37

Tom Pedersen

IF Göta

04:13:25

+68:52

 

38

Johan Stamm

Nature Running

04:14:24

+69:51

 

39

Ola S Gustavsson

SOK Aneby

04:15:56

+71:23

 

40

Kim Englund

Örebro

04:19:10

+74:37

 

41

Erik Göthlin

Klubblös

04:20:23

+75:50

 

42

Rolf E Johansson

Västerviks OK

04:21:50

+77:17

 

43

Tommy Andersson

Hindås SK

04:24:11

+79:38

 

44

Ulf Carlstedt

OK Tyr

04:27:03

+82:30

 

45

David Haglund

IK NocOut.se

04:29:17

+84:44

 

46

Niklas Jarl

Örebro

04:30:18

+85:45

 

47

Mikael Caesar

MF Rörteknik AB

04:32:07

+87:34

 

48

Oskar Beider

Örebro AIK

04:33:20

+88:47

 

49

Claes Johansson

Mystadalen

04:33:55

+89:22

 

50

Torbjörn Sjölander

Örebro AIK

04:34:30

+89:57

 

51

Johan Åqvist

Tjällmo Godegårds OK

04:35:17

+90:44

 

52

Joakim Jansson

Sydnärkespolisen IF

04:36:31

+91:58

 

53

Niclas Östman

Motala AIF

04:38:02

+93:29

 

54

Mats Liljengren

Team Skavsåret IF

04:38:41

+94:08

 

55

Mattias Sjösvärd

Klubblös

04:39:50

+95:17

 

56

Stefan Nyström

Klubblös

04:43:13

+98:40

 

57

Mats Bergqvist

Stockholm

04:43:28

+98:55

 

58

Erik Olofsson

Lonesome Runners

04:43:52

+99:19

 

59

Björn Lundvall

Vossloh

04:44:20

+99:47

 

60

Daniel Sandberg

Klubblös

04:45:16

+100:43

 

61

Jonas Janegren

Östansjö SK

04:46:15

+101:42

 

62

Jan Söderkvist

Täby

04:49:10

+104:37

 

63

Robert Vestman

Östansjö SK

04:49:44

+105:11

 

64

Per-Eric Persson

Örebro AIK

04:49:45

+105:12

 

65

Tomas Gustén

Klubblös

04:51:21

+106:48

 

66

Johan Rosenqvist

David Träningscenter

04:52:18

+107:45

 

67

Christer Broström

OK Denseln

04:53:00

+108:27

 

68

Peter Larsson

Uddevalla SK

04:54:19

+109:46

 

69

Terje Kristiansen

Östansjö SK

04:55:00

+110:27

 

70

Henrik Hägglund

Örebro Poliskårs IF

04:58:30

+113:57

 

71

Tord Blücher

Storådalens SK

04:58:52

+114:19

 

72

Tomas Pinni

IFK Nora Långlöpsklubb

04:58:53

+114:20

 

73

Thomas Bengtsson

Karlskoga Enduroklubb

05:13:31

+128:58

 

74

Peter Gustavsson

Eden Vatten

05:13:39

+129:06

 

75

Tommy Wåhlberg

Örebro

05:14:09

+129:36

 

76

Erik Hiding

Örebro Poliskårs IF

05:14:59

+130:26

 

77

Henrik Nord

KFUM Örebro Orientering

05:17:06

+132:33

 

78

Jan Strandevall

Alingsås

05:20:23

+135:50

 

79

Tomas Hidman

IFK Västerås Skidklubb

05:25:43

+141:10

 

80

Peter Nilsson

Klubblös

05:31:49

+147:16

 

81

Andrei Engstarand-Neacsu

Klubblös

05:33:49

+149:16

 

82

Kalle Haglund

Klubblös

05:34:36

+150:03

 

83

Stefan Skytt

Östansjö SK

05:36:22

+151:49

 

 

 

 

 

 

Kvinnor

1

Gunilla Ekholm

K Akele

3:53.55

 

 

2

Liv Fahlén

Örebro AIK

3:55.04

 

 

3

Emelie Andersen

Jönköping

3:56.30

 

 

4

Ann-Sofie Bark

IK Akele

4:01.50

 

 

5

Ulrica Svensson

Kristinehamns Multisport

4:06.23

 

 

6

Lotta Huselius

Trailrunspecialisten.se

4:14.38

 

 

7

Anna-Karin Björfeldt

Kristinehamns Multisport

4:18.30

 

 

8

Elise H Johansson

Kvarnbyns Löparsällskap

4:20.19

 

 

9

Sara Richert

Örebro AIK

4:20.47

 

 

10

Malin Lemurell

Solvikingarna

4:24.32

 

 

11

Elin Trolltoft

Klubblös

4:25.16

 

 

12

Maria Broström

OK Denseln

4:35.19

 

 

13

Lillemor Bock

Karlskoga Löp o Cyckelklubb

4:40.12

 

 

14

Petra Mangnäs

Örebro

4:51.01

 

 

15

Susanne

Jarl Örebro

4:56.39

 

 

16

Cecilia Arkhed

Klubblös

4:59.05

 

 

17

Eva-Lena Hjalmarsson

 Lonesome Runners

5:04.03

 

 

18

Sara Elfing

Ronneby OK

5:11.01

 

 

19

Annika Hagfjärd

IF Linnéa

5:14.22

 

 

20

Marita Eriksson

Nunnorna

5:21.31

 

 

21

Elin Jönsson

IK NocOut.se

5:31.47

 

 

22

Victoria Engstarand

-Neacsu

5:33.49

 

 

23

Klubblös Louise

Staffas Klubblös

5:52.25

 

 

24

Lovisa Johansson

 Västerviks OK

8:01.22

 

 

25

Sofia Erlandsson

Västerviks OK

8:01.22

 

 

 

 

 

 

 

Lag

1

Fam Sundqvist

Familjen Sundqvist

3:39.29

 

 

2

Kanal 1

Kanalskolan

3:41.45

 

 

3

IF Start 1

IF Start

3:52.06

 

 

4

H/L

Henrik/Lena

3:58.35

 

 

5

Bergmans

Löpare Bergmans

4:10.39

 

 

6

LSV 3

Laxå Special Vehecles

4:13.39

 

 

7

IF Start 2

IF Start

4:14.56

 

 

8

Tiveds IF

Tiveds IF

4:23.39

 

 

9

Hfö MP

Hfö MP Säk/Jakt -07

4:25.10

 

 

10

BBA

Blomster/Blom/Agiere

4:28.48

 

 

11

Öysten's

Götteri Öysten's Götteri

4:29.47

 

 

12

LYFTA

L.Y.F.T.A.

4:34.18

 

 

13

LSV 2

Laxå Special Vehecles

4:36.55

 

 

14

Team Vilse

SOK Aneby

4:42.15