Resultat Sverige ultra

Skövde Ultrafestival 2015-07-31 -- 2015-08-02
resultat - karta - film

48 timmars Fredagen 31 juli kl 12.00- Söndag 2 augusti kl 12.00

Riksmästerskap i 24-timmarslöpning 2015

Vi inbjuder även till 100 km samt 12/6/1 timmars löpning
 
Plats: Södermalms IP, Skövde ligger med gångavstånd till centrum  och jvg station
Varvbyte  Byte av varv sker var 6:e timme på 100km samt 48- / 24- / 12   timmarsloppen.


Sträckor:

48-timmar kvinnor  /  48-timmar män  / 24-timmars kvinnor  / 24-timmars män  / RM 24-timmars kvinnor  /  RM 24-timmars män  / 100km kvinnor  / 100km män  / 12-timmars kvinnor  /  12-timmars män  / 6-timmars kvinnor  / 6-timmars män  / 1-timmars kvinnor  / 1-timmars män  

Bilder

Marika Falkek, Thomas Frykenmo, Kurt Gustavsson och Kristina Sörensen.
Måd Thorsell och Sören Forsberg i bakgrunden
Applåder och hejarop från 6 h löpare som väntar på start.
 
 
Film
Se en film från Skövde Ultrafestival
 
Karta
t
 


 
 

Resultat Skövde Ultrafestival 2015-07-31 -- 2015-08-02
RM - Riksmästerskap

48-tim kvinnor

Plats

Sträcka

 Namn

Klubb

Född

Distans

 

1

K45

Torill Fonn

Team Ultraswe LK

1967

376 939

 

2

Kmot

Liselott Lövdahl

Ingen klubb

1971

201 339

 

3

Kmot

Elin Ragnarsson

Ingen klubb

1989

105 200

 

4

Kmot

Linda Mpili

Team Ultraswe LK

1984

84 400

 

 

 

 

 

 

 

 48-tim män

Plats

Sträcka

 Namn

Klubb

Född

Distans

 

1

M45

Jari Tomppo

Endurance

1966

310 000

 

2

M35

Mats Liljegren

Team Skavsåret IF

1976

300 427

 

3

M50

Tommy Tedelund

Sths långdistanskl

1963

245 339

 

4

M45

Stefan Samuelsson

The Gax Ultramara

1972

200 131

 

5

M50

Hans Nyberg

Team Ultraswe LK

1963

188 143

 

6

M50

Mikael Forsström

Runday IF

1961

151 608

 

7

M45

Johnny Hällneby

Vallentuna FK

1972

147 600

 

8

M65

Bengt-Åke Permats

Dala-Floda IF

1947

135 247

 

9

M40

Jonas Wängberg

Västerås LK

1972

126 000

 

10

Mmot

Jesper Tysse

Lonesome Runners

1975

80 000

 

 

 

 

 

 

 

24-tim kvinnor

Plats

Sträcka

 Namn

Klubb

Född

Distans

 

1

K40

Åsa Hällstorp

Varbergs Gif friidrot

 

211 041

 

2

K40

Mari Toivonen

Endurance

1972

194 047

 

3

Kmot

Ulrika Skräddar

Endurance

1990

149 641

 

4

Ksen

Yudith Hernandez Melgar

Varbergs Gif friidrottsklubb

1989

118 000

 

5

K35

Linda Andersson

IFK Skövde

 

28 400

 

 

 

 

 

 

 

24-tim män

Plats

Sträcka

 Namn

Klubb

Född

Distans

 

1

M45

Marko Forsell

West Coast Ultra Ru

1970

230 029

 

2

M50

Sören Forsberg

IF Start

1963

226 107

 

3

M50

Jesper Fägersten

Uddevalla SK

1965

214 834

 

4

Mmot

Staffan Blixt

Team Blixt

1984

201 649

 

5

M35

Andreas Falk

Runners Store LK

1977

180 400

 

6

M35

Pasi Forsell

West Coast Ultra Run

1980

165 352

 

