Resultat Sverige ultra

Munkastigen Trail Run, Laxå OK, 2015-04-25
resultat herrar damer lag
 

Arrangör: Laxå OK
Bana: 44 km
Start: kl 11 i Olshammar
Mål: Laxå klubbstuga

Munkastigen Trailrun 2015 avgjordes under närmast perfekta förutsättningar för långdistanslöpning. Detta bevisades yttermera genom det nya banrekordet som levererades av en för dagen mostoppbar Albin Olausson KFUM Örebro Friidrott.

Läs blogg från årets tävling
   

 

 
Bilder
 
Startinstruktioner ges till löparna
 
Funktionärerna vid en vätskekontroll väntar på löparna
 

 

Resultat - Munkastigen Trail Run, Laxå OK, 2015-04-25

 

 

Plac

Namn

Klubb

tid

herrar

1

Albin Olausson

KFUM Örebro Friidrott

2:56:21

 

2

Jonas Svensson

Solvikingarna

3:06:24

 

3

Håkan Eriksson

Vegan Runners IK

3:12:20

 

4

Rasmus Persson

Skövde

3:13:30

 

5

Tobias Gustavsson

Årsta

3:15:23

 

6

Albin Pettersson

OK Tisaren

3:18:47

 

7

Luca Roncoroni

Civello/SkiLöperne

3:22:24

 

8

Tobias Finnsson

 Luleå

3:31:28

 

9

Peter Nilsson Axa

SC Björneborg

3:31:58

 

10

Mattias Wiktorsson

 Karlslunds IF

3:32:52

 

11

Kjell Danfors

Mullsjö SOK

3:36:16

 

12

Jan Kalander

 KFUM Örebro Orientering

3:39:34

 

13

Erik Högkvist

Örebro AIK

3:42:00

 

14

Hasse Byrén

IF Spartacus

3:43:39

 

15

Jonas Eklund

Vallentuna-Össeby OL

3:47:14

 

16

Göran Palmgren

Västerås LK

3:48:16

 

17

Fredrik Johansson

Örebro AIK

3:52:35

 

18

Joakim Karlsson

Motala AIF

3:53:04

 

19

Peter Lindén

I2IF Triathlon

3:57:19

 

20

Oliver Nelsson

Axa SC

3:58:55

 

21

Claes Lagerström

 Garphyttans IF

3:59:29

 

22

Oscar Säwström

 IF Göta Karlstad

4:01:02

 

23

Joakim Oskarsson

IFK Nora långlöpning

4:01:21

 

24

Jonas Norlund

 FearNoHeights RC

4:05:08

 

25

Fredrik Hellgren

Klubblös

4:09:50

 

26

Rickard Ahlberg

 Örebro AIK

4:10:05

 

27

Jan Hinder

Tolered-Utby OL

4:11:08

 

28

Kim Englund

 Örebro

4:12:46

 

29

Lars-Ove Höök

Västerås LK

4:13:06

 

30

Magnus Andersson

Västerås LK

4:13:11

 

31

Niclas Östman

Motala AIF

4:13:15

 

32

Fredrik Hartman

Örebro AIK

4:18:19

 

33

Leif Olsson

 Järbo

4:18:24

 

34

Björn Källström

 Team Nordic Trail

4:19:28

 

35

Stefan Nyström

Örebro AIK

4:19:33

 

36

Torbjörn Sjölander

Örebro AIK

4:19:35

 

37

Michael Wistrand

Östansjö SK

4:19:36

 

38

Hans Persson

 Glanshammars IF

4:21:16

 

39

Kent Ekblad

Glanshammars IF

4:21:30

 

40

Joel Karlsson

Mogetorp

4:22:09

 

41

Björn Eklund

Norabygdens skidklubb

4:28:16

 

42

Helle Manvik

OK Kroppefjälll

4:28:44

 

43

Max Wirén

Klubblös

4:28:49

 

44

Oskar Beider

Örebro AIK

4:28:57

 

45

David Gustavsson

Klubblös

4:29:07

 

46

Jesper Johansson

Jespers kokkonst

4:29:09

 

47

Mats Holm

Kustjägarnas IF

4:29:12

 

48

Mattias Sjösvärd

 Klubblös

4:30:28

 

49

Daniel Sandberg

Klubblös

4:32:45

 

50

Johan Rosenqvist

David Training Center

4:33:25

 

51

Tommy Oskarsson

 Kristinehamn

4:34:37

 

52

Marc Karlsson

Garphyttan

4:35:38

 

53

Johan Stamm

Nature Running

4:36:02

 

54

Robert Vestman

Östansjö SK

4:36:09

 

55

Erik Hammarström

Örebro AIK

4:40:16

 

56

Martin Hellberg

Klubblös

4:40:32

 

57

Nicklas Häggman

Västerås LK

4:40:52

 

58

Johan Burman

 Karlstad

4:41:39

 

59

Marcus Bock

Klubblös

4:41:45

 

60

Roland Eriksson

IF Start

4:42:41

 

61

Magnus Hellsing

Sågatorpet Punk

4:42:44

 

62

Stefan Poohl

Karlskoga Löp o Cyckelklubb

4:43:26

 

63

Emil Arvidsson

Team KG Trail

4:43:45

 

64

Peter Liljenfors

 Lonesome Runners

4:48:01

 

65

Eric Sjöman

 Lerums Friidrott

4:48:44

 

66

Stefan Holmgren

Klubblös

4:49:59

 

67

Terje Kristiansen

Östansjö SK

4:51:57

 

