Resultat Sverige ultra

Kullamannen, 54 km,  2014-05-03
resultat - damer - herrar - startplats

Bilder
 
 
 
 
Startplats
 
 

 
 

Resultat Kullamannen, 54 km,  2014-05-31 

 

plac

namn

klubb

tid

damer

1

Anna Eriksmo

Heleneholms IF/La Sportiva

05:07:29

 

2

Mimmi Kotka

Svinarp FK

05:08:25

 

3

Judith Trunschke

 

05:11:28

 

4

Kerstin Rosenqvist

Västerås löparklubb

05:14:57

 

5

Caroline Egnerfors

Team Nordic Trail

05:40:05

 

6

Amanda Mannervik

 

05:41:13

 

7

Eva Tiselius

 

05:44:45

 

8

Lotta Huselius

Trailrunspecialisten.se

05:50:05

 

9

Collette Coumans

Härlövs IF

06:01:50

 

10

Malin Ljungh

EAO

06:05:46

 

11

Annika Hagfjärd

IF Linnéa

06:10:46

 

12

Jaana Nehez

IS Göta

06:11:01

 

13

Camilla Ringström

Salomon

06:33:17

 

14

Charlotta Carlén

Lonesome Runners

06:33:48

 

15

Susanne Jarl

Sync

06:39:46

 

16

Trine Nyberg

Kalmar RC Triathlon

06:46:46

 

17

Åsa Abel

Lonesome Runners

06:48:45

 

18

Sofia Andersson

Reimers

06:55:29

 

19

fiorella sparta

 

07:06:26

 

20

Maria Thye Møller

 

07:06:26

 

21

Anna Häger Glenngård

Triathlon syd

07:13:37

 

22

Charlotta Svalander

Lonesome Runners

07:16:31

 

23

Karin Ahlstedt

Coach K Runners

07:16:52

 

23

Maria Scharin

Coach K Runners

07:16:52

 

23

Marie Lennerhagen

Coach K Runners

07:16:52

 

26

Anna-Karin Johansson

Uddevalla SK

07:21:39

 

27

Karin Lagerblad

Falkenbergs Roadrunners

07:28:44

 

28

Suzan Jakobsson

Coach K Runners

07:39:00

 

29

Lena Hermansson

Lonesome Runners

07:39:31

 

30

Zandra Larsson

 

07:42:56

 

31

Desirée Olsson

Team Nordic Trail

07:51:05

 

32

Eva-Lena Hjalmarsson

Lonesome Runners

07:53:27

 

33

Helejna Larsson

Triathlon Väst

07:55:12

 

34

Debbie Hickman

5 Tårns Motion

07:58:46

 

35

Åsa Broberg

IS Göta

08:09:50

 

36

Lupita Svensson

 

08:40:00

 

 

 

 

 

herrar

1

Johan Lantz

Salomon

04:13:29

 

2

Mattias Karlsson

Fjällmaraton Sälen

04:25:46

 

3

Niclas Lestander

 

04:26:02

 

4

Andreas Svanebo

Salomon

04:28:35

 

5

Elov Olsson

Naturkompaniet/Salomon

04:33:39

 

6

Ragnar Crona

Volvo IF

04:37:14

 

7

Erik Sagvolden

Seilduksgata festkomité

04:38:47

 

8

Henrik Pilvinge

IK Akele

04:39:15

 

9

Magnus Mattsson

IS Göta

04:39:34

 

10

Björn Morén

IK Akele

04:46:52

 

11

Henrik Hult

 

04:47:43

 

12

Greg Friedman

 

04:47:44

 

13

Fredrik Ottosson

Bodafors ok

04:51:54

 

14

Jimmy Jacobsson

Falkenberg Allstars

04:54:41

 

15

Rodolfo Vera

Westeros Trail Running Society

04:56:27

 

16

Tobias Gustafsson

 

04:58:06

 

17

Peter Thorsell

Team Nordic Trail

05:01:59

 

18

Erik Dahl

Malmö Gerillalöpare

05:04:47

 

19

Rickard Lindholm

Axa sportsclub

05:05:09

 

20

Vergard Brun Saga

 

05:05:44

 

21

Tobias Huuva

Caterpillar

05:08:03

 

22

Lars Hjulström

Rockrunners

05:08:23

 

23

Daniel Roxvret

Salomon

05:10:46

 

24

kenth Fransson

IS Göta

05:11:04

 

25

Björn-Ragnar Carlstedt

Peri

05:11:05

 

26

Niklas Holmström

Eskilstuna Trailklubb

05:11:14

 

27

Rickard LarssonSaez

Sthlm Screenprint

05:12:04

 

28

Patrik Lindegårdh

 

05:13:15

 

29

Andreas Järgren

IS Göta trail

05:14:17

 

