Resultat Sverige ultra

UltraVasan, 2015-08-22
resultat 90 km herrar - 90 km damer45km herrar - 45 km damer - karta - video - löparstatistik

Ultravasan 90 Km:
UltraVasan 90 är ett terränglopp och utgår precis som det traditionella Vasaloppet från Sälen och följer banan österut mot Mora. Loppet har en herr- och en damklass. I loppet erbjuds förstärkta mat- och dryckeskontroller samt möjligheten för ett klädbyte på kontrollen i Evertsberg.

Underlaget är varierat med allt från små stigar och spänger till större grusvägar och asfalt i mindre omfattning. Den totala stigningen är mindre än 1 000 höjdmeter och andra halvan består mestadels av bred skogsväg istället för stig. Andelen asfalt är sammanlagt knappt 5 km. Andra halvan av loppet följer till mycket stor del Vasaloppsspåret.

Bilder

Löparna passerar Smågan i en trollsk dimma, närmast Marie Blomé, foto: Tomas Bengtsson
Reima Hartikainen
Reima Hartikainen vid målet
Medaljen
 
 
Video
 
Karta 90 km
 
Karta 45 km
 

Resultat UltraVasan, 2015-08-22
 

 lopp

plac

pl/kl

namn

land

klass

klubb

tid

efter

90 km damer

1

1

Nunige, Jasmin

SUI

W40

 

07:02:35

+00:00

 

2

1

Nilsson, Ida

SWE

W21

Högby IF

07:05:56

+03:21

 

3

2

Kindlund, Petra

SWE

W21

Runacademy IF

07:34:02

+31:27

 

4

1

Göthe, Sara

SWE

W35

Aktivitus Sportsclub

08:09:00

+01:06:25

 

5

2

Nehez, Jaana

SWE

W40

IS Göta Friidrott

08:23:53

+01:21:18

 

6

1

Gyllenberg, Mia

SWE

W45

I2 IF Triahlon

08:29:00

+01:26:25

 

7

3

Strandman, Patrizia

SWE

W40

Västerås LK

08:44:41

+01:42:06

 

8

4

Söderström, Anna-Carin

SWE

W40

Malungs IF

08:46:33

+01:43:58

 

9

5

Lundgren, Maria

SWE

W40

IFK Växjö

08:49:04

+01:46:29

 

10

6

Johansen, Hilde

NOR

W40

Romerike Ultraløperklubb

08:50:43

+01:48:08

 

11

3

Wennberg, Madeleine

SWE

W21

 

08:51:42

+01:49:07

 

12

1

Clausen, Ingelin

NOR

W50

Sörbråten IL

08:52:10

+01:49:35

 

13

4

Persson, Stina

SWE

W21

Gamleby OK

08:54:42

+01:52:07

 

14

7

Alverus, Lotta

SWE

W40

Löparglädje

09:01:17

+01:58:42

 

15

5

Fjellvang Sølling, Sophie

DEN

W21

 

09:02:37

+02:00:02

 

16

6

Alpsten, Moa

SWE

W21

 

09:10:51

+02:08:16

 

17

1

Östling, Ulla

SWE

W60

Östhammar FI

09:13:51

+02:11:16

 

18

8

Ramstedt, Jenny

SWE

W40

FK Studenterna/Sundbyb...

09:15:50

+02:13:15

 

19

7

Karman, Pernilla

SWE

W21

 

09:21:47

+02:19:12

 

20

9

Friman, Jennifer

SWE

W40

IF Rigor

09:22:05

+02:19:30

 

21

10

Sjöberg, Lotta

SWE

W40

 

09:23:22

+02:20:47

 

22

8

Mattsson, Anna

SWE

W21

 

09:28:12

+02:25:37

 

23

11

Erkfeldt, Sara

SWE

W40

 

09:40:47

+02:38:12

 

24

12

Krüger, Anne Birgitte

DEN

W40

Running Rhino

09:46:21

+02:43:46

 

