2015-03-09
Resultat Sverige ultra

Skövde 6-timmars, 2015-03-07
resultat män kvinnor - banskiss

Start/mål:   
Kårhuset, Boulongerskogen, Skövde
Start klockan 10.00   Målgång klockan 16.00
Man stoppar vid signal där man befinner sig på banan
 
Banan:
1200 meter lång slinga på asfalt/grus/(snö) underlag. 
Banan är kontrollmätt av Reima Hartikainen.

Arrangör:
Team Ultra Sweden

Bilder

Påfyllning av vätska

 

Banskiss

Varvbanan i Boulognerskogen i Skövde

 
 
 

Resultat Skövde 6-timmars, 2015-03-07

 

 

Plats

 Namn

Klubb

Född

Klass

Varv

Distans

män

1

Rasmus Stenemo

Axa Sports Club

1981

Msen

50

75 810

 

2

Patrik Bohman

Ulricehamn

1979

M35

49

74 417

 

3

Rasmus Persson

Skövde

1990

Msen

48

73 261

 

4

Dan Välitalo

Västerås LK

1971

M40

48

72 456

 

5

Kent Melin

Bandhagen

1972

M40

48

72 325

 

6

Daniel Assarsjö

SOK Knallen

1976

M35

48

72 158

 

7

Fredrik Ottosson

Höglandets Triathlon

1971

M40

48

72 067

 

8

Lars Christensson

Helsingborg

1962

Mmot

47

71 391

 

9

Alexander Levin

Team Cosmic Ranger

1974

M40

47

71 301

 

10

Tobias Nilsson

Lerum friidrott

1974

M40

46

69 069

 

11

Michael Zantelid

Triathlon Väst

1974

M40

45

68 442

 

12

Anders Hellner

Stockholm

1980

M35

45

68 413

 

13

Per Jönsson

Kalmar OK

1973

M40

45

68 019

 

14

Magnus Karlsson

Hultsfred LK

1973

M40

44

67 443

 

15

Torbjörn Karlsson

Gothenburg

1975

Mmot

43

65 941

 

16

Nils Diehm

IFK Skövde FIK

1978

M35

43

65 777

 

17

Anders Thudén

Rönninge

1960

M55

43

65 235

 

18

Rikard Bernhard

Skövde

1982

Msen

43

64 768

 

19

Pierre Jönsson

Elmhults SC

1981

Msen

43

64 608

 

20

Stefan Bengtsson

Torslanda Älgar

1972

M40

43

64 598

 

21

Daniel Miglavs

Alingsås

1975

M35

43

64 590

 

22

Viktor Stenqvist

Skövde

1988

Mmot

42

64 298

 

23

Erik Bäcklund

Västerås Allm Kl

1967

Mmot

42

63 560

 

24

Niklas Andersson

Jemab

1977

M35

42

63 348

 

25

Guillermo Vega

TSM

1962

M50

42

63 109

 

26

Johan Palm

Färjestadens Mo

1972

Mmot

42

63 097

 

27

Anders Ågren

Kolbäck

1970

M40

41

62 304

 

28

Daniel Forslund

Linköping

1978

Mmot

41

62 249

 

29

David Jaldemark

Ektomta IF

1973

Mmot

41

62 034

 

30

Johnny Hällneby

Pace on Earth

 

M45

41

61 874

 

31

Harry Haaga

IF Kville

1971

Mmot

41

61 626

 

32

Lars-Å Johansson

Solvikingarna

1970

M45

41

61 604

 

33

Jörgen Nilsson

Norrköping

1977

Mmot

40

61 526

 

34

Kristian Ekfors

Insamlingen 1 kr/km

1972

M40

40

61 257

 

35

Roger Ärleskog

Team Ärleskog

1970

M45

40

60 811

 

36

Kenneth Eliasson

Stockholm LDK

1961

M50

40

60 738

 

37

Pär Augustsson

SOK Knallen

1969

M45

40

60 569

 

38

Kent Ohlsson

Lifetime runners

1966

M45

40

60 305

 

39

Mattias Johansson

Lonesome Run

1981

M35

40

60 238

 

40

Rasmus Jönsson

JKPG Soffpotatis

1982

Mmot

40

60 125

 

41

Patrik Ottoson

Lerum

1980

M40

40

60 111

 

42

Marcus Hansander

Lifetime Runners

1972

M40

39

59 797

 

43

Mats Liljegren

Team Skavsåret IF

1976

M35

39

59 054

 

44

Thomas Larsson

Tyresö

1969

M45

39

59 024

 