7

Mmot

Bjarne Jensen

Saan-Loeberne

1960

162 025

 

8

Mmot

Miguel Pena

Vi som springer

1985

153 257

 

9

Msen

Rasmus Stenemo

Axa Sports Club

1981

150 000

 

10

M40

Tomas Fridh

Stocksäters IF

1973

145 880

 

11

Mmot

Gerhard Olsson

Göteborg

1970

137 346

 

12

Mmot

Peter Lembke

Team Fakta

 

130 000

 

13

Mmot

Rickard Möllerström

Shake n Bake

1976

126 800

 

14

M70

Stig Söderström

Kvarnsvedens FIK

1943

125 149

 

15

Mmot

John Naeslund

Grillstad Raiders

1967

121 255

 

16

M40

Fredrik Olaussen

West Coast Ultra Run

1972

100 000

 

17

Mmot

Patrik Norberg

Trångsviken

 

98 443

 

18

Mmot

Johan Granath

Ingen klubb

1976

81 266

 

19

Msen

Daniel Roxvret

IK Nocout.se

1985

69 200

 

20

M60

Johan Bergmark

Ingen klubb

1953

60 000

 

21

Mmot

Owe Gustavsson

LK 42195+

1956

46 000

 

 

 

 

 

 

 

RM 24-tim kvin

Plats

Sträcka

 Namn

Klubb

Född

Distans

 

1

K45

Torill Fonn

Team Ultraswe LK

1967

215 257

 

2

K40

Åsa Hällstorp

Varbergs Gif friidro

 

211 041

 

3

Ksen

Yudith Hernandez Melgar

Varbergs Gif friidro

1989

118 000

 

4

Kmot

Linda Mpili

Team Ultraswe LK

1984

84 400

 

5

K35

Linda Andersson

IFK Skövde

 

28 400

 

 

 

 

 

 

 

RM 24-tim män

Plats

Sträcka

 Namn

Klubb

Född

Distans

 

1

M50

Sören Forsberg

IF Start

1963

226 107

 

2

M50

Jesper Fägersten

Uddevalla SK

1965

214 834

 

3

M35

Andreas Falk

Runners Store LK

1977

180 400

 

4

M35

Mats Liljegren

Team Skavsåret IF

1976

175 916

 

5

Msen

Rasmus Stenemo

Axa Sports Club

1981

150 000

 

6

M50

Tommy Tedelund

Sths långdistanskl

1963

149 600

 

7

M50

Claes Heiming

VLDK

1961

148 779

 

8

M45

Johnny Hällneby

Vallentuna FK

1972

147 705

 

9

M40

Tomas Fridh

Stocksäters IF

1973

145 880

 

10

M50

Hans Nyberg

Team Ultraswe LK

1963

138 749

 

11

Mmot

Peter Lembke

Team Fakta

 

130 000

 

12

M40

Jonas Wängberg

Västerås LK

1972

126 000

 

13

M70

Stig Söderström

Kvarnsvedens FIK

1943

125 149

 

14

M45

Stefan Samuelsson

The Gax Ultrama

1972

124 399

 

15

M50

Mikael Forsström

Runday IF

1961

101 750

 

16

Mmot

Jesper Tysse

Lonesome runners

1975

80 000

 

17

M65

Bengt-Åke Permats

Dala-Floda IF

1947

77 880

 

18

Msen

Daniel Roxvret

IK Nocout.se

1985

69 200

 

19

Mmot

Owe Gustavsson

LK 42195+

1956

46 000

 

 

 

 

 

 

 

100km kvinnor

Plats

Sträcka

 Namn

Klubb

Född

Tid

 

1

K55

Lisa Amundsson

Kosters Sportklubb

1960

12:08:45

 

 

 

 

 

 

 

100km män

Plats

Sträcka

 Namn

Klubb

Född

Tid

 

1

Mmot

Niklas Grebäck

Ingen klubb

 

14:41:31

 