25

2

Karlsson, Lina

SWE

W35

 

09:46:29

+02:43:54

 

26

2

Toft, Annelie

SWE

W45

 

09:51:27

+02:48:52

 

27

9

Niss, Lovisa

SWE

W21

Brudpiga RK

09:55:17

+02:52:42

 

28

13

Martinsson, Monica

SWE

W40

Intersport Varberg

10:00:17

+02:57:42

 

29

14

Nilsson, Helene

SWE

W40

OK Linné

10:06:41

+03:04:06

 

30

3

Collby, Hanna

SWE

W35

 

10:06:47

+03:04:12

 

31

4

Holmgren, Cecilie

NOR

W35

Romerrikeultralöper Kl...

10:08:02

+03:05:27

 

32

5

Mauland, Sara

NOR

W35

Vegan Runners Stavanger

10:11:45

+03:09:10

 

33

3

Gulbrandsen, Miriam Delphin

NOR

W45

 

10:13:30

+03:10:55

 

34

10

Alksten, Eva

SWE

W21

ASICS

10:15:45

+03:13:10

 

35

1

Lövgren, Frida

SWE

D19-20

IFK Mora OK

10:16:20

+03:13:45

 

36

2

Bock, Lillemor

SWE

W50

Karlskoga Löp Och Cyke...

10:16:30

+03:13:55

 

37

4

Wallgren, Jessica

SWE

W45

 

10:16:38

+03:14:03

 

38

6

Vika, Jeanette Johansen

NOR

W35

Holmestrand Ultraløper...

10:20:03

+03:17:28

 

39

11

Anderson, Jenna

USA

W21

Uppsala Akademiska Rod...

10:20:14

+03:17:39

 

40

12

Elofsson, Camilla

SWE

W21

 

10:22:50

+03:20:15

 

41

15

Broström, Maria

SWE

W40

 

10:23:46

+03:21:11

 

42

7

Fauske, Ingvill

NOR

W35

 

10:24:58

+03:22:23

 

43

16

Larsson, Margareta

SWE

W40

Stöde IF

10:25:09

+03:22:34

 

44

5

Storaunet, Edel Marie

NOR

W45

Lierne IL

10:25:23

+03:22:48

 

45

13

Bryngelsson, Sanna

SWE

W21

Team ASICS Go Run It

10:26:59

+03:24:24

 

46

14

Tysell, Malin

SWE

W21

Örebro AIK

10:27:41

+03:25:06

 

47

1

askengren berg, annika

SWE

W55

LK TV-88

10:28:06

+03:25:31

 

48

15

Kjørsvik, Gunn Marie

NOR

W21

Sømna IL

10:31:15

+03:28:40

 

49

8

Hoffberg, Linda

SWE

W35

 

10:35:44

+03:33:09

 

50

9

Henriksson, Therése

SWE

W35

Ale 90 IK

10:35:44

+03:33:09

 

51

16

Lundkvist, Sanna

SWE

W21

 

10:37:51

+03:35:16

 

52

17

Andersson, Jenny

SWE

W40

Strängnäs Löparklubb

10:39:15

+03:36:40

 

52

17

Eriksson, Sofia

SWE

W40

 

10:39:15

+03:36:40

 

54

6

Hauger, Marianne

NOR

W45

Torslanda IK

10:39:21

+03:36:46

 

55

3

Kemi, Yvonne

SWE

W50

LK Nyköpings Runners

10:39:32

+03:36:57

 

56

19

Hansen Gjerling, Linda

SWE

W40

Göteborg

10:40:24

+03:37:49

 

57

2

Grooss, Birthe Irene

DEN

W55

FREDERICIA LØBEKLUB

10:41:09

+03:38:34

 

58

10

Segerström, Kristin

SWE

W35

Mölnbo IF

10:41:14

+03:38:39

 

59

17

Engström, Elin

SWE

W21

 

10:41:42

+03:39:07

 

60

11

Eugenie, Monteil

FRA

W35

 