30

Joakim Falk

Falk & Partners

05:15:08

 

31

Tobias Johansson

Falkenberg Allstars

05:16:24

 

32

Fredrik Uddgren

Lonesome Runners

05:17:53

 

33

Torbjörn Gelotte

Mölndal Outdoor IF

05:19:01

 

34

Henrik Sihm

 

05:20:00

 

35

Jon Albizuri

Triathlon Syd

05:21:10

 

36

Andreas Simonsson

CK Master

05:22:57

 

37

Erik Billerby

Lonesome Runners

05:24:54

 

38

Claes Winterfeldt

 

05:26:54

 

39

Eric Johansson

PwC

05:27:14

 

40

Anders Vasilis

 

05:27:19

 

41

Erik Wahlund

 

05:28:48

 

42

victor edholm

 

05:29:28

 

43

Tommy Strömberg

Halmstad

05:31:06

 

44

Emil Byström

SSIF

05:32:47

 

45

Viktor Winterglöd

Bonjour Trail

05:33:25

 

46

Paul Franks

Bjäre Triathlon

05:37:33

 

47

Henrik Nilsson

 

05:38:11

 

48

Peter Andersson

Göteborg

05:40:18

 

49

Stefan Oliv

 

05:41:21

 

50

Magnus Rabe

Gubbsen Laufclub

05:41:58

 

51

Carl-Gunnar Fridolfsson

OK Gränsen

05:45:06

 

52

Mats Jacobsson

Göteborgs SK

05:45:31

 

53

Mikael Lindgren

IS Göta

05:45:42

 

54

Krister Svensson

Team Rockrunners

05:50:46

 

55

Markus Lundin

 

05:51:38

 

56

Jonas Wincent

IFK Sala

05:52:42

 

57

Ingemar Ericsson

FIF Gnistan

05:53:30

 

58

Brian Nielsen

Fredrikshofs FIF

05:55:00

 

59

Peter Hagerman

 

05:55:58

 

60

Anders Möller

 

05:56:47

 

61

Daniel ljungdahl

 

05:56:50

 

62

johan andersson

Sollentuna

05:59:06

 

63

Riccard Andersson

Triathlon Syd

05:59:22

 

64

David Svensson

 

05:59:23

 

65

Matti Pommer

 

05:59:36

 

66

Mårten Mathisson

Filborna arena

06:00:33

 

67

Gabriel Bengtsson

Stigmännen Karlshamns OK

06:00:43

 

68

Tobias Thorsson

IK Trenne Ullared

06:01:18

 

69

Felix Rehnberg

Sträcklöpet

06:01:30

 

70

Martin Nilsson

Team Femmans Sport

06:01:46

 

71

Claes Winblad

 

06:03:09

 

72

Peter Edvik

 

06:04:34

 

73

Roland Ljungh

EAO

06:05:46

 

74

Jan Ericsson

Capgemini

06:06:04

 

75

Morten Laursen

 

06:06:12

 

76

Daniel Nilsson

Valbo

06:06:59

 

77

Fredrik Ohlin

 

06:09:20

 

78

Martin Nolstedt

Lonesome Runners

06:09:27

 

79

Jonas Persson

IS GÖTA

06:09:29

 

80

Stefan Samuelsson

the gax ultramarathons

06:10:53

 

81

David Ardegård

Pildammarna

06:10:54

 

82

Håkan Ygge Peterson

Malmö Klätterklubb

06:10:55

 

83

Per Rudqvist

Hsok

06:12:45

 

84

Per Lundström

Lonesome Runners

06:13:08

 

85

Jakob Hellsten

 

06:13:14

 

86

Peter Bengtsson

 

06:14:33

 

87

Martin Persson

SK Granan

06:14:41

 

88

Jesper Bønnelykke

Genuine Viking

06:15:47

 

89

Klas Bjerkeby

 

06:15:59

 

90

Andreas Claesson

Team Oslo

06:16:01

 

91

Björn Svensson

HSOK

06:16:20

 

92

Trond Storronning

IL Tyrving

06:16:39

 

93

Eirik Smidht Sagstuen

 

06:16:40

 

94

Tony Andersson

Triathlon Syd

06:16:42

 

95

Fredrik Smedberg

OK Skogsfalken

06:17:32

 

96

björn agertoft

 

06:17:46

 

97

Tobias Selling

GAIS

06:18:11

 

98

Johan Olsson

 

06:18:19

 

99

Fredrik Olsson

 

06:18:46

 

100

Lars Pedersen

Helmet Island Runners Team

06:18:50

 

101

Daniel Billström

Enviloop AB

06:19:56

 

102

Magnus Hagström

Performance by Hagström

06:21:18

 

103

Robin Johansson

Sträcklöpet

06:22:21

 