45

Lars Karlsson

AIK

1967

M45

38

58 573

 

46

Inge Assarsson

Lidköpings VSK

1967

M45

38

58 494

 

47

Joakim Kimmehed

Lerum

1981

M40

38

58 476

 

48

Jesper Johansson

Vegan Runners IK

1979

M35

38

58 398

 

49

Bertil Lundell

IF Linnéa

1965

M45

38

57 997

 

50

Torbjörn Grahn

IK Uven

1966

Mmot

38

57 502

 

51

Niklas Fredlund

Team Ultraswed

1965

M50

38

57 372

 

52

Peter Svensson

Team Blekinge

1960

M55

38

57 158

 

53

Patrik Verme

Oscars Stjernor

1974

Msen

38

57 125

 

54

Johan Sjögren

Jönköping

1984

Mmot

37

56 257

 

55

Jörgen Nilsson

Vin som Springer

1950

M65

37

56 202

 

56

Franco Trobbiani

SOK Knallen

1965

M45

37

55 935

 

57

Rickard Möllerström

Shake n Bake

1976

Mmot

37

55 826

 

58

Göran Johansson

SOK Knallen

1957

M55

37

55 720

 

59

Pierre Bengtsson

IntrumJustitia

1976

Mmot

37

55 652

 

60

Erik Ringvall

Maxi Kristinehamn

1969

M45

37

55 632

 

61

Niklas Westin

Jönköping

1977

M35

36

54 943

 

62

Lars Agnezon

Kongahälla AIK

1948

M65

36

54 707

 

63

Jesper Tysse

Lonesome Runners

1975

M40

36

54 448

 

64

Mikael Forsström

Runday IF

1961

M50

36

54 149

 

65

Christian Lundmark

Kungsbacka

1985

Mmot

36

54 139

 

66

Fredrik Halvardsson

ICA Sjöstaden Run

1989

Mmot

36

54 139

 

67

Jan Häger

OK Södertörn

1964

M50

35

53 691

 

68

Stefan Holmgren

Töreboda

1966

Mmot

35

53 323

 

69

Anders Lundh

Ingen klubb

 

Mmot

35

53 264

 

70

Toni Lazarevski

G.O.A.T.

1967

Mmot

35

52 672

 

71

Martin Johansson

GAIS

1972

M40

35

52 646

 

72

Kurt Gustavsson

Hultsfreds LK

1946

M65

34

52 513

 

73

Peter Nilsson

Sundbyberg

1962

M50

34

51 904

 

74

Klas Reinholdson

Solvikingarna

1962

M50

34

51 620

 

75

Bård Rødde

Lånke IL

1946

M65

34

51 585

 

76

Jan-Erik Ramström

Nynäshamn

1960

M50

34

51 342

 

77

Erlend Leganger

Tomter

1963

Mmot

34

51 153

 

78

Tommy Oskarsson

Kristinehamn

1964

Mmot

34

51 153

 

79

Per Nyberg

SOK Knallen

1961

M50

33

50 529

 

80

Olof Torbrand

IFK Skövde

1974

M40

33

50 520

 

81

Gary Linnéusson

Run for Ste fun

1980

Mmot

33

50 384

 

82

Tom Johnson

Karlskoga

1965

Mmot

33

49 845

 

83

Bengt Göransson

Falun IK

 

Mmot

33

49 660

 

84

Lennart Jonsson

Run for Ste fun

1961

M50

32

49 467

 

85

Sigvard Koplimäe

Team Ultrasweden LK

1950

M65

32

49 217

 

86

Per Stenfelt

Ericsson IF

1970

Mmot

32

48 517

 

87

Peter Svensson

IFK Skövde

1957

M55

32

48 253

 

88

Thomas Andersson

Falkenbergs RR

1969

Mmot

32

48 167

 

89

Kristofer Bengtsson

Lerum Friidrott

1979

Mmot

32

48 167

 

90

David Hedlund

Falkenbergs RR

1986

M35

32

48 167

 

91

Magnus Kristiansson

Lonesome Runners

1972

Mmot

32

48 167

 

92

Christian Bremer

Halmstad gar.IF

1972

M40

32

48 167

 

93

Kenneth Bengtsson

Fagersta södra

1966

M45

31

46 863

 

94

Jan Paraniak

Team Skavsåret IF

1950

M65

31

46 674

 

95

Richard Stikkelorum

Lonesome Run

1970

M40

31

46 674

 

96

Kari Sulonen

Team Ultraswed

1957

M55

30

46 325

 

