Resultat Sverige ultra

Halland Ultra 2015-06-06
resultat  damer - herrar - bansträckning - video

Loppet startar i Möllegård, ett stenkast från havet. Via Prins Bertils sköna stigar längs kusten tar sig löparna in till Halmstad Slott. Därefter följer slingrande, lummiga stigar utmed vackra Nissan. När löparna lämnar Nissans strand tar gran- och bokskogar vid med mer kuperad terräng och tekniska småstigar.

Löparna tar sig i mål uppe på topp
en av Kaneberg vid HOK's klubbstuga där peppande funktionärer, dusch, bastu, mat, musik, prisutdelning och after race party väntar! 

Tävlingen arrangeras av Halmstad OK
 

Bilder
foto: Mats Liljegren

 
 
Ute på banan

 
 

Samtliga deltagare fick innan start nummerlapp, tidtagningschip samt
en bankarta.

Dom tre främsta herrarna,  fr v 2:a Albin Ingmarsson, 1:a Jimmy Jacobsson och 3:a Tobias Johansson

Arrangörerna transporterade löparnas överdragskläder från starten vid
Möllegård till målet vid Halmstad OK:s klubbstuga i Kaneberg.

Löpare som tålmodigt köar till nummerlappsutdelningen. I mitten
Marathonlöparens redaktör Christer Svensson.

Efter målgång fick löparna medalj och bjöds på grillade vegetariska hamburgare.

Prisutdelning för de tre främsta damerna. I mitten segrarinnan Helena Hallgren 2:a Collette Coumans 3:a Anne Birgitte Krüger
 
Bansträckning
 
Video
 
Se en video från loppet


 
 

Resultat Halland Ultra 2015-06-06

plac

namn

klubb

tid

1

Helena Hallgren

Simlångsdalens IF

 262:41:00

2

Collette Coumans

Härlövs IF

 287:20:00

3

Anne Birgitte Krüger

Running Rhino

 293:59:00

4

Sara Hannerz

Lund

 316:16:00

5

Karin Dahlin

Halmstad Garnisons IF

 332:12:00

6

Malin Påhlsson

Höör

 333:36:00

7

Johanna Karlsson

PanKristianstad

 341:26:00

8

Sara Lindström

Kristianstad

 346:41:00

9

Karin Artursson

Uppsala Löparklubb

 347:20:00

10

Lisa Flower

Lund

 356:28:00

11

Linda Hansen Gjerling

Västra Frölunda

 360:06:00

12

Samantha Karlsson

Stockholm

 360:27:00

13

Annette Toresson

Fritsla

 360:30:00

14

Karina Persson

Halmstad Garnisons IF

 361:05:00

15

Karin Lagerblad

Falkenbergs Roadrun

 368:17:00

16

Anna Jähnke

IS Göta

 369:07:00

17

Lisbeth Olsen

Team Royallan

 382:25:00

18

Jennifer Ultege

Mullsjö

 391:46:00

19

Anette Larssson

Vårgårda

 391:51:00

20

Lena Hermansson

Lonesome Runners

 401:46:00

21

Jessica Boye

Ale90 IK

 408:21:00

22

Therese Henriksson

Ale90 IK

 408:21:00

23

Ulrika Steijner Olsson

Halmstad

 412:03:00

24

Louise Einarsson

Falkenberg

 436:47:00

25

Marika Falkek

Falkenbergs Roadrun

 448:04:00

26

Gabriella Lundh

Coach K Runners

 448:27:00

27

Malin Doverholm

Coach K Runners

 452:41:00

 

 

 

 