104

Erik Sifvert

STF Kebnekaise

06:24:12

 

105

Björn Källström

Team Nordic Trail

06:25:00

 

106

Jon Hellsten

 

06:25:27

 

107

Markus Rytterkull

Team Create

06:26:33

 

108

Mattias Carlstein

Team Rockrunners

06:27:54

 

109

Christian Carlsten

Mer harmoni

06:28:21

 

110

Erik Norberg

 

06:30:08

 

111

Christian Johansson

Solvikingarna

06:30:23

 

112

Kristian Andersson

Falkenbergs RR

06:31:35

 

113

Mattias Alvén

 

06:32:28

 

114

Johan Nordgren

 

06:32:34

 

115

Magnus Björkholm

 

06:33:16

 

116

Per trailper Johansson

Team Nordic Trail

06:33:16

 

116

mattias eklund

Team Nordic Trail

06:33:16

 

118

Jesper Frisk

Team Nordic Trail

06:33:53

 

119

Martin Larsson

 

06:34:43

 

120

Andreas Dahlström

runacademy if

06:35:54

 

121

Martin Nilsson

Dörrstopp

06:35:54

 

122

Urban Schill

 

06:36:23

 

123

Dan Nilsson

Nilssons MC

06:38:11

 

124

Anders Björn

 

06:38:32

 

125

Anders Hedefalk

Hundide.se

06:39:19

 

126

Dariusz Sadlakowski

Lt-Bittermark

06:39:45

 

127

Erik Nilsson

C Stad & Landskap

06:41:22

 

128

Krister Ekelund

Skattmasarna

06:41:49

 

129

axel vikengren

 

06:42:31

 

130

Olof kronlid

 

06:42:31

 

131

Daniel Karlsson

 

06:42:59

 

132

Frederick Schmidt

Falkenbergs Ik

06:43:27

 

133

Lars Gullers

 

06:43:41

 

134

Robin Bronow

 

06:44:33

 

135

Erik persson

Crispteam

06:44:52

 

136

Petter Westerlund

Perstorp AB IF

06:45:53

 

137

Serge Séjourné

Stade Français

06:46:06

 

138

Joakim Gustavsson

Nordic Military Training

06:46:18

 

139

Michael Frederiksen

5 Tårns Motion

06:46:34

 

140

Viktor Nordblom

 

06:46:42

 

141

Hans Persson

KMTB

06:47:40

 

142

Roger Tjernström

Skansen IF

06:48:10

 

143

Markus Björnström

Soppero IF

06:48:41

 

144

Peter Lind

Lonesome Runners

06:49:16

 

145

Patrik Thylin

Spring Spring LLK

06:49:50

 

146

Martin Andersson

Kustjoggarna / Trelleborg

06:50:11

 

147

Fredrik Nihlen

 

06:51:15

 

148

Mårten Ahlm

Andrarums IF

06:51:45

 

149

Heide Persson

Andrarums IF

06:52:17

 

150

Daniel Thers

 

06:52:32

 

151

Sonny Olsson

Salomon

06:54:50

 

152

kenneth lilja

Lonesome runners

06:54:56

 

153

Johan Lindholm

Jekyll & Hyde

06:55:26

 

153

Christoffer Lindkvist

Jekyll & Hyde

06:55:26

 

155

Peter Marklund

Kalmar RC

06:55:50

 

156

Stefan Rytterlund

Team Babord

06:56:41

 

157

Johan Svensson

 

06:56:41

 

158

Gustav Knutsson

Simris Alg

06:57:24

 

159

Mattias Skafar

Nitator Stainless Steel AB

06:57:43

 

160

David Hall

Heleneholms IF

06:58:59

 

161

Kristian Almquist

Stehag

06:59:16

 

162

Mattias Adman

 

07:00:15

 

163

Martin Clemensson

Swedish trailrunning

07:00:37

 

164

Anders Järrebring

Lonesome Runners

07:01:06

 

165

Jesper Eklöf

Technogarden

07:01:07

 

166

Anders Löfgren

Tetra Pak IF

07:01:25

 

167

Mattias Elholm

 

07:02:25

 

168

Marcus Wiklund

 

07:03:07

 

169

Jesper Jørgensen

56N

07:03:36

 

170

Lucian Negrut

 

07:04:10

 

171

Daniel Thorell

Los Degos Congregados/LVSK

07:04:14

 

172

Robert Hjelm

Hultsfreds Lk

07:04:26

 

173

Björn Carnemalm

 

07:05:06

 

174

Jakob Axelsson

 

07:05:06

 

175

Klaus Nipgaard Nielsen

Askvig+Stitz

07:07:55

 

176

Henrik Gryndahl Pedersen

Askvig+Stitz

07:07:55

 