10:42:33

+03:39:58

 

61

2

Kierkegaard, Lena

SWE

W60

IK Ymer

10:45:51

+03:43:16

 

62

18

Nyström, Janie

SWE

W21

Team Nordic Trail

10:48:39

+03:46:04

 

63

19

Gothilander, Jennifer

SWE

W21

 

10:48:59

+03:46:24

 

64

7

Åhman, Ann-Sofie

SWE

W45

 

10:48:59

+03:46:24

 

65

8

Sandberg, Helen

SWE

W45

Lidköpings VSK

10:49:39

+03:47:04

 

66

9

Molnar, Cecilia

SWE

W45

 

10:50:56

+03:48:21

 

67

20

Blomkvist, Elin

SWE

W21

Vissefjärda Gymmet

10:51:23

+03:48:48

 

68

21

Renström, Lina

SWE

W21

Jägarns Jaktlag

10:52:14

+03:49:39

 

69

22

Sandström, Linn

SWE

W21

 

10:52:31

+03:49:56

 

70

12

Påhlsson, Malin

SWE

W35

Frosta Multisport

10:53:24

+03:50:49

 

71

20

Varga, Juliska

HUN

W40

Team Inov 8

10:55:30

+03:52:55

 

72

23

Sandberg, Lisa

SWE

W21

Team Nordic Trail

10:55:56

+03:53:21

 

73

13

Manvik, Helle

NOR

W35

OK Kroppefjäll

10:59:36

+03:57:01

 

74

14

Blank Åberg, Anna

SWE

W35

 

11:02:56

+04:00:21

 

75

10

Geerts, Hilde

BEL

W45

Ac Lyra

11:06:07

+04:03:32

 

76

11

Lagerblad, Karin

SWE

W45

Falkenbergs Roadrunners

11:06:35

+04:04:00

 

77

21

Nilsson, Linda

SWE

W40

 

11:07:02

+04:04:27

 

78

3

Wolff, Kerstin

SWE

W55

 

11:10:48

+04:08:13

 

79

3

Carlson, Solvej

SWE

W60

 

11:12:10

+04:09:35

 

80

4

Falk, Veronica

SWE

W50

 

11:13:32

+04:10:57

 

81

24

Våhlin, Jenny

SWE

W21

 

11:15:02

+04:12:27

 

82

25

Österlund, Lisette

FIN

W21

Vörå If

11:22:39

+04:20:04

 

83

12

Bontovics, Timea

HUN

W45

 

11:28:24

+04:25:49

 

84

22

Rödjegård, Anna-Carin

SWE

W40

Svensk Installationspa...

11:28:53

+04:26:18

 

85

15

Berg, Sarah

SWE

W35

Fjällframfart

11:31:15

+04:28:40

 

86

26

Axelsson, Gunilla

SWE

W21

Borlänge LK

11:35:24

+04:32:49

 

87

16

Broman, Kristina

SWE

W35

Borlänge Löparklubb

11:35:25

+04:32:50

 

88

27

Hansson, Ingela

SWE

W21

 

11:36:15

+04:33:40

 

89

13

Andersen, Kitt

DEN

W45

 

11:37:40

+04:35:05

 

90

5

Bjerknes, Marit K. B.

NOR

W50

Romerike Ultraløperklubb

11:38:14

+04:35:39

 

91

23

Le, Loan

SWE

W40

IFK Skövde Friidrott

11:39:45

+04:37:10

 

92

24

Svalander, Charlotta

SWE

W40

 

11:40:41

+04:38:06

 

93

14

Holmgren, Viveka

SWE

W45

 

11:41:24

+04:38:49

 

94

17

Jonsson, Lena

SWE

W35

 

11:42:13

+04:39:38

 

95

28

Pohankova, Gabriela

CZE

W21

 

11:42:29

+04:39:54

 

96

25

Johansson, Anna-Karin

SWE

W40

Uddevalla SK

11:43:26

+04:40:51

 

