Resultat Sverige ultra

 

upd 2015-01-18

 

Sandsjöbacka Trail Marathon 2015-01-17
resultat 82 km män - 82 km kvinnor- - marathon män - marathon kvinnor - karta



 

Bilder

Fredrik Andreasson

 

Karta

 

Resultat Sandsjöbacka Trail Marathon 2015-01-17

 

 

lopp

plac

namn

klubb

tid

82 km män

1

Olsson, Oscar

Team 2XU

07:33:19

 

2

Gärdsback, Mattias

 

07:54:37

 

3

Fredriksson, Christofer

Södertälje IF

08:10:17

 

4

Bellamy, Stewart

Mercia Fell Runners

08:37:21

 

5

Boqvist, Pär

Mölndal Outdoor IF

08:45:04

 

6

Holmberg, Daniel

Bergslöparna

08:45:12

 

7

Bengtsson, Martin

Team art of Running

08:49:51

 

8

As, Ted

Aktivitus Sport Club

08:56:02

 

9

Stenemo, Rasmus

Team Settlers

09:00:23

 

10

Jurander, Erik

Swedish Trail Running

09:06:48

 

11

Edespong, Erik

IK Akele

09:08:45

 

12

Andersson, Jonas

IF Rigor

09:26:10

 

13

Ohlsson, Fredrik

Mölndal

09:34:57

 

14

Billerby, Erik

Lonesome Runners

09:48:26

 

15

Rybrink, Gustav

 

10:01:02

 

16

Jensen, Dennis

 

10:13:15

 

17

Nilsson, Daniel

 

10:13:15

 

18

Bengtsson, Stefan

Torslanda Älgar

10:15:55

 

19

Wagner, Johan

Ladonia Fellrunners

10:20:54

 

20

Andersson, Tomas

 

10:20:54

 

21

Pettersson, Andreas

Lonesome Runners

10:22:51

 

22

Svalstrand, Mikael

Sea Kayak Billdal

10:28:14

 

23

Olsson, Erik

Uddevalla CK Triathlon

10:30:39

 

24

Smith, Edvard

 

10:39:30

 

25

Winnberg, Dan

IK Trenne

10:44:32

 

26

Johansson, Niklas

 

10:51:45

 

27

Söderblom, Jens

Oi to the world

10:52:03

 

28

Pedersen, Lars

 

10:52:25

 

29

Wall, Linus

IF Rigor

10:56:10

 

30

Ringström, Magnus

Solvikingarna

10:56:27

 

31

Ardegård, David

Söderåsravinerna

11:09:39

 

31

Andersson, Sebastian

 

11:09:39

 

33

Boström, Ola

 

11:17:20

 

34

Jansson Stenstavold, Robert

Motionshuset Uddevalla

11:17:20

 

35

Wideström, Josef

 

11:19:10

 

35

Trägårdh, Kristian

 

11:19:10

 

37

Gross, Björn

Arctic Studio

11:19:10

 

38

clemensson, martin

Swedish Trail Running

11:22:20

 

39

Häggqvist, Jonas

Team Adven

11:34:30

 

40

Veznaver, Danny

Mölndal Outdoor IF

11:40:40

 

41

Ardbo, Carl johan

 

11:41:44

 

42

Ericsson, Jonas

 

11:50:18

 

43

Ericsson, Stefan

IK NocOut.se

12:04:45

 

44

Michalski, Krzysztof

Vege Runners

12:04:49

 

45

Claesson, Stefan

 

12:10:43

 

46

Edsparr, Henrik

Stockholm City Triathlon

12:15:27

 

47

Gustafsson, Stefan

Lonesome Runners

12:22:03

 

48

Kopka, Joakim

Lonesome Runners

12:29:32

 

49

McAvey, Patrick

Mölnlycke

12:36:47

 

50

Ericsson, Dag

NocOut.se

12:50:35

 

51

Abrahamsson, Kalle

NocOut.se

12:50:35

 

52

Kraenzmer, Martin

 

13:06:53

 

53

Forsell, Jonn

Pantern Running Club

13:06:53

 

54

Bak, Marcel (POL)