177

Leo Westerberg

Whammy IK

07:08:18

 

178

Johan Enell

Coach K Runners

07:08:51

 

179

Thomas Christensson

Kinesiologikliniken Helix

07:10:18

 

180

Johan Christensson

Salsjögänget

07:10:19

 

181

Tony Ivarsson

Kristianstads Triatlonklubb

07:11:05

 

182

Mathias Widstrand

 

07:11:31

 

183

Rune Larsson

Trollhättans SK

07:11:58

 

184

Stefan Lagerblad

LK Tuppgök

07:11:59

 

185

Stefan Fahlstedt

IS Göta Hippierunners

07:12:38

 

186

Michael Strøh

5 Tårns Motion

07:12:48

 

187

Morten Olsen

GMB Løberne

07:13:36

 

188

Thomas Björkegren

Falkenberg

07:13:39

 

189

Martin Wetterhorn

 

07:14:06

 

190

John Vånemo

 

07:14:08

 

191

Håkan Samuelsson

 

07:15:09

 

192

Jonas Wåhlander

Elgiganten

07:15:22

 

193

Axel Stattin

Vegan Runners IK

07:16:22

 

194

Marcus Henningsson

Tetra Pak IF

07:16:45

 

195

Björn Gustafsson

 

07:17:15

 

196

Anders Jönsson

 

07:17:15

 

197

Mikkel Clausen

 

07:17:50

 

198

Kenneth Demskov

 

07:18:36

 

199

Torbjörn Kjörk

Lonesome Runners

07:18:45

 

200

Preben Nielsen

5 Tårns Motion

07:19:03

 

201

Carl Carnebro

Salomon

07:20:09

 

202

Jesper Lindersson

Team Nordic Trail

07:20:10

 

203

Magnus Nord

Slättrunners

07:20:48

 

204

Martin Jakobsson

 

07:21:10

 

205

Tomas Hammer

Crisp Tri Team

07:21:11

 

206

Jesper Tysse

Lonesome runners

07:21:38

 

207

Michael Daly

Kustjoggarna / Trelleborg

07:22:08

 

208

Robert Ekdahl

 

07:23:06

 

209

Jonas Dahlin

Perstorp AB IF

07:24:37

 

210

Rikard Ambumsgård

 

07:25:05

 

211

Zoltan Kuthy

Swedish Trail Running

07:25:54

 

212

Henrik Pihl

Pihlapågarna

07:26:53

 

213

Jonathan Öhrling

Heleneholms Tri Team

07:27:21

 

214

Michael Nielsen

 

07:27:30

 

215

Henrik Rosencrantz

Överkalix IF

07:27:43

 

216

Andreas Wahlberg

 

07:28:34

 

217

Per Kvist

Kustjoggarna / Trelleborg

07:28:42

 

218

Rasmus Antonsson

 

07:28:46

 

219

Björn Fritz

Önnestad

07:32:34

 

220

Ola Cedergren

åhus FIK

07:32:35

 

221

Bjarne Kristensen

5 Tårns Motion

07:33:45

 

222

Pietro Schiaffonati

 

07:37:48

 

223

Jens Altarac

 

07:38:35

 

224

johan lindsjö

fisklikör support avd. syd

07:38:57

 

225

Petter Bengtsson

Pumpan IF

07:39:00

 

226

Mats Dufva

Lonesome Runners

07:39:31

 

227

Simon Gate

 

07:39:36

 

228

Tobias Hultman

Coor sportsclub

07:39:55

 

229

Kristoffer Pehrson

 

07:42:00

 

230

Sebastian Gustafson

 

07:42:56

 

231

Magnus Johansson

 

07:44:03

 

232

Uffe Villumsen

OK Snab

07:51:15

 

233

Joakim Kopka

Lonesome Runners

07:52:09

 

234

jonny nilsson

pildammarna

07:52:24

 

235

Nicolas Laurencin

 

07:52:29

 

236

Henning Lantz

 

07:55:22

 

237

Stefan Linnér

 

07:55:24

 

238

erik birath

 

07:56:29

 

238

Anton Holgersson

 

07:56:29

 

240

Ola Söderlund

Tärnaby

07:58:26

 

241

Peter Andersson

Team TLV

08:01:02

 

242

Josef Kruber

Kamelryttaren

08:02:00

 

243

Flemming Reiderstad

 

08:16:43

 

244

Tommy Törnqvist

Lonesome Runners

08:17:06

 

245

lasse Vest

 

08:28:42

 

246

Kristofer Håkansson

Los Degos Congregados

08:32:14

 

247

Emil Löfroth

Team Nordic Trail

08:38:35

 

248

Tomas Sandberg

Lonesome runners

08:42:20

 

249

Philippe Daum

Stade Français

08:51:43