97

15

Lindholm, Anna

SWE

W45

 

11:47:02

+04:44:27

 

98

6

Lewandowski, Vibeke

DEN

W50

Team Seest

11:57:13

+04:54:38

 

99

7

Molin, Sol Britt

SWE

W50

Romerike ultraløperklubb

11:58:39

+04:56:04

 

100

16

Isegran, Susanna

SWE

W45

 

12:00:42

+04:58:07

 

101

18

Ehrengren Rubbetoft, Lisa

SWE

W35

 

12:04:14

+05:01:39

 

102

26

Lindbäck, Carina

SWE

W40

Starkare Snabbare Smid...

12:09:43

+05:07:08

 

103

8

Börjesson, Odette

SWE

W50

 

12:13:27

+05:10:52

 

104

9

Foernzler, Dorothee

SUI

W50

Track Cklub Davos

12:16:37

+05:14:02

 

105

17

Blommé, Marie

SWE

W45

IF Linnéa

12:18:47

+05:16:12

 

106

18

Karlsson, Kerstin

SWE

W45

 

12:19:57

+05:17:22

 

107

19

Nilsson, Sara

SWE

W35

Lonesome Runners

12:21:38

+05:19:03

 

108

19

Svensson, Helen

SWE

W45

 

12:21:41

+05:19:06

 

109

20

Pellas, Helene

SWE

W45

 

12:21:54

+05:19:19

 

110

20

Heinonen, Jeanette

SWE

W35

Borlänge Löparklubb

12:26:48

+05:24:13

 

111

29

Bergquist, Nathalie

SWE

W21

IFK Skövde FIK

12:28:37

+05:26:02

 

112

21

Eklund, Carin

SWE

W35

Enebyberg

12:33:50

+05:31:15

 

113

27

Noren, Elisabeth

SWE

W40

Snygga Snabba Enebyber...

12:33:50

+05:31:15

 

114

21

Johnson, Regina

SWE

W45

 

12:39:46

+05:37:11

 

115

28

Svensson, Johanna

SWE

W40

Vbk Jönköping

12:40:56

+05:38:21

 

116

2

Johnson, Leonora

SWE

D19-20

 

12:44:54

+05:42:19

 

117

22

Mälbrink, Sara

SWE

W35

IK Jogg

12:45:22

+05:42:47

 

118

4

Larsson, Marie

SWE

W55

IK Jogg

12:45:22

+05:42:47

 

119

22

Hedlin, Siw

SWE

W45

 

12:47:36

+05:45:01

 

120

10

Andersson, Monica

FIN

W50

 

12:49:07

+05:46:32

 

121

29

Wärmländer, Anna

SWE

W40

 

12:51:48

+05:49:13

 

122

23

Kämpelycke, Christina

SWE

W35

LF Lejonbragden

12:51:58

+05:49:23

 

123

30

Törngård, Maria

SWE

W40

Hälle IF

12:52:04

+05:49:29

 

124

24

Jones, Malin

SWE

W35

IAS Livsnerven

12:59:43

+05:57:08

 

125

31

Gutén, Monika

SWE

W40

 

13:02:20

+05:59:45

 

126

5

Karlsson, Lena

SWE

W55

Friskis O Svettis

13:12:24

+06:09:49

 

127

25

Marakatt, Caroline

SWE

W35

 

13:16:22

+06:13:47

 

128

30

Hansson, Ida

SWE

W21

Addfeel

13:27:06

+06:24:31

 

128

30

Löfstrand, Sofia

SWE

W21

 

13:27:06

+06:24:31

 

130

26

Skog, Ida ET

SWE

W35

 

13:29:38

+06:27:03

 

131

32

Axelsson, Frida

SWE

W21

 

13:49:51

+06:47:16

 

132

23

Eklund, Carina

SWE

W45

 

13:57:52

+06:55:17

 

133

27

Mörk, Jennie

SWE

W35

 

14:08:37

+07:06:02

 