1

Jimmy Jacobsson

Hälle IF

 234:12:00

2

Albin Ingmarsson

Kyrkhults SK

 236:22:00

3

Tobias Johansson

Falkenberg Allstars

 250:31:00

4

Per Lidetun

HFAB

 251:48:00

5

Thomas Andersson

Falkenbergs Roadrun

 267:00:00

6

Mattias Grundelius

Björnstorps IF

 268:32:00

7

Jens Hedström

LK Tuppgök

 271:13:00

8

Carsten Hoever

Team Wicked Bonkproof

 274:33:00

9

Emil Falkek

Falkenbergs Roadrun

 276:14:00

10

Erik Billerby

Lonesome Runners

 276:46:00

11

Fredrik Uddgren

Lonesome Runners

 277:02:00

12

Christer Svensson

Växjö AIS

 278:28:00

13

Tobias Jönsson

Stockholm

 282:55:00

14

Martin Carlsson

Tetra Pak IF

 283:16:00

15

Tommy Strömberg

Halmstad

 283:19:00

16

Patrik Karlsson

Malmö

 285:54:00

17

Toru Shingai

Löparglädje Båstad

 285:54:00

18

Niclas Hansson

Burseryd IF

 286:17:00

19

 Johan Olsson

IF Rigor

 292:46:00

20

 Lars Bern

IK Stern

 295:55:00

21

 Anders Holmer

Halmstad Garnisons IF

 301:41:00

22

 Ola Axheden

Falkenbergs Roadrun

 301:52:00

23

 Kristian Andersson

Falkenbergs Roadrun

 307:47:00

24

 PerJohan Svensson

Trollhättan

 308:39:00

25

 Mats Bergenhorn

Söderåsens FK

 317:12:00

26

 Peter Ekerot

Coach K Runners

 317:12:00

27

 Tobias Thorsson

IK Trenne Ullared

 318:02:00

28

Andreas Simonsson

Halmstad OK

 319:48:00

29

 Christian Rolfsson

Team Nordic Trail

 320:38:00

30

 Peder Enoksson

Oxie

 321:59:00

31

 Jörgen Forsbacka

ESAB Perstorp AB

 323:44:00

32

 Patrik Bergman

Falkenberg

 326:36:00

33

 Martin Stegmark

Halmstad Garnisons IF

 327:14:00

34

 Hugo Jystrand

Team Nordic Trail

 329:55:00

35

 Senad Bahonjic

Falkenbergs Roadrun

 331:07:00

36

 Bo Hansson

Hyllie Mountainrunners

 332:02:00

37

 Fredrik Lähnn

Team Lähnn

 332:12:00

38

Andreas Barett

IFK Halmstad

 332:20:00

39

 Viktor Nordblom

Coach K Runners

 333:34:00

40

 Mats Liljegren

Team Skavsåret IF

 334:19:00

41

Jakob Fahlstedt

Lund

 334:28:00

42

Adam Hagsjö

Triathon Väst

 334:43:00

43

 Andreas Norrman

Halmstad

 336:54:00

44

 Patrik Ericsson

CK Bure

 338:02:00

45

 Andreas Liljeback

Malmö Gerillalöpare

 338:05:00

46

Krister Topler

Fastarpz Runners

 339:04:00

47

Fredrik Karlsson

Lonesome Runners

 339:40:00

48

 Fredrik Olausson

GT Stiglöpare

 340:35:00

49

Niklas Selander

Falkenberg

 340:49:00

50

 Alexander Edde

GT Stiglöpare

 342:39:00

51

 Oskar Söderqvist

Camp195

 342:52:00

52

 Anders Axelsson

IS Göta

 346:33:00

53

 Christian Rasmusson

Helenholms IF

 347:22:00

54

 Björn Carnemalm

Malmö

 348:04:00

55

 Jakob Axelsson

Malmö

 348:04:00

56

 Jonas Larsson

Halmstad OK

 348:58:00

57

 Anton Regebro

Halmstadtriathleterna

 349:06:00

58

 Nicolas Langenheim

Ätrans IF

 349:12:00

59

 Stefan Pettersson

Falkenbergs Roadrun

 349:54:00

60

 Henrik Nyström

Triathlon Väst

 352:02:00

61

 Martin Lingvall

OK Landehof

 352:23:00

62

 Anders Elvland

Halmstad OK

 353:57:00

63

Håkan Eriksson

Lonesome Runners

 356:19:00

64

 Simon Gustavsson

Umara Sports Club

 356:21:00

65

 Stefan Lagerblad

LK Tuppgök

 356:22:00

66

Christian Johannesson

Åhus

 356:23:00

67

 Mattias Lindqvist

Älmhult

 356:54:00

68

 Mathias Gjerling

Västra Frölunda

 360:07:00

69

 Jesper Johansson

Vegan Runners IK

 363:35:00

70

Marcus Widenfors

Stockholm

 365:14:00

71

Patrik Szygenda

Polisen

 365:24:00

72

 Calle Persson

Halmstad OK

 369:41:00

73

 Hans Ljungström

Halmstad OK

 369:53:00

74

 David Oxenlöv

Hillerstorp GoIF

 371:30:00

75

 Samuel Ling

Gnosjö FK

 371:36:00

76

 Martin Sjöberg

PanKristianstad

 373:17:00

77

 Fredrik Holmquist

Ale90 IK

 374:24:00

78

Tommy Hagberg

Växjö LK

 374:24:00

79

 Håkan Rydermark

Hallands Hamnar Halmstad

 376:31:00

80

 Patric Duba

RTJ Halmstad

 376:31:00

81

 Peter Liljenfors

Lonesome Runners

 377:58:00

82

 Andreas Bengtsson

Lonesome Runners

 383:36:00

83

 Peder Nilsson

Sveriges Veteranförbund

 383:43:00

84

Erik Söderqvist

Camp195

 384:21:00

85

Jonas Persson

Lonesome Runners

 401:46:00

86

 Patrik Norman

Göteborg

 402:14:00

87

Johan Enell

Coach K Runners

 403:03:00

88

 Jesper Nielsen

Köge

 404:25:00

89

 Daniel Larsson

Atea IFF

 406:53:00

90

Urban Elofsson

Lonesome Runners

 411:32:00

91

Anders Olsson

Halmstad

 412:04:00

92

 Mattias Isegran Bergander

Vegan Runners IK

 415:13:00

93

 Lennart Hansson

Pantern Running Club

 421:49:00

94

 William Ulin

Lonesome Runners

 423:50:00

95

Tobias Persson

Halmstad

 426:56:00

96

Tony Trevena

Vårgårda

 427:05:00

97

 Samuel Trevena

Vegan Runners IK

 427:06:00

98

 Zingo Andersen

IK Jogg

 444:23:00

99

 Michael Larsson

Vårgårda

 444:24:00

100

 Jörgen Nilsson

Vi som springer

 448:05:00

101

 Robert Axelsson

Lonesome Runners

 448:05:00