 

 

 

 

 

 

12-tim kvinnor

Plats

Sträcka

 Namn

Klubb

Född

Distans

 

1

Kmot

Cecilie Landro

Norna Sa Norge

1994

126 542

 

2

K40

Anna-Maria Trollsfjord

Sok-Knallen

1972

107 706

 

3

K45

Pia Brink

Ingen klubb

1970

81 763

 

4

K40

Camilla Lundberg

Sok-Knallen

1973

80 106

 

5

Kmot

Susanne Lindgren

Ingen klubb

1962

68 045

 

6

K55

Monica Engkvist

TSM Running

1956

58 052

 

7

K40

Charlotta Svalander

Jogg

1972

52 400

 

8

K40

Maria AckerotForsell

Kvarnbyns löparsällskap

 

42 400

 

9

Kmot

Amanda Nolhage

Hultsfreds Löparklubb

1989

33 200

 

 

 

 

 

 

 

 12-tim män

Plats

Sträcka

 Namn

Klubb

Född

Distans

 

1

M40

Dan Välitalo

Västerås LK

1971

124 126

 

2

M50

Jarmo Riihinen

Örebro AIK

1962

111 219

 

3

M40

Niklas Karlsson

Jogg

1972

100 534

 

4

M40

Zingo Andersen

IK Jogg.se

1974

81 065

 

5

M65

Hans-Inge Lindeskov

Team Ultraswe LK

1949

69 053

 

6

Mmot

Jan-Erik Lind

Ingen klubb

1974

62 830

 

7

Mmot

Owe Gustavsson

LK 42195+

1956

61 305

 

8

M60

Tommy Lacandler

TSM Running

1952

52 052

 

9

M45

Olle Svalander

Jogg

1969

50 800

 

10

Msen

Måns Andersen

IK Jogg.se

 

33 065

 

 

 

 

 

 

 

6-tim kvinnor

Plats

Sträcka

 Namn

Klubb

Född

Distans

 

1

K40

Lotta Thörn

Scania Road Runn

1975

67 076

 

2

Kmot

Isabelle Palmér

Ingen klubb

1977

57 847

 

3

Kmot

Kerstin Wolff

Tsm

1957

51 979

 

4

Kmot

Marika Falkek

Falkenbergs RR

1974

51 846

 

5

K55

Annika Askengren-Berg 

LK TV88

1960

51 464

 

6

Kmot

Sara Harrysson

Vegan Runners IK

1975

51 314

 

7

Kmot

Kristina Sörensen

Team Fakta

1960

48 841

 

8

Kmot

Carina Eklund

Ingen klubb

 

47 977

 

9

Kmot

Beatrice Erkers

Ingen klubb

1993

46 910

 

10

Kmot

Elin Töllborg

Team T

1986

45 404

 

11

K60

Maritha Larsson

Team Ultraswe LK

1955

44 535

 

12

Kmot

Anica Krstanovska

Göteborg

1976

42 219

 

13

Kmot

Ulla Lembke

Team Fakta

 

42 195

 

14

K50

Christina Kopperud

LVSK

1963

41 951

 

15

Kmot

Felicia Wängberg

Ingen klubb

 

41 497

 

16

Kmot

Elin Wedholm

Team Snigel

1976

41 342

 

17

Kmot

Malin Ertas-Cederholm

Ingen klubb

1987

38 877

 

18

K35

Emma Holmbro

Runday IF

1977

30 195

 

19

Kmot

Josefine Isaksson

Team Ultraswe LK

1991

18 195

 

 

 

 

 

 

 

6-tim män

Plats

Sträcka

 Namn

Klubb

Född

Distans

 

1

Msen

Erik Andersson

Team Ultraswe LK

1981

72 665

 

2

Mmot

Emil Falkek

Falkenbergs RR

1974

70 117

 

3

Mmot

Joakim Kimmehed

Lerum Friidrott

 

65 395

 

4

Mmot

Michael Manske

Team BAR

1967

62 692

 