 

13:08:24

 

55

Isoz, Oscar

Lonesome Runners

13:27:31

 

56

Kuthy, Zoltan

Swedish Trail Running

13:55:04

 

 

 

 

 

lopp

plac

namn

klubb

tid

82 km kvinnor

1

Kay, Sofia

LK TV-88

10:15:55

 

2

Alsterlund, Frida

 

13:27:44

 

 

 

 

 

lopp

plac

namn

klubb

tid

44 km män

1

Jansson, Henrik

Trialhton Väst

03:28:00

 

2

Rabe, Magnus

Gubbsens Laufclub

03:30:51

 

3

Bornhall, Johan

Högsbo AIK

03:49:02

 

4

Ragnar, Simon

Lilla löpklubben

03:50:10

 

5

Zachrisson, Mikael

Lerum Friidrott

03:54:27

 

6

Hansson, Pär

IFK Göteborg Orientering

03:59:38

 

7

Bäckström, Richard

Triathlon väst

03:59:45

 

8

Fivrin, Ashkan

Triathlon Väst

03:59:47

 

9

Lindeberg, Peter

 

04:02:02

 

10

Ottosson, Fredrik

Höglandets triathlon

04:03:03

 

11

Haugstvedt, Samuel

 

04:06:24

 

12

Yttring, Martin

Solvikingarna

04:07:01

 

13

Samuelsson, Viktor

Donsö IS

04:08:27

 

14

Röstlund, Joakim

Solvikingarna

04:10:14

 

15

Wikström, Markus

Solvikingarna

04:10:29

 

16

Forsell, Kristofer

 

04:11:12

 

17

Lundström, Ronny

 

04:11:12

 

18

Andreasson, Fredrik

Triathlon väst

04:12:32

 

19

Trolltoft, Tomas

Mölndal

04:12:34

 

20

Svanström, Christian

Triathlon Väst

04:12:44

 

21

Mosén, Henrik

Triathlon Väst

04:13:36

 

22

Edgren, Ludde

UGOT Running Club

04:17:26

 

23

Lingsten, Johan

mölndal outdoor if

04:19:09

 

24

Magnusson, Carl Johan

Triathlon Väst

04:19:21

 

25

Stenemo, Rasmus

Team Settlers

04:19:57

 

26

Sandqvist, Peter

Mölndal Outdoor IF

04:20:58

 

27

Amneskog, Tomas

Aktivitus Sportsclub

04:21:22

 

28

Koning, Bjarne

Simcoachen

04:22:00

 

29

As, Ted

Aktivitus Sport Club

04:23:15

 

30

Isegran, Patrik

Skattmasarnas IF

04:24:22

 

31

Skårbratt, Johan

 

04:24:47

 

32

Lillbacka, Robert

Lonesome Runners

04:24:52

 

33

Svensson, Daniel

Mölndal Outdoor

04:24:58

 

34

Kiriazidis, Dimitris

Icebug

04:25:40

 

35

Onsbacke, Anders

Aktivitus Sports Club

04:25:42

 

36

Heyman, Daniel

 

04:27:01

 

37

Crapsky, Julien

Triathlon Väst

04:27:06

 

38

Thorsson, Jan

Halmstad Garnison IF

04:29:33

 

39

Jonsson, Mattias

TEAM FOAB

04:30:26

 

40

Wahlberg, Thor

Solvikingarna

04:30:34

 

41

Toresson, Martin

 

04:34:18

 

42

Karlsson, Torbjörn

 

04:34:29

 

43

Arvidsson, Jens

IF Rigor

04:34:34

 

44

Bylerius, Mattias

Triathlon väst

04:35:23

 

45

Arvidsson, Christoffer

 

04:35:30

 

46

Vegborn, David

 

04:35:45

 

47

Zantelid, Michael

Triathlon Väst

04:35:46

 

48

Andersson, Peter

Majsans FC

04:36:02

 

49

Lundin, Edward

Spring i Önnered

04:37:00

 

50

Warrén, Peder

Rejlers IF

04:37:25

 

51

Olsen, Carl

solvikingarna

04:39:49

 

