Resultat Sverige ultra

Karlstad 6-timmars 2015-01-31
resultat

Ett ultralopp i Våxnäshallen, Karlstad
Arrangör: IF Göta
Varvbana


 

Bilder

Varvning
Peter Lembke, Åke Dahllöf, Peter Eriksson, Marie Blommé och Annica Johansson
Jennifer Johansson och Annica Johansson Team Fakta
 
 

Resultat Karlstad 6-timmars, 2015-01-31 

 

plac

namn

klubb

född

varv

Distans

herrar

1

Gjermund Sørstad

IF Sturla

 

424

82 244

 

2

Staffan Blixt

Team Blixt

1984

377

73 028

 

3

Robert Drottz

karlstad

1977

368

71 262

 

4

Robert Tunebrant

Fågelskog

1976

351

68 024

 

5

Gert Gustavsson

Team Blekinge LF

1959

347

67 236

 

6

Jonas Lennestål

IFK Sala

1963

346

67 117

 

7

Jimmy Sandsten

Merrell

 

345

66 810

 

8

Håkan Carlsson

Västerås LK

1977

344

66 667

 

9

Johan Segerström

Axa Sport Club

1979

342

66 246

 

10

Göran Palmgren

VLK

1968

333

64 556

 

11

Petter Möller

I2 IF

1986

325

62 996

 

12

Erik Högkvist

I2 IF Triathlon

1989

312

60 557

 

13

Emil Falkek

Falkenbergs RR

 

310

60 206

 

14

Anders Thorén

IF Göta

 

310

60 086

 

15

Ola Björklund

Ludvika

1981

310

60 065

 

16

Niklas Fredlund

Team Ultrasweden LK

1965

308

59 696

 

17

Henrik Sundell

I2 IF Triathlon

1976

303

58 814

 

18

Johan Brodin

Team Ultrasweden LK

1978

302

58 493

 

19

Daniel Granström

Västerås LK

 

295

57 196

 

20

Peter Lembke

Team Fakta

1971

292

56 607

 

21

Lars-Eric Andersson

Kista

1966

292

56 539

 

22

Kristoffer Nåhem

I2IF Triathlon

1976

291

56 526

 

23

John Forsell

Västerås Löparklubb

1978

291

56 512

 

24

Ståle Aas

Romerike Ultraløperklubb

1974

290

56 298

 

25

Mats Zetterlund

Vattudalens LDK

1948

289

56 018

 

26

Markus Lundberg

Ebbes vänner

 

285

55 206

 

27

Janne Gunnarsson

Karlskoga

1974

284

55 152

 

28

Jonas Alpsten

SISU Forshaga

1958

279

54 199

 

29

Claes Danielsson

Västerås

1971

276

53 490

 

30

Bengt Nilsson

Stockholm HHH

1962

273

52 852

 

31

Damir Dzananovic

Västerås

1976

271

52 465

 

32

Åke Dahllöf

Runday IF

1971

269

52 215

 

33

Jesper Tysse

Lonesome Runners

1975

269

52 083

 

34

Jörgen Nilsson

Vi som springer

1950

262

50 806

 

35

Daniel Hälleråd

Hisings Backa

1977

262

50 804

 

36

Christian Lundmark

Kungsbacka

1985

260

50 454

 

37

Henrik Hjalmarsson

I2 IF Triathlon

1976

253

49 003

 

38

Pierre Jensen

Västerås

1978

252

48 926

 

39

Bård Rødde

Lånke IL

1946

239

46 380

 

40

Stig Söderström

Kvarnsvedens FIK

1943

227

43 957

 

41

Johan Öfverberg

I2 if triathlon

1964

221

42 820

 

42

Tommy Englund

OK Grane

1948

219

42 426

 

43

Lennart Skoog

Stenungsunds OK

1946

219

42 389

 

44

Erlend Leganger

Tomter

1963

218

42 195

 

45

Ola Finell

B.I.T International

1969

217

42 076

 

46

Anders Wilhelmsson

I2 IF

1984

158

30 572

 

47

Fredrik Karlsson

Solsta Foto

 

109

21 155

 

 

 

 

 

 

 

 

Plats

 Namn

Klubb

Född

Varv

Distans

damer

1

Victoria Borg

Team ultrasweden

1980

358

69 372

 

2

Gunilla Axelsson

Borlänge LK

1988

319

61 862

 

3

Malin Vestling

IFK sala

1976

313

60 664

 

4

Linda Nilsson

Karlstad

1975

268

51 968

 

5

Kristina Broman

Borlänge löparklubb

1978

264

51 130

 

6

Marie Blommé

IF Linnéa

1967

260

50 393

 

7

Alpsten Almström

SISU Forshaga

1956

248

48 034

 

8

Marika Falkek

Falkenbergs RR

 

246

47 794

 

9

Ulla Lembke

Team Fakta

1959

218

42 195

 

