Resultat Sverige ultra

Borlänge 6-timmars, 2015-03-28
resultat  herrar   damer - bana

 
Arrangör  Borlänge LK
Start /Mål Sportfältet strax norr om Tennisstadion i centrala Borlänge där också dusch- och ombytesmöjligheter finns. Närmaste adress för sökning av vägbeskrivning: Betesgatan 6A, Borlänge
Tävling 1992 meters varvbana. Officiell marathontid efter 21 varv. Elektronisk tidtagning och varvräkning.
   

 
Bilder
 
 
Starten
Christer Svensson
Jerker Stenlund, foto Gunilla Axelsson
 
Bana
Sportfältet
 

Resultat Borlänge 6-timmars, 2015-03-28

 

Plac

Namn

Klubb

Född

Distans

herrar

1

Jacob Reunanen

Timrå

1987

81 922

 

2

Karl Rönnby

Enhörna if

1991

76 754

 

3

Tobias Gustafsson

Årsta

1980

74 936

 

4

Johan Nylund

Borlänge

1985

74 660

 

5

Janne Johnsson

Hemlingby LK

1964

68 368

 

6

Gert Gustavsson

Team Blekinge LF

1959

67 996

 

7

Martin Fröberg

Västerås

1976

67 486

 

8

Christer Svensson

Växjö AIS

1969

67 263

 

9

Anders Toll

Uppsala LK

1961

66 745

 

10

Stefan Bye

Charlottenberg

1973

65 439

 

11

Dan Sundberg

Team Sundberg

1974

64 163

 

12

Jerker Sterneland

Dalaporten

1969

64 107

 

13

Patrik Pettersson

IFK Strängnäs

1964

64 011

 

14

Lars Gavelin

Dalasjö IK

1963

63 176

 

15

Fredrik Norlin

Sandviken

1975

62 854

 

16

David Åhman

IF Linnea

1977

61 812

 

17

Bruna Malabeux

Hagunda IF

1971

61 691

 

18

Mats Liljegren

Team Skavsåret IF

1976

61 016

 

19

Daniel Granström

Västerås LK

1977

60 862

 

20

Roger Andersson

IFK Sala

1955

60 437

 

21

Mikael Karlsson

Borlänge LK

1968

60 214

 

22

Johan Karlsson

TynnesLovers

1968

60 214

 

23

Johan Olsson

Sågmyra SK

1976

59 249

 

23

Patrik Niklasson

Bjurslubbarna

1976

59 249

 

25

Johan Rönnby

Enhörna IF

1962

59 121

 

26

Mikael Jansson

Bålsta

1970

58 739

 

27

Peter Hedman

Årsunda IF

1971

58 223

 

28

Daniel Olsson

Borlänge

1979

58 131

 

29

Fredrik Johansson

Loxodonta

1984

57 816

 

30

Jonas Östberg

SSAB

1969

56 639

 

31

Pelle Törnqvist

Eskilstuna

1959

56 555

 

32

Niklas Gunne

IFK Mora Friidrott

1992

56 139

 

32

Joachim Larsson

Borlänge

1972

56 139

 

34

Fredrik Holmberg Vinnhed

Mötesplats Löpning

1976

55 770

 

35

Daniel Lundmark

Västerås

1979

55 020

 

36

Stefan Olsson

Team Ultra Swe

1965

54 492

 

37

Tomi Kumpula

Långshyttan

1978

53 887

 

38

Jonas Källberg

Borlänge Trail runner

1975

53 404

 

39

Emil Gren

Borlänge

1990

53 375

 

40

Mikael Kokoric

Sth City triathlon

1971

52 955

 

41

John Naeslund

Grillstad Raiders

1967

52 248

 

42

Kurt Gustavsson

Hultsfreds LK

1946

52 155

 

43

Per-Göran Olofsson

Uppsala LK

1968

52 040

 

44

Martin Larsson

Huddinge AIS

1971

51 810

 

45

Pierre Jensen

Västerås

1978

51 015

 

46

Johan Haglund

SSAB

1973

50 771

 

47

Fredrik Roberg

Borlänge LK

1975

50 495

 

48

Peter Lindmark

Arvika LK

1969

50 216

 

49

Krister Lind

Borlänge LK

1960

50 163

 

49

Mattias Almroth

Creator K

1967

50 163

 

49

Stig Samuelsson

GOIF Tjalve

1947

50 163

 

49

Gustav Högberg

Ludvika

1970

50 163

 

53

Jonas Meander

Loxodonta

1974

49 600

 

54

Tom Skoog

Borlänge

1972

48 779

 

55

Kari Sulonen

Team Ultra Swe

1957

48 349

 

56

Tomas Hidman

IFK Västerås Skidklubb

1955

48 217

 

57

Bengt Göransson

Falu IK

1960

48 171

 

58

Calle Kalldal

Mötesplats Löpning

1967

47 886

 

59

Anders Hurtig

SSAB

1975

46 844

 

60

Kenneth Bengtsson

Fagersta

1966

46 365

 

61

Tommy Englund

OK Grane

1948

46 364

 

62

Per Högberg

Ludvika

1968

46 179

 

63

Owe Gustavsson

LK 42195+

1956

44 314

 

64

Mikael Persson

Kullens Company

1967

44 187

 