52

Becker, Daniel

Runday IF

04:41:00

 

53

Carlsson, Emil

TEAM FOAB

04:41:00

 

54

Olsson, Johan

IF Rigor

04:42:30

 

56

Lindholm, Mattias

 

04:45:31

 

57

Garnander, Michael

Ultra collective

04:46:57

 

58

Vangenmo, Henrik

IK Granit

04:47:13

 

59

Fries, Erik

IK Jogg

04:47:46

 

60

Waldenström, Jesper

 

04:50:49

 

61

Haaga, Harry

IF Kville

04:51:26

 

62

Johansson, Johan

 

04:52:18

 

63

Ringström, Magnus

Solvikingarna

04:52:54

 

64

Jalkler, Quintus

 

04:53:40

 

65

Leidecker, simon

 

04:55:05

 

66

Junkell, Henrik

FK Herkules

04:56:03

 

67

Frånlund, Magnus A

Billdal

04:56:49

 

68

Eklund, Johan

 

04:59:02

 

69

Persson, Martin

LK TV88

04:59:26

 

70

Bogren, Johannes

Södra IF

04:59:34

 

71

Käll, Philip

IF Kville

05:00:50

 

72

Johansson, Christian

Solvikingarna/Lonesome

05:01:12

 

73

Frisk, David

 

05:01:27

 

73

Rabe, Jonas

Halden skiklubb / Atomen ...

05:01:27

 

75

Frisk, Anton

 

05:01:27

 

76

Hagsjö, Adam

Triathlon Väst

05:01:42

 

77

Regebro, Anton

Halmstadtriathleterna

05:01:46

 

78

Heimdahl, Mattias

Håfreströms IF

05:01:51

 

79

Persson, Jonas

Lonesome Runners

05:01:51

 

80

Hallström, Martin

 

05:04:19

 

81

Frostberg, Anders

Solvikingarna

05:04:37

 

82

Kangevall, Fredrik

 

05:05:47

 

83

Nilsson, Thomas

KALP 66

05:06:06

 

84

Manzi, Patrick

Ella Bitches RC

05:06:31

 

85

Anebreid, Hans

Lobesome Runners

05:06:52

 

86

Eriksson, Patrik

Vegan runners

05:07:05

 

87

Enhager, Pontus

OK Landehof

05:07:10

 

88

Trostek, Mattias

ICA Handlarnas IF

05:08:27

 

89

Cederqvist, Emanuel

IS Fåken, Öland

05:08:49

 

90

Källström, Björn

Team Nordic Trail

05:10:55

 

91

Sjögren, Fredrik

 

05:11:42

 

92

Karlsson, Peter

IK Jogg

05:13:48

 

93

Bucht, Magnus

 

05:15:08

 

94

Westlund, Johan

IK Jogg

05:15:24

 

95

Ottosson, Marcus

Kullavik

05:15:34

 

96

Pernvik, Magnu

Stratsys

05:15:34

 

97

Johansson, Mattias

Lonesome Runners

05:15:42

 

98

Björkqvist, Jonas

Göteborgs Atlet & Triathl...

05:17:25

 

99

Kelly, Daniel

LeoNova SoulRunners

05:18:11

 

100

Andersson, Peter

Räddningstjänsten Storgöt...

05:18:14

 

101

Antonsson, Patric

Loco Athletico

05:18:16

 

102

Edofsson, Martin

Team Kungälv

05:18:17

 

103

Vilhelmsson, Håkan

Mölndals AIK

05:18:19

 

104

Branden, Olof

Burma Boys

05:19:01

 

105

Nyman, Björn

Team Nordic Trail

05:19:54

 

106

Nyström, Henrik

 

05:20:37

 

107

Terje, Fredrik

Burma Boys

05:20:58

 

108

Söderström, Magnus

GKIK

05:20:58

 

109

Gårdebrink, Per

Lonesome Runners

05:23:46

 

110

Larsson, Henrik

IFK Göteborg Friidrott

05:26:42

 

111

Olofsson, Martin

Kullaviks Trailrunners

05:27:03

 

112

Lundgren, Johan

 