10

Yvonne Nilsson

Stockholm HHH

1960

187

36 192

 

11

Annica Johansson

Team Fakta

1973

186

36 000

 

11

Jennifer Johansson

Team Fakta

1993

186

36 000

 

13

Elisabeth Karlsson

I2IF Triathlon

1965

179

34 806

 

14

Birgitta Eriksson

IF Hammaren

 

169

32 886

 

 

 

 

 

 

 

 

Marathonpassering 

 

 

 

 

 

Plats

 Klubb

 

Född

 

Tid

herrar

1

Gjermund Sørstad

IF Sturla

 

 

02:51:58

 

2

Staffan Blixt

Team Blixt

1984

 

03:16:05

 

3

Jimmy Sandsten

Merrell

 

 

03:18:36

 

4

Robert Drottz

karlstad

1977

 

03:26:14

 

5

Johan Segerström

Axa Sport Club

1979

 

03:29:58

 

6

Gert Gustavsson

Team Blekinge LF

1959

 

03:32:29

 

7

Jonas Lennestål

IFK Sala

1963

 

03:33:33

 

8

robert Tunebrant

Fågelskog

1976

 

03:38:27

 

9

Göran Palmgren

VLK

1968

 

03:42:17

 

10

Håkan Carlsson

Västerås LK

1977

 

03:44:11

 

11

Erik Högkvist

I2 IF Triathlon

1989

 

03:44:21

 

12

Bengt Nilsson

Stockholm HHH

1962

 

03:46:54

 

13

Petter Möller

I2 IF

1986

 

03:49:47

 

14

John Forsell

Västerås Löparklubb

1978

 

03:52:04

 

15

Emil Falkek

Falkenbergs RR

 

 

04:03:38

 

16

Niklas Fredlund

Team Ultrasweden LK

1965

 

04:03:55

 

17

Henrik Sundell

I2 IF Triathlon

1976

 

04:05:35

 

18

Anders Thorén

IF Göta

 

 

04:06:01

 

19

Kristoffer Nåhem

I2IF Triathlon

1976

 

04:07:52

 

20

Ola Björklund

Ludvika

1981

 

04:09:49

 

21

Johan Brodin

Team Ultrasweden LK

1978

 

04:11:58

 

22

Lars-Eric Andersson

Kista

1966

 

04:16:08

 

23

Daniel Granström

Västerås LK

 

 

04:16:28

 

24

Jonas Alpsten

SISU Forshaga

1958

 

04:16:37

 

25

Janne Gunnarsson

Karlskoga

1974

 

04:18:33

 

26

Erlend Leganger

Tomter

1963

 

04:18:35

 

27

Jesper Tysse

Lonesome Runners

1975

 

04:21:06

 

28

Ståle Aas

Romerike Ultraløperklubb

1974

 

04:22:56

 

29

Markus Lundberg

Ebbes vänner

 

 

04:25:44

 

30

Peter Lembke

Team Fakta

1971

 

04:29:36

 

31

Mats Zetterlund

Vattudalens LDK

1948

 

04:30:08

 

32

Damir Dzananovic

Västerås

1976

 

04:34:28

 

33

Claes Danielsson

Västerås

1971

 

04:37:09

 

34

Åke Dahllöf

Runday IF

1971

 

04:37:52

 

35

Jörgen Nilsson

Vi som springer

1950

 

04:51:04

 

36

Christian Lundmark

Kungsbacka

1985

 

04:51:09

 

37

Daniel Hälleråd

Hisings Backa

1977

 

04:56:20

 

38

Pierre Jensen

Västerås

1978

 

05:00:37

 

39

Henrik Hjalmarsson

I2 IF Triathlon

1976

 

05:06:22

 

40

Bård Rødde

Lånke IL

1946

 

05:26:13

 

41

Stig Söderström

Kvarnsvedens FIK

1943

 

05:38:04

 

42

Lennart Skoog

Stenungsunds OK

1946

 

05:38:20

 

43

Tommy Englund

OK Grane

1948

 

05:49:50

 

44

Johan Öfverberg

I2 if triathlon

1964

 

05:52:05

 

 

 

 

 

 

 

damer

Plats

 Namn

Klubb

Född

 

Tid

 

1

Victoria Borg

Team ultrasweden

1980

 

03:37:32

 

2

Malin Vestling

IFK sala

1976

 

04:01:25

 

3

Gunilla Axelsson

Borlänge LK

1988

 

04:03:58

 

4

Linda Nilsson

Karlstad

1975

 

04:48:01

 

5

Kristina Broman

Borlänge löparklubb

1978

 

05:01:25

 

6

Alpsten Almström

SISU Forshaga

1956

 

05:01:30

 

7

Marie Blommé

IF Linnéa

1967

 

05:02:58

 

8

Marika Falkek

Falkenbergs RR

 

 

05:13:54

 

9

Ulla Lembke

Team Fakta

1959

 

05:40:19