Resultat Sverige ultra

Spånga 6h & Marathon & Halvmarathon, 2014-10-04
resultat - 6-tim kvinnor / 6-tim män / halvmarathon kvinnor / halvmarathon män / marathon män - karta

Arrangör: Team Skavsåret & Team Ultrasweden
Start: Spånga IP, kl 10.00  Målet stänger 16.00
Bana: Loppet avgörs på 400 meters banans tartan

 

Bilder
Servicepersonalen vid varvningen
Peter Lembke
Jennifer Johansson.
Tommy Lacandler 
Annica Johansson
Tomas Svensson ger sig ut på ännu ett varv
Mats Liljegren
Victoria Borg
Margareta Hansson
Svetlana Gross
Thomas Svensson, Margareta Hansson, Monica Engkvist och Svetlana Gross.
 
Karta
 
 
 

Resultat Spånga 6h & Marathon & Halvmarathon, 2014-10-04 

Lopp

 plac

Namn

Klubb

Född

Varv

Distans

 

 6-tim kvinnor

1

Borg Victoria

Team Ultrasweden

1980

173

69 532

 

 

2

Sollerman Maria

Turebergs FK

1960

158

63 759

 

 

3

Björlund Gisella

Team Tjejmarathon

1970

134

54 044

 

 

4

Widstrand Maria

Åkersberga spring

1968

133

53 668

 

 

5

Gross Svetlana

Ingen klubb

 

132

53 265

 

 

6

Hultberg Lena

Running Sweden

1971

129

51 851

 

 

7

Bertmar Ingrid

Passlöparna i Huddinge

1970

125

50 275

 

 

8

Rosengren Annika

Team Stockolm Marathon

1958

117

47 075

 

 

9

Hansson Margareta

Team Stockolm Marathon

1962

114

45 828

 

 

10

Engkvist Monica

Team Moto

1956

112

45 169

 

 

11

Ekring Carina

Team Snigel

1969

108

43 407

 

 

12

Mpili Linda

Team Ultrasweden

1984

106

42 854

 

 

13

Lundström Berit

IFK Borgholm

1952

106

42 595

 

 

14

Lembke Ulla

Team Fakta

1959

105

42 195

 

 

15

Nordstrand Pia

Funbeat

1970

95

38 221

 

 

16

Pettersson Anna-Lena

Söderåsens FK

1957

82

32 995

 

 

17

Lindholm Inga-Sarah

Vallentuna FK

1961

76

30 595

 

 

18

Johansson Annica

Team Fakta

1973

57

22 995

 

 

19

Johansson Jennifer

Team Fakta

1993

50

20 195

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6-tim män

 

Namn

Klubb

Född

Varv

Distans

 

 

1

Hällneby Johnny

Peace on Earth

1972

188

75 687

 

 

2

Ritella Christian

Team Ultrasweden

1972

188

75 526

 

 

3

Välitalo Dan

Västerås Löparklubb

1971

180

72 442

 

 

4

Gustavsson Gert

Team Blekinge

1959

171

68 607

 

 

5

Palmgren Göran

Västerås Löparklubb

1968

167

67 198

 

 

6

Markborn Carl-Adam

Terrible Tuesdays

1984

164

65 974

 

 

7

Brinck Robert

Västerås Löparklubb

1967

161

64 798

 

 

8

Gustavfsson Johnny

Salnecke Roadrunners

1961

159

63 994

 

 

9

Liljegren Mats

Team Skavsåret IF

1976

157

63 180

 

 

10

Lundell Bertil

IF Linnea

1965

156

62 709

 

 

11

Olsson Sonny

Vattudalen LK

1972

155

62 415

 

 

12

Öhman Daniel

Ingen klubb

1979

152

61 204

 

 

13

Larsson Thomas

Tyresö

1969

152

61 112

 

 

14

Olofsson Per

Ingen klubb

1970

152

61 061

 

 

15

Bäcklund Erik

Västerås Allmäna

1967

151

60 660

 

 

16

Hernwall Patrik

Team Malin

1966

151

60 601

 

 

17

Larsson Andreas

Team Ultrasweden

1979

150

60 195

 

 

18

Zetterqvist Daniel

IF Linnea

1978

149

59 961

 

 

19

Forlsund Daniel

Ingen klubb

1978

141

56 906

 

 

20

Olsson Kent

Lifetime runners

1966

140

56 460

 

 

21

Grebäck Niklas

Stockholm LK

1966

137

55 129

 

 

22

Eliasson Kenneth

Stockholms LDK

1961

132

53 023

 

 

23

Lindqvist Tommi

<Ingen Klubb>

1968

130

52 532

 

 

24

Engstrand Ulf

Uppsala LK

1970

130

52 324

 

 

25

Dahllöf Åke

Runday IF

1971

127

51 087

 

 

26

Lacandler  Tommy

Team Moto

1952

124

49 928

 

 

27

Törnblom Wellander Angelo

<Ingen Klubb>

 

122

49 163

 

 

28

Kopplimäe Sigvard

Ingen klubb

 

119

48 030

 

 

29

Englund Tommy

OK Grane

1948

118

47 457

 

 

30

Svensson Peter

IFK Skövde

 

111

44 829

 

 

31

Söderström Stig

Kvarnsedens GoIF FIK

1943

110

44 428

 

 

32

Karlsson Patrik

Team Skavsåret IF

 

108

43 395

 

 

33

Lembke Peter

Team Fakta

1971

105

42 195

 

 

33

Tedelund Tommy

SLDK

1963

105

42 195

 

 

33

Olausson  Johan

Team Skavsåret IF

 

105

42 195

 

 

36

Svensson Thomas

Team Sth Marathon

1949

101

40 660

 

 

 

 

 

 

 

 

 

marathon män

Plats

Namn

Klubb

Född

Varv

Distans

Tid

 

1

Hällgren Christer

Tyresö SS

1968

105

42 195

02:59:16

 

2

Berggren Lars Göran

Team Skavsåret IF

 

105

42 195

04:02:44

 

3

Aasbö Henrik

Norge

 

105

42 195

04:22:37

 

 

 

 

 

 

 

 

halvmarathon kvinnor

Plats

Namn

Klubb

Född

Varv

Distans

Tid

 

1

Gunsell Katarina

Team Skavsåret IF

 

52

21 098

01:40:54

 

2

Smedlund Maria

IF Linnea

1976

52

21 098

02:43:32

 

 

 

 

 

 

 

 

halvmarathon män

Plats

Namn

Klubb

Född

Varv

Distans

Tid

 

1

Husman Patrik

Team Skavsåret

 

53

21 098

01:54:24

 

 2

Smedlund Jonas

IF Linnea

 

36

14 698

01:15:31