68

Daniel Borg

 IFK Nora långlöpning

4:54:36

 

69

Johan Wahlstedt

 IFK Nora långlöpning

4:54:37

 

70

Anders Larsson

Kristinehamn Multisport

4:56:24

 

71

Tomas Gustén

Klubblös

5:00:50

 

72

Mattias Lalin

Klubblös

5:02:51

 

73

Tomas Hidman

IFK Västerås skidklubb

5:05:12

 

74

Tord Blücher

 Storådalen SK

5:05:19

 

75

John Naeslund

Grillstad Raiders

5:05:40

 

76

Dick Lyhammar

Tiveds IF

5:09:49

 

77

Ola S Gustavsson

 SOK Aneby

5:10:47

 

78

Per Widén Hellas

 Orientering

5:16:30

 

79

Rickard Hjerpe

 Lindecyklisterna

5:17:17

 

80

Robert Hjerpe

Team KG Trail

5:21:54

 

81

Per Lindell

Västerås LK

5:26:14

 

82

Stefan Skytt

 Östansjö SK

5:28:59

 

83

Björn Nilsson

 IF Göta Karlstad

5:31:41

 

84

Andrei Engstrand-Neacsu

Klubblös

5:32:18

 

85

Peter Gustavsson

Laxå

5:39:24

 

86

Mikael Forsström

 Runday IF

5:44:01

 

87

Göran Lennström

Hultsfreds MK

5:44:22

 

88

Mats Kjellén

Klubblös

5:50:40

 

89

Jan-Erik Ramström

Stockholms LD Klubb

5:52:13

 

90

Tommy Paulsson

Team Nordic Trail

6:04:37

 

91

Christer Broström

OK Denseln

6:06:58

 

92

Jacob Bjelfvenstam

Klubblös

6:15:44

 

93

Jörgen Nilsson

 Vi som springer

6:27:42

 

94

Hans Nyberg

Team Ultra Sweden

6:27:46

 

95

Jan Bjelke

 Klubblös

6:33:30

 

 

 

 

 

damer

1

Maria Strömberg

Bylund Fagersta Södra IK

3:43:19

 

2

Antje Torstensson

 KFUM Örebro Friidrott

3:45:02

 

3

Maria Lundgren

IFK Växjö

3:50:59

 

4

Lotta Lundbäck

Klubblös

3:53:01

 

5

Anna-Karin

Björfeldt Klubblös

3:56:48

 

6

Patrizia Strandman

Västerås LK

4:01:17

 

7

Helena Nissar

 Sundsvalls OK

4:21:14

 

8

Maria Norman Hed

 Kristinehamn Multisport

4:21:21

 

9

Monica Forslund

IFK Nora långlöpning

4:25:09

 

10

Petra Magnäs

 

Örebro

 

11

Sara Richert

Örebro AIK

4:36:00

 

12

Ingmarie Johansson

Örebro AIK

4:36:21

 

13

Malin Tysell

Örebro AIK

4:40:14

 

14

Sara Elfving

Karlshamns SK

4:47:19

 

15

Tina Reinebo

Örebro AIK

4:47:59

 

16

Maria Broström

OK Denseln

4:49:44

 

17

Nina Eibring

Lonesome Runners

4:56:22

 

18

Karin Karlsson

Örebro AIK

4:57:21

 

19

Pansy Ståhl

IF Start

5:04:45

 

20

Helena Andersson

 Klubblös

5:14:23

 

21

Susanne Nyman

 Östansjö SK

5:18:31

 

22

Stina Holgersson

Klubblös

5:25:48

 

23

Celine Pace-Soler

Brohyttans IF

5:29:41

 

24

Victoria Engstarand-Neacsu

Klubblös

532:16

 

25

Anica Krstanovska

 Team Nordic Trail

5:43:35

 

26

Annelie Olausson

Skogssniglar@Vildvittror

5:52:10

 

27

Kristina Paltén

Experience Life

5:52:11

 

28

Lihna Hansson Salming

 Running Store

6:27:49

 

29

Theresia Hansson

Salming Running Store

6:27:51

 

 

 

 

 

Lag

 

 

 

 

 

1

 ÅB, SS Ultrabrdo (VLK)

 

3:34:54

 

2

 RS, FS Familjen Sundqvist

 

3:38:49

 

3

 ME, KR Eriksson/Rosdal (IF Start)

 

3:39:42

 

4

 LJ, AK, HJ Forsby Formidables

 

3:47:28

 

5

 AF, PT, AT, JW, JL LSV

 

3:50:00

 

6

 AP, MP, FA, EP Anders Transport

 

3:54:25

 

7

 LS, JA, MN, TF Standar/Andersson

 

3:59:48

 

8

 CB, SB, IK, AK Bjurling/Karlsson

 

4:00:06

 

9

 MS, EH, DW Tiveds IF

 

4:06:41

 

10

 XX, XX, XX Team Hansson

 

4:07:25

 

11

 SH, RH 14-3 Örebro

 

4:19:48

 

12

 MH, SK HK Sport Events

 

4:25:03

 

13

 WB, JL, MR "Kenyanska Landslaget"

 

4:27:09

 

14

 LB, ML, AS Three Non Nun Runs

 

4:28:43

 

15

 MA, GL, UL, ÖB Öystein's Gôtteri

 

4:29:53

 

16

 AR, FR, LL, TK, YJ LYFTA

 

4:35:50

 

17

 DJ, LHG Team Sunburned 5:10:43

 

+95:49

 

18

 EC, TJ Slow Runners 5:10:45

 

+95:51