97

Erik Bengtsson

Helsingborg

1992

Mmot

30

45 370

 

98

Jan Funcke

Kungsörs SK

1967

Mmot

30

45 196

 

99

Mattias Hansson

Uppsala

1970

Mmot

30

45 191

 

100

Thim Andersson

IFK Skövde FIK

1990

Mmot

30

45 181

 

101

Jan-Erik Lind

Skövde

1974

Mmot

30

45 181

 

102

Tomas Dehlin

Örebro AIK

1985

Msen

29

44 608

 

103

Hans Nyberg

Team Ultrasweden

1963

M50

29

44 506

 

104

Owe Gustavsson

LK 42195+

1956

Mmot

29

44 491

 

105

Lars-Göran Olausson

Team Blekinge

1952

M60

29

44 321

 

106

Nicklas Larsson

Falköping

1964

Mmot

29

43 950

 

107

Mattias Hallman

Team INKnBURN

1975

M40

29

43 688

 

108

Jens Lagerlöf

Falköping

1978

Mmot

29

43 688

 

109

Fredrik Reinhold

Team Ormsalva

1971

Mmot

29

43 688

 

110

Tommy Englund

Ok Grane

1948

Mmot

29

43 688

 

111

Niclas Dia

Rolls-Royce IF

1964

M50

29

43 688

 

112

Fredrik Lindblad

Ingen klubb

 

Mmot

28

43 317

 

113

Stig Söderström

Kvarnsedens GoIF

1943

M70

28

42 425

 

114

Kaj Nironen

IFK Skövde

1974

M40

28

42 195

 

115

Benny Frost

Östansjö SK

1965

M50

28

42 195

 

116

Peter Svahnström

IK WILSKE

1957

M55

28

42 195

 

117

Kenneth Westerberg

TSM Running

1965

Mmot

28

42 195

 

118

Emil Björkander

Göteborg

1977

Mmot

28

42 195

 

119

Mats Zetterlund

Vattudalens LDK

1948

M65

28

42 195

 

120

Peter Dalebjörk

Team ultrasweden

1965

M50

28

42 195

 

121

Lennart Bengtsson

Solvikingarna

1942

M70

28

42 195

 

122

Erik Skogström

Lonesome Runners

1975

M40

25

37 716

 

123

Robert Svanberg

Habo

1964

Mmot

24

36 223

 

124

Thomas Nimstad

Skövde

1966

Mmot

23

34 730

 

125

Stefan Manning

Aortic Warriors

1956

Mmot

22

34 627

 

126

Jonas Wängberg

Västerås LK

1972

M40

20

30 251

 

127

Lars Björnfot

Mariestads AIF

1956

M55

20

30 251

 

128

Ove Björlin

Skara

1968

M45

20

30 251

 

129

Lennart Johansson

Mariestads AIF

1948

M65

20

30 251

 

130

Henrik Jonsson

Karlskoga

1980

Mmot

18

27 265

 

131

Mikael Faleke

Töreboda

1965

Mmot

18

27 265

 

132

Andreas Johansson

Skövde Triathlon

1976

M35

16

24 279

 

133

Göran Hansson

Lonesome Run

1963

Mmot

14

21 293

 

134

Alexander Nimstad

Skövde

1996

Mmot

14

21 293

 

135

Lars Johansson

Skövde

1963

Mmot

13

19 800

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plats

 Namn

Klubb

Född

Klass

Varv

Distans

kvionnor

1

Åsa Eriksson

Halmstad OK

1990

Ksen

46

70 095

 

2

Victoria Borg

Team ultrasweden

1980

K35

45

68 906

 

3

Torill Fonn

Team Ultrasweden LK

1967

K45

45

67 733

 

4

Lotta Thörn

Scania Road Runners

1975

K40

42

64 307

 

5

Linda Christensen

Vårgårda

1980

Kmot

42

63 367

 

6

Isabelle Nilsson

Prins Borka

1992

Kmot

40

61 580

 

7

Sofia Smedman

Skövde

1988

Kmot

40

61 221

 

8

Elisabeth Karlsson

Jalles TC

1980

K35

40

60 896

 

9

Anne Kyyrönen

SOK Knallen

1976

K35

40

60 111

 

10

Jennifer Honek

TSM

1985

Kmot

39

59 386

 

11

Hanna Hedlund

Falkenbergs RR

1986

K35

38

57 332

 

12

Anna Lindgren

SOK Knallen

1978

Kmot

38

57 228

 