64

Elias Melin

IFK Hedemora OK

1990

44 187

 

66

Antonino Gerbino

Apoteket Hjärtat

1984

42 672

 

67

Claes Lindberg

Norrbärke SK

1984

42 410

 

68

Torbjörn Hansson

Borlänge Löparklubb

1977

42 195

 

68

Janne Svärdhagen

Falu IK

1969

42 195

 

68

Tomas Eriksson

ABB IF

1968

42 195

 

68

Magnus Paulsson

Högsbo AIK

1966

42 195

 

68

Johan Glännerud

Falun

1973

42 195

 

68

Senad Suhonjic

Västerås LK

1984

42 195

 

68

Daniel Enlöf

Gagnef

1985

42 195

 

68

Kenneth Westerberg

TSM Running

1965

42 195

 

68

Anders Karlsson

S:a Dalarnas Räddningstj

1978

42 195

 

68

Ulf Engstrand

Uppsala LK

1970

42 195

 

68

Stefan Söderlund

ABB IF

1961

42 195

 

68

Håkan Lilja

Danderyd

1959

42 195

 

68

Kent Åke Eriksson

Arvika LK

1958

42 195

 

68

Per Hurtig

Falun

1967

42 195

 

68

Patrick NIss

Runacademy IF

1967

42 195

 

68

Richard Ahlqvist

TSM Running

1973

42 195

 

68

Patrik Bennevall

Borlänge

1977

42 195

 

85

Ronnie Thelin

Borlänge

1983

38 522

 

86

Carl-Johan Wihlborg

Falun

1981

38 211

 

87

Tomas Söderberg

Gagnef

1962

36 219

 

87

Jonas Fürtig

Hjerppe Loxodonta

1984

36 219

 

89

Oscar Ström

Enskede

1990

34 227

 

89

Bo Persson

Borlänge

1951

34 227

 

91

Mattias Gärdsback

Hemlingby LK

1978

32 235

 

92

Patrik Fälting

SSAB

1981

30 243

 

92

Mikael Eriksson

Ludvika

1971

30 243

 

92

Arne Öjefelt

Borlänge

1968

30 243

 

95

Rolf Klemets

SSAB

1971

28 251

 

96

Henrik Skymning

Borlänge

1969

20 283

 

96

Felix Neldemo

Trailrunners Borlänge

1985

20 283

 

96

Nichlas Stjärnkvist

Loxodonta

1981

20 283

 

96

Jesper Gustafsson

Loxodonta

1992

20 283

 

96

Per Larsson

Borlänge

1967

20 283

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

Klubb

Född

Distans

 damer

1

Yudith Hernandez v

Varbergs v

1989

73 621

 

2

Victoria Borg

Team Ultrasweden

1980

72 590

 

3

Martina Johansson

Borlänge

1981

66 963

 

4

Ann-Sofie Åhman

Rimbo

1968

60 809

 

5

Rita Eriksson

Borlänge

1956

60 123

 

6

Elin Engström

Axa Sport Club

1993

58 465

 

7

Solvej Carlsson

IFK HedemoraOK

1951

56 151

 

8

Christina Dahlberg

Dala-Floda IF

1966

56 141

 

9

Saara Mikkonen if

Linnea

1987

54 635

 

10

Therese Berntsdotter

Uppsala

1986

54 370

 

11

Lena Hultberg

Club Running

1971

52 457

 

12

Stina Tallgren

Mötesplats Löpning

1976

51 918

 

13

Lena Jensen

Falun

1967

51 026

 

14

Coyntha Sedvall

Åtvidaberg

1964

48 387

 

15

Emma Wittler Eriksson

Mötesplats Löpning

1977

48 025

 

16

Emmy Holm

Borlänge

1993

47 547

 

17

Laila Jonsson

Borlänge LK

1964

47 051

 

18

Madeleine Meander

Ludvika

1973

46 715

 

19

Liselott Lövdahl

Bjästa

1971

46 447

 

20

Elin Larsson

Fjärdhundra

1989

46 365

 

21

Carina Eklund

Tullinge

1967

46 179

 

22

Sara Håkansson

Borlänge

1967

45 522

 

23

Maria Lööf

Clas Olsson

1983

44 589

 

23

Anna Zetterberg

Borlänge

1983

44 589

 

25

Amanda Nolhage

Hultsfreds LK

1989

44 187

 

26

Sofia Edlund

TSM

1965

43 410

 

26

Helena Ahlqvist

TSM running

1975

43 410

 

28

Johanna Mejer

Borlänge

1977

41 224

 

29

Anna Hermansson

Fagersta

1971

40 391

 

30

Lotta Fasth

Falun

1965

39 074

 

31

Britt Sulonen

Team Ultra Sweden

1958

36 676

 

32

Sara Jernberg

Avesta OK

1977

36 340

 

33

Lisbeth Jürss

Borlänge

1948

35 491

 

34

Viktoria Hermansson

Gagnef

1969

34 227

 

35

Ann-Louise Ström

Solna

1963

28 251

 

35

Ellinor Öjefelt

Borlänge

1964

28 251

 

37

Rose-Marie Roberg

Falun

1975

25 763

 

38

Eva Lindskog

Stockholm LDK

1973

20 283