134

32

Saarnio, Åsa

SWE

W40

Löparpeppen

14:16:42

+07:14:07

 

135

33

Molin, Tina

SWE

W21

Gnosjö FK

14:22:03

+07:19:28

 

136

11

Hansson, Margareta

SWE

W50

AXA SC

14:24:16

+07:21:41

 

137

24

Bech, Charlotte

DEN

W45

 

14:40:57

+07:38:22

 

138

25

From, Susanne

SWE

W45

Hattfjelldal IL

14:55:01

+07:52:26

 

 

 

 

 

 

 

 

 

90 km herrar

1

1

Buud, Jonas

SWE

M40

IFK Mora FIK

05:45:08

+00:00

 

2

1

King, Max

USA

M35

 

06:06:11

+21:03

 

3

2

Hermansen, Didrik

NOR

M35

Romerike Ultralöparklubb

06:08:10

+23:02

 

4

2

Perrignon, Arnaud

FRA

M40

Team Asics Trail

06:15:14

+30:06

 

4

3

Gault, Emmanuel

FRA

M35

Team Asics Trail

06:15:14

+30:06

 

6

4

Risa, Jarle

NOR

M35

Undheim IL

06:18:57

+33:49

 

7

1

Flaherty, Matt

USA

M21

 

06:21:05

+35:57

 

8

3

Erala, Ranno

EST

M40

 

06:21:58

+36:50

 

9

4

Ferreira, Helder

POR

M40

União FCI Tomar

06:22:27

+37:19

 

10

5

Halvorsen, Tom Erik

NOR

M35

GTI-Friidrett

06:29:32

+44:24

 

11

1

Gustafson Björkqvist, Patrik

SWE

M45

Brittatorp TK

06:37:12

+52:04

 

12

5

Nilsson, Daniel

SWE

M40

FK Studenterna

06:39:41

+54:33

 

13

6

Rognon, Alexandre

FRA

M35

Team Ski's Cool Granache

06:41:56

+56:48

 

14

2

Boch, Michaël

FRA

M21

 

06:49:32

+01:04:24

 

15

6

Nilsson, Mattias

SWE

M40

 

06:56:06

+01:10:58

 

16

7

Gärdsback, Mattias

SWE

M35

Hemlingby LK

07:01:45

+01:16:37

 

17

8

Ställberg, Johan

SWE

M35

IFK Tumba

07:04:50

+01:19:42

 

18

3

Wirén, Linus

SWE

M21

IK Ymer

07:16:12

+01:31:04

 

19

2

Eriksson, Johan

SWE

M45

Kopparbergs IF

07:20:34

+01:35:26

 

20

3

Dirckx, Luc

BEL

M45

A C Lyra

07:20:56

+01:35:48

 

21

4

Svärdhagen, Janne

SWE

M45

Falu IK

07:22:26

+01:37:18

 

22

5

Sim, Jae-Duk

KOR

M45

Salomon Korea

07:23:50

+01:38:42

 

23

9

Sørstad, Gjermund

NOR

M35

IF Sturla

07:24:37

+01:39:29

 

24

10

Näslund, Mikael

SWE

M35

Öbacka LK

07:26:51

+01:41:43

 

25

4

Andersson, Erik

SWE

M21

Team Nordic Trail/Team...

07:32:44

+01:47:36

 

26

5

Rydstedt, David

SWE

M21

Legeved

07:33:22

+01:48:14

 

27

6

Enz, Daniel

SUI

M21

 

07:34:52

+01:49:44

 

28

7

Tosteby, Jonas

SWE

M40

Dala XC Ski Team Klubb

07:35:54

+01:50:46

 

29

1

Sandvik, Lars Håkan

SWE

M50

Attunda OK

07:36:29

+01:51:21

 

30

8

Holmberg, Daniel

SWE

M40

Bergslöparna

07:38:07

+01:52:59

 

31

6

Jonsson, Thomas

SWE

M45

Mörsils IF

07:38:20

+01:53:12

 