05:27:14

 

113

Gabrielsson, Peter

Ok Orinto

05:27:24

 

114

Johansson, Martin

OK Orinto

05:27:25

 

115

Karlsson, Lars

FK Herkules

05:28:05

 

116

Kruse, Tom

 

05:28:25

 

117

Severinsson, Daniel

Halmstadtriathleterna

05:29:00

 

118

Sandell, Mats

Pantern Running Club

05:29:36

 

119

Zakrison, Urban

 

05:30:10

 

120

Wigren, Magnus

 

05:30:10

 

121

Fhager, Magnus

 

05:30:22

 

122

Blomqvist, Peder

team Läkarhuset

05:30:30

 

123

Gerhardsson, Krister

Bergslöparna

05:31:01

 

124

Johansson, Peter

 

05:31:04

 

125

Wiklund, Måns

 

05:31:16

 

126

Ottoson, Patrik

 

05:31:51

 

127

Orrsjö, Johannes

 

05:35:34

 

128

Nyhlén, Mattias

Majs IF

05:35:34

 

129

Schagerlind, Mikael

 

05:35:36

 

130

Jakobsson, Anders

Triathlon Väst

05:35:37

 

131

Sandin, Joakim

Team Salming

05:36:30

 

132

Ahlström, Fredrik

-

05:37:51

 

133

Hörnquist, Niclas

Anderstorps OK

05:40:19

 

134

Regnander, Marcus

Vegan runners

05:40:40

 

135

Hallström, Mikael

Micke

05:42:04

 

136

Grahn, Torbjörn

IK Uven

05:42:11

 

136

Hultkrantz, Ola

Solvikingarna

05:42:11

 

138

Andersson, Mats

Team Prospero/Solvikingarna

05:42:12

 

139

Alexandersson, Patrik

GSIF

05:43:34

 

140

Kristensen, Fredrik

Hogia Running Club

05:44:27

 

141

Lindersson, Jesper

Team Nordic Trail

05:44:27

 

142

eriksson, mats

Pantern Running Club

05:44:41

 

143

Hartler, Johan

Triathlon väst

05:45:00

 

144

Gjerling, Mathias

 

05:45:31

 

145

Siring, Mikael

Big Joe Turner

05:46:44

 

146

Sigsfors, Robert

Andalen Runners

05:47:20

 

147

Kindmark, Magnus

Andalens Runners

05:47:20

 

148

Olsson, Niklas

 

05:48:09

 

149

Hellström, Per

IF Rigor

05:54:13

 

149

Dahlhöjd, Johan

Team Crosstränad

05:54:13

 

151

Andersson, Tommy

 

05:54:44

 

152

von Boisman, Johan

G.O.A.T.

05:55:33

 

153

Stiller, Michael

 

05:56:02

 

154

Månsson Grahn, Oscar

Runday IF

05:56:02

 

155

Ericsson, Stefan

IK NocOut.se

05:56:37

 

156

Sjöman, Eric

Lerum Friidrott

05:59:12

 

157

Röine Baltra, Christoffer

Lillalöpklubben

05:59:16

 

158

Ekman, Pär

Lilla Löpklubben

05:59:16

 

158

Larsson, Bengt

Team Nordic Trail

05:59:16

 

160

Erensjö, Andreas

 

06:00:24

 

161

Gerhardsson, Alexander

Bergslöparna

06:04:11

 

162

Karlsson, Dick

 

06:06:37

 

163

Glans, Johan

Lonesome Runners

06:08:29

 

164

Soomer, Jonas

Lonesome Runners

06:08:29

 

165

Svanström, Jörgen

Lonesome Runners

06:08:29

 

166

Lith, Daniel

MIT Tough Team

06:08:34

 

167

Bloom, Robert

Hälsinglands multisport

06:09:17

 

168

niklasson, mats

Lonesome Runners

06:10:01

 

169

Westlund, Mårten

Biffen & Bananen Swimrunk...