13

Loan Le

IFK Skövde

1974

K40

37

56 419

 

14

Nina Eibring

Lonesome Run

1972

Kmot

37

55 943

 

15

Cecilia Norgren

Team tjejmarathon

1980

Kmot

37

55 727

 

16

Isabella Rens

Team UltraSweden

1989

Kmot

37

55 711

 

17

Ann-Sofie Åhman

Norrtälje

1968

K45

37

55 641

 

18

Regina Johnson

Karlskoga

1968

Kmot

36

55 041

 

19

Carola Carlsson

ik albion

1962

Kmot

36

54 435

 

20

Jennifer Gothilander

Göteborg

1989

Ksen

36

54 145

 

21

Lea Into

Actic

1960

Kmot

35

53 961

 

22

Anita Jönsson

Högby IF

1963

K50

34

52 513

 

23

Marie Blommé

IF Linnea

1967

K45

34

52 381

 

24

Åsa Eklöv

OK Södertörn

1972

K40

34

52 378

 

25

Johanna Svensson

VBK Jönköping

1975

K40

34

52 073

 

26

Gunilla Holmgren

Töreboda

1964

Kmot

34

51 864

 

27

Annelie Drewsen

Sundbyberg

1980

Kmot

34

51 168

 

28

Anica Krstanovska

Team Nordic Trail

1976

K40

34

51 153

 

29

Lisa Andersson

Göteborg

1973

Kmot

33

50 511

 

30

Camilla Nordin

SOK Knallen

1978

K35

33

50 344

 

31

Lena Jonsson

Karlskoga

1978

Kmot

33

50 200

 

32

Mirja Blomqvist

Enebyberg

1972

K40

33

49 953

 

33

Ann-Mari Björlin

Skara

1968

K45

31

48 111

 

34

Inger Magnusson

IFK Skövde FIK

1954

K60

31

47 728

 

35

Anette Ahl

Helsingborg

1962

Kmot

31

47 134

 

36

Barbro Paraniak

Team Skavsåret IF

1956

K55

31

46 674

 

37

Helen Sandberg

Lidköpings VSK

1968

K45

30

45 360

 

38

Leonora Johnson

Karlskoga

1995

Kmot

30

45 181

 

39

Sylvia Stenfelt

Egenföretagare

1970

Kmot

30

45 181

 

40

Heike Emmrich

Team Ultrasweden

1962

K50

29

44 526

 

41

Kristina Paltén

Ingen klubb

 

Kmot

29

44 306

 

42

Britt Sulonen

Team Ultraswed

1958

K55

29

44 008

 

43

Christina Kopperud

Runacademy IF

1963

K50

29

43 707

 

44

Berit Lundström

IFK Borgholm

1952

K60

28

43 074

 

45

Nina Larrea

Järfälla

1970

Kmot

28

43 067

 

46

Nathalie Bergquist

IFK Skövde FIK

1993

Kmot

28

42 195

 

47

Annette Skoglund

Actic

1958

K55

28

42 195

 

48

Amanda Nolhage

HULTSFREDS LK

1989

Ksen

28

42 195

 

49

Elin Wedholm

Team Snigel

1976

Kmot

27

40 731

 

50

Elin Ragnarsson

<Ingen Klubb>

1989

Kmot

27

40 702

 

51

Karin Nyberg

Team Ultrasweden

1963

K50

26

40 027

 

52

Kristina Difelice

Helsingborg

1977

Kmot

25

37 811

 

53

Madelene Wängberg

Enköping

1973

Kmot

24

37 088

 

54

Pia Nordstrand

Funbeat

1970

Kmot

24

36 384

 

55

Anna-Maria Trollsfjord

SOK Knallen

1972

K40

20

30 251

 

56

Frida Brantvall

UT Kolmården

1981

K35

20

30 251

 

57

Wiwi Aronsson

SOK Knallen

1972

Kmot

19

30 196

 

58

Carina Manning

Triathlon Väst

1961

Kmot

17

27 162

 

59

Coyntha Sedvall

Åtvidaberg

 

Kmot

17

25 772

 

60

Camilla Lundberg

SOK Knallen

1973

K40

14

21 293

 

61

Kristina Nironen

Skövde

1979

Kmot

14

21 293

 

62

Mari Carlsson

Skövde

1978

Kmot

13

19 800

 

63

Pixie Nordstrand

Broby

1975

Kmot

13

19 800

 

64

Tilde Nironen

Skövde

2003

Kmot

7

10 842

 

65

Carina Borén

IF Linnéa

1963

K50

2

3 377