Resultat Sverige ultra

 

upd 2014-12-15

 

Personliga rekordens tävling, Växjö, 2014-12-13 -- 14
Resultat 100 km  100 miles  12 tim  6 tim   deltagare

 

 

Hej alla!

Personliga rekordens tävling, PRT, avgörs för andra året i Telekonsultarena på Arenastaden i Växjö vid Hejaregatan.
Tävlingen avgörs Luciahelgen 13-14 december.
Och är Sveriges längsta julbord - hela 24 timmar långt.
Förutom 24 h finns 12 h, 6 h, 100 km och 100 Mile att välja på.

Vi tävlar utanför bana 6 där varvet mäter 235 m och är helt flackt. Nivåskillnad lika med noll. Temperaturen kommer att ställas in på 17 grader, samma som i fjol.
Vi kommer anlita Restaurang Tipshallen i år igen som leverantör med varm mat, vilket var uppskattat. Och självklart kommer ni att kunna äta, dricka och gå på toa hela dygnet.

/
Christer Svensson
 

Fakta
Arrangör: Växjö AIS  
Tävlingsledare: Christer Svensson    
Temperatur: 17 grader. 
Anmälda: 127 anmälda, 120 startande, 117 fullföljda,110 klarade marathon eller mer..
Tidtagning Reima Hartikainen och Peter Eriksson
Övriga medhjälpare: Fredrik Svensson, Ann-Marie Persson, Arne Lundblad, Lars Thorstensson och Patric Lundvall
Leg. Banmätare: Reima Hartikainen som mätte banans längd till 239 m   
Restaurang: Tipshallen stod för den varma maten under dygnet.    

   

Bilder

Susanne ute på banna
Susanne Gren vann andra pris i klassen 24 timmar kvinnor
Prispallen kvinnor 24 tim, Susanne Green, Sidsel Petersen, och Pia Rosvall
Chipp på byxor av! 15 minuter till start med Daniel Assarsjö.
Telekonsult arenas gladaste tärna! Starkt jobbat Camilla Lundberg! Pigg och glad hela natten! Så bra jobbat!
Christer håller rätt på löparna sekunder innan start
Pang!! Start! I mitten superstarka Eva Lindskog som tog hem 1a platsen på 12-timmars och strax bakom Niklas Gunne som tyvärr fick bryta denna gången! Bara dryga 20 år men redan med många imponerande resultat bakom sig! Håll ögonen öppna efter denna Ultrakille i framtiden!
Reima Hartikainen på sin självklara plats bakom skärmarna! En riktig ultraeldsjäl! Väldigt roligt att lyssna på hans spännande berättelser en stund! I bakgrunden segraren på 12-timmars Jimmy Jacobsson från Helle IF !
 
Några av Christers  funktionärer under PRT i Växjö 2014
Jacob Jern spelar och sjunger julsånger för 12 timmars starten.
Själv kom han på nionde plats i 24 timmars med över 130 km. 
Starten på 24 timmars
 

 

 

Resultat - Personliga rekordens tävling, Växjö, 2014-12-13 -- 14
 

Lopp

Plats

Namn

Klubb

Född

Klass

Varv

Distans

6 tim kvinnor

1

Maria Olsson

FK Göingarna

1973

K40

274

65 679

 

2

Annelie Bohman

Växjö Löparklubb

1975

K35

244

58 527

 

3

Pia Vidlund Aro

Landsbro

1976

Kmot

211

50 756

 

4

Kristina Sörensen

Team Fakta

1960

Kmot

211

50 738

 

5

Monica Svensson

Växjö AIS

1978

K35

209

50 004

 

6

Karin Svahn

Adapt, Mölndal

1962

Kmot

193

46 492

 

7

Anette Ahl

Helsingborg

1962

Kmot

185

44 351

 

8

Barbro Paraniak

Team Skavsåret IF

1956

K55

179

42 834

 

9

Jeanette Kiskanyadi

OK Njudung

1967

K45

171

41 011

 