06:17:55

 

170

Lindqvist, Mathias

Halmstadtriathleterna

06:18:39

 

171

Eriksson, Stefan

OK Älgen

06:19:49

 

172

Larsson, Måns

 

06:21:50

 

173

Brunnegård, Arvid

The Persistent Few

06:22:37

 

174

Edshage, Anders

The Persistent Few

06:22:37

 

175

Sjöstrand, Hans

 

06:24:23

 

176

Olausson, Mathias

 

06:25:36

 

177

Erlandsson, Karl Oskar

IS Fåken, Öland

06:26:25

 

178

Reinholdson, Klas

Solvikingarna

06:26:57

 

179

markenstrand, mattias

IKHP Triathlon

06:33:50

 

180

Johansson, Lars-Olof

Triathlon väst

06:34:02

 

181

Andersson, Håkan

Triathlon Väst

06:34:58

 

182

Reinhold, Thomas

 

06:36:11

 

183

Bertilsson, Johan

Falkenbergs domarklubb

06:38:08

 

184

Reinhold, Fredrik

Team Ormsalva

06:38:54

 

185

Sonesson, Fredric

Lonesome Runners

06:38:54

 

186

Kuthy, Zoltan

Swedish Trail Running

06:56:19

 

187

elvhäger, torbjörn

TitanSpartan LK

07:01:54

 

188

Burman, Karl

TitanSpartan LK

07:01:54

 

189

Thers, Daniel

Tetra Pak IF

07:10:39

 

190

Carlsson, Emil

 

07:10:40

 

191

Bohlin, Stefan

Hagen BK

07:14:55

 

192

Sandblad, Tomas

Billingens Klätterklubb

07:15:01

 

193

Carlsson, Jens

Hammarkinds SK

07:16:23

 

194

Lundberg, Jörgen

 

07:17:18

 

195

Dehlin, Tomas

Höglandets triathlon

07:50:15

 

 

 

 

 

lopp

plac

namn

klubb

tid

44 km marathon kvinnor

1

Axelsson, Karin

Solvikingarna

04:23:23

 

2

Strömberg Bylund, Maria

Fagersta Södra IK

04:30:02

 

3

Eriksson, Åsa

Halmstad OK

04:35:48

 

4

Ullberg, Emma

 

04:38:04

 

5

Ström, Mikael

Mölndal Outdoor

04:38:26

 

6

Åhberg, Emma

Solvikingarna

04:45:43

 

7

Olvenmark, Hanna

Solvikingarna

04:48:58

 

8

Bäckström, Linnea

Hestra IF

04:56:24

 

9

frånlund, maria

ik stern

04:56:49

 

10

Gadler, Åsa

SOK Knallen

05:01:05

 

11

Hammarström, Petra

Kullavik

05:01:10

 

12

Örtenwall, Cornelia

VSHG

05:01:14

 

13

Trolltoft, Elin

Mölndal

05:12:33

 

14

Andersson, Emma

 

05:21:11

 

15

Kihlberg, Hanna

Solvikingarna

05:22:12

 

16

Karlsson, Lisa

 

05:22:19

 

17

Zetterberg, Malin

 

05:24:06

 

18

Hansen-Gjerling, Linda

 

05:26:40

 

19

Krenauer, Michaela

Herkules

05:33:31

 

20

Vannerberg, Kristina

pantern Running Club

05:44:41

 

21

Wengel, Katrin

Ultra Collective

05:44:58

 

22

Brynning, Katarina

Mölndal Outdoor

05:59:22

 

23

Huseth, Kari

IK Stetn

06:01:36

 

24

Hunsberger, Monica

 

06:14:27

 

25

Svensson, Helena

FK Herkules

06:15:56

 

26

Gothilander, Jennifer

 

06:17:38

 

27

Ingemarsdotter, Emilia

 

06:21:50

 

28

Karnerud, Emmy

The Persistent Few

06:22:37

 

29

Isegran, Susanna

Lonesome runners

06:38:54

 

30

Morgansson, Jenny

Team Gegamaja

06:47:08

 

31

Sjöberg, Linda

 

07:42:02

 

32

Bäck, Anna-Karin

MIT Tough Team

07:42:11

 

33

eriksson, rebecca

team mpower

07:50:13