32

7

Peterson, Albin

SWE

M21

Navåsens FK

07:40:07

+01:54:59

 

33

8

Gunne, Niklas

SWE

M21

IFK Mora

07:41:24

+01:56:16

 

34

9

Wikström, Patrik

SWE

M21

Dorotea IF

07:43:18

+01:58:10

 

35

9

Löfman, Kenneth

SWE

M40

IKJ Haninge

07:43:46

+01:58:38

 

36

7

Eriksson, Tomas

SWE

M45

Månkarbo IF

07:45:19

+02:00:11

 

37

10

Kolmodin, Lars

SWE

M21

Runacademy

07:45:56

+02:00:48

 

38

8

Granli, Tore

NOR

M45

 

07:46:19

+02:01:11

 

39

9

Hansson, Niclas

SWE

M45

Burseryds IF

07:46:51

+02:01:43

 

40

11

Halalkic, Emir

SWE

M21

Dals Långeds IK

07:49:26

+02:04:18

 

41

12

Bäcklund, Emil

SWE

M21

AXA SC

07:49:26

+02:04:18

 

42

11

Frejd, Jerker

SWE

M35

 

07:50:37

+02:05:29

 

43

10

Falkek, Emil

SWE

M40

Falkenbergs RR

07:52:36

+02:07:28

 

44

10

Carlstedt, Björn-Ragnar

SWE

M45

PERI

07:52:58

+02:07:50

 

45

11

Swärd, Anders

SWE

M40

Säffle SK

07:53:14

+02:08:06

 

46

13

Östman, Johan

SWE

M21

Team Nordic Trail

07:53:43

+02:08:35

 

47

14

Lilliehöök, Måns

SWE

M21

 

07:54:27

+02:09:19

 

48

12

Hult, Henrik

SWE

M40

 

07:56:23

+02:11:15

 

49

15

Bernhard, Rikard

SWE

M21

 

07:56:57

+02:11:49

 

50

1

Lind, Krister

SWE

M55

Borlänge LK

07:57:34

+02:12:26

 

51

13

Steene, Johan

SWE

M40

Team Teqnion

07:58:11

+02:13:03

 

52

16

Rabe, Magnus

SWE

M21

Gubbsen Laufclub

07:58:43

+02:13:35

 

53

17

Bladh, Henrik

SWE

M21

 

07:58:48

+02:13:40

 

54

14

Norén, Klas

SWE

M40

 

07:59:01

+02:13:53

 

55

15

Martinsson, Joacim

SWE

M40

Växjö löparklubb

07:59:37

+02:14:29

 

56

11

Christensen, Per

NOR

M45

Njård Langrenn

07:59:48

+02:14:40

 

57

12

Guenneugues, Arnaud

FRA

M35

 

08:01:31

+02:16:23

 

58

12

Mickos, Peter

SWE

M45

Södertörns Branförsvar...

08:02:24

+02:17:16

 

59

18

Björnqvist, Christoffer

SWE

M21

Hammarby Friidrott

08:04:36

+02:19:28

 

60

13

Ingvarson, Anders

SWE

M35

Team Sövde

08:06:20

+02:21:12

 

61

2

Mustonen, Martti

SWE

M55

Roslagsbro IF

08:07:17

+02:22:09

 

62

19

Nylund, Johan

SWE

M21

 

08:07:24

+02:22:16

 

63

3

Nielsen, Erik Waage

NOR

M55

Romerike Ultraløpeklubb

08:08:43

+02:23:35

 

64

14

Henriksson, Johan

SWE

M35

 

08:09:03

+02:23:55

 

65

20

Forsberg, Marcus

SWE

M21

Södra Dalarnas Räddnin...