10

Pia Nordstrand

Funbeat

1970

Kmot

163

39 271

 

11

Åsa Eriksson

Halmstad OK

1990

Ksen

101

24 192

 

 

 

 

 

 

 

 

6 tim män

Plats

Namn

Klubb

Född

Klass

Varv

Distans

 

1

Jens Holgersson

Outnorth

1975

Mmot

282

67 535

 

2

Emil Falkek

Falkenbergs RR

1974

Mmot

270

64 779

 

3

Ludwig Sjödal

Alvesta

1982

Mmot

257

61 691

 

4

Gert-Inge Tapper

Björnstorps IF

1957

M55

257

61 615

 

5

Fredrik Saarnak

Växjö

1972

Mmot

253

60 608

 

6

Andreas Bohman

Risinge Road Runners

1972

Mmot

242

58 079

 

7

Bengt Lindgren

Vallentuna FK

1947

M65

240

57 413

 

8

Björn Tibbelin

Växjö Löparkamrater

1975

Mmot

232

55 585

 

9

Daniel Severinsson

Halmstad OK

1983

Mmot

231

55 489

 

10

Stig Hörberg

Växjö Norra IF

 

Mmot

225

54 110

 

10

Leif Franzén

LK Nyköping Run

1946

M65

225

54 110

 

12

Jan Paraniak

Team Skavsåret IF

1950

M60

214

51 199

 

13

Namida Aneskans

Team Blekinge

1985

Msen

192

46 082

 

14

Peter Svensson

IFK Skövde

1957

M55

180

43 187

 

15

Joacim Martinsson

Växjö Löparklubb

1972

M45

179

42 920

 

16

Martin Bengtsson

Team Art of Running

1969

Mmot

176

42 195

 

17

Clemens Ronge

Ljungby

1963

Mmot

151

36 314

 

18

Ulf Tapper

Björnstorps IF

1992

Msen

133

31 947

 

19

Maurice Weber

Växjö

1980

Mmot

105

25 388

 

20

Kenneth Gustafsson

Sommenbygdens SK

1969

M45

90

21 641

 

21

Isac Ritella

Team Ultra Sweden LK

2002

Mmot

85

20 491

 

 

 

 

 

 

 

 

12 tim kvinnor

Plats

Namn

Klubb

Född

Klass

Varv

Distans

 

1

Eva Lindskog

Stockholm LDK

1973

K40

510

121 981

 

2

Charlotte Johannesdotter

Solvikingarna

1982

Ksen

424

101 397

 

3

Gunilla Axelsson

Borlänge Löparklubb

1988

Ksen

401

96 025

 

4

Trine Nyberg

Kalmar RC

1975

K35

375

89 911

 

5

Lupita svensson

Malmö

1970

Kmot

357

85 510

 

6

Kristina Broman

Borlänge Löparklubb

1978

K35

336

80 404

 

7

Helle Poulsen

Danmark

1978

Kmot

293

70 080

 

8

Amanda Nolhage

Hultsfreds LK

1989

Ksen

280

66 973

 

9

Camilla Lundberg

SOK Knallen

1973

K40

213

50 960

 

10

Ulla Lembke

Team Fakta

1959

Kmot

177

42 356

 

10

Catharina Henriksson

GLIH

1969

Kmot

177

42 356

 

 

 

 

 

 

 

 

12 tim män

Plats

Namn

Klubb

Född

Klass

Varv

Distans

 

1

Jimmy Jacobsson

Hälle IF

1976

M35

512

122 528

 

2

Ingemar Ericsson

Ronneby OK

1974

M40

469

112 151

 

3

Silvio Cannava

Årsta

1966

Mmot

466

111 431

 

4

Peter Lendrop

Team Blekinge

1968

M45

452

108 255

 

5

Lars Christensson

Team Ultra Sweden LK

1962

M50

436

104 257

 

6

Mikael Sandberg

Huddinge

1962

M50

428

102 393

 