5

Mmot

Peter Andersson

Ingen klubb

1977

61 319

 

6

M35

Andreas Larsson

Team Ultraswe

1979

61 008

 

7

M45

Stefan Sandberg

Ale 90 IK

1977

60 481

 

8

M35

Filip Larsen

Ytterjärna LK

 

59 649

 

9

Mmot

Tommy Oskarsson

Ingen klubb

1964

58 762

 

10

M55

Jan-Erik Ramström

Sths Långdistans Klu

1960

55 903

 

11

M40

Mikael Thieme

Team Ultraswe LK

1973

54 653

 

12

Mmot

Tobias Braver de

Ingen klubb

 

54 070

 

13

M50

Hans Ackerot

Kvarnbyns löparsällskap

 

53 291

 

14

Mmot

Martin Bergman

Ingen klubb

1982

52 406

 

15

M65

Jörgen Nilsson

Vi som springer

1950

51 865

 

16

M40

Torbjörn Karlsson

Karlskoga Löp & Cykelkl

1974

51 476

 

17

M55

Tommy Bergh

Team Ultraswe LK

 

51 090

 

18

Mmot

Leif Harrysson

Vegan Runners IK

1973

49 287

 

19

Mmot

Kari Rantanen

Endurance Ultrarunning

1970

48 431

 

20

M40

Marcus Einarsson

Spring för livet

 

47 395

 

21

M65

Bård Rødde

Lånke IL

1946

47 075

 

22

Mmot

Tommy Englund

Ok Grane

1948

47 013

 

23

M65

Sigvard Koplimäe

Team Ultraswe LK

1950

43 871

 

24

M40

Remy Brändefalk

Altra Running Sweden

1971

43 065

 

25

Mmot

Göran Hansson

Lonesome Runners

1963

42 700

 

26

M55

Peter Svensson

IFK Skövde

1957

42 239

 

27

M65

Kurt Gustavsson

Hultsfreds LK

 

42 195

 

28

M75

Håkan Sjöö

Växjö LK

1940

41 395

 

29

Mmot

Peder Klingborg

Ingen klubb

1971

37 909

 

30

Mmot

Matthias Holgersson

Runday

1973

35 395

 

31

M45

Thomas Frykenmo

Team Ultraswe LK

1970

35 107

 

31

Mmot

Arvid Frykenmo

Team Ultraswe LK

2005

35 107

 

33

M40

Åke Dahllöf

Runday IF

1971

30 195

 

34

M55

Stefan Manning

Team Ultraswe LK

 

20 995

 

 

 

 

 

 

 

1-tim kvinnor

Plats

Startnr.

 Namn

Klubb

Född

Distans

 

1

Kmot

Maud Thorsell

Växjö AIS

 

11 169

 

2

Kmot

Maddicken Brändefalk

Altra Running Sweden

2005

6 813

 

3

Kmot

Pattaravan Lindeskov

Team Ultraswe LK

1956

5 690

 

 

 

 

 

 

 

1-tim män

Plats

Sträcka

 Namn

Klubb

Född

Distans

 

1

M45

Christer Svensson

Växjö AIS

1969

14 827

 

2

M65

Sven-Gunnar Holmén

Mariestads AIF

 

12 876

 

3

M55

Lars Björnfot

Mariestads AIF, Friidrott

1956

12 871

 

4

M65

Bosse Johansson

Mariestads AIF

1948

9 298

 

5

Mmot

Emil Frykenmo

Team Ultraswe LK

2007

8 177

 

5

M45

Thomas Frykenmo

Team Ultraswe LK

1970

8 177

 

7

M70

Leif Johansson

IFK SKövde

 

6 809

 

8

Mmot

Elias Brändefalk

Altra Running Sweden

2009

6 013

 

9

M40

Remy Brändefalk

Altra Running Sweden

1971

5 613

 

9

Mmot

Linus Brändefalk

Altra Running Sweden

2003

 

  


2015-08-03