08:10:36

+02:25:28

 

66

21

Hodbod, Jakub

CZE

M21

SK Sverak

08:10:57

+02:25:49

 

67

13

Andersson, Thomas

SWE

M45

Falkenbergs RR

08:11:46

+02:26:38

 

68

16

Varga, József

HUN

M40

Team Inov 8

08:13:58

+02:28:50

 

69

22

Ore, Viktor

SWE

M21

Tro&Tvivel

08:14:25

+02:29:17

 

70

15

Drugge, Tobias

SWE

M35

Fredrikshofs Fif

08:15:20

+02:30:12

 

71

14

Videfors, Mikael

SWE

M45

Fredrikshof FIF

08:16:05

+02:30:57

 

72

23

Strömberg, Joel

SWE

M21

 

08:17:15

+02:32:07

 

73

16

Jensen, Kjetil

NOR

M35

 

08:17:30

+02:32:22

 

74

24

Johansson, Joakim

SWE

M21

 

08:19:40

+02:34:32

 

75

 

NYGAARD, JON PER

NOR

-

Fik Ren-Eng

08:20:14

+02:35:06

 

76

2

Lund, John

NOR

M50

Romerike Ultraløperklubb

08:21:10

+02:36:02

 

77

17

Åkerlund, Henrik

SWE

M35

Sälens IF

08:21:51

+02:36:43

 

78

3

Bretan, Ivan

SWE

M50

Telia IF

08:22:15

+02:37:07

 

79

17

Kvikstad, Rune

NOR

M40

 

08:23:20

+02:38:12

 

80

18

Hillerström, Patrik

SWE

M40

GUDÖ SK

08:23:36

+02:38:28

 

81

18

Haugen, Ivar

NOR

M35

Bergen Løpeklubb

08:23:47

+02:38:39

 

82

25

Johansson, Andreas

SWE

M21

Löparklubben "Löparklu...

08:26:21

+02:41:13

 

83

26

Nilsson, Peter

SWE

M21

Hässelby SK

08:26:33

+02:41:25

 

84

27

Benak, Jan

CZE

M21

 

08:30:08

+02:45:00

 

85

19

Gezelius, Ulf

SWE

M40

IFK Lidingö

08:30:24

+02:45:16

 

86

19

Carlsson, Håkan

SWE

M35

Västerås LK

08:30:47

+02:45:39

 

87

15

Elvborn, Peter

SWE

M45

I2 IF Triathlon

08:31:00

+02:45:52

 

88

20

Norén, Andreas

SWE

M40

ÅRE FYSIOCENTER

08:31:19

+02:46:11

 

89

20

Pettersson, Andreas

SWE

M35

Lonesome Runners

08:31:47

+02:46:39

 

90

28

Sjöström, Per

SWE

M21

 

08:32:23

+02:47:15

 

91

21

Ljungdahl, Daniel

SWE

M35

 

08:32:28

+02:47:20

 

92

21

karlsson, Markus

FIN

M40

IF Åland Cursores

08:33:20

+02:48:12

 

93

22

Zeisel, Amit

ISR

M35

 

08:33:23

+02:48:15

 

94

16

Nguyen Duhamel, Patrick

FRA

M45

RSC Champigny Triathlon

08:34:34

+02:49:26

 

95

17

Lindblom, Patrik

SWE

M45

Vilsta IK

08:35:40

+02:50:32

 

96

29

Sparrings, Oliver

SWE

M21

IKJ Haninge

08:35:41

+02:50:33

 

97

30

Dahl, Johan

SWE

M21

Fellingsbro AIK

08:37:03

+02:51:55

 

98

4

Vega, Guillermo

SWE

M50

Team Stockholmsmarathon

08:37:14

+02:52:06

 

99

31

Ahlzén, Charles

SWE

M21

 

08:37:39

+02:52:31

 

100

32

Askerlund, Oscar

SWE

M21

Hällbybrunns If

08:37:52

+02:52:44

 

101

33

Wikner, Mikael

SWE

M21

Mätkonsult IK

08:38:10

+02:53:02

 

102

23

Hedh, Mikael

SWE

M35

IFK Mora SK

08:38:12

+02:53:04

 

103

34

Lindgren, Johan

SWE

M21