7

Richard Andersson

Lund

1967

Mmot

420

100 645

 

8

Mats Svensson

Ryssbergets IK

1965

M45

412

98 565

 

9

Branislav Pavic

Västerås Löparklubb

1979

M35

390

93 263

 

10

Fredrik Olsson

Coventry City

1972

Mmot

389

93 153

 

11

Kurt Gustavsson

Hultsfreds LK

1946

M65

347

82 986

 

12

Olof Torbrand

IFK Skövde

1974

Mmot

335

80 126

 

13

Patrik Scharff

Lund

1966

Mmot

304

72 715

 

14

Thomas Steenberg

Danmark

1971

Mmot

293

70 080

 

14

Kenneth M Forsberg

Kalmar RC

1966

M45

293

70 080

 

14

Tobias Josefsson

Runacademy IF

1974

M40

293

70 080

 

14

Mattias Pålsson

Kalmar PC

1973

Mmot

293

70 080

 

18

Tommy Strömberg

Halmstad

1984

Mmot

272

65 061

 

18

Niklas Drott

Hultsfreds LK

1972

M40

272

65 061

 

20

Mikael Forsström

Runday IF

1961

M50

268

64 145

 

21

Karl Abrahamsson

IKNocout.se

1976

Mmot

265

63 388

 

22

Robert Svenberg

IK Jogg

1964

Mmot

260

62 193

 

23

Rickard Möllerström

Shake´n Bake

1976

Mmot

255

60 998

 

24

Daniel Forslund

Linköping

1978

Mmot

252

60 281

 

25

Fredrik Engdahl

OK Pan Kristianstad

1976

M35

218

52 155

 

26

Peter Lembke

Team Fakta

1971

Mmot

209

50 004

 

27

Rikard Kelloniemi

HOK Ultracollective

1974

M40

200

47 853

 

28

Daniel Assarsjö

SOK Knallen

1976

M35

192

45 941

 

29

Karl-Emil Ottosson

Hammarkinds SK

1937

M75

178

42 595

 

29

Hans Ursfält

Urshults IF

1951

Mmot

178

42 595

 

31

Eddy Hultgren

Team Blekinge

1959

M55

177

42 356

 

32

Magnus Bodin

LF Lejonbragden

1967

M45

57

13 676

 

 

 

 

 

 

 

 

24 tim kvinnor

Plats

Namn

Klubb

Född

Klass

Varv

Distans

 

1

Sidsel Petersen

Team Kortben og Langben

1985

Ksen

667

159 588

 

2

Susanne Green

Friskis- och Svettis Helsingborg

1963

K50

631

150 972

 

3

Pia Rosvall

Handelsbanken IF (Sthlm)

1973

K40

524

125 289

 

4

Gunilla Franzén

LK Nyköping Run

1944

K70

490

117 176

 

5

Ann Ritella

Team Ultra Sweden LK

1973

K40

435

104 063

 

6

Victoria Borg

Team Ultra Sweden LK

1980

Ksen

418

99 955

 

7

Britt Sulonen

Team Ultra Sweden LK

1958

K55

366

87 527

 

8

Bianca Ulltjärn

Linköpings Löparklubb

2002

Kmot

237

56 740

 

9

Louise Ulltjärn

Linköpings Löparklubb

2006

Kmot

185

44 316

 

10

Annika Johansson

Team Fakta

1973

K40

176

42 117

 

11

Åsa Eriksson

Halmstad Orienteringsklubb

1990

Ksen

97

23 236

 

 

 

 

 

 

 

 

24 tim män

Plats

Namn

Klubb

Född

Klass

Varv

Distans

 

1

Elov Olsson

Ockelbo SK

1989

Msen

1 058

253 041

 

2

Dan Välitalo

Västerås Löparklubb

1971

M40

906

216 608

 

3

Hasse Byrén

IF Spartacus

1965

M45

798

190 834

 

4

Ivan Bretan

Stockholm

1965

Mmot

739

176 674

 

5

Staffan Westberg

Vattudalens LDK

1960

M50

720

172 133

 

6

Erik Bäcklund

Västerås Allmänna Klubb

1967

Mmot

690

165 034

 

7

Jörgen Lindwall

Team Ultra Sweden LK

1963

M50

670

160 341

 

8

Sören Raarup

Rimo.dk

1966

M45

609

145 785

 

9

Jakob Jern

Real Fighter Muay-Thai Lund

1964

Mmot

556

132 937

 

10

Jörgen Nilsson

Vi som springer

1950

M60

544

130 286

 

11

Johnny Hällneby

Pace on Earth

1972

M35

542

129 721

 

12

Kari Sulonen

Team Ultra Sweden LK

1957

M55

464

110 949

 

12

Hans Jansson

Vilsta

 

Mmot

464

110 949

 

14

Zingo Andersen

IK Jogg

1974

M40

454

108 755

 

15

Gert Gustavsson

Team Blekinge

1959

M55

423

101 150

 

16

Hans Nyberg

Ale 90 IK

1963

M50

419

100 194

 

17

Noah Höjeberg

Stockholm

1976

Mmot

418

99 955

 

18

Hans-Inge Lindeskov

Team Ultra Sweden LK

1949

M65

386

92 496

 

19

Sigvard Koplemäe

Team Ultra Sweden LK

1950

M60

381

91 112

 

20

Rasmus Stenemo

Axa Sports Club

1981

Msen

366

87 527

 

21

Tonny Carlsen

Den tossede kyllingen

1985

Mmot

357

85 376

 

22

Anders Jelander

GLIH

1964

Mmot

337

80 596

 

23

Alexander Ulltjärn

Linköpings Löparklubb

1971

Mmot

299

71 601

 

24

Niklas Fredlund

Team Ultra Sweden LK

1965

M45

254

60 759

 

25

Gabriel Ulltjärn

Linköpings Löparklubb

2000

Mmot

253

60 606

 

26

Julius Ulltjärn

Linköpings Löparklubb

2004

Mmot

227

54 348

 

27

Ulf-Peter Sjöholm

Växjö AIS

1965

M45

209

50 004

 

Deltagare

 

 

 

lopp

klasss

namn

klubb

1

24 tim

Mmot

Alexander Ulltjärn

Linköpings Löparklubb

2

12 tim

Ksen

Amanda Nolhage

Hultsfreds LK

3

24 tim

Mmot

Anders Jelander

GLIH

4

6 tim

Mmot

Andreas Bohman

Risinge Road Runners

5

6 tim

Kmot

Anette Ahl

Helsingborg

6

24 tim

K40

Ann Ritella

Team Ultra Sweden LK

7

12 tim

K40

Anna-Maria Trollsfjord

SOK Knallen

8

6 tim

K35

Annelie Bohman

Växjö Löparklubb

9

24 tim

K40

Annika Johansson

Team Fakta

10

12 tim

Mmot

Anton Landgren

Lund

11

6 tim

K55

Barbro Paraniak

Team Skavsåret IF

12

6 tim

M65

Bengt Lindgren

Vallentuna FK

13

24 tim

Kmot

Bianca Ulltjärn

Linköpings Löparklubb

14

6 tim

Mmot

Björn Tibbelin

Växjö Löparkamrater

15

12 tim

M35

Branislav Pavic

Västerås Löparklubb

16

24 tim

K55

Britt Sulonen

Team Ultra Sweden LK

17

12 tim

K40

Camilla Lundberg

SOK Knallen

18

6 tim

Kmot

Carolina Carlström

Ingen klubb

19

100 km

Kmot

Catalin Dumitrescu

Vinslöv

20

12 tim

Kmot

Catharina Henriksson

GLIH

21

12 tim

Ksen

Charlotte Johannesdotter

Solvikingarna

22

6 tim

Mmot

Christofer Holm

Kalmar

23

6 tim

Mmot

Clemens Ronge

Ljungby

24

24 tim

M40

Dan Välitalo

Västerås Löparklubb

25

12 tim

M35

Daniel Assarsjö

SOK Knallen

26

12 tim

Mmot

Daniel Forslund

Linköping

27

6 tim

Mmot

Daniel Severinsson

Halmstad OK

28

12 tim

M55

Eddy Hultgren

Team Blekinge

29

24 tim

Msen

Elov Olsson

Ockelbo SK

30

6 tim

Mmot

Emil Falkek

Falkenbergs RR

31

24 tim

Mmot

Erik Bäcklund

Västerås Allmänna Klubb

32

12 tim

K40

Eva Lindskog

Stockholm LDK

33

12 tim

M35

Fredrik Engdahl

OK Pan Kristianstad

34

12 tim

Mmot

Fredrik Olsson

Coventry City

35

6 tim

Mmot

Fredrik Saarnak

Växjö

36

24 tim

Mmot

Gabriel Ulltjärn

Linköpings Löparklubb

37

24 tim

M55

Gert Gustavsson

Team Blekinge

38

6 tim

M55

Gert-Inge Tapper

Björnstorps IF

39

12 tim

Ksen

Gunilla Axelsson

Borlänge Löparklubb

40

24 tim

K70

Gunilla Franzén

LK Nyköping Run

41

24 tim

Mmot

Hans Jansson

Vilsta

42

24 tim

M50

Hans Nyberg

Ale 90 IK

43

12 tim

Mmot

Hans Ursfält

Urshults IF

44

24 tim

M65

Hans-Inge Lindeskov

Team Ultra Sweden LK

45

24 tim

M45

Hasse Byrén

IF Spartacus

46

12 tim

Kmot

Helle Poulsen

Danmark

47

12 tim

M40

Ingemar Ericsson

Ronneby OK

48

6 tim

Mmot

Isac Ritella

Team Ultra Sweden LK

49

24 tim

Mmot

Ivan Bretan

Stockholm

50

24 tim

Mmot

Jakob Jern

Real Fighter Muay-Thai Lund

51

6 tim

M60

Jan Paraniak

Team Skavsåret IF

52

6 tim

K45

Jeanette Kiskanyadi

OK Njudung

53

6 tim

Mmot

Jens Holgersson

Outnorth

54

24 tim

Mmot

Jesper Tysse

Lonesome runners

55

12 tim

M35

Jimmy Jacobsson

Hälle IF

56

6 tim

M45

Joacim Martinsson

Växjö Löparklubb

57

24 tim

M35

Johnny Hällneby

Pace on Earth

58

24 tim

Mmot

Julius Ulltjärn

Linköpings Löparklubb

59

24 tim

M50

Jörgen Lindwall

Team Ultra Sweden LK

60

24 tim

M60

Jörgen Nilsson

Vi som springer

61

24 tim

M55

Kari Sulonen

Team Ultra Sweden LK

62

6 tim

Kmot

Karin Svahn

Adapt, Mölndal

63

12 tim

Mmot

Karl Abrahamsson

IKNocout.se

64

12 tim

M75

Karl-Emil Ottosson

Hammarkinds SK

65

6 tim

M45

Kenneth Gustafsson

Sommenbygdens SK

66

12 tim

M45

Kenneth M Forsberg

Kalmar RC

67

12 tim

K35

Kristina Broman

Borlänge Löparklubb

68

6 tim

Kmot

Kristina Sörensen

Team Fakta

69

12 tim

M65

Kurt Gustavsson

Hultsfreds LK

70

12 tim

M50

Lars Christensson

Team Ultra Sweden LK

71

100 km

M35

LarsLyngaard Hansen

Team Kortben og Langben

72

6 tim

M65

Leif Franzén

LK Nyköping Run

73

24 tim

Kmot

Louise Ulltjärn

Linköpings Löparklubb

74

6 tim

Mmot

Ludwig Sjödal

Alvesta

75

12 tim

Kmot

Lupita svensson

Malmö

76

12 tim

M45

Magnus Bodin

LF Lejonbragden

77

6 tim

K40

Maria Olsson

FK Göingarna

78

6 tim

Mmot

Martin Bengtsson

Team Art of Running

79

12 tim

M45

Mats Svensson

Ryssbergets IK

80

12 tim

Mmot

Mattias Pålsson

Kalmar PC

81

6 tim

Mmot

Maurice Weber

Växjö

82

12 tim

M50

Mikael Forsström

Runday IF

83

12 tim

M50

Mikael Sandberg

Huddinge

84

6 tim

K35

Monica Svensson

Växjö AIS

85

6 tim

Msen

Namida Aneskans

Team Blekinge

86

12 tim

M40

Niklas Drott

Hultsfreds LK

87

24 tim

M45

Niklas Fredlund

Team Ultra Sweden LK

88

100 km

Mmot

Niklas Gunne

IFK Mora

89

100 miles

M35

Niklas Larsson

LK TV 88

90

12 tim

M45

Niklas Lindqvist

Team tete RC (Oskarshamn)

91

24 tim

Mmot

Noah Höjeberg

Stockholm

92

12 tim

Mmot

Olof Torbrand

IFK Skövde

93

12 tim

Mmot

Patrik Scharff

Lund

94

12 tim

Mmot

Peter Lembke

Team Fakta

95

12 tim

M45

Peter Lendrop

Team Blekinge

96

6 tim

M55

Peter Svensson

IFK Skövde

97

6 tim

Kmot

Pia Nordstrand

Funbeat

98

24 tim

K40

Pia Rosvall

Handelsbanken IF (Sthlm)

99

6 tim

Kmot

Pia Vidlund Aro

Landsbro

100

24 tim

Msen

Rasmus Stenemo

Axa Sports Club

101

12 tim

Mmot

Richard Andersson

Lund

102

12 tim

Mmot

Rickard Möllerström

Shake´n Bake

103

12 tim

M40

Rikard Kelloniemi

HOK Ultracollective

104

12 tim

Mmot

Robert Svenberg

IK Jogg

105

12 tim

Mmot

Roger Olofsson

Performance by Hagström

106

12 tim

K35

Sandra Bizzozero

Team Blekinge

107

24 tim

Ksen

Sidsel Petersen

Team Kortben og Langben

108

24 tim

M60

Sigvard Koplemäe

Team Ultra Sweden LK

109

12 tim

Mmot

Silvio Cannava

Årsta

110

12 tim

Kmot

Siv Hedlin

Bor

111

24 tim

M50

Staffan Westberg

Vattudalens LDK

112

24 tim

M45

Stefan Olsson

Team Ultra Sweden LK

113

6 tim

Mmot

Stig Hörberg

Växjö Norra IF

114

24 tim

K50

Susanne Green

F &S Helsingborg

115

24 tim

M45

Sören Raarup

Rimo.dk

116

12 tim

Mmot

Thomas Steenberg

Danmark

117

12 tim

M40

Tobias Josefsson

Runacademy IF

118

12 tim

Mmot

Tommy Strömberg

Halmstad

119

24 tim

Mmot

Tonny Carlsen

Den tossede kyllingen

120

12 tim

K35

Trine Nyberg

Kalmar RC

121

6 tim

Msen

Ulf Tapper

Björnstorps IF

122

24 tim

M45

Ulf-Peter Sjöholm

Växjö AIS

123

12 tim

Kmot

Ulla Lembke

Team Fakta

124

24 tim

Ksen

Victoria Borg

Team Ultra Sweden LK

125

24 tim

M40

Zingo Andersen

IK Jogg

126

24 tim

Ksen

Åsa Eriksson

Halmstad Orienteringsklubb

127

6 tim

Ksen

Åsa Eriksson